معرفی فیلم “سیکاریو” (Sicario)؛ داستانی متفاوت از پشت‌پرده تصمیمات پلیس

“دنی ویلنو” یکی از کارگردان‌های شناخته‌شده‌ای است که در دهه اخیر با ساخت فیلم‌های علمی-تخیلی جذاب، نظر بسیاری از مخاطبان را به آثار خود جلب کرده‌است. “سیکاریو” یکی از فیلم‌های پرستاره با ژانر جنایی از این کارگردان است که به پشت‌پرده تصمیمات پلیس مبارزه با مواد موخدر می‌پردازد و در نوع خود داستانی بسیار جذاب و مهیج است. در ادامه این مقاله به معرفی فیلم “سیکاریو” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “سیکاریو” (Sicario)
  • ژانر: اکشن، جنایی
  • کارگردان: دنی ویلنو (Denis Villeneuve)
  • بازیگران: امیلی بلانت، جاش برولین، بنیسیو دل تورو، ویکتور گاربر
  • سال تولید: 2015
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.6/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 92/100

تریلر فیلم

اگر کسالت حاصل از ریتم کند و کش آمدن برخی سکانس‌های غیرضروری را نادیده بگیریم، “سیکاریو” را می‌توانیم یکی از بهترین آثاری که در ژانر جنایی و با تم دستگیری باند مواد مخدر ساخته شده‌است بدانیم که فیلمبرداری و شخصیت‌پردازی در آن حرف اول را می‌زند. این فیلم که با سبک خاص ویلنو ساخته شده، تمرکز بر روی کارکترها و فضای کلی فیلم را جایگزین صحنه‌های اکشن و تعقیب و گریز کرده‌است؛ چیزی که ممکن است قبل از دیدن این فیلم از آن انتظار داشته باشیم.

داستان فیلم “سیکاریو” از این قرار است: بلانت در نقش “کیت ماکر” مأمور اف بی آی است که هجوم به خانه یک کارتل مواد مخدر مکزیکی را رهبری می‌کند و خشونت غیرقابل وصف را به شکل جسدهای پنهان شده در دیوار کشف می‌کند. خیلی زود، خبر می‌رسد که نیروهای دایره عدالت و نیروهای دایره دفاع آماده‌اند که علیه کارتل اقدام کنند و ستوان آنها را در هدف قرار دهد. از کیت دعوت می‌شود تا بخشی از تیم باشد و کیت با این فکر که قرار است این مجرمان به سزای اعمال خود برسند بی‌درنگ قبول می‌کند. با این حال، خیلی زود متوجه می‌شود که برای اجرای عدالت باید بهایی پرداخت و این بار او کسی است که برای پرداخت این بها انتخاب شده است.

این فیلم بسیار پرتنش بوده و مسائل سیاسی را زیر سوال می‌برد. “سیکاریو” باوجود صحنه‌های پازل مانند و همراه ساختن بیننده با خود، از فیلم‌های قدیمی ژانر بحث‌برانگیزتر است. البته بخش مهمی از آن به دلیل هنر فیلم‌برداری است که با صحنه‌های نزدیک حرکات یک پرده یا ذرات خاک در پرتو نور آفتاب را در معرض توجه بیننده قرار می‌دهد.

هدف سازنده از روایت این داستان علاوه‌بر نمایش یک دورنمای کلی از وضعیت موجود در کشور مکزیک و باندهای موادمخدر، قرار دادن شخصیت اصلی داستان در یک موقعیت بسیار خطرناک و پیچیده است که شاید خود روزی دیگران را به دلیل چنین تصمیماتی سرزنش می‌کرده‌است. در عین حال، ما به‌عنوان مخاطب نیز در این چالش به همراه کیت خود را میان داستانی می‌یابیم که هیچ چیز آن شبیه به دیگر داستان‌های جنایی نیست و ممکن است خیلی زود از روایتش و یا مرموز بودن کارکترها خسته شویم.

“سیکاریو” شاید هیجان یک داستان پلیس‌محور و جنایی را نداشته باشد، اما در لایه‌های درونی‌اش به سراغ قسمت‌هایی از داستان می‌رود که نه تنها غیرقابل پیش‌بینی، بلکه ظالمانه و آزاردهنده می‌باشند.

تصاویری از فیلم “سیکاریو”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم