معرفی فیلم “یک روش خطرناک” (A Dangerous Method)

فیلم “یک روش خطرناک” یکی از فیلم‌های دست‌کم گرفته‌شده می‌باشد که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده و داستانی از شکل‌گیری یک روش جدید روان‌درمانی را روایت می‌کند. این فیلم با وجود فضای به ظاهر آرام خود، حاوی اتفاقات مهم، تأثیرگذار و روایتی پرآشوب است که خوشبختانه با اجرای دیدنی بازیگران آن همراه بوده و موفق شده تا حد زیادی مخاطبش را با خود همراه کند. در این مقاله به معرفی کامل فیلم “یک روش خطرناک” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “یک روش خطرناک” (A Dangerous Method)
  • ژانر: درام، عاشقانه، زندگی‌نامه‌ای
  • کارگردان: دیوید کراننبرگ (David Cronenberg)
  • بازیگران: کایرا نایتلی،‌ ویگو مورتنسن،‌ مایکل فاسبندر، ونسان کسل
  • سال تولید: 2011
  • درجه سنی: R (بزرگسالان)
  • امتیاز آی ام دی بی: 6.4/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 78/100

تریلر فیلم

ساخت فیلم‌هایی با موضوعاتروان‌شناسی و شخصیت‌هایی که واقعی هستند کار ساده ای نیست و نیازمند دقت بالا در بیان حوادث می‌باشد؛ در فیلم “یک روش خطرناک” با حال و هوای علم روانشناسی در اوایل قرن بیستم همراه می‌شویم؛ جایی که زیگموند فروید، یکی از بزرگترین روان‌شناسان قرن پیش با نظریه‌های مختلف و معالجه بیماران خود، به پیشبرد این علم کمک می‌کند. اما باید بدانیم که فروید تنها روان‌شناس مهمزمان خود نبود و همزمان با او افراد دیگری نیز با ریسک‌پذیری و اعمال روش‌های مختلف درمانی، سعی در ایجاد تغییرات مهمی در علم روان‌شناسی داشته‌اند.

اما داستان فیلم “یک روش خطرناک” از این قرار است: در سال ۱۹۰۴ کارل یونگ (با بازی مایکل فاسبندر) با یک بیمار روسی مبتلا به هیستری به نام سابینا اسپیلرین (با بازی کیرا نایتلی) آشنا می‌شود که از لحاظ روانی دچار مشکلات فراوانی است. سابینا در رفتار و حرکاتش تعادلی ندارد و حرکت‌های مداوم بدن و نگاه‌های نگرانش حاکی از آن است که وی از لحاظ ذهنی به شدت آشفته است.

یونگ با استفاده از روش گفتار درمانی سعی می‌کند تا ذهن پریشان سابینا را آرام کند تا زمینه را برای بازگو کردن اتفاقاتی که منجر به ایجاد مشکلات در ذهن او شده را باز کند. پس از مدتی تلاش، یونگ سرانجام موفق می‌شود تا با استفاده از روش گفتار درمانی، به گذشته تکان دهنده سابینا پی ببرد.

سابینا در گذشته توسط پدرش مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود و به همین جهت اکنون تعادل عصبی ندارد. این مسئله باعث می‌شود تا یونگ سراغ استاد علم روانشناسی یعنی زیگموند فروید (با بازی ویگو مورتنسن) را بگیرد و از او درباره نظریه اش مبنی بر رابطه بین مشکلات جنسی و آشفتگی ذهنی اطلاعات کسب کند. اما این کسب اطلاعات در ادامه تبدیل به اختلاف نظر بین این دو می‌شود.

فیلم “یک روش خطرناک” تمرکز اصلی‌اش را بر روی کارکترهای درگیر داستان قرار داده و از بیان جزئیات کم اهمیت پرهیز کرده‌است؛ این مسأله گرچه باعث شده تا با داستانی جمع و جور سر و کار داشته باشیم که کسل‌کننده نیست و ما را برای رسیدن به نقطه پایانی با خود همراه کرده‌است، اما در بعضی نقاط هم باعث عدم دادن اطلاعات کافی به بیننده شده و ممکن است کمی گیج‌کننده به‌نظر برسد؛ به هر حال همه کسانی که این فیلم را تماشا می‌کنند قرار نیست اطلاعات کافی درباره علم روان‌شناسی و یا شخصیت‌های بزرگ آن را داشته باشند!

با این حال فیلم “یک روش خطرناک” همچنان دیدنی است و ما را با یک تجربه متفاوت و حتی جدید روبرو می‌کند. اجرای خیره‌کننده نایتلی در این فیلم فراموش‌نشدنی است و او بار دیگر با بازی در نقش یک زن آشفته و بااستعداد، هنر خود در حرفه بازیگری را ثابت کرده‌است.

تصاویری از فیلم “یک روش خطرناک”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم