15 مکان دیدنی تایلند

تایلند مکان‌های دیدنی بی‌شماری دارد که دیدن همه آن‌ها شاید سال‌ها طول بکشد. تایلند با صدها جزیره و پایتخت زیبایش، تمام گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند. در این مقاله 15 جاذبه دیدنی تایلند را به شما معرفی می‌کنیم تا در سفر بعدی‌تان از آن‌ها دیدن کنید.

پارک تاریخی آیوتایا (Ayutthaya)

دیدنی های تایلند: پارک تاریخی آیوتایا

آیوتایا یک پارک زیبا و جز میراث یونسکو است. با یک سفر یک‌ساعته از بانکوک می‌توانید به این پارک زیبا بروید. آیوتایا از سال‌های 1350 تا 1767 به مدت 417 سال پایتخت سیام (تایلند) به شمار می‌رفت، تا اینکه توسط برمه‌ای‌ها تخریب شد. برمه‌ای‌ها در حمله‌شان شهر را سوزاندند و معابد مقدس و مجسمه‌های بودا را تخریب نمودند. سازه‌هایی که از آتش در امان مانند به مدت صدها سال زیر خاک دفن شدند.

دیدنی های تایلند: پارک تاریخی آیوتایا

امروزه بیشتر قسمت‌های این شهر را از زیر خاک بیرون آورده‌اند و یک پارک باستانی ایجاد کرده‌اند. گردشگران می‌توانند در میان این خرابه قدم زده و از مجسمه‌ها و معابد دیدن کنند. چندین ساختمان زیبا هم در این پارک قرار دارد. ازجمله این معابد می‌توان معبد Wat Phra Ram، صومعه Wat Chaiwatthanaram و Wat Phra Si Sanphet را نام برد. پس از دیدن این معابد فراموش نکنید که از سرمقدس بودا پشت معبد مهاتات (Mahathat) دیدن کنید. این اثر زیبا جاذبه گردشگری اصلی آیوتا است.

قصر بزرگ بانکوک

دیدنی های تایلند: قصر بزرگ بانکوک

پس از تخریب آیوتا پایتخت به بانکوک تغییر یافت. سپس برای پایتخت جدید یک قصر 218000 متری ساختند که پر از اقامت گاه‌های سلطنتی، تالارهای زیبا، دفاتر دولتی، معابد بودایی و آثار هنری زیباست. دیدن این قصر حدود سه ساعت طول می‌کشد و می‌توانید سازه‌های زیبایی در آن ببینید. همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، در اینجا یک معبد طلایی ساخته‌اند که تقلیدی از Ankor Wat و معابد پانتئون (Pantheon) است و مجسمه‌های سلاطین قدیم سلسله چاکری (Chakri) در آن دیده می‌شود.

دیدنی های تایلند: قصر بزرگ بانکوک

ازجمله آثار دیگر این قصر صومعه سلطنتی و بودای زمردی است. همانند دیگر معابد مذهبی، در اینجا هم باید با پوشش مناسب وارد شد و قصر بزرگ ازجمله مکان‌های مهم کشور است که گردشگران باید مقررات مختلفی را رعایت کنند. زنان باید شانه‌هایشان را بپوشانند، مردان باید لباس آستین‌بلند بپوشند و دامن و شلوارک کوتاه و شلوار تنگ مجاز نیست. بهای دیدن از این مکان در ازای هر نفر 12 دلار است.

بازار شناور دامنوئن سادوک (Damnoen Saduak)

دیدنی های تایلند: بازار شناور دامنوئن سادوک

بازارهای تایلند بسیار زنده، جالب و محلی هستند. می‌توانید سوار بر قایق‌های شناور در آب از این بازارها دیدن کنید. این بازار شناور حدود یک ساعت و نیم از بانکوک فاصله دارد. اگرچه این بازار به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده اما هنوز یک بازار فروش است که می‌توان غذا، سوغات، پوشاک، و میوه تازه را از آن خریداری نمود. اگر به‌تنهایی نمی‌توانید بروید، هتل محل اقامتتان تاکسی اجاره می‌کند تا شما را به مقصد برساند که هزینه آن حدوداً 60 دلار است. بهتر است حدود ساعت 6 یا 6 و نیم به آنجا رفته و صبحانه را در بازار میل کنید. دست‌فروشان نودل، پنکیک نارگیل، رول‌های بهاری، میوه تازه و غذاهای سرخ‌کرده می‌فروشند که می‌توانید آن‌ها را حین سیاحت در قایق بخورید.

دیدنی های تایلند: بازار شناور دامنوئن سادوک

این بازار زیبا در هنگام صبح پر از توریست است، بنابراین بهتر است که صبح هنگام به آنجا بروید. هزینه یک ساعت سفر با قایق حدود 60 دلار است. این قایق‌ها در چند سوغات فروشی و یک مزرعه نارگیل توقف می‌کند. اگر از دیدن این مناطق لذت نمی‌برید می‌توانید در بازار بچرخید. قایق‌رانان معمولاً انگلیسی صحبت نمی‌کنند. دوربین و پول نقد را فراموش نکنید.

خیابان چیانگ مای (Chiang Mai)

دیدنی های تایلند: خیابان چیانگ مای

این خیابان یا محله پر از ساختمان‌های زیبا، معابد و کوچه‌هایی است که شب‌هنگام می‌توانید در آن قدم بزنید یا در بازار آن بچرخید. می‌توانید با فروشندگان چانه بزنید، از دست‌فروش‌های خیابانی دیدن کنید و به سمت خیابان چانگ خلان (Chang Khlan) بروید. این خیابان شب‌ها پر از عابر پیاده و توریست است که در آنجا قدم می‌زنند و غذاهای خیابانی می‌خورند. اما زیباترین بازار این خیابان، بازار یکشنبه‌شب‌ها است.

دیدنی های تایلند: خیابان چیانگ مای

این بازار بزرگ‌ترین بازار هفتگی است که حدود یک کیلومتر وسعت دارد. برخلاف بازارهای شبانه این بازار محصولات بیشتری برای فروش دارد. مردم روستاهای اطراف صنایع‌دستی خود را برای فروش به این بازار می‌آورند. فانوس، جعبه‌های چوبی، ماسک، نقاشی و لامپ‌های رشته‌ای فقط چند نمونه از محصولاتی هستند که در این بازار می‌بینید. از ساعت 4 عصر تا نیمه‌های شب خواننده‌های محلی و اجراکننده‌های خیابانی در این بازار برنامه اجرا می‌کنند. پول نقد به همراه داشته باشید و از چانه زدن با فروشندگان محلی نترسید.

پارک فیل‌ها

دیدنی های تایلند: پارک فیل‌ها

اگر عاشق حیوانات هستید می‌توانید به پارک فیل‌ها در چیانگ مای بروید. در این پارک فیل‌های پیر و آسیب‌دیده آسیایی نگه‌داری می‌شوند. این مکان از سال 1992 یکی از مکان‌های مهم نگهداری فیل‌ها به شمار می‌رود. کارکنان آنجا به‌خوبی از این فیل‌ها نگهداری می‌کنند تا مطمئن شوند که زندگی خوبی خواهند داشت. حدود 30 فیل در این پارک زندگی کرده و آزادانه در آن غذا می‌خورند و می‌چرخند.

دیدنی های تایلند: پارک فیل‌ها

گردشگران می‌توانند فیل‌ها را در دریاچه بشورند، به آن‌ها غذا بدهند و با آن‌ها بازی کنند و همچنین درباره آزار فیل‌های آسیایی اطلاعاتی کسب می‌کنند. این تور با دوستان یا خانواده حتماً توصیه می‌شود و تجربه خوبی برای غذا دادن به فیل‌ها نگهداری از آن‌هاست. مطمئن باشید پس از دیدن این فیل‌ها با دنیایی از خاطره و تصاویر زیبا از آن‌ها خداحافظی می‌کنید.

قلمرو ببرها

دیدنی های تایلند: قلمرو ببرها

در قلمرو ببرها در چاینگ مای می‌توانید با این حیوانات خطرناک روبرو شوید. برای رفتن به این مکان باید با طی نیم ساعت به شهر مائی ریم (Mae Rim) بروید. در اینجا می‌توانید با تمام ببرها در هر سن و اندازه‌ای ارتباط برقرار کنید (از ببرهای سه‌ماهه تا بزرگ‌سال). تمام ببرهای اینجا در قفس به دنیا آمده‌اند. روزانه دو بار غذا م خورند و با یکدیگر یا محافظانشان بازی می‌کنند.

دیدنی های تایلند: قلمرو ببرها

ازآنجایی‌که این ببرها در قفس بزرگ شده‌اند بنابراین به گردشگران حمله نمی‌کنند. برخلاف شایعات به این ببرها داروی آرام‌بخش یا هر نوع ماده دیگری نمی‌خورانند. این ببرها سالم و سرحال‌اند و به‌ندرت ممکن است به کسی آسیب برسانند. گردشگران در تمام مدت گردششان در پارک اسکورت می‌شوند. مطمئن باشید وقت‌گذرانی با ببرها را فراموش نمی‌کنید. صرف 15 دقیقه در نزدیکی محفظه هر ببر حدود 60 دلار هزینه دارد.

روستای چتری بوسانگ (Bo Sang)

دیدنی های تایلند: روستای چتری بوسانگ

روستای بوسانگ در نیم ساعتی چیانگ مای واقع شده و مردم آن چترهای دست‌ساز بامبو می‌سازند. گردشگران می‌توانند از این منطقه دیدن کرده و هر تعداد چتر که دلشان می‌خواهد خریداری کنند. می‌توانید روبه روی زنان روستایی بنشینید و درحالی‌که این چترها را درست می‌کنند و رنگ می‌زنند آن را مشاهده کنید.

دیدنی های تایلند: روستای چتری بوسانگ

اگر بتوانید این چترها را مستقیماً از سازندگان آن خریداری کنید، قیمت آن کمتر تمام می‌شود (55 دلار). در فروشگاه‌ها هزینه حمل‌ونقل هم محاسبه می‌شود و کارت اعتباری هم می‌پذیرند.

معبد سپید چیانگ رأی (Chiang Rai)

دیدنی های تایلند: معبد سپید چیانگ رأی

معبد سپید یا Wat Rong Khun یک معبد زیبای بودایی است که در 20 دقیقه‌ای چیانگ رأی واقع شده و توسط هنرمند تایلندی Ajarn Chalermchai Kositpipat ساخته شده است. طرح این معبد همانند دیگر معابد تایلندی نیست و البته قصد طراح آن نیز همین بود. او در واقع از طریق یک طراحی سورئال موانع موجود بر سر راه روشنگری عصر جدید را نشان می‌دهد.

دیدنی های تایلند: معبد سپید چیانگ رأی

او به‌جای رنگ طلایی‌رنگ سپید را انتخاب نموده تا ذات خالص بودا را نشان دهد. این معبد زیبا یک اثر تأثیرگذار و مقدس است. در اطراف این معبد کافی‌شاپ، فروشگاه‌های سوغات و رستوران می‌بینید. بهای ورود به این معبد حدود یک دلار است.

روستای قبیله زنان گردن‌دراز

دیدنی های تایلند: روستای قبیله زنان گردن‌دراز

روستاهای اطراف چیانگ رأی به دلیل داشتن لباس‌های محلی رنگارنگ، صنایع‌دستی و آداب و رسوب منحصربه‌فرد شناخته‌شده هستند. با داشتن بلیت می‌توانید به روستا وارد شده و اعضای قبیله را از نزدیک ببینید. زنان این قبیله باید حلقه‌هایی به وزن 13 و نیم کیلوگرم را در گردن خود قرار دهند.

دیدنی های تایلند: روستای قبیله زنان گردن‌دراز

شاید با دیدن تمام این قبایل قدری متعجب شوید. شما با پرداخت بهای بلیت می‌توانید میان آن‌ها قدم زده و از آن‌ها عکس بگیرید. مردم روستا تلاش می‌کنند وسایل خود را به شما بفروشند، اگرچه مجبورتان نمی‌کنند اما ممکن است احساس کنید تحت‌فشار قرار گرفته‌اید.

مثلث طلایی

دیدنی های تایلند: مثلث طلایی

پارک مثلث طلایی یک پارک در 45 دقیقه‌ای چیانگ رأی است که رودخانه میکونگ (Mekong)، تایلند، میانمار و لائوس را از هم جدا می‌کند. این منطقه برای سال‌ها منطقه اصلی تولید تریاک بود که اکنون ممنوع شده است. در نزدیکی بنای یادبود مثلث طلایی موزه تریاک واقع شده است. این موزه توسط خاندان سلطنتی بنا شد تا تاریخچه تولید تریاک و تأثیر آن بر مصرف‌کننده را نشان دهند.

دیدنی های تایلند: مثلث طلایی

این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های کشور است که تصاویر، فیلم، ابزار و اطلاعات زیادی را ارائه می‌دهد. این موزه از سه‌شنبه تا یکشنبه باز است. بهای ورود به این موزه 8 و نیم دلار است. در بین موزه و بنای یادبود رستوران‌های مختلفی واقع شده‌اند.

پارک ملی خائویی (Khao Yai)

دیدنی های تایلند: پارک ملی خائویی

این پارک با وسعت 3000 کیلومترمربع سومین پارک بزرگ تایلند است. این پارک همچنین قدیمی‌ترین پارک تایلند و جز میراث یونسکو است. بیشتر گردشگران این پارک مردم بانکوک هستند که برای استراحت آخر هفته به آنجا می‌آیند. در این پارک گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری زندگی می‌کنند که سه گونه جانوری برتر آن عبارت‌اند از فیل‌های آسیایی، گیبون دست سفید و پرنده نوک شاخ غول‌پیکر. این پارک یکی از معدود مکان‌هایی است که فیل‌های آسیایی می‌توانند آزادانه در آن زندگی کنند، و گیبون ها هم از آسیب شکارچیان در امان باشند. در تایلند گیبون ها بسیار در معرض خطر قرار دارند زیرا در مناطق توریستی از آن‌ها استفاده می‌شود و توریست‌ها در ازای عکس گرفتن با آن‌ها پول دریافت می‌کنند. گاهی اوقات شکارچیان تمام اعضای خانواده یک گیبون را از بین می‌برند تا نزد خانواده‌اش برنگردد.

دیدنی های تایلند: پارک ملی خائویی

خائویی مسیرهای پیاده‌روی 80 کیلومتری دارد که برای عبور از آن‌ها باید تناسب‌اندام و قدرت فیزیکی بالایی داشته باشید. اگر می‌خواهید درباره گونه‌های جانوری و گیاهی این پارک اطلاعات بیشتری کسب کنید یا آن‌ها را ببینید، بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرید. این تورهای نیم روزه اغلب ارزان هستند و اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می‌دهند. همچنین در این پارک اتاق‌های استراحت، کمپ و مناطق غذاخوری وجود دارد. ازجمله جانداران دیگر پارک عبارت‌اند از ماکائو (که اغلب در اطراف میزهای پیک‌نیک پرسه می‌زنند)، مارمولک‌های آبی، گوزن سمبار و پایتون ها. این پارک از بانکوک حدود 2 ساعت و نیم فاصله دارد. در خارج از پارک و در جاده اصلی چندین هتل و رستوران وجود دارند.

جزیره کوه لانتا (Koh Lanta)

دیدنی های تایلند: جزیره کوه لانتا

جزیره کوه لانتا یکی از جذاب‌ترین و بکرترین جزایر تایلند است که ساحل دوستان از آن لذت خواهند برد. این ساحل در مقایسه با سواحل شلوغ کشور آرامش و فضای خاصی در اختیارتان قرار می‌دهد. سواحل بهتر لانتا در کرانه جنوبی و غربی آن واقع شده‌اند. ساحل باملو یک ساحل بسیار زیباست که در تصویر می‌بینید. این ساحل 500 متری که در کرانه جنوبی قرار دارد برای شنا، غواصی و استراحت ایدئال است و با آب شفاف و جنگل سرسبزش جلوه زیبایی به وجود می‌آورد. ساحل بامبو سه استراحتگاه فروشگاه مانند دارد، به همین دلیل هیچ‌گاه بیش‌ازحد شلوغ نمی‌شود.

دیدنی های تایلند: جزیره کوه لانتا

ازجمله جاذبه‌های گردشگری دیگر کوه لانتا عبارت است از شهر قدیمی لانتا و پارک ملی کوه لانتا (که یک ساحل زیبای شنی دارد). ساحل وسیع این جزیره هم برای شنا، حمام آفتاب و رستوران‌هایش معروف است. در این منطقه ممکن است بیشتر توریست‌ها از اسکوتر استفاده کنند. اما این منطقه پر از تپه، جاده‌های ناهموار و ساحل است. اگر می‌خواهید از تمام جاذبه‌های آن دیدن کنید بهتر است که یک اتومبیل اجاره کنید (روزانه 30 دلار).

معبد میمون‌ها در لوپبوری (Lopburi)

دیدنی های تایلند: معبد میمون‌ها در لوپبوری

دیدن از این معبد می‌تواند یک تجربه کاملاً متفاوت باشد. این شهر در 150 کیلومتری شمال بانکوک است و به دلیل خرابه‌هایش شهر دارد، که البته بسیاری از آن‌ها هنوز بازسازی نشده‌اند. برخلاف پارک‌های دیگر، خرابه‌های این شهر پراکنده است و دیدن از تمام آن‌ها طول می‌کشد. این خرابه‌ها دیدنی هستند و اما بیشتر گردشگران به خاطر میمون‌ها به این شهر می‌آیند. این شهر پر از ماکائوهای وحشی است که از خرچنگ‌ها تغذیه می‌کنند. بیشتر آن‌ها در اطراف دو معبد Phra Prang Sam Yot و Phra Kaan Shrine، که روبه روی هم هستند، دیده می‌شوند.

دیدنی های تایلند: معبد میمون‌ها در لوپبوری

این ماکائوها همه‌جا هستند. بر روی چراغ‌برق، وسط خیابان، بر روی دیوارهای معابد، و لابه‌لای زباله‌ها. البته بیشتر در Phra Kaan دیده می‌شوند. روبه روی خیابان Phra Prang Sam Yot این ماکائوها برای بازی و یافتن غذا فضای بیشتری دارند. هر چیزی را که به زمین بیندازید میمون‌ها جمع‌آوری می‌کنند. فروشندگان محلی غذاها و آب‌میوه‌هایی را به فروش می‌رسانند که به میمون‌ها بدهید. حتی اگر برای خودتان هم غذا بخرید میمون‌ها به سرو کولتان می‌پرند و آن را از شما می‌گیرند. بهتر است که از دور از این میمون‌ها دیدن کنید.

تور قایق در خلیج Phang Nga

دیدنی های تایلند: تور قایق در خلیج

اگر به پوکت (Phuket) رفتید حتماً به این خلیج بروید. اگرچه پس از اکران فیلم‌های “مردی با تفنگ طلایی” (The Man with the Golden Gun) از راجر مور (Roger Moore) و “ساحل” (The Beach) لئوناردو دی کاپریو (Leonardo Di Caprio’s) آن‌قدر شهرت ندارد، اما هنوز هم به دلیل صخره‌های آهک، آب زمردی و شرایط مناسب برای شنا، جز سواحل مهم کشور است. این جزیره در بین پوکت و شبه‌جزیره مالای (Malay) در جنوب تایلند قرار دارد. اگر در این خلیج دریانوردی کنید، جزایر، سواحل پراکنده، تالاپ ها و غارهای بسیاری را خواهید دید. بیشتر تورهای دریانوردی قایق‌رانی، غواصی، شنا و صرف نهار، را شامل می‌شوند.

پارک تاریخی سوخوتای (Sukhothai)

دیدنی های تایلند: پارک تاریخی سوخوتای

سوخوتای در 5 ساعتی شمال بانکوک، از سال‌های 1238 تا 1438 اولین پایتخت امپراتوری سیام محسوب می‌شد. پارک سوخوتای میراث یونسکو بوده و یک مکان ایده آل است که با دوچرخه‌سواری، اتومبیل یا تورهای پیاده از آن دیدن کنید. در این پارک سازه‌های زیبایی وجود دارد. مانند بزرگ‌ترین معبد پارک یعنی Wat Mahatat، معبد سه ستونی Wat Si Sawai و Pra Achana Buddha.

دیدنی های تایلند: پارک تاریخی سوخوتای

این سه اثر واقعی دیدنی هستند. برای دیدن از این پارک باید یک روز کامل را صرف کنید. اگر زمان دارید و یک ماشین اجاره‌ای هم در اختیارتان قرار دارد از پارک تاریخی Si Satchanalai Historical هم دیدن کنید که در همان نزدیکی است. این پارک هم میراث یونسکو است و دارای معابد بیشتر، مجسمه‌های بودایی و سازه‌های زیبا است.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای کامل سفر ارزان تایلند

                               

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. حمید افتخاری

    اسفند 14, 1396

    سفر سبب شناخت شرایط زیست، فرهنگ و پیشینه تاریخی مردم کشورهای دیگر شده و باعث میشود که پیشداوریها را کنار گذشته، از دیگران بیاموزیم و بدانیم که هر ملتی در طول تاریخ خود پستی و بلندیهای داشته و بنوبه خود در برهه‌‌ای از زمان دستاوردهایی داشته و به رشد تمدن بشری کمک کرده است

    سفر به من ایرانی‌ میاموزد دست از خودخواهی و خود بزرگ بینی‌ برداشته، به دیگر ملتها احترام گذشته، از آنها آموخته و بدانم که نه از کسی برترم و نه پست تر

    پاسخ