معرفی فیلم “روز گراندهاگ” (Groundhog Day)؛ فیلمی برای فاصله گرفتن از دنیای روزمره

درمیان هزاران آثار سینمایی که تاکنون ساخته شده‌اند، فیلم‌هایی وجود دارند که هرگز تکراری و یا خسته‌کننده نمی‌شوند؛ این آثار همانطور که در زمان خودشان به یک شاهکار واقعی تبدیل شده و مخاطبان را شگفت‌زده کرده‌اند، به مرور زمان نیز از آنها به عنوان یک فیلم کلاسیک جذاب یاد می‌شود که هر نسلی از تماشایش لذت می‌برد. تعداد چنین فیلم‌های در تاریخ سینمای جهان کم نیست و فیلم “روز گراندهاگ” یکی از همین آثار است که درکنار داستان سرگرم‌کننده‌اش، به خاطر بازی دلنشین و در عین حال دیدنی بیل مری ماندگار شده و ارزش تماشا دارد. در این مقاله به معرفی فیلم “روز گراندهاگ” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “روز گراندهاگ” (Groundhog Day)
  • ژانر: درام، عاشقانه
  • کارگردان: “هارولد رامیس” (Harold Ramis)
  • بازیگران: بیل مری، اندی مک داول، کریس الیوت
  • سال تولید: 1993
  • جوایز: برنده جایزه بفتا در رشته بهترین فیلمنامه اورجینال
  • امتیاز آی ام دی بی: 8/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 96/100

تریلر فیلم

معمولا فیلم‌هایی که با محوریت سفر در زمان ساخته می‌شوند، داستانی جدی را دنبال می‌کنند که ذهن مخاطب را به چالش کشیده و او را وادار به تفکر می‌کند. اما در فیلم “روز گراندهاگ” ما با روایت ساده‌ای روبرو هستیم که فقط سعی در بهتر شدن اوضاع و اخلاق کارکتر اصلی دارد. البته این فیلم درباره سفر در زمان نیست و فقط با محوریت زمان ساخته شده‌است. این فیلم با اضافه کردن ژانر کمدی و عاشقانه به روایتش، فضای داستان را از حالتی معماگونه و رازآلود خارج کرده و بیشتر به سمتی برده‌است که بیننده را با کارکتر اصلی همراه می‌کند؛ کارکتری که در یک چرخه زمانی گیر افتاده و تصمیم می‌گیرد از آن به بهترین نحو استفاده کند!

داستان فیلم از این قرار است: گزارشگری بد اخلاق به نام فیل (با بازی بیل مری) برای تهیه گزارش روز دوم ماه فوریه یا روز دوم موش خرما به همراه تهیه‌کننده و فیلمبردار به شهر کوچکی می‌روند. هر سال در این روز مردم طبق آیین سنتی مخصوص خودشان، منتظر بیرون آمدن موش خرمایی هستند که به آن‌ها می‌گوید آیا زمستان تمام می‌شود یا تا ۶ هفته دیگر ادامه خواهد داشت. شخصیت فیل این مراسم را احمقانه می‌داند و همیشه با نگاهی طعنه‌آمیز از آن گزارش تهیه می‌کند. تا اینکه در یکی از همین روزها گرفتار مشکل بزرگ و غیرقابل فهمی می‌شود: روز گراندهاگ هر روز برایش تکرار می‌شود و انگار فیل در یک چرخه زمانی تکراری و مرموز گیر می‌کند که هیچ راه خروجی از آن وجود ندارد.

اما این تمام داستان فیلم نیست، در ادامه داستان شاهد نوع برخورد و استفاده شخصیت فیل از این وضعیت هستیم که خود به‌تنهایی دلیل لذت‌بخش بودن کل فیلم “روز گراندهاگ” می‌باشد. در واقع این فیلم سرشار از لحظات جذاب و حال خوب کن است که به مخاطب این اجازه را می‌دهد تا در دنیای عجیب و طنزآمیز داستان غرق شود، با شخصیت اصلی همدردی کند و او را برای تصمیمات ریسک‌آمیزی که انجام می‌دهد تحسین کند.

فیلم “روز گراندهاگ” شاید یک شاهکار سینمایی نباشد، اما فیلمی است که توانسته بعد از دو دهه همچنان دیدنی و سرگرم‌کننده باشد و با داستان رمانتیک، کمدی و دلنشین خود ما را برای ساعاتی از دنیای روزمره‌مان دور کند.

تصاویری از فیلم “روز گراندهاگ”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم