8 راه برای افزایش سرعت مغز در یادگیری و حافظه

شما برای تقویت ماهیچه‌هایتان به باشگاه می‌روید. برای افزایش استقامت خود می‌دوید یا پیاده‌روی می‌کنید. شاید هم هیچ‌کدام از این کارها را انجام نمی‌دهید، اما دلتان می‌خواهد بیشتر ورزش کنید. اما در اینجا می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید مهم‌ترین عضو بدن، یعنی مغزتان را تقویت کنید.

اگر مغز خود را تقویت کنید، با این تغییرات مواجه می‌شوید:

  • در شرایط خجالت‌آور گیر نمی‌کنید که اسم اطرافیان خود را فراموش کنید.
  • به‌سرعت می‌توانید مهارت‌های مختلف را فرابگیرید.
  • احتمال بروز بیماری‌های کهن‌سالی، مانند آلزایمر، کاهش می‌یابد.

بسیار خوب، برای افزایش سرعت مغز در یادگیری و حافظه باید چه‌کار کنید؟

1. بر حافظه خود کار کنید.

یک رقصنده به نام توآیلا ثارپ (Twyla Tharp) برای تقویت حافظه خود این کارها را انجام می‌دهد: زمانی که او یکی از اجراهایش را تماشا می‌کند، سعی می‌کند دوازده تا چهارده اشکالات و تصحیحانی که قرار است درباره آن‌ها صحبت کند را به یاد بیاورد، بدون اینکه آن‌ها را یادداشت کرده باشد. اگر به نظر شما این کار عالی نیست، پس اشتباه می‌کنید. او در اثرش به نام “عادت خلاقانه” (The Creative Habit) می گوید که بیشتر مردم بیش از سه مورد را به یاد نمی‌آورند.

فرایند یادآوری اتفاقات و بحث هم‌زمان درباره آن‌ها توسط مطالعات تقویت مغز و حافظه ثابت شده است. فعالیت‌های حافظه که تمام مراحل عملکرد مغز را شامل می‌شود – دریافت، یادآوری و تفکر – به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند. شاید شما رقصنده‌ای نداشته باشید که بخواهید تصحیحش کنید، اما ممکن است برنامه‌ای تماشا کنید و بخواهید نظرتان را ارائه دهید، یا دوستانتان از شما بپرسند موزه‌ای که از آن دیدن کرده‌اید چطور است. می‌توانید از این موقعیت‌ها برای تقویت عضلات حافظه استفاده کنید.

راحت‌ترین راه برای بهبود حافظه چیست؟

تکرار.

برای مثال، زمانی که برای اولین بار با کسی آشنا می‌شوید:

“سلام، من علی هستم.”

نگویید، “خوشبختم”. به‌جای آن بگویید، “خوشبختم، علی”.

2. فعالیت متفاوتی را به طور مکرر انجام دهید.

با انجام کارهای جدید به‌طور مکرر، مغزتان برای بهبود و افزایش آن راهکارهای جدیدی ارائه می‌دهد. به سه سالگی خود فکر کنید. آن‌قدر قوی بودید که قاشق و چنگال را خودتان به دست بگیرید. اما زمانی که می‌خواستید غذا بخورید، همه‌چیز را به هم می‌ریختید. بنابراین این توانایی به قدرت ربط نداشت. این مسئله به توانایی مغز در ایجاد راهکارهای جدید مربوط می‌شد. اما می‌دانید که با تکرار و تمرین توانستید به‌تنهایی غذا بخورید.

فرض کنیم شما عادت دارید کارهایتان را به تعویق بیندازید. اگر آرام‌آرام این کار را ترک کنید، به مغزتان یاد می‌دهید که برای انجام کارها تا لحظه آخر صبر نکند. اگر خودتان را عادت دهید که بخش کوچکی از آن کار را به‌تدریج انجام دهید، عملکرد مغزتان تقویت پیدا می‌کند.

بنابراین اگر عادت کرده‌اید وظایفتان را با تأخیر انجام دهید، کافی است که یک کاغذ را برداشته و سرجایش بگذارید. یا حتی می‌توانید کارهای کوچک‌تری انجام دهید. تکه کاغذی که در اتاقتان افتاده را بردارید و از خودتان بپرسید باید آن را کجا بگذارید: سطل زباله؟ کمد؟ اتاق دیگر؟ و یا اینکه به کسی بدهید؟

بنابراین حتماً نباید سریع آن را دور بیندازید، بلکه تصمیم بگیرید که با آن چه‌کار کنید. بنابراین متوجه شدید که می‌توانید از تغییرات کوچک شروع کنید. در این صورت هم عملکرد مغزتان به‌تدریج افزایش می‌یابد. درنتیجه به‌تدریج از فردی که عادت داشت کارهایش را به تعویق بیندازد، به فردی تبدیل می‌شوید که کارهایش را سریع انجام می‌دهد.

3. چیز جدیدی یاد بگیرید.

شاید عجیب به نظر برسد اما هرچقدر بیشتر از مغز خود استفاده کنید، عملکردش بهتر خواهد شد. برای مثال یادگیری یک آلت موسیقی جدید به شما این مهارت را می‌دهد که چیزی را که می‌بینید (نت موسیقی) به کاری که انجام می‌دهید (نواختن موسیقی) تبدیل کنید. یادگیری یک زبان جدید به مغز شما این امکان را می‌دهد تا به شیوه جدیدی فکر کرده و به شیوه جدیدی خود را بیان کند. حتی می‌توانید یک قدم به جلو بروید و یک رقص جدید یاد بگیرید. یافته‌ها نشان می‌دهد که یادگیری رقص جدید از بروز آلزایمر در سنین بالا پیشگیری می‌کند.

4. یک برنامه تقویت مهارت‌های ذهنی را دنبال کنید.

دنیای اینترنت به شما این امکان را می‌دهد که در حال نشستن بر روی مبل عملکرد مغزتان را تقویت کنید. BrainHQ برنامه‌ای است که توسط محققان ثابت شده و با دنبال کردن تمرینات آموزشی‌شان، حافظه‌تان تقویت شده و تفکرتان سریع‌تر خواهد بود.

5. جسم خود را تقویت کنید.

انتظار داشتید این مورد را هم قید کنیم، مگر نه؟ ورزش کردن فقط جسم شما را تقویت نمی‌کند، بلکه عضلات مغز را هم قوی‌تر می‌کند. حتی یک ورزش 20 دقیقه‌ای هم فرایند پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه را تقویت می‌کند. اما تأثیر ورزش فقط به اینجا محدود نمی‌شود، ورزش باعث می‌شود که مغز به‌طور طبیعی اتصالات عصبی خود را تقویت کند. درنتیجه یادگیری‌تان سرعت می‌گیرد، سطح هوشتان افزایش می‌یابد، و همه این‌ها تنها با تحرک بدن به دست می‌آید.

اگر عادت ندارید ورزش کنید و از این بابت عذاب وجدان دارید، برای تقویت مغز خود می‌توانید از برنامه‌های مهارتی مانند Exercise Bliss استفاده کنید. فراموش نکنید، همانطورکه در مورد 2 گفتیم، با آموزش دادن مغزتان به انجام مکرر یک فعالیت جدید، در حقیقت به‌تدریج خودتان را تغییر می‌دهید.

6. با عزیزان خود وقت صرف کنید.

اگر می‌خواهید توانایی‌های شناختی خود را تقویت کنید، باید با نزدیکان خود رابطه بهتری داشته باشید. صحبت با دیگران و ارتباط با نزدیکانتان فکرتان را بازتر می‌کند و البته حالتان هم بهتر می‌شود. اگر فرد برونگرایی هستید، پس این مورد برایتان صدق می‌کند. تحقیقات ثابت کرده که افراد برون‌گرا با صحبت با افراد دیگر در حقیقت افکار خود را پردازش و تحلیل می‌کنند.

7. حل جدول کافی نیست.

بیشتر ما زمانی که عبارت تقویت مغز را می‌شنویم، به یاد جدول کلمات می‌افتیم. بله درست است، جدول کلمات متقاطع تسلط ذهنی فرد را افزایش می‌دهد، اما تحقیقات ثابت کرده که این جدول‌ها کافی نیستند، زیرا به‌جای افزایش عملکرد مغز، بیشتر جنبه سرگرمی دارند.

البته که اگر برای سرگرمی جدول حل می‌کنید، هیچ اشکالی ندارد. اما اگر برای تقویت عملکرد مغز این کار را انجام می‌دهید باید بدانید که کافی نیست.

8. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و اطمینان حاصل کنید که شکلات دارک هم جز آن باشد.

غذاهایی مانند ماهی، میوه و سبزیجات می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد. اما باید بدانید که شکلات دارک هم به‌خوبی مغز را تقویت می‌کند. زمانی که شکلات می‌خورید مغزتان دوپامین ترشح می‌کند. دوپامین باعث می‌شود که سریع‌تر آموزش دیده و حافظه‌تان بهبود یابد. لازم به ذکر نیست که شکلات حاوی فلاونول و آنتی‌اکسیدان است که عملکرد مغز را تقویت می‌کند. بنابراین، دفعه بعد که می‌خواهید یک مسئله پیچیده را حل کنید، کمی شکلات دارک بخورید!

حالا که می‌دانید چگونه می‌توان مغز را تقویت کرد باید کار خود را آغاز کنید. مطالبی که خواندید را فراموش نکنید، این موارد را انجام دهید و به فرد باهوش‌تری تبدیل شوید.

                               

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. بسیار آموزنده ومفید بود،مرسی

    پاسخ