معرفی فیلم “جاسمین غمگین” (Blue Jasmine)؛ فیلمی با بازی خیره‌کننده کیت بلانشت

به نمایش در آوردن درد و رنج به همراه طنزی لطیف، هنری است که شاید تنها در آثار “وودی آلن” دیده شود. فیلم “جاسمین غمگین” داستان زنی را روایت می‌کند که بعد از ازهم پاشیدن زندگی زناشویی‌اش که سرشار از دروغ و پنهان کاری بوده است، از نیویورک به لس آنجلس نقل مکان می کند تا مدتی را با خواهرش زندگی کند و به کاری مشغول شود. در ادامه با معرفی کامل این فیلم همراه پروشات باشید.


  • نام فیلم: “جاسمین غمگین” (Blue Jasmine)
  • ژانر: درام، کمدی
  • کارگردان: “وودی آلن” (Woody Allen)
  • بازیگران: “کیت بلانشت”، “الک بالدوین”، “سالی هاوکینز”
  • سال تولید: 2013
  • جوایز: برنده اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.3/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 91/100

تریلر فیلم

وابستگی بیش از حد به دیگران امری است که انسان را به راحتی و بدون زحمت به خواسته‌هایش می‌رساند و در خیلی از موارد هم بهترین زندگی و شرایط برای زندگی را به وجود می‌آورد. اما این ویژگی همیشه هم ثابت نخواهد بود و بالاخره این خود فرد است که باید بیرون آمدن از مراحل سخت زندگی را یاد بگیرد و روی پای خودش بایستد.

در فیلم “جاسمین غمگین” هم وودی آلن سعی کرده تا با داستانی کمدی و البته کمی هم جدی، تاثیر انتخاب‌های اشتباه و نادیده گرفتن حقیقت را به مخاطبش نشان دهد. اما به جرأت می‌توان گفت که تنها چیزی که باعث دیدنی بودن این فیلم شده است، بازی بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ی بازیگر نقش اول آن یعنی کیت بلانشت بوده است. درواقع بازی او در این فیلم چنان عمیق و متفاوت است که نظر شما درباره بازی‌های قبلی این بازیگر و همچنین استعدادی که او در این حرفه دارد را به کلی تغییر می‌دهد.

همانطور که در مقدمه مقاله هم گفته شد، کیت بلانشت در این فیلم نقش زنی شکست‌خورده و در آستانه‌ی فروپاشی روانی را بازی می‌کند که بعد از طلاق از همسرش، از نیویورک به لس‌آنجلس نقل مکان می‌کند تا مدتی را با خواهرش زندگی کند. جاسمین که از ابتدای ازدواجش زندگی بسیار سطح بالایی داشته و هیچ‌وقت بی‌پولی و بیکاری را درک نکرده است، اکنون باید در شرایطی زندگی کند که خودش مجبور به کار کردن و پول درآوردن است و باید به هر طریقی که شده زندگی‌اش را جمع و جور کند.

اما جاسمین به بستن چشمانش بر روی حقیقت عادت کرده و هنوز نمی‌خواهد باور کند که واقعا از زندگی قبلی‌اش بیرون آمده و به فردی عادی و حتی رو به نابودی تبدیل شده است. برای همین هم است که هنوز هم به تصمیمات و انتخاب‌های اشتباهش ادامه می‌دهد.

بعد از تحمل کردن دوران سختی، جاسمین به عنوان منشی در مطب یک دندانپزشک مشغول به کار می‌شود و اوضاع روحی‌اش کمی بهتر شده و سعی می‌کند بیشتر در مهمانی‌ها و بین افراد دیگر حاضر شود؛ همینجاست که او با مرد پولداری به نام دوایت آشنا می‌شود و بعد از دیدن علاقه‌ای که او برای به‌دست آوردنش نشان می‌دهد، دو راه برای جاسمین به‌وجود می‌آید: این ریسک را بپذیرد که ممکن است بعد از گفتن حقیقت زندگی‌ و ماجرای طلاقش به دوایت، او را برای همیشه از دست بدهد و درنتیجه شانس برگشتن به زندگی مرفه جدیدی را هم بسوزاند و یا به دروغ و وانمود کردن اینکه او واقعا زنی تنهاست و طلاق هم نگرفته است ادامه دهد تا بتواند با دوایت ازدواج کند.

فیلم “جاسمین غمگین” به طرز شگفت آوری دیدنی و لذت بخش است، گرچه لحظات تنش‌زا در این فیلم جای ویژه‌اس دارند اما بازهم شیوه روایت آن به گونه‌ای است که تماشای آن تا آخرین لحظه جذاب و خوشایند می‌باشد.

تصاویری از فیلم “جاسمین غمگین”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم