نگاهی به 10 فیلم برتر “گریگوری پک” (Gregory Peck)؛ بازیگر فیلم کشتن مرغ مقلد

“گریگوری پک” (Gregory Peck) با وجود اینکه با “کرک داگلاس” (Kirk Douglas) و “برت لنکستر” (Burt Lancaster) هم دوره بود، اما در کنار “گری کوپر” (Gary Cooper) و “جیمز استوارت” (James Stewart) جز ستاره‌ها محسوب می‌شود. این بازیگر به خاطر دومین حضورش در فیلم “کلیدهای پادشاهی” (The Keys of the Kingdom – 1944) در نقش یک کشیش نامزد اسکار شد، سپس با تحت تأثیر قرار دادن مردم و آکادمی در نقش یک کشاورز در فیلم “گوزن یک ساله” (The Yearling – 1946)، نقش یک روزنامه نگار یهودستیز در فیلم “قرارداد شرافتمندانه” (Gentleman’s Agreement – 1947) و یک عضو نیروی هوایی در فیلم “دوازده ساعت پرواز” (Twelve O’Clock High – 1949) بیشتر و بیشتر موردتوجه قرار گرفت.

اما با اینکه مشغول بود اما توانست تنوع کاری خود را حفظ کند و با نمایش جنبه‌های تاریک شخصیت‌ها در فیلم “کشتن مرغ مقلد” (To Kill a Mockingbird – 1962) در نقش وکیل اتیکیس فینچ اسکار بهترین بازیگر را دریافت کرد. سپس در فیلم “مک آرتور” (MacArthur – 1977) و در فیلم “پسران برزیل” (The Boys from Brazil – 1978) در نقش یک مجرم نازی به نام یوزف منگله، نامزد گلدن گلوب شد. با این حال می گویند ظرفیت او از آنچه هالیوود اجازه داد بیشتر بود. با پروشات همراه باشید.


10. طلسم شده – Spellbound – 1945

کارگردان: آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock)

“گرگوری پک” در کنار “جوزف کاتن” (Joseph Cotten) در نقش فراموش کاری که برای به یادآوردن هویت خود از “اینگرید برگمان” (Ingrid Bergman) کمک می‌گیرد به نماد جذابیت تبدیل شد. فیلمنامه “بن هکت” (Ben Hecht) به رمان “خانواده دکتر ادواردز” سال 1927 شباهت اندکی داشت و “آلفرد هیچکاک” نیز نه از موسیقی متن “میکلوش روژا” (Miklós Rózsa) راضی بود نه از تهیه کنندگی “دیوید او. سلزنیک” (David O. Selznick) که صحنه رویای “سالوادور دالی” را حذف کرد. اما سلزنیک از واکنش طرفداران مؤنث فیلم متعجب بود و گفت: “به محض اینکه نام او شنیده شد فریاد تماشاگران زن به هوا رفت و مجبور شدیم در میان هیاهوی آنها چندین بار نمایش را متوقف نماییم.”

همچنین بخوانید: فیلموگرافی کلینت ایستوود: بررسی و رتبه بندی تمام فیلم‌های کارگردانی شده توسط کلینت ایستوود


9. جدال در آفتاب – Duel in the Sun – 1946

کارگردان: کینگ ویدور (King Vidor)

پک با بازی در این فیلم اقتباسی از رمان “نئون بوش” (Niven Busch) که سلزنیک معتقد بود می‌توانست “جنیفر جونز” (Jennifer Jones) را به یک بت تبدیل کند، ” در نقش “لوت مک کنلز” پسر سناتور با بازی “جان وین” (John Wayne) استعداد خود را به نمایش گذاشت. در این فیلم پک باید با برادر ناتنی‌اش با بازی “جوزف کاتن” بر سر جونز رقابت کند، آن هم در حالی که “لیلین گیش” (Lillian Gish)، “لیونل باریمور” (Lionel Barrymore) و “والتر هیوستون” (Walter Huston) هر کدام صحنه را از خود می‌کردند. با این حال دخالت‌های سلنیک باعث شد کارگردان فیلم “کینگ ویدور” پروژه را رها کرده و خودکشی کند، که پس از آن هالیوود قوانین خاصی وضع کرد که اسکورسیزی همیشه مخالف آن است.


8. آسمان زرد – Yellow Sky – 1948

کارگردان: ویلیام ای.ویلمن (William A. Wellman)

فیلمی اقتباسی از نمایشنامه “طوفان” شکسپیر و رمان منتشر نشده “دبلیو.آر. برنت” به کارگردانی “ویلیام ولمن” (William Wellman) که در “دث ولی” ضبط شده، با حضور پک در نقش یک یاغی که می‌خواهد معدن کاو شهر یعنی جیمز بارتون و نوه پسرنمایش (آن بکستر “Anne Baxter”) را از شر یک سارق بانک به نام ریچارد ویدمارک حفظ کند. تضاد میان اعمال خطرناک و غیرمنتظره ویدمارک و یاغی گری پک حاکی از جنگ سرد آن زمان بود تا تماشاگران خودشان تصمیم بگیرند کدام طرف پیروز است و پیامی مرتبط با عصر خود ارائه داد.


7. تفنگدار – The Gunfighter – 1950

کارگردان: هنری کینگ (Henry King)

دومین همکاری از شش همکاری پک با “هنری کینگ” با الهام از ناراحتی قهرمان سنگین وزن “جک دمپسی” که مردم دائماً با او مبارزه می‌کردند. پک مجدداً در نقشی که برای وین انتخاب شده بود، یعنی جانی رینگو، که می‌خواست دوباره شهرتش را کنار بگذارد، با همسرش آشتی کند و دوباره زندگی جدیدی را در کالیفرنیا آغاز نماید. رئیس کمپانی فاکس قرن بیستم یعنی “اسپیروس اسکوراس” از سیبیل جدید پک برای این نقش شوکه شده بود که باعث فروش یک میلیون دلاری آن شد. فیلمی روان شناسانه از این شخصیت که این فیلم را به یکی از آثار کلاسیک این ژانر تبدیل کرد.


6. تعطیلات رمی – Roman Holiday – 1953

کارگردان: ویلیام وایلر (William Wyler)

پک در دومین دهه فعالیتش در نقش اصلی رمانتیک در کنار “آدری هیپورن” (Audrey Hepburn) تازه کار قرار گرفت تا فیلمی را بسازد که “فرانک کاپرا” آرزو داشت با “کری گرانت” (Frank Capra) و “الیزابت تیلور” (Cary Grant) بسازد. با اینکه وایلر به ندرت به بازیگران اجازه استقلال می‌دهد، پک با الهام از هیپورن برنده اسکار خشم شخصیتش را با بدجنسی جایگزین کرد و در صحنه‌های مربوط به رم و دهان حقیقت در کنار او درخشید. با وجود این صحنه‌های درخشان آن دو هرگز دیگر کنار هم قرار نگرفتند.

همچنین بخوانید: نگاهی به 15 فیلم برتر جان فورد، یک وسترن ساز تمام عیار


5. موبی دیک – Moby Dick – 1956

کارگردان: جان هیوستون (John Huston)

حضور در یک مهمانی به پک این فرصت را داد تا نقش کاپیتان احب که هیوستون تصور می‌کرد برای پدر فقیدش والتر مناسب است، را ایفا کند. پک هرگز تصور نمی‌کرد برای نقش این کاپیتان زورگو مناسب باشد و حتی نزدیک بود جانش را از دست دهد زیرا یک تیرک بزرگ از جایش کنده شده و توی دریا افتاد. همبازی‌های او “ریچارد بیسهارت” (Richard Basehart) (ایسمیل) و “لئو گن” (Leo Genn) (استارباک) هم مجروح شدند. هیوستون از جوانی دوست داشت رمان “هرمان ملویل” را به یک فیلم زیبا تبدیل نماید. در نسخه بازسازی فیلم در سال 1998 پک در نقش پدر میپل حضور یافت.


4. توپ‌های ناوارون – The Guns of Navarone – 1961

کارگردان: جی. لی تامپسون (J. Lee Thompson)

با وجود سروصدای زیاد درباره اثر پرفروش “آلیستر مک‌لین” (Alistair MacLean) پک در ضبط استودیو شپرتون و در جزیره یونانی رودس حضور یافت و سعی داشت “کارل فورمن” (Carl Foreman) نویسنده و تهیه کننده فیلم را مجاب کند که این داستان در قلعه آلمانی آجین داستان عشق میان همجنسگرایان بود. با وجود دیدگاه پک و همبازی‌هایش درباره داستان، این فیلم با سبک کارگردانی غیرقابل پیشبینی تامپسون به یکی از برترین آثار کارنامه پک تبدیل شد.


3. تنگه وحشت – Cape Fear – 1962

کارگردان: جی. لی تامپسون

پک حق امتیاز رمان “جلادها”ی “جان دی. مک دونالد” را خریداری کرد و “رابرت میچام” (Robert Mitchum) را راضی کرد تا نقش مکس کدی، متجاوزی که می‌خواهد به خاطر زندانی شدنش از سم بودن وکیل انتقام بگیرد، را اجرا نماید. با این حال پک، “پالی برگن” (Polly Bergen) و “بری چیس” (Barrie Chase) اجرای میچام را زیر سؤال بردند که بداهه‌هایش باعث شد هیأت رده‌بندی سنی فیلم‌های بریتانیا به اجرای او 161 کات بدهد. بودن که قهرمان داستان است برای مقابله با دشمنش اراذل و اوباشی را به کار می‌گیرد تا او را به قتل برسانند. “مارتین اسکورسیزی” (Martin Scorsese) در بازسازی سال 1991 کمیویی به پک پیشنهاد داد.


2. کشتن مرغ مقلد – To Kill a Mockingbird – 1962

کارگردان: رابرت مالیگن (Robert Mulligan)

در صورت تأخیر بیشتر پک ممکن بود “راک هادسون” (Rock Hudson) نقش اتیکیس فینچ را ایفا کرده و از این نقش زیبا که جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد، محروم شود. با این حال کارگردان فیلم “رابرت مالیگن” اصرار کرد که پک در این پروژه حضور یافته و “هارپر لی” نویسنده داستان هم آنقدر تحت تأثیر این اجرا قرار گرفت که ساعت جیبی طلای پدرش را به او هدیه داد. پک با شکوه، وقار و متانتش صحنه‌های دادگاه را از آن خود نمود. در عین حال با فیلیپ الفورد 13 ساله و مری بدهم 9 ساله در نقش‌های جم و اسکات فینچ هم رابطه خوبی داشت، گرچه آن دو هرگز اجرای دیگری نداشتند.

همچنین بخوانید: برترین فیلم‌های کلاسیک سیاه و سفید که هر فرد دوستدار سینما باید تماشا کند


1. طالع نحس – The Omen – 1976

کارگردان: ریچارد دانر

پک پس از نامزدی گلدن گلوب در فیلم “کاپیتان نیومن ام.دی.” (Captain Newman, M.D – 1963) دوره فرودی داشت و سپس در این تریلر ماورایی در کنار “ویلیام هولدن” (William Holden) و “چارلتون هستون” (Charlton Heston) قرار گرفت. تماشاگران بریتانیایی پس از تماشای “جنگیر” (The Exorcist – 1973) به عنوان ترسناک‌ترین فیلم با این داستان از “دیوید سلتزر” (David Seltzer) روبرو شدند که فرزند سفیر آمریکا به ضد شیاطین می افتد و پر از صحنه‌های شوکه کننده است، با این حال انسجام فیلم ضامن موفقیت آن بوده و باعث شد پک برای 60 سال یک ستاره باقی بماند.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم