بهترین شخصیت‌های 10 فیلم برتر “دیوید فینچر” (David Fincher)

فیلم‌های ناتورال و مستندگونه “دیوید فینچر” نقطه مقابل فیلم‌های فیلمسازان اکسپرسیونیست مانند “کوئنتین تارانتینو” (Quentin Tarantino)، “وس اندرسن” (Wes Anderson) و “دیوید لینچ” (David Lynch) قرار دارد. فیلم‌های مختلفی به داستان‌های رئال می‌پردازند اما فینچر می‌تواند داستان را به رئال‌ترین شکل ممکن نشان دهد.

از این نظر می‌توان سبک فینچر را با هیچکاک مقایسه کرد. فینچر هم مثل هیچکاک فیلم‌های به یادماندنی با شخصیت‌ها و بازیگران فراموش نشدنی دارد. در اینجا بهترین شخصیت‌های 10 فیلم برتر “دیوید فینچر” براساس امتیاز IMDB را معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. “بیگانه 3” (Alien 3)، امتیاز 6.5، آلن ریپلی

شاید از “بیگانه 3” چندان لذت نبرید زیرا سبک فینچر در آن دیده نمی‌شود، گرچه اولین اثر کارگردانی شده فینچر بود، اما فاکس آنقدر در آن دخالت کرد که فینچر در فرایند تولید آن نقش مهمی نداشت و این موضوع را فاش کرده است. تنها نقطه مثبت این فیلم صحنه‌ای است که پس از دیدن نیوت، هیکز و بیشاپ، “سیگورنی ویور” (Sigourney Weaver) افسانه در نقش آلن ریپلی بازمی گردد. تماشای او دیدن “بیگانه” و سیکوئل هایش را قابل تحمل می‌کند.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ سینما با محوریت خلبان‌ها که باید تماشا کنید


9. “اتاق پناهگاه” (Panic Room)، امتیاز 6.8، مگ التمن

هیچکاکی‌ترین فیلم فینچر، تریلری درباره مادر و دختری که پس از ورود دزد به خانه در اتاق پناهگاه پنهان می‌شوند. تلاش‌های یک مادر برای نجات دخترش قابل درک است و “جودی فاستر” (Jodie Foster) با نمایش احساسات واقعی و رابطه خوب با بازیگر نقش دخترش، “کریستن استوارت” (Kristen Stewart)، در این نقش درخشید.


8. “زودیاک” (Zodiac)، امتیاز 7.7، رابرت گری اسمیت

فیلم زیبای فینچر درباره قتل‌های زودیاک سه شخصیت دارد: دیو توچی (مارک روفالو ” Mark Ruffalo”)، پل آوری روزنامه نگار (رابرت داونی جونیور ” Robert Downey, Jr”) و رابرت گری اسمیت کارتونیست (جیک جیلنهال ” Jake Gyllenhaal”)، اما شخصیت سوم جذاب است.

جیلنهال این نقش را دیدنی کرده و تلاش‌های یک کارتونیست برای یافتن قاتل زودیاک فیلم را جذاب می‌کند.


7. “شبکه اجتماعی” (The Social Network)، امتیاز 7.7، مارک زاکربرگ

کارگردانی فینچر در این فیلم و فیلمنامه “آرون سورکین” (Aaron Sorkin)، توانست ماجرای ساخت فیسبوک توسط زاکربرگ و نبردهای بی پایان او با دوستانش را نشان دهد.

“جسی آیزنبرگ” (Jesse Eisenberg) برای درخشش نقش زاکربرگ هرکاری می‌کند و به همین دلیل در این فیلم به یادماندنی شده است.


6. “پرونده عجیب بنجامین باتن” (The Curious Case Of Benjamin Button)، امتیاز 7.8، بنجامین باتن

جذاب‌ترین شخصیت این فیلم مردی است که از پیری به جوانی می‌رسد و “برد پیت” (Brad Pitt) نقش او، یعنی بنجامین باتن را برعهده داشته و با گریم‌های مختلف او را در سن و سال مختلف به تصویر می‌کشد.

این فیلم 166 دقیقه‌ای دوره‌های مختلف زندگی باتن را نشان داده و مانند یک اثر حماسی است. پیت هم در نقش خود می‌درخشد.

همچنین بخوانید: 10 بازیگری که در تقلید لهجه شاهکارند


5. “دختری با خالکوبی اژدها” (The Girl With The Dragon Tattoo)، امتیاز 7.8، لیزبث سالاندر

اثر اقتباسی فینچر از اثری که قبلاً ساخته شده بود و این بار فینچر تلاش کرد تا یک فیلم مناسب برای تماشاگر بزرگسال بسازد که البته تماشای آن سخت است. خشونت، به خصوص خشونت جنسی، مضمون مهم این فیلم است، اما فینچر فقط به صحنه‌های شوکه کننده بسنده نمی‌کند، بلکه ماجراجویی لیزبث سالاندر را هم به خوبی نشان می‌دهد.


4. “بازی” (The Game)، امتیاز 7.8، کنراد ون ارتن

“مایکل داگلاس” (Michael Douglas) در “بازی” اجرای درخشانی دارد و زندگی خود پس از آغاز یک بازی را نشان می‌دهد. اما این “شان پن” (Sean Penn) بود که با بازی در نقش برادر او، او را به بازی وارد کرد، و صحنه را از آن خود می‌کند.


3. “دختر گمشده” (Gone Girl)، امتیاز 8.1، امی دان

فیلم اقتباسی رمان “گیلین فلین” درباره شخصیت نیک دان که به قتل همسرش امی متهم شده است و “دیوید فینچر” کارگردانی آن را برعهده دارد. نیمه دوم فیلم از دید امی روایت می‌شود و روان تاریک او به نمایش درمی آید. “رزمند پایک” (Rosamund Pike) در نقش امی درخشیده و توانسته آنچه را که از شخصیت امی روی کاغذ می‌خوانیم را روی صحنه زنده کند.


2. “هفت” (Se7en)، امتیاز 8.6، کارآگاه ویلیام سامرست

جان دوی قاتل همیشه یک قدم از کارآگاه‌ها جلوتر است و میلز به عنوان یک کارآگاه جوان به دنبال اوست، اما این سامرست است که داستان “هفت” را پیش می‌برد. یک شخصیت اد تام بل گونه، که به عنوان یک کهنه کار در کارش می‌درخشد و زمانی که با رفتار غیرانسانی قاتل روبرو می‌شود، جهان بینی اخلاقی‌اش به چالش دچار می‌شود.

آل پاچینو” (Al Pacino) انتخاب اول این نقش بود، اما “مورگان فریمن” (Morgan Freeman) بازیگری بود که توانست این نقش را زنده کند. پاچینو دیالوگ‌هایش را خوب ادا می‌کرد، اما این فریمن بود که توانست کیفیت نقش را زنده کرده و جزئیات را به خوبی به تصویر بکشد.

همچنین بخوانید: نگاهی به 10 فیلم برتر پیتر جکسون


1. “باشگاه مبارزه” (Fight Club)، امتیاز 8.8، تایلر دردن

در پایان فیلم “باشگاه مبارزه” (خطر اسپویل فیلم!) متوجه می‌شویم راوی و تایلر دردن هردو یک شخصیت هستند، اما تماشاگر آنها را در قالب دو شخصیت جداگانه با بازی “ادوارد نورتون” (Edward Norton) و “برد پیت” دیده است و به همین دلیل این شخصیت تماشایی است.

این شخصیت تمام رفتارهای آشوبگرانه و اعتراض آمیز را نشان داده و پیت در مونولوگ های خود به زیبایی این شخصیت را نشان می‌دهد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. Far from love

  مرداد 12, 1399

  کاراکترسازی دیوید فینچر محشره ، از کارگردانای محبوبمه چون علاوه بر کاراکترسازیش خط داستانی رو در عین پیچیدگی قابل فهم میکنه
  در هر ژانری که فیلم ساخته موفق بوده و فیلماشو به همه پیشنهاد میکنم اما فایت کلاب یه چیز دیگه اس و بعد دیدنش سلیقه تون عوض میشه و سخت پسند میشین😁

  پاسخ

 2. Far from love

  مرداد 12, 1399

  ای کاش گاهی اوایل مقاله و لیست ها بنویسید که متن حاوی اسپویل هست
  پیشنهادهای خوبتون رو با اسپویل کردن نقطه اوج فیلم گاهی بی ارزش میکنید

  پاسخ