معرفی فیلم “پیانیست” (The Pianist)؛ روایتی تلخ و تاریک از جنگ جهانی دوم

تاکنون آثار زیادی حول محور جنگ جهانی دوم و واقعه‌ی تلخ هولوکاست ساخته شده که فیلم “پیانیست” یکی از معروف‌ترین آنها است. این فیلم که موفق به دریافت سه جایزه اسکار شد، داستان واقعی زندگی “ولادیسلاو اشپیلمان”، یکی از بزرگترین نوازندگان پیانو، در جریان جنگ جهانی دوم و نجات یافتن او از هولوکاست را به تصویر کشیده است. “پیانیست” که در واقع اقتباسی از کتابی نوشته‌ی خود اشپیلمان می‌باشد، روایتی تلخ و آزاردهنده داشته و تماشای آن قلب مخاطب را به درد می‌آورد. در ادامه با معرفی کامل فیلم “پیانیست” همراه پروشات باشید.


  • نام فیلم: “پیانیست” (The Pianist)
  • ژانر: درام، جنگی، بیوگرافی
  • کارگردان: “رومن پولانسکی (Roman Polanski)
  • بازیگران: “آدرین برودی”، “توماس کرچمان”، “فرنک فینالی”
  • سال تولید: 2002
  • جوایز: برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی
  • امتیاز آی ام دی بی: 8.5/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 95/100

تریلر فیلم

بعد از گذشت هفتاد و پنج سال از جنگ جهانی دوم و نابودی آلمان نازی، یادآوری جنایتی مانند هولوکاست انسان را سخت آشفته می‌کند. تصور نابودی میلیون‌ها انسان بی‌گناه به وحشیانه‌ترین شکل ممکن آن هم فقط به دلیل متفاوت بودن دینشان، امری غیر قابل توجیه و ناباورانه است. با این حال، آثاری مانند “پیانیست” با به تصویر کشیدن این حوادث و بازسازی آنها در قالب یک فیلم،‌ به‌خوبی توانسته‌اند فضای تاریک و خشن آن زمان را به نمایش درآورند.

پولانسکی که یکی از کارگردان‌های برجسته‌ی سینمای هالیوود محسوب می‌شود، در فیلم “پیانیست” تصویری از ابتدا تا انتهای جنگ جهانی دوم را با مهارت تمام به مخاطب خود عرضه می‌کند و در نشان دادن بی‌رحمی‌ها و زشتی‌های این دوران از هیچ چیزی صرف نظر نکرده است. در کنار کارگردانی بی‌نظیر او، آدرین برودی نیز با بازی در نقش اول این فیلم، استعداد و نبوغ خود در زمینه بازیگری را ثابت کرد و اولین و تنها جایزه‌ی اسکارش را برای بازی در نقش اشپیلمان به دست آورد.

داستان فیلم “پیانیست” از جایی آغاز می‌شود که خانواده‌ی شش نفره‌ی اشپیلمان، که یک خانواده‌ی یهودی در پایتخت لهستان یعنی ورشو زندگی می‌کنند، با شروع جنگ و اعمال قوانین سخت‌گیرانه از جانب نازی‌ها مجبور به نقل مکان از خانه‌ی بزرگ خود به محله‌ای می‌شوند که با دستور مقامات نظامی از دیگر مناطق شهر جدا شده و فقط مخصوص یهودیان می‌باشد.

در اینجا فیلم رفته‌رفته سقوط این خانواده و دیگر یهودیان را در طول جنگ به تصویر کشیده که داستان فیلم را هر لحظه تلخ‌تر می‌کند. آوارگی یهودیان لهستان تا جایی ادامه پیدا می‌کند که همه‌ی آنها با دستور مقامات نظامی به محلی ناشناخته فرستاده می‌شوند و در این بین همه‌ی اعضای خانواده والدک هم از ورشو خارج شده و والدک هم به خدمت نیروهای آلمانی درمی‌آید.

اما زنده ماندن به عنوان یک یهودی آن هم در شهری که کاملا به تسخیر نیروهای آلمانی درآمده و هر لحظه ویران‌تر می‌شود، کاری است که والدک جوان طی چند سال آخر جنگ باید انجام دهد و در این بین با اموری مثل بیماری، گرسنگی، تنهایی و خطر مرگ دست و پنجه نرم کند. فیلم “پیانیست” به کمک بازی بی‌نظیر برودی همزمان احساسی از وحشت و غم را در مخاطبش ایجاد می‌کند که حتی بعد از پایان فیلم هم نمی‌توان آن را نادیده گرفت و فراموش کرد.

تصاویری از فیلم “پیانیست”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم