بهترین فیلم‌های درام تاریخ سینما که از فیلم‌های ترسناک هم ترسناک‌ترند

شاید ترس برای هرکس تعریف متفاوتی داشته باشد اما وقتی یک درام بتواند بیننده را بترساند پس حتماً ترسناک است. این حس ترس قوی بوده و تا مدت‌ها پس از تماشای فیلم با شما می‌ماند. در این لیست می‌خواهیم 18 فیلم درام ترسناک که موضوع داستان و اجرای بازیگران آنها را جذاب‌تر می‌کند، به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


18. عشق پاینده – Enduring Love – 2004

یک تصادف گروهی از مسافران و غریبه‌ها را کنار هم می‌آورد تا شاهد اتفاقی عجیب باشند. شخصیت آسیب پذیر و ضعیف “دنیل کریگ” (Daniel Craig) فوراً متوجه می‌شود یکی از شخصیت‌ها به نام جد خطرناک است.

در این اثر اقتباسی از رمان “ایان مک ایوان” “ریس ایفانز” (Rhys Ifans) در نقش جد دیدنی بوده و اجرای او این فیلم را یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌ها کرده است.

همچنین بخوانید: 13 فیلم عاشقانه که از تماشای آنها لذت خواهید برد


17. چرنوبیل – Chernobyl – 2019

مینی سریالی با همکاری اچ بی او و اسکای بریتانیا و با حضور بازیگران مطرح درباره حادثه راکتور هسته چرنوبیل در سال 1986.

“کریگ مازن” (Craig Mazin) نویسنده و کارگردان توانست با داستان جذاب خود این حادثه را به شکل باورپذیر به تصویر کشیده و وقایع پس از آن را هم خوب نشان دهد.


16. اینجانب، دانیل بلیک – I, Daniel Blake – 2016

شاهکار برنده نخل طلایی از “کن لوچ” (Ken Loach)، یک رئالیسم اجتماعی درباره قهرمان طبقه کارگر که به دلیل تغییرات وارده بر دولت بریتانیا نمی‌تواند پس از حمله قلبی از حمایت مالی برخوردار شود.

تلاش او در این تنگنای کافکایی دیدنی است اما حقیقت چنین سیستمی که انگار می‌خواهد ضعیف‌ترین اعضای جامعه را از بین ببرد هولناک است.


15. مایکل – Michael – 2011

یک درام تکان دهنده درباره کسی که کودکان را آزار می‌دهد و این بار پسربچه‌ای را ربوده و در سلولی پنهان در خانه‌اش زندانی کرده است.

مسلماً هیچکس دوست ندارد به ذهن یک متجاوز راه پیدا کند اما این فیلم ذهن این شکارچی و روش‌های او برای پنهان کاری را نشان می‌دهد.


14. پسر شائول – Son Of Saul – 2015

فیلم برنده اسکاری “لاسلو نمش” (László Nemes)، که در آشویتز و در پایان جنگ جهانی دوم در اروپا رخ داده و درباره فرمانده ای است که می‌خواهد برای یک پسر به قتل رسیده خاکسپاری یهودی برقرار کند.

اغلب فیلم‌های مربوط به هولوکاست وحشت آن اتفاق را نشان می‌دهند اما این فیلم یک شرایط جهنمی را به تصویر می‌کشد. در چهره شائول می‌توان هول و هراس انسانی را دید.


13. 1984 – 1984

اثر معروف “جرج ارول” درباره دیکتاتوری که متاسفانه تازه مورد توجه قرار گرفته است. این فیلم اقتباسی از رمان “1984” در سال‌های اخیر با تحسین منتقدین مواجه شد و به تدریج مورد استقبال قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید: رتبه بندی بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی سینما برای فیلمسازان


12. تاریخ مجهول آمریکا – American History X – 1998

این فیلم مهم با بررسی ریشه‌های تعصب داستان نئو-نازی سابق، درک واین یارد، را روایت می‌کند که خشمش باعث شده حالا به جرم قتل در زندان باشد و فیلم نشان می‌دهد افرادی که نمی‌توانند بر خشم خود غلبه کنند چه شرایط سختی دارند.

درک پس از آشنایی با یک سیاهپوست و آزادی از زندان متوجه می‌شود برادرش دنی هم همان راه را رفته. حالا تمام تلاشش را می‌کند تا هم خانواده را گرد هم آورد و هم نگذارد تا دنی هم به همان گروه نئو-نازی وارد شود. تماشای واکنش انسان‌ها در برابر نفرت و تعصب و بی نتیجه بودن آن چقدر هولناک است.


11. برگشت ناپذیر – Irréversible – 2002

شاید ترسناک‌ترین نکته درباره این فیلم قابل تأمل بودن موضوع آن باشد. فیلم به خاطر صحنه ده دقیقه‌ای تجاوز محبوب بوده که تماشاگر را میخکوب می‌کند.

فیلم به صورت معکوس جریان داشته و همین موضوع صحنه‌های پایانی را نفسگیر می‌کند. میزان خشونت، وحشی گری و پوچ گرایی این فیلم نقدی بر جامعه مدرن و زندگی انسان است.


10. شکار – The Hunt – 2012

در این فیلم از “توماس وینتربرگ” (Thomas Vinterberg) در حومه دانمارک که زندگی ایده آل ناگهان به کابوس بدل می‌شود، “مدس میکلسن” (Mads Mikkelsen) نقش یک معلم مهد کودک را بازی کرده که اشتباهاً به آزار کودکان متهم می‌شود.

در این درام پارانویا و شایعه نقش مهمی دارند اما وینتربرگ بیشتر بر انزوای اجتماعی و جسمی فرد متهم تکیه می‌کند. یک داستان هولناک درباره شخصیت‌های ضعیفی که سرکوب شده و افراد قوی بر آنها سلطه گری می‌کنند.


9. قلب طبیعی – The Normal Heart – 2014

“رایان مورفی” (Ryan Murphy) خالق “داستان ترسناک آمریکایی” (American Horror Story) و “ملکه‌های جیغ” (Scream Queens)، در این فیلم از منظر دیگری به ترس نگاه می‌کند.

این فیلم اقتباسی از نمایشنامه‌ای به همین نام نوشته “لری کریمر” به شیوع ایدز در آمریکا می‌پردازد، آن هم زمانی که اصلاً فاجعه تلقی نمی‌شد. بنابراین فیلم به مضامین سیاست همجنسگرایان و هویت در آمریکای مدرن می‌پردازد. حقیقت جالب فیلم در این است که گروهی از افراد حاشیه متوجه می‌شوند در جامعه‌ای که همه منتظر مرگشان هستند پذیرفته شده یا حداقل تحمل می‌شوند.


8. پنهان – Caché – 2005

درامی از “میشائیل هانکه” (Michael Haneke) درباره مردی که فیلمی از زندگی‌اش برای او ارسال شده و از آنجاییکه هیچ توضیحی به او داده نشده، حالا از افشای رازهای شخصی گذشته و حال ترسیده است.

این فیلم که به حس گناه می‌پردازد، زندگی مدرن غرب را زیر سؤال برده و هرکسی را می‌ترساند.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما در ژانر رئالیسم جادویی


7. منطقه جنگی – The War Zone – 1999

“تیم روث” (Tim Roth) بازیگر این درام خانوادگی را کارگردانی کرده است. داستان درباره مرد جوانی است به تدریج متوجه می‌شود پدرش خواهر او را مورد آزار قرار می‌دهد.

فیلمی با حضور “تیلدا سوئینتن” (Tilda Swinton) و “ری وینستون” (Ray Winstone) و البته حضور بازیگران بی اسم و رسم (از جمله “کالین فارل” (Colin Farrell) که آن موقع به شهرت نرسیده بود)، که تماشایش مشکل است.


6. انطباق – Compliance – 2012

فیلمی از “کراگ زوبل” (Craig Zobel) درباره جرمی غیرقابل تحمل. کارگری که در محیط کار با بدترین شرایط ممکن مواجه شده و با این حال باید شرایط را تحمل کند.

داستان درباره اتفاقی است که در یک فست فود رخ داده و کسی خود را پلیس معرفی می‌کند. خشونت شخصیت ساده لوح “آن داود” (Ann Dowd) می‌تواند این شرایط را بدتر کند. فیلمی درباره جرم و جنایت که تماشای آن اصلاً آسان نیست.


5. حضانت – Custody – 2017

درامی درباره طلاق ساخته “خاویر لگراند” (Xavier Legrand) که می‌تواند بدسلیقه ترین طرفداران ژانر وحشت را هم میخکوب کند. شخصیت “دونی منوشه” (Denis Ménochet) به عنوان مردی خشن هرکاری می‌کند تا شرایط را برای همسر سابقش سخت کند.

این فیلم به روح و روان فرد آزارگر می‌پردازد، فردی که برای شکنجه قربانی از هیچ کاری و تصمیمی دریغ نمی‌کند.


4. رشته خیال – Phantom Thread – 2017

فیلمی دیدنی از “پل توماس اندرسن” (Paul Thomas Anderson) با حضور “دنیل دی-لوئیس” (Daniel Day-Lewis) که در دوران پساجنگ لندن عاشق یک زن جوان شده، اما کمال طلبی مرد رابطه‌شان را به نقطه‌ای می‌رساند که زن فقط باید اطاعت کند.

اجرای زیبا و موسیقی متن “جانی گرینوود” (Jonny Greenwood) این فیلم را به اثری دیدنی بدل کرده است.


3. شهر برفی – Snowtown – 2011

گرچه این درام زیبا از “جاستین کرزل” (Justin Kurzel) فیلم ترسناک تلقی نمی‌شود اما می‌توانست اینطور باشد. موسیقی متن “جد کرزل” آنقدر نفسگیر است که چند سال بعد برای موسیقی متن فیلم “بیگانه: کاوننت” (Alien: Covenant) ساخته “ریدلی اسکات” (Ridley Scott) مورد اقتباس قرار گرفت.

این فیلم با لایه‌های رئال خود تلاش یک قاتل سریالی و ارتباط او را با قربانی نشان می‌دهد. اما ترسناک‌ترین نکته فیلم نمایش دنیایی آخرالزمانی و تاریک است که چنین هیولاهایی می‌توانند آزادانه در آن زندگی کنند.


2. ناپدید شدن – The Vanishing – 1988

یک فیلم هلندی از “جورج سلوزر” (George Sluizer) که هرگز فراموش نمی‌کنید. این فیلم به خاطر پایان جذاب و نمایش شخصیتی پیچیده دیدنی است.

فیلم درباره تلاش‌های مردی است که می‌خواهد بداند چه بر سر دختر گمشده‌اش آمده و نتیجه کار واقعاً هولناک است. البته نسخه آمریکایی آن هم ساخته شده که افتضاح است، اما عجیب این است که کارگردانی هردو نسخه را یک نفر برعهده دارد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم عجیب و دیده نشده تاریخ سینما که کسی از آنها حرفی نمی‌زند


1. سیمون قاتل – Simon Killer – 2012

“آنتونیو کامپوس” (Antonio Campos)، کارگردان و نویسنده، با اجرای “بردی کوربت” (Brady Corbet) در نقش سیمون، یک شخصیت منزوی مدرن خلق می‌کند.

سبک موزیکال و جلوه‌های بصری حاکی از یک تریلر جنایی است، اما سیمون در واقعیت یک انگل عاطفی، مالی و روانی است که برای هرکس که در مسیرش قرار گرفته بدبختی به بار می‌آورد. او نه فقط یک روانی است که در زندگی واقعی می‌بینید، بلکه ممکن است در برهه‌های مختلف با چنین کسی روبرو شوید.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. Vote

  مهر 30, 1399

  این مقاله عالی بود
  دمتون گرم

  پاسخ

 2. Sam Asi

  مهر 29, 1399

  The Hunt میتونست رتبه اول رو داشته باشه

  پاسخ