همه‌چیز درباره ترتیب فیلم‌های “دنیای مردگان” (Underworld)

چندگانه “دنیای مردگان” (Underworld) یک دهه پیش از ژانر وحشت پخش شد و به خاطر فضای خود طرفداران بسیاری جذب کرد. زمانی که یک چندگانه به پنج فیلم تبدیل می‌شود، بنابراین باید خط زمانی آن را توضیح دهیم تا همه چیز واضح شود.

این چندگانه به دشمنی دیرینه میان خون آشام‌ها و گرگینه‌ها که لایکن‌ها نام دارند، می‌پردازد. خون آشامی به نام سلن در این نبرد یک قاتل بامهارت است، زیرا کل خانواده‌اش توسط لایکن ها کشته شده‌اند. با این وجود سلن عاشق لایکنی به نام مایکل می‌شود. آن‌ها باید با جنگی که در آن درگیر شده‌اند، مبارزه کنند. این چندگانه به جنگ میان گونه‌ها می‌پردازد. سلن و مایکل هردو دورگه می‌شوند و باعث می‌شود از هر دو طرف دشمنانی پیدا کنند که دنبالشان هستند. وقتی با این نیروها مبارزه می‌کنند رازهای پنهان درباره گونه خود را کشف خواهند کرد. سرانجام سلن از مایکل جدا می‌شود اما هیچ چیز در پایان بخشیدن به جنگ مانع او نخواهد شد.

پنج فیلم این چندگانه از دوران باستان تا امروز و آینده نزدیک را شامل می‌شوند. در اینجا به وقایع هر سری و زمان آن می‌پردازیم. با پروشات همراه باشید.


2009: دنیای مردگان: ظهور لایکن‌ها (Underworld: Rise Of The Lycans)

پریکوئل دو فیلم اول و اولین بار و تنها زمانی که “کیت بکینسل” (Kate Beckinsale) از فیلم جدا بود. فیلم به گذشته می‌رود تا خاستگاه گونه لایکن را روایت کند و به لوئین می‌پردازد. او توسط ویکتور خون آشام بزرگ شده، زیرا ویکتور آرزو دارد خاستگاه این پسر زمانی به درد خون آشام ها بخورد. لوئین بزرگ شده و عاشق سانجا، دختر ویکتور می‌شود و رابطه پنهانی را آغاز می‌کنند. ویکتور پس از فهمیدن جریان دخترش را زندانی می‌کند تا با لوئین رابطه نداشته باشد. حتی متوجه می‌شود دخترش از این لایکن باردار است. قتل سانجا نفرت لوئین از خون آشام ها را آغاز کرده و نبرد قدیمی میان خون آشام ها و لایکن ها را دامن میزند. “دنیای مردگان: ظهور لایکن‌ها” دایره وار آغاز شده و با نمایی از سلن تمام می‌شود که گرچه در این پریکوئل حضور ندارد اما از رازهایی باخبر می‌شود که او را در مقابل گونه‌اش قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های کیت بکینسل بازیگر زیبای هالیوودی


2003: دنیای مردگان (Underworld)

اولین سری این فیلم‌ها در سال 2003 اکران و لندن امروزی را نشان می‌دهد. اما بیننده متوجه می‌شود که این آغاز نبرد حماسی میان خون آشام ها و لایکن ها نیست. اولین فیلم “دنیای مردگان” از میانه جنگل آغاز می‌شود که خون آشام ها قدرت را در دست دارند. قهرمان فیلم سلن، خون آشامی است که در کشتن لایکن ها مهارت دارد. او می‌خواهد انتقام مرگ والدینش را بگیرد که وقتی بچه بود توسط لایکن ها کشته شدند. او توسطی خون آشامی به نام ویکتور بزرگ شد که برای شکارچی بودن او را آموزش داد. در بیشتر بخش‌های فیلم با لایکنی به نام لوئین مشکل دارد.

در پی رویارویی با لایکن ها مردی به نام مایکل را نجات داده و متوجه می‌شود او توسط یک لایکن گزیده شده است. حین فرارشان متوجه می‌شود که یکی از خون آشام های پیر، کراون، به او خیانت کرده. همچنین متوجه می‌شود این ویکتور بود که والدینش را کشت نه لایکن ها. دیگر به کسی اعتماد ندارد. سپس او و مایکل متوجه می‌شوند که مایکل از تیره کوروینوس بوده و ژنی دارد که به او اجازه می‌دهد دورگه خون آشام-گریگنه باشد، آنچه که فکر می‌کردیم غیرممکن است. در پایان فیلم سلن مایکل را گاز گرفته و رسماً او را به یک دورگه بدل می‌کند. حالا خون آشام ها و لایکن ها به دنبال این زوج هستند.

همچنین بخوانید: معرفی 9 فیلم درباره خون آشام‌ها و گرگینه‌ها که در آینده نزدیک اکران خواهند شد


2003: دنیای مردگان: تکامل (Underworld: Evolution)

این فیلم دقیقاً از پایان فیلم اول ادامه پیدا می‌کند. در این فیلم مایکل و سلن به دلیل دشمنی میان خون آشام ها و لایکن ها پی می‌برند و متوجه می‌شوند که یک شی مرموز دلیل جنگ است. پس از پی بردن به اهمیت آن، احساسات خود بهم را اعتراف می‌کنند.

این زوج به خون آشامی باستانی به نام الکساندر اعتماد می‌کنند که او هم مانند مایکل و سلن است. خون آشام مسن دیگری به نام مارکوس از راه می‌رسد و گویا می‌خواهد مایکل را به قتل برساند، و گونه‌ای از دورگه‌های خون آَشام-لایکن را بیاورد و بر آنها حکمرانی کند. الکساندر و مارکوس در نبردی شرکت داشته و الکساندر زخمی می‌شود، اما از سلن می‌خواهد خون او را نوشیده و قدرت‌های دورگه مانند در اختیارش قرار دهد. در پایان فیلم مایکل متوجه می‌شود که او و سلن آماده‌اند تا با هر دو گونه مبارزه کنند.

همچنین بخوانید: 12 انیمه جذاب و دیدنی با موضوع خون آشامی


2015: دنیای مردگان: بیداری (Underworld: Awakening)

چهارمین فیلم این چندگانه و با بازگشت بکینسل، که در این سری حکومت و جامعه از وجود خون آشام ها و لایکن ها خبر دارند. انسان‌ها می‌خواهند به قدرت خون آشام ها پی ببرند و به همین دلیل به دنبالش هستند. سلن به خاطر قدرت روزافزونش دستگیر شد و مورد آزمایش قرار گرفت. سپس در سال 2015 بیدار شد که حوادث “دنیای مردگان: بیداری” رخ دادند. گونه او در آستانه انقراض است، اما سلن از اسارت فرار می‌کند.

گویا نمونه دیگری هم فرار کرده، که سلن حدس میزند مایکل باشد. زمانی که برای فرار از آنجا تلاش می‌کند، تصاویری از دیدگاه دیگری را می‌بیند. سلن حدس میزند مایکل از لحاظ روانی او را راهنمایی می‌کند. در میان فرار، با خون آشام جوانی به نام دیوید آشنا می‌شود که به دنبال سلن است. آن‌ها بر سر راهشان دختری جوان و ترسیده را دیده و او را هم با خود همراه می‌کنند.

گروهی از لایکن ها، که یکی از آنها سلن را گاز می‌گیرد، به آنها حمله می‌کنند. در این هنگام مشخص می‌شود که دختر جوان دورگه خون آشام-لایکن است و به علاوه، دختر مایکل و سلن است. بنابراین سلن سرانجام به مبارزه علیه لایکن ها ملحق می‌شود. پس از این تصمیم گیری، سلن از یک انسان همه چیز درباره آنتی ژن را می‌شنود، مجموعه‌ای برای کشتن خون آشام ها که همان‌ها سلن را گروگان گرفته‌اند.

مشخص می‌شود که این مجموعه توسط لایکن ها اداره می‌شود که خود را انسان جا زده‌اند. در این صورت می‌توانند انسان‌ها را متقاعد کنند که این گونه درحال انقراض بوده، تا حکومت بتواند بر از بین بردن خون آشام ها تمرکز کند. دختر سلن توسط آنتی ژن دستگیره شده، چون مجموعه می‌خواهد نژاد انسان را کامل کند و برای این کار به DNA دخترک نیاز دارد. وقتی سلن و دیوید برای نجات دختر، که اوا نام دارد، به مجموعه وارد می‌شوند، سلن متوجه می‌شود که مایکل در یک مخزن منجمد شده است. پس از اتمام مأموریت، سلن به مخزن مایکل بازمی گردد تا او را نجات دهد، اما متوجه می‌شود که مایکل آنجا نیست. درحالی که دنیا در حال آزمایش بر روی اوست، دیوید، سلن و اوا می‌خواهند او را پیدا کنند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های خون آشامی عاشقانه در تاریخ سینما


2016: دنیای مردگان: جنگ‌های خونین (Underworld: Blood Wars)

آخرین فیلم این چندگانه که یک سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد. خون آشام ها رو به انقراض هستند و لایکن ها و خون آشام ها سلن را دنبال می‌کنند. دشمنان می‌خواهند با استفاده از او دخترش را پیدا کنند. سلن از اوا جدا شده و خبر ندارد او کجاست. سلن و دیوید فرقه شرقی را دیده و نزدیک است کشته شوند. برای پناه گرفتن به فرقه نوردیک می‌روند و در آنجا متوجه می‌شوند که دیوید وارث اصلی فرقه شرقی است. لایکن ها به محل اختفای دیوید و سلن پی برده، و برای حمله سربازانی را می‌فرستند. سلن و دیوید در کنار فرقه نوردیک مانده و با آنها مبارزه می‌کنند.

در میان مبارزه، قطره‌ای از خون یک لایکن روی لب‌های سلن ریخته و سلن با آن خون حافظه لایکن از کشتن مایکل را می‌بیند. سلن لایکن را کشته و بعد مچ خودش را می‌برد تا خون خودش را نوشیده و بتواند خاطرات شاد خود و مایکل را به یاد بیاورد. مبارزه به پایان رسیده و خون آشام ها پیروز می‌شوند. دیوید و سلن و اوا به خاطر توانایی اوا در ردیابی مادرش، به هم ملحق می‌شوند.

پس از اکران فیلم درباره سری ششم آن صحبت شد. یکینسل تأیید کرد که در فیلم بعدی حضور نخواهد یافت، چون شایعات فیلم بعدی به گوش می‌رسید. مشخص نیست اگر فیلمی ساخته شود به سلن می‌پردازد یا به ماجراجویی‌های دخترش اوا. در حال حاضر چندگانه “دنیای مردگان” در پنج سری ساخته شده و از قرن‌های گذشته تا به امروز را شامل می‌شود.

همچنین بخوانید: معرفی 12 سریال جذاب و دیدنی شبیه مردگان متحرک (The Walking Dead)


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم