10 فیلم ترسناک آلمانی زبان که تاکنون تماشا نکرده‌اید

از آغاز پیدایش هنر هفتم ژانر ترسناک همیشه موردتوجه بوده است و پیشگامانی مانند “ژرژ ملی یس” (Georges Melies) و “اجیرو هاتا” (Ejiro Hatta) توانستند موج نوی سینمای فرانسه را آغاز کنند. با گذشت زمان، سینمای فرانسه با معرفی روایت‌های سینمایی توسط اربابان این صنعت و تازه واردان سینما تماشاگران را جذب کنند.

سینمای آلمان همیشه به دنبال خلق سینمای ترسناک و رعب آور بود و این کار را با معرفی اکسپرسیونیسم سال‌های 1920 آغاز کرد، سپس طی دهه‌ها فیلم‌های ترسناک این سینما در سراشیبی قرار گرفت و با تولید فیلم‌های کم بودجه با بیتوجهی تماشاگران مواجه شد. در اینجا ده فیلم برتر سینمای آلمان را معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. گولم: چگونگی ورودش به جهان – The Golem: How He Came into the World – 1920

با آغاز اکسپرسیونیسم فیلم‌های ترسناک بسیاری تولید شده و این ژانر را چنان عوض کردند که بر فیلم‌های دیگر این قرن هم تأثیر گذاشتند. در این دوره آثار کلاسیک بسیاری مانند “مطب دکتر کالیگاری” (The Cabinet of Dr. Caligari) و “نوسفراتو” (Nosferatu) تولید شدند اما بسیاری از فیلم‌ها هرگز نتوانستند به جایگاه افسانه‌ای پیشگامان این جنبش دست پیدا کنند.

این فیلم با استفاده از اساطیر یهودی داستان رابی را نشان می‌دهد که با مشاهده شکنجه یهودیان می‌خواهد به مردم تعلیم دهد تا موجودی از گل (به نام گولم) ساخته و از یهودیان محافظت کند.

ابتدا جنبه‌های جادویی ربی می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد و فرامانروای کشور رفتارش را با یهودیان عوض می‌کند. طبیعتا داستان عوض می‌شود و گولم هم برای یهودیان ترسناک می‌شود و هم برای دشمنانش.

همچنین بخوانید: نگاهی به ۳۰ شاهکار برتر سینمای آلمان (بهترین فیلم های سینمای آلمان)


9. دستان اورلاک – The Hands of Orlac – 1924

فیلمی از “روبرت وینه” (Robert Wiene)، یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمای آلمان در سال‌های 1920، که نسبت به فیلم‌های دیگر این ژانر در آن زمان سبک رئال‌تری دارد و شاید به همین دلیل موردتوجه قرار گرفت. جذابیت فیلم شما را میخکوب کرده و با این که سال‌ها از ساخت آن می‌گذرد هنوز می‌تواند تماشاگر این ژانر را راضی نگه دارد.

داستان درباره یک پیانیست به نام اورلاک (کنراد فایت “Conrad Veidt”) است که زندگی‌اش در هنرش خلاصه شده. روزی با قطار تصادف کرده و زنده می‌ماند، اما دکتر به همسرش می‌گوید که دستانش نجات نیافته. از آنجاییکه همسرش می‌داند زندگی شوهرش در هنری که به دستانش وابسته است، خلاصه شده، غمگین می‌شود. به همین دلیل ایده عجیبی به ذهن پزشک رسیده و دست یک مجرم را به دست اورلاک پیوند میزند. اما این کار زندگی اورلاک را عوض می‌کند.


8. عطوفت گرگ‌ها – Tenderness of the Wolves – 1973

فریتز هارمن که نام‌های دیگری چون مرد گرگ نما، خون آشام هانوفر و قصاب هانوفر هم داشت، در دوران جنگ داخلی آلمان حدود بیست و پنج زن و مرد جوان را به بدترین شکل ممکن در اطراف شهر هانوفر به قتل رساند و یکی از مشهورترین قاتلین سریالی اروپا تا به امروز است.

فیلمی به تهیه کنندگی ” راینر ورنر فاسبیندر” (Rainer Werner Fassbinder) کارگردان موج نو با حضور بسیاری از همکاران مورد علاقه او: “کورت راب” (Kurt Raab) نویسنده و بازیگر، “اولی لومل” (Ulli Lommel) کارگردان، و بازیگرانی مانند “مارگیت کارستنسن” (Margit Carstensen)، “اینگرید کاون” (Ingrid Caven)، “آل هدی بن سلیم” (El Hedi Ben Salem) و خود فاسبیندر.


7. شرام – Schramm – 1993

کارنامه “یورک بوترایت” (Jorg Buttereit) چندان دلچسب نیست اما به دلیل محتوای شوکه کننده‌اش موردتوجه بیننده‌های آلمانی و تا حدی اروپایی قرار می‌گیرد. “نکرومانتیک” (Nekromantik) اولین فیلم او بود که به خاطر محتوای جنسی خود جهان را شوکه کرد و پس از آن فیلم‌های “پادشاه مرگ” (The Death King)، “نکرو” (Nekro) و بعد در سال 1993 “شرام” تولید شد.

این فیلم‌ها با وجود خشم عمومی اولیه حالا جز ترسناک‌ترین فیلم‌ها هستند که متاسفانه بسیاری از طرفداران ژانر ترسناک هنوز آن را ندیده‌اند. هیچ کدام از آنها به اندازه این فیلم مورد بی توجهی قرار نگرفته‌اند.

قهرمان این فیلم لوتار شرام نام دارد که مردی معمولی و سختکوش است اما شیفته تجاوز بوده و وقتی سوار تاکسی‌اش نیست با همان شلوار خونی قدم میزند. وقتی حین رنگ آمیزی خانه به زمین افتاده و در آستانه مرگ است به زندگی جنایتکارانه اش فکر می‌کند. بنابراین فیلم پایان شاد یا آموزنده ندارد فقط داستان یگ قاتل سریالی است که به کارهایش فکر می‌کند.


6. لورین – Laurin – 1989

فیلمی از آلمان غربی با بازیگران مجارستانی که یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک است. داستان درباره دختر کوچکی است که بدون والدینش در روستایی زندگی کرده و از موجودی که کودکان را می‌دزدد می‌ترسد. گرچه این شایعه چندان واقعی به نظر نمی‌رسد اما چند تن از دوستانش یکی یکی ناپدید می‌شوند.

فیلمی الهام گرفته از فیلمسازان ایتالیایی با جلوه‌های ویژه و یادآور شاهکارهای صامت اوایل قرن بیستم، که باید تماشا شود. جلوه‌های صوتی و صدای فیلم هم بسیار عالی بوده و فیلم را دیدنی می‌کند. می‌توانید نسخه دوبله انگلیسی آن را هم تهیه کنید. اجراها بیشتر به چهره و زبان بدن وابسته هستند تا به دیالوگ‌ها.

همچنین بخوانید: 10 فیلم درباره جنگ جهانی دوم با بزرگ‌ترین میدان‌های نبرد


5. ترس – Angst – 1983

این فیلم درباره پستی و بلندی‌های زندگی یک دیوانه یکی از بهترین آثار این لیست و اثری دیدنی برای سینمادوستان است که بسیاری از بزرگان سینما، از جمله “گاسپار نوئه” (Gaspar Noe) از آن تأثیر گرفته‌اند. داستان اقتباس جنایت‌های ورنر است که سرنوشتش به سرنوشت قهرمان داستان شباهت دارد.

داستان با اسارت او آغاز می‌شود که سال‌های پایانی را گذرانده اما به جای تنبیه شدن منتظر آزادی است تا به قتل‌هایش ادامه دهد و این کار را می‌کند. او امیدوار است قربانی‌های بیشتری پیدا کند. ابتدا در بار با دو زن روبرو می‌شود اما این کار ریسک زیادی دارد، سپس یک راننده تاکسی می‌بیند اما او را نیز کنار می‌گذارد. سرانجام به یک پیرزن شلیک کرده و به عمارتی حمله می‌کند که مردی ویلچرنشین در آنجا تنهاست. بنابراین ماجراجویی جدید او برای ایجاد درد و وحشت آغاز می‌شود.

بازسازی فیلم “ترس” دشوار است و به همین دلیل این فیلم هنوز یکی از بهترین نمونه‌های سینمای آلمان و حتی سینمای جهان است.

همچنین بخوانید: معرفی سینمای موج نوی فرانسه: لیستی از فیلم‌های منتخب به همراه کارگردان آنها


4. دانشجوی پراگ – The Student of Prague – 1913

فیلمی برگرفته از آثار هنرمندان مختلف (از جمله “فاست” گوته)، درباره مردی که برای دستیابی به یک تکه طلا هرچه دارد را می‌فروشد، چهار بار ساخته شده اما هیچکدام به گرد پای نسخه اصلی صامت نرسیدند.

شخصیت اصلی بالدین نام دارد: موجودی فقیر و نفرین شده که با درس‌ها و زندگی‌اش سروکله میزند. روزی با شیادی روبرو می‌شود که در ازای برداشتن هرچیزی از آپارتمان بالدین به او کمی پول می‌دهد. بالدین که عاشق کنتسی ثروتمند به نام مارگیت شده قبول می‌کند، زیرا هیچ چیزی در آپارتمان او به اندازه پول‌ها ارزشمند نیست.

با این حال شیاد انعکاس تصویر جوان در آینه را برداشته و با خود می‌برد. از آن زمان زندگی جوانک بهتر می‌شود، کنتس عاشق او می‌شود اما به تدریج زندگی بالدین رنگ سیاهی به خود می‌گیرد و اتفاقات بد و ویرانی‌ها یکی پس از دیگری رخ می‌دهد.


3. تالار شکنجه دکتر سادیسم – The Torture Chamber of Dr. Sadism – 1967

ابتدا باید بگوییم این فیلم با اسامی دیگری هم شناخته می‌شود از جمله: The Blood Demon, Castle of the Walking Dead, Snake Pit و Pendulum.

این فیلم اصلاً یک فیلم جدی نیست و خود را جدی نمی‌گیرد اما لحظاتی از آن می‌تواند کاملاً ناامیدکننده باشد. داستان در فضای قرن هجدهمی آلمان رخ می‌دهد و داستان عناصر کلیشه و تکراری دارد که همین آن را کمی خسته کننده می‌کند.

اما اگر از فیلم‌های پورن و شکنجه و آزار و اذیت خوشتان می‌آید این فیلم را تماشا کنید. اگر به دنبال فیلمی با مفاهیم فلسفی هستید که تا ساعت‌ها ذهنتان را مشغول کند در آن صورت پیش از تماشای فیلم کمی فکر کنید.


2. ویدئوی بنی – Benny’s Video – 1992

بدون شک “میشائل هانکه” (Michael Haneke) یکی از بهترین فیلمسازان امروزی است که در مونیخ به عنوان فرزند دو بازیگر متولد شد و در محیطی سینمایی بزرگ شد که گرچه با آثار خودش فرق می‌کنند.

او پس از تجربه و آموزش در زمینه تئاتر، در اواخر سال‌های 1980 با “قاره هفتم” (The Seventh Continent) به سینما وارد شد. این فیلم اثری درام درباره خانواده‌ای بود که به استرالیا نقل مکان کردند.

گرچه این برترین اثر هانکه نبود اما سبک بصری و روایی او را نشان داد، با استقبال مردم و منتقدین مواجه شد، اما هانکه هنوز یک نام آشنا نبود.

فیلمی که توانست او را به نامی آشنا مبدل کند داستان نوجوانی شیفته تلویزیون خشونت بود که توسط آن نقش رسانه غرب در زندگی جوانان را نشان داد. به همین دلیل فیلم در بسیاری از کشورها توقیف شد. با این حال به شهرت هانکه کمک کرد و آغازگر فیلم‌های بحث برانگیز دیگر او بود. فیلم‌هایی مانند: ” بازی‌های مسخره” (Funny Games)، ” حافظه نهان” (Cache)، “معلم پیانو” (The Piano Teacher)، ” زمانه گرگ” (Time of the Wolf)…


1. علامت شیطان – Mark of the Devil – 1970

فیلمی از آلمان غربی و دنیای آنگلو-ساکسون که بیمارگونه‌ترین تجربه سینمایی ممکن بوده و به همین دلیل امروزه اثری نادر است. اگر خوش شانس باشید می‌توانید نسخه سانسور شده آن را پیدا کنید.

فیلم به محاکمه جادوگران پرداخته و فضای تاریخی آن که بسیار هم خونین است عنصر اصلی فیلم نمی‌باشد، بلکه شکنجه و تنش فیلم که در هر دقیقه آن موجود است، فیلم را دیدنی می‌کند.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم پوچ گرایانه در تاریخ سینما


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم