معرفی فیلم “شیون” (The Wailing)؛ فیلمی که وحشتی بدون پایان را در شما به‌وجود می‌آورد

ارزش فیلم‌های سینمای کره‌جنوبی بر هیچکس پوشیده نیست؛ تعداد آثار سینمایی دیدنی و میخکوب‌کننده در تاریخ سینمای این کشور زیاد است و نمونه برخی از فیلم‌های ساخت این کشور را در هیچ کشور دیگه‌ای نمی‌توان پیدا کرد. فیلم “شیون” یکی از فیلم‌های ژانر ترسناک سینمای کره است که آن‌طور که شایسته‌اش بوده موردتوجه قرار نگرفته و دیده نشده‌است. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های ژانر وحشت و فانتزی است که نه تنها با ذهن شما بازی می‌کند، بلکه روح و روانتان را نیز به‌هم‌ریخته و در وحشت ناشی از داستان تاریکش رهایتان می‌کند. در ادامه این مقاله به معرفی فیلم “شیون” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “شیون” (The Wailing)
  • ژانر: ترسناک، رازآلود، معمایی
  • کارگردان: “نا هانگ-جین” (Na Hong-jin)
  • بازیگران: “کواک دو-وان”، “هوانگ جونگ-مین”، “چون وو-هی”، “لی جانگ-ایان”
  • سال تولید: 2016
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.4/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 99/100

تریلر فیلم

فیلم “شیون” تمام آنچه را که از یک فیلم ترسناک انتظار داریم را به ما ارائه می‌دهد؛ از هیجان و تنش‌های درگیرکننده و شخصیت‌های به‌یادماندنی گرفته تا خط‌های داستانی پیچیده و خشونت‌های عریان. این فیلم نمونه واقعی یک فیلم کره‌ای است که سینمای هالیوود هرگز به گرد پای آن هم نخواهد رسید. تمام عناصر به‌کار رفته شده در این فیلم بکر و نوآورانه هستند و این امر مخاطب را به خوبی با شخصیت‌های درگیر داستان همراه کرده و رفته‌رفته موجب درز کردن ترس و وحشت در ذهن بیننده می‌شود.

داستان فیلم “شیون” در یکی از روستاهای کره‌جنوبی اتفاق می‌افتد؛ کارآگاهی به‌نام جانگ-گو درگیر پرونده قتل‌های زنجیره‌ای روستایش شده که همگی آنها به فجیع‌ترین شکل ممکن صورت گرفته و چیزی غیرعادی میان آنها جریان دارد. چیزی که به ما نشان می‌دهد داستان فراتر از یک قتل معولی است و موضوعاتی از قبیل جن‌گیری و ارتباط با شیاطین در داستان این فیلم دخیل‌اند.

شاید تصور کنید که در فیلم “شیون” هم مانند خیلی فیلم‌های دیگر شاهد داستانی کارآگاهی با موضوع قتل، پیدا کردن قاتل و جن‌گیری هستیم که در نهایت به دستگیری قاتل و پیروزی خیر بر شر ختم می‌شود، اما نه؛ در این فیلم همه‌چیز به طرز قابل لمس و ترسناکی فرق می‌کند. نه شخصیت اول داستان شبیه به کارآگاهان دیگر فیلم‌هاست و نه روایت داستان مطابق پیش‌بینی‌ ما پیش می‌رود. این فیلم چنان ترس و وحشتی را به جانمان می‌اندازد که آرزو می‌کنیم ای‌ کاش توضیحی دقیق و مشخص برای داستانش وجود داشت تا از تعلیق و سردرگمی پایانی‌اش نجات می‌یافتیم.

فیلم “شیون” در ابتدا با طنزی آزاردهنده همراه است؛ طنزی که ناشی از واکنش‌های احمقانه شخصیت‌های اصلی داستان با فضای دلهره‌آور و تاریک پیش‌‌آماده است و به معنایی نشان‌دهنده شباهت کارآگاهان درگیر ماجرا با آدم‌های عادی است. کارآگاهانی که انتظار داریم شجاع و از یک کنجکاوی به‌خصوصی برای حل معمای قتل مردم روستا برخوردار باشند، در موقعیت‌های خطرناک دست و پای خود را گم می‌کنند و در زمان برخورد با فرد مشکوک به قتل، غیرحرفه‌ای‌ترین رفتار ممکن را پیش می‌گیرند. به‌طور کلی آنها نیز اولین واکنششان در برابر مشکلات، اعمال خشونت و تهدیدهای کلامی است.

فیلم “شیون” را به‌خاطر داستان تاریک و ترسناکش شاید نتوان چندین‌بار تماشا کرد؛ اما باید بدانید که این فیلم هوشمندانه‌ترین فیلمی است که با موضوعات ماورایی ساخته شده و در روایتش هیچ عنصر نمایشی و کلیشه‌ای دیده نمی‌شود؛ پس آن را به سبب داستان تنش‌زا، وحشت غیرقابل باور و حس تعلیق پایان‌ناپذیرش تماشا کنید.

تصاویری از فیلم “شیون”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم