رده‌بندی فیلم‌های “مرد عنکبوتی” از بدترین تا بهترین

جمله معرف مرد عنکبوتی که می‌گوید “با قدرت زیاد، باید مسئولیت پذیری بالایی هم داشت” بود، که در طول دیگر فیلم‌های این مجموعه از آن پیروی نشد، و استودیوی انتشار دهنده آن سونی، از این اصل پیروی نکرده است. این استودیو معمولاً قبل از شروع فیلم به فکر گسترش دنیای آن است، و اخیراً استودیوهای فوق العاده مارول با همکاری یکدیگر و همکاری “تام هالند” توانستند در طول سالهای اخیر در گیشه سینما غوغایی به پا کنند. “مرد عنکبوتی” سونی، محصول سال 2002 بدون شک پدر فیلم‌های ابرقهرمانی است، و مجموعه جدید آن به علاوه یک اسپین آف از محبوب‌ترین و تاثیرگذار ترین فیلم‌های موفق قرن 21 می‌باشد. حتی سایه “مرد عنکبوتی” اصلی مارول نیز مجموعه است که چیز زیادی برای گفتن دارد…

در این لیست هر کدام از فیلم‌های مجموعه “مرد عنکبوتی” را از لحاظ شایستگی هنری، انتقادی و اقتصادی و به طور کلی اهمیت آن، به ترتیب از بدترین به بهترین لیست کرده‌ایم. امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید. با پروشات همراه باشید.


9. مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 – The Amazing Spider-Man 2 – 2014

فیلم “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” اثر “مارک وب” سرنوشت شومی داشت مورد خشم طرفداران سرسخت این مجموعه قرار گرفت، بسیاری از آنها هنوز “مرد عنکبوتی 3” محصول 2007 را یک ناامیدی بزرگ می‌دانند و آن را فراموش نکرده‌اند، اما این به دلیل پایان نامشخص داستان نبوده بلکه به دلیل آن بوده است که هر دو بازسازی “وب” فراموش شدنی بودند.

“مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” بد بود، بدترین فیلم تاریخ مجموعه “مرد عنکبوتی”. به یادماندنی نبودن این فیلم، معمولاً باعث می‌شود که وارد دردسرهای جدید نشود، اما واقعیت تلخ و شوم این است که منتقدان و در گیشه سینما نتایج بسیار بدی گرفت، به قدری که سونی تصمیم گرفت استودیو مارول را وارد کار کند، و نتیجه این کار اعتراف به ناتوانی این استودیو در شکل دادن کاراکتر بوده که در انتها باعث شد سود چندین میلیون دلاری خود را فدا کنند تا دیزنی اشتباهاتشان را اصلاح کند.

مشکل اساسی “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” فیلمنامه اسفناکی بود که “الکس کورتزمن” و “روبرتو ارسی” که “تبدیل شوندگان” (Transformers)، “پیشتازان فضا” (Star Trek) و “مومیایی” (The Mummy, 2017) را در کارنامه خود داشتند، تهیه کرده بودند. در فیلم، تمرکز داستان از دنیای موازی، بر “پیتر پارکر” (و رابطه شل کن سفت کن او که تعادلی ندارد)، و زندگی مشقت بار “خاله می” تغییر می‌یابد، که این کار صرفاً برای آن بود که “سالی فیلد” در قسمتی از فیلم حضور داشته باشد، و نتیجه آن با قربانی کردن قسمت وسیعی از کاراکترهای کتاب کمیک و مدت زمان طولانی و خسته کننده 2 ساعت و 22 دقیقه این فیلم برابر شد.

برخلاف حضور بازیگرانی عالی نظیر “اندرو گارفیلد”، “اما استون“، “سارا فیلد”، “جیمی فاکس”، “دان دهان”، “فلیسیتی جونز” و “پاول جیاماتی”، در تمام بخش‌های “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” بازی بیش از حد بازیگران را شاهد بودیم، تمام افراد حرفه‌ای که حقوق خود را دریافت کرده بودند، حتی قبل از پخش فیلم استانداردهای آن را تصدیق می‌کردند. این موضوع با روایتی اسفناک، دیالوگ‌های بد و مشکلاتی شبیه به اشتباهات “مرد عنکبوتی 3” که سعی داشتند داستان را با شخصیت‌های فرعی اشباع کنند، ترکیب شده و باعث شدند “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” به یکی از بدترین قسمت‌های این مجموعه تبدیل شود.

همچنین بخوانید: ۵ قهرمان DC که می‌توانند مرد عنکبوتی را شکست دهند (و ۵ تن که از او شکست می‌خورند)


8. مرد عنکبوتی شگفت انگیز – The Amazing Spider-Man – 2012

پیشرفت ویژه “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” این است که قسمت قبلی آن یعنی “مرد عنکبوتی شگفت انگیز” داستانی بود که باعث شد این مجموعه بار دیگر در یادها باقی بماند، “مارک وب” بی تجربه است، اما به قدری خوب بود که داستانی تازه ساخت، به اندازه‌ای که نظرات مثبتی دریافت کرده، و تعدادی طرفدار بیشتر برای مرد عنکبوتی “اندرو گارفیلد” فرآهم آورد.

در واقع، تصمیم خلاقانه آنها این بود که داستان اصلی “پیتر پارکر” را که 10 سال پیش آن را تماشا کردیم (مثل این است که بازسازی “مرد آهنی” (Iron Man) را در سال 2018 تماشا کنیم) بازسازی کنند، و با اینکه وب و کمپانیش تلاش کردند تا جای ممکن از تکرار بسیاری از بخش‌های مجموعه فیلم “سم رایمی” پرهیز کنند، اما به طور کلی این فیلم در بین دیگر فیلم‌های مجموعه اثری نزولی داشت.

این فیلم نگاهی کنایی و به گفته برخی نسل هزاره گونه، بر فیلم عالی و درخشان “پیتر پارکر” می‌باشد، اما کاملاً مشخص است که استودیو سازنده در تلاش برای اضافه کردن چیزی جدید به داستان تردید دارد، این فیلم محصول 2012 بیشتر شبیه به بخشی از اثر “سم رایمی” است، فقط جذابیت کمتر (به دلیل تعداد فیلم‌هایی که بین “مرد عنکبوتی” و “مرد عنکبوتی شگفت انگیز” منتشر شد) جلوه‌های بصری ضعیف‌تر، سناریوی بی اساس و روایت اجتماعی ضعیفی دارد.

تماشای “مرد عنکبوتی شگفت انگیز” خوب اما تا حدودی نامربوط است؛ طوری که نمی‌تواند به اندازه کافی درگیرتان کند، و به چیز خاص و منحصر به فردی اشاره ندارد.


7. ونوم – Venom – 2018

فیلم اکشن-کمدی “ونوم” محصول 2018 داستانی ضدقهرمانی دارد که در دنیای عنکبوتی اتفاق میفتد، و حس و حال فیلم‌های نیمه سال 2000 را دارد، و چه خوب چه بد (به نظر شما بستگی دارد) برای خود شهرتی به هم زد.

این اثر از “روبن فلیشر” به عنوان قسمت اول این مجموعه به شهرت زیادی رسید– در سطح جهانی حدود 885 میلیون دلار فروش رفت– اما از منتقدان نظرات خوبی دریافت نکرد، آن‌ها معتقد بودند که تن صدا و نوع حرف زدن کاراکتر و کلمات به کار رفته در دیالوگ‌ها و همچنین نوع روایت داستان از “مرد عنکبوتی 3” الهام گرفته شده است (که خوشبختانه این یک تعریف نیست).

تام هاردی” به عنوان شخصیت اصلی “ادی براک” داستان در طول ساخت فیلم لذت زیادی برد، و این در آخرین بخش فیلم به خوبی مشخص است، اگر عجیب و غریب بودن او هم به عنوان براک و هم ونوم را مسخره ندانید، می‌توان گفت به طور کلی جالب بود.

“ونوم” فیلمی است که مقدر شده بود پس از “مرد عنکبوتی 3” در پرده سینما به نمایش در بیاید، اما اینطور نشد و بین دو فیلم “جنگ ابدیت” (Infinity War) و “پایان بازی” (Endgame) انتشار یافت، اما همین انحراف از مسیر بود که باعث شد استودیو مارول به تناوب درست و مورد استفاده خود برسد. کمِ کم می‌توان گفت “ونوم” راه ورود به دنیای گسترده‌تری از “مرد عنکبوتی” را باز کرد.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: مرد آهنی در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟


6. مرد عنکبوتی 3 – Spider-Man 3 – 2007

“مرد عنکبوتی 3” یکی از فیلم‌هایی است که بینندگان از آن به عنوان بدترین فیلم دنیای عنکبوتی یاد می‌کنند، اما همانطور که می‌بینید این فیلم در ششمین جایگاه لیست قرار دارد پس واقعیت از آنچه فکر می‌کنید پیچیده‌تر است.

همانطور که قبلاً گفته شد این مجموعه نشان داد که نباید تنها به منظورهٔ ساخت دنیایی گسترده‌تر کاراکترهای جدید ساخت، بی شک این موضوع باعث به وجود آمدن لحظه‌های شرم آور زیادی شد، به اندازه‌ای که در هیچ فیلم ابرقهرمانی دیگری چنین چیزی را مشاهده نخواهید کرد، اما برای آنکه سرنوشت شوم، نام “بدترین فیلم مرد عنکبوتی” یا یکی از “بدترین فیلم‌های ابرقهرمانی” را از سه گانه “سم رایمی” پاک کنیم، یا ساده بگویم کم لطفی‌ها و سوء تفاهامات نصبت به این فیلم را از بین ببریم، آن را بررسی خواهیم کرد.

در “مرد عنکبوتی 3″، پیتر پارکر دیگر ابرقهرمان دوستانه محله و نماد شهر نیویورک نیست، او نجات دهنده مردان، زنان و کودکان است و دختر مورد علاقه‌اش نیز همراه اوست. شخصیت خجالتی و رفتار مصمم او تغییر کرده و حالا به فردی از خود راضی، عاشق جمعیت و دارای ژست‌های آماده عکاسی می‌باشد.

همانطور که در عکس نشان داده شده مهم‌ترین سکانس این فیلم، یا به طور طعنه آمیز، مهم‌ترین مدرک آن این است که برخلاف حدس تمام کسانی که حضور این شخصیت را پیش بینی کرده بودند، “ونوم” به پیتر پارکر تبدیل می‌شود. با توجه به دو فیلم دیگر، این صحنه دو چیز بسیار مهم را به ما بینندگان نشان می‌دهد: دیدگاه پارکر از چیز “عالی” یک فیلم نوآر پیچیده به سبک خوانندگان آلترناتیو راک سال 2000 است، و ممکن است تمام شجاعت، ارزش و قدرت کاراکتر پارکر بخاطر همان یک تبهکاری که نمی‌تواند او را بگیرد، از بین برود. و آن کسی نیست جز، خودش.

“مرد عنکبوتی 3” بی نقص نیست، و در این موضوع نیز شکی نیست و درست مانند “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2″، این قسمت نیز با نسخه خوبی از مرد عنکبوتی پایان یافت. اما “مرد عنکبوتی 3” برخلاف همتای مدرنش، به یادماندنی است، عمق آن یادآور زمانی است که فیلمسازان هنوز (بیشتر آنها) تحت کنترل بودند. البته، این اثر “سم رایمی” مسیرهای گوناگونی را طی کرد، اما مرکز و هدف پشت آن همچنان پابر جا ماند. ممکن است بسیاری از افراد آن را به عنوان یک شکست تلقی کنند، اما این فیلم از روی اشتیاق ساخته شده و در زمان مدرن، به ندرت چنین چیزی در این ژانر منتشر می‌شود.


5. مرد عنکبوتی: دور از خانه – Spider-Man: Far from Home – 2019

“مرد عنکبوتی: دور از خانه” اثری است که می‌توان آن را آخرین همکاری بزرگ سونی و دیزنی خواند، اولین فیلم استاندارد استودیو مارول بود که پس از مرگ مرد آهنی در “پایان بازی” ساخته شد، و احساسی بودن داستان از بسیاری از دیگر قسمت‌های این مجموعه درخشنده‌تر بود.

از لحاظ بصری، این فیلم مزیت داشتن مرد حیله گر “میستریو” (جیک جیلنهال) را داشت، جلوه‌های بصری قوی و سکانس‌های توصیفی آن که حول محور مرگبارترین انگیزه‌های شخصیت داستان می‌چرخد، زمینه را برای تمام چیزهایی که در یک فیلم ابرقهرمانی مناسب است، فراهم می‌آورد. اگر عمیقاً به این موضوع بپردازیم، میستریو برای ارزیابی سینمای ابرقهرمانی، ابزار جالب توجهی بود، اما این اثر بزرگ بر خلاف همتایان آن، دنباله‌ای نداشت؛ مرکزیت، کمدی و خطر شخصی پارکر برای موضوعات مهم‌تر، محاکمه پارکر و رنج و عذاب او در نوجوانی و مورد توجه قرار نگرفتنش در “بازگشت به خانه” از فیلم حذف شد، و این شخصیت در انتها چیزهایی را از دست داد.

با توجه به بررسی دیگر قسمت‌ها، “دور از خانه” گامی بزرگ بوده و به هیچ عنوان فیلمی ضعیف تلقی نمی‌شود– در واقع این فیلم بسیار لذت بخش بوده است– و شخصیتی که پس از اتفاقات “پایان بازی” رشد کرده و بزرگ شده که می‌تواند این نسخه از پیتر پارکر را فراتر از محدودیت‌های تکرار گونه دیگر قسمت‌ها گسترش دهد، و غلبه او بر سختی‌ها نیز با ماجراجویی‌های عمیق‌تری همراه خواهد بود. همچنین، این فیلم تمام لذت‌ها و شادی‌های فیلم‌های نیمه موفق مارول را فرآهم کرد، جایگاه آن در رده پنجم لیست به این معناست که از فیلم‌های قبل از خود کیفیتی بهتر و از فیلم‌های بعد از خود کیفیتی نسبتاً کمتر دارد.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: بتمن در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟


4. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه – Spider-Man: Homecoming – 2017

شروع کار “تام هالند” به عنوان پیتر پارکر، از زیر پرچم استودیو مارول آغاز شد، که از زمانیکه در “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” غوغایی به پا کرد، مورد بحث کتاب‌های کمیک قرار گرفت. در “مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه” بیشتر افراد از چیزی که انتظارش را می‌کشیدند، بیشتر دریافت کردند.

این فیلم کمدی-ابرقهرمانی نوجوانانه تمام چیزهای لازم برای به موفقیت رسیدن را دارد، تیم بازیگری فوق العاده که شامل “مایکل کیتون” است، بازیگری که اخیراً جایزه اسکار را به دست آورد، “ماریسا تومی” بازیگر نامزد جایزه اسکار، و خود مرد آهنی با بازی “رابرت داونی جونیور“. فیلمنامه طنز داستان مرد عنکبوتی را در غالب پیتر پارکری باهوش نشان می‌دهد، و بالاخره جرات می‌کند فیلم عنکبوتی نوجوان محوری بسازد. مزیت این انتخاب آن بود که این فیلم در گیشه سینما چیزی حدود 900 میلیون دلار به فروش رسید، و کاراکتر آن به عنوان یکی از بهترین عنکبوت‌های تاریخ نام گرفت.

“بازگشت به خانه” از داستان تجربی آن که به کارهای “جان هیوز” در دهه 80 شبیه است، تا تبهکار شرور و قابل درک آن، تمام ویژگی‌های خوب را داراست، و برای مرد عنکبوتی جدید نقطه آغازین فوق العاده ای بود، اما فقط به یک دلیل است که در رده چهارم این لیست قرار می‌گیرد: “مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه” از نظر عمق داستانی، و جذابیت تماشای چند باره فیلم کمبودهایی دارد.

“بازگشت به خانه” با وجود لذتبخش بودن و زیباییش و تیم بازیگری عالی آن شامل “تام هالند” که به عنوان مرد عنکبوتی نقش آفرینی کرد، اما در آزمون ماندگاری و قابلیت چند بار تماشا کردن آن قبول نشد، بیشتر بخاطر این که سفر درونی کاراکتر در قلب روایت، به اندازه کافی قدرتمند نبوده است. اینطور نیست که بگوییم “بازگشت به خانه” فیلم بدی است، موضوع این است که نمونه‌های بسیار بهتری از آن ساخته شدند که می‌توانند در رده‌های بالاتر قرار بگیرند.


3. مرد عنکبوتی – Spider-Man – 2002

اهمیت “مرد عنکبوتی” در سینمای مدرن را نمی‌توان دست کم گرفت. از هر کسی که در زمان انتشار این فیلم کودک، نوجوان یا بزرگسال بوده بپرسید، از اهمیت دیدن یکی از بزرگترین ابرقهرمانان مارول برای اولین بار روی صفحه سینما برایتان توضیح خواهند داد. “مرد عنکبوتی” اثر “سم رایمی” در کنار “مردان ایکس” (X-Men) در عصر ابرقهرمانان هالیوود آغاز به کار کرد، تکنولوژی سی جی جدید که توانایی ترکیب شدن با داستان‌های قدیمی سینمای ابرقهرمانی را بدون هر گونه برتری داشته، و برای اولین بار به طور جدی صحنه را هدف گرفت.

فیلم منتشر شده از استودیو کلمبیا پیکچرز از همتای قبلی خود بهتر شده، و گل سر سبد این ژانر شد، این استودیو که داستان‌های ترسناک و داستان‌هایی درباره آدمکشان مزدور می‌ساخت، باعث شد “سم رایمی” خلاقیت خود را به کار بیندازد، و به همراه “توبی مگوآیر” که نامزد جایزه اسکار شد، چنین فیلمی بسازد. به علاوه بازیگران و استعدادهای تازه کاری مثل “کریستن دانست” و “جیمز فرانکو” به همراه “ویلم دفو“ی اسطوره (گوبلین سبز) و همیشه درخشان نیز در این فیلم نقش آفرینی کردند. در ابتدای انتشار چشم تمامی بینندگان به این اثر دوخته شده بود، در آن زمان رده سینمای ابرقهرمانی افزایش یافت، و محدوده فیلم‌های وابسته به جلوهای CG فراتر رفت.

نکته اصلی اینکه “مرد عنکبوتی” با توجه به احترام به اصل داستان، و قصد برای خلق روایتی تاثیرگذار و ظریف و آرام توانست فیلمنامه ای قدرتمند بسازد (و احتمالاً یکی از دلایل آن این بود که ستاره فیلم، بسیار از آن جلوتر بود) و توسط منتقدان مورد تحسین بسیاری قرار گرفت. آن‌ها این فیلم را برنامه‌ای جالب توجه برای تابستان خواندند. “مرد عنکبوتی” تنها یک اثر ابرقهرمانی نیست، بلکه یک فیلم تابستانی بسیار موفق می‌باشد.

این فیلم به دلیل آنکه قسمت اصلی و جوهره مجموعه “مرد عنکبوتی” بوده در جایگاه سوم لیست قرار می‌گیرد. با این وجود، این فیلم یکی از مهم‌ترین و همیشگی‌ترین شاهکارهای سینمای ابرقهرمانی است، و برخی از نمادنگاری های کلیدی ما که در دو دهه اخیر برای ارتباط با این ژانر به آن پی برده بودیم، را در بر می‌گیرد.

همچنین بخوانید: لیست 50 تایی بهترین کاراکترهایی که در کتاب‌های کمیک خلق شده‌اند


2. مرد عنکبوتی 2 – Spider-Man 2 – 2004

اگر “مرد عنکبوتی” اثر “سم رایمی” یکی از مهم‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ است، پس دنباله آن یعنی “مرد عنکبوتی 2” یکی از بهترینهاست.

این فیلم که در این مجموعه فوق العاده قرار دارد، تا چند وقت اخیر جزو پنج فیلم برتر ابرقهرمانی تاریخ بود، و برای حضور در بالای این لیست جزو فیلم‌های بسیار موفق محسوب می‌شود. ترکیبی هوشمندانه از لحظات وحشت آور، ترکیب خلاقانه جلوه‌های سی جی- اکشن، و ارتباط شخصی آن را به یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی مورد بحث تاریخ تبدیل کرد. “مرد عنکبوتی 2” با پرداختن به موضوعاتی نظیر آسیب پس از حادثه، فقدان، شجاعت، ناراحتی و (البته) عشق، نسبت به دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی معمول عمیق‌تر بوده، و در برابر نیاز به بازسازی فیلم اول به همتایی بهتر و قوی‌تر به جای بهبود بخشیدن شخصیت، مقاومت کرده و یکی از بزرگترین تبهکاران را ساخت.

سه گانه “رایمی” هرگز فیلمی نبود که برای شروط شخصی شخصیت مرکزی رها شود، اما همیشه خلاقانه عمل کرده، داستان اکشن را با تصمیمات مهم شخصی ترکیب کرد تا مطمئن شود “مرد عنکبوتی” به پیتر پارکر زیر ماسک کمک می‌کند و روی آن تأثیر می‌گذارد. در “مرد عنکبوتی 2” بهترین لحظه‌ای که می‌تواند این ادعا را ثابت کند، جایی است که از خیر متوقف کردن رقیبش “دکتر اختاپوس” می‌گذرد، و تصمیم می‌گیرد قطار پر از آدم را متوقف کرده و از نابودی آن جلوگیری کند. در اینجا او خود، فرصتش و در آخر پوشش اش را قربانی می‌کند تا مردم را نجات دهد. از بین رفتن پوشش او، و واکنش مردم نیویورک به پی بردن به هویت مرد عنکبوتی، یکی از هیجان انگیز ترین لحظات این مجموعه است، لحظه‌ای که دنیای رایمی را با این ایده که به طور کلی مردم خوب هستند، مزین کرد، دنیایی که پیتر پارکر آن با انواع مشکلات شخصی، کاری و مرد عنکبوتی‌اش باید بارها و بارها آن را به خود یادآوری کند.

“مرد عنکبوتی 2” حتی تا به امروز درس بزرگی است که یادآوری می‌کند، چطور همبستگی ابرقهرمانی و چیزی کاملاً قابل شناسایی تر قابل دست یابی است، بدون شک از زمان انتشار تا به الان چیزی از این فیلم کم نشده، و همچنان به یاد ماندنی است، اما وجود آن به عنوان کامل‌ترین فیلم ابرقهرمانی (از ابتدا تا انتها) غیرقابل انکار می‌باشد.


1. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی – Spider-Man: Into the Spider-Verse – 2018

“مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی” انیمیشنی اثر استودیو سونی است که بسیار خاص، تک و چشم نواز بوده که به فیلم ابرقهرمانی سال تبدیل شد (سالی که “انتقامجویان: جنگ ابدیت” در آن منتشر شده بود) “فیل لرد” و “کریستوفر میلر” اثری ساختند و تمام چیزهایی که ما از سینمای ابرقهرمانی دوست داشتیم را جمع کرده و آن را 11 برابر کردند و در یکی از بزرگترین ضیافت‌های بصری‌ای که تا به حال در این ژانر دیدیم قرار دادند، و در نتیجه داستانی تاثیرگذار، قابل درک و بسیار تماشایی را برایمان به ارمغان آورد،  و اولین “مرد عنکبوتی” متفاوت یعنی “مایلز مورالس” را به تصویر کشید.

با توجه به اینکه موضوعات مرگ، خیانت، و عشق (به هر شکلی) که تا به الان از موضوعات مرکزی “مرد عنکبوتی” بودند، “مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی” سفری دلگرم کننده به بعدهای دیگر و جهان‌های موازی است که هرگز تمرکز اصلی خود بر “مورالس” را از دست نمی‌دهد، و رشد او از جوانی بیگناه، به پسری مسئولیت پذیر را به خوبی به تصویر می‌کشد.

این مجموعه با وفادار ماندن به ریشه چیزی که “مرد عنکبوتی” را به چنین شخصیت خوبی تبدیل کرده، و همچنین تلاش کرد تا خاص‌ترین فیلم بصری عنکبوتی در تاریخ را بسازد، آغازگر این مجموعه که دارای بعدهای دیگر است (و جلوه‌های بصری عالی آن) سعی کرد تا دنیایی خاص و شگفت انگیز را شکل دهد، و با این کار بزرگ‌ترین فیلم انیمیشنی ابرقهرمانی را شکل داد که طبق گفته ما بهترین فیلم از مجموعه “مرد عنکبوتی” است.

همچنین بخوانید: ترتیب تماشای فیلم های مارول، از مرد آهنی تا انتقامجویان: آخر بازی


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (18)

بستن فرم

 1. G-LUCK

  بهمن 24, 1400

  از دیدگاه من
  1- Spiderman 2
  2- spiderman 1
  3- spider man : into the spider verse
  4- spider man 3
  5- the amazing spider man 2
  6- the amazing spiderman
  7- spider man homecoming
  8- spider man far from home
  حالا هرکسی یک نظری داره ولی خب پنج اسپایدرمن اول به نظرم یکی از بهتری سری ها اسپایدرمن بوده که من تاحالا ازش لذت بردم
  ونوم هم که کلا ناراضی بودم چون به نظرم من اون خشونت و اون هیجانی که باید میداشت رو نداشت خیلی معمولی بود

  پاسخ

 2. حسین

  دی 28, 1400

  ولی به نظر من با اینکه به درون دنیای عنکبوتی خیلی خوب بود از شاهکاری مثل مردعنکبوتی ۲ بهتر نبود چون اون انیمیشن و مردعنکبوتی ۲ فیلم و ساختن فیلم خیلی هزینه و سختی بیشتری داره ولی انیمیشن میشه هر کاری انجام داد
  رتبه بندی من با در نظر گرفتن مردعنکبوتی راهی به خانه نیست
  ۱_مردعنکبوتی راهی به خانه نیست
  ۲_مردعنکبوتی ۲
  ۳_مردعنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی
  ۴_مردعنکبوتی ۱
  ۵_مردعنکبوتی دور از خانه
  ۶_مردعنکبوتی بازگشت به خانه
  ۷_مردعنکبوتی شگفت انگیز ۱
  ۸_مردعنکبوتی ۳
  ۹_مردعنکبوتی شگفت انگیز ۲
  از این جهت مردعنکبوتی شگفت انگیز ۲ رو من در رتبه آخر قرار دادم چون تنها نکته مثبت فیلم اش لباس مردعنکبوتی بود که بنظرم بهترین لباس مردعنکبوتی در تاریخ سینماست

  پاسخ

 3. Matrix 🕶

  آذر 26, 1400

  ##….(لطفاً این متنُ کامل بخونین اگه با دلیل میخواین بدونین کدوم مرد عنکبوتی بهتره ممنون از شما )… ## آقا شما اصلاً یادتون نمیاد زمانی که ی فیلم ابر قهرمانی میخواستین ببینین فقط باید میرفتی سراغ توبی با اینکه هزار بارم دیده بودی ولی فقط می شِستی نگاه میکردی لذت میبردی ، کار با( تعصب) نداریم کار تام عالیه و محشر هست ،،اندرو آن استایل مرد عنکبوتی رو بیشتر از همه داشت شوخی به جا و کلمات مناسب اندرو هم بی نقص بود. ولی توبی تمام صفات عالی محشر بی نقص هرچی بگی کمه چون پیتر پارکر کمیکی که اگه بخوایم بگیم وفادار به کمیک باشه مظلوم بود ساده بود خودشو دست پایین میگرفت دیر میکرد همیشه تو روابط مشکل داشت خجالتی بود مغرور نبود مشکل مالی داشت سرش شلوغ بود با بهترین دوستش جنگید عشقشو چندبار باخت همه اینارو توبی به نمایش میزاشت و عاااالی بود ولی چندتارو نداشتن یا اگه اون داشت اون ی چیزای دیگه داشت . پس توبی بهترینه البته همش نباید به گذشته نگاه کرد الان زمان تامه و باید بهش احترام گذاشت زمان اندرو هم محبوبیت خودشو داشت ولی اگه بحث مقایسه بشه لطفاً با دلیل بگیم کی بهتره و منصف باشیم تازه من عمه میِ توبی یادم رفت اون هر وقت میومد من یادمه اول از نصیحت ها استفاده میکردم بعد گریه میکردم چون خیلی مهربون بود و آهنگ متن غمگینی داشت خدایی دوست داشتم فقط دستاشو ببوسم هااااا ( بیا ی نکته دیگه به نفع توبی ) همین عمه می مناسب. 💚🌷

  پاسخ

 4. امیر

  آذر 20, 1400

  از دیدگاه من
  ۱. مردعنکبوتی درون دنیای عنکبوتی
  ۲. مردعنکبوتی ۲
  ۳. مردعنکبوتی بازگشت به خانه
  ۴. مردعنکبوتی دور از خانه
  ۵. مردعنکبوتی ۱
  ۶. مردعنکبوتی شگفت انگیز ۱
  ۷. مردعنکبوتی ۳
  ۸. مردعنکبوتی شگفت انگیز ۲
  ۹. ونوم
  این رتبه بندی بهتره چون براساس امتیاز راتن تومیتوز هست که خیلی معروفه

  پاسخ

 5. هادی

  آذر 15, 1400

  سلام ی فیلم کره ای رزمی بود که توش دو تاگروه با هم میجنگیدن و رئیس یکی ی پسر بود و گروه دیگه رئیسش ی دختر بود کت بهم علاقمند بودن و آخرشم پسره توسط دختره مرد اما اسمش یادم نمیاد ممنونم میشم اگ اسمشو بگید

  پاسخ

 6. محمدرضا

  آذر 14, 1400

  ۱ مردعنکبوتی ۲
  ۲ مردعنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی
  ۳ مردعنکبوتی دور از خانه
  ۴ مردعنکبوتی ۱
  ۵ مردعنکبوتی شگفت انگیز ۱
  ۶ مردعنکبوتی بازگشت به خانه
  ۷ مردعنکبوتی شگفت انگیز ۲
  ۸ مردعنکبوتی ۳
  ۹ ونوم
  بهترین اسپایدرمن یقینا اندرو گارفیلد بود

  پاسخ

 7. حسین منتظریات

  آذر 2, 1400

  تا حدی زیادی موافقم ولی مردعنکبوتی دور از خانه در جایگاه قابل قبولی نیست و بهتر از بازگشت به خانه است باید در رتبه ۳ قرار بگیره من امروز تماشایش کردم بی نظیر بود!!!

  پاسخ

 8. Saba

  مرداد 6, 1400

  واقعا بد بود

  پاسخ

 9. کیارش

  خرداد 4, 1400

  اصلا قبول ندارم .
  فیلم ونوم ، مرد عنکبوتی ۳ ، مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ باید تو رتبه بالا تری میبود
  به هر حال این مقاله را اصلا قبول ندارمم

  پاسخ

  • Ozymandias در پاسخ به کیارش

   خرداد 4, 1400

   مفتضح ترین فیلم های مرد عنکبوتی رو نام بردید
   😂😂😂😂😂 ………..

   پاسخ

 10. حضرت اسطوخودوس

  آبان 3, 1399

  کاملا بد.

  اصلا مقاله پختگی نداشت.

  1 مردعنکبوتی 2

  2 به درون دنیای عنکبوتی

  3 مردعنکبوتی 1

  4 مردعنکبوتی دور از خانه

  5 مردعنکبوتی بازگشت به خانه

  6 مردعنکبوتی شگفت انگیز

  7 مردعنکبوتی شگفت انگیز 2

  8 مردعنکبوتی 3

  9 ونوم 1

  پاسخ

 11. ایلیا

  آبان 3, 1399

  این رتبه بتدی اثلن قبول ندارم

  پاسخ

 12. mr.ask

  اردیبهشت 9, 1399

  از فیلمای اسپادرمن ام سی یوووو بدم میاد با بقیه مشکلی ندارم تام هاردی رو عشقه سه گانه سم ریمی جون رو عشقه

  پاسخ

  • محمدرضا در پاسخ به mr.ask

   اردیبهشت 12, 1399

   تام هاردیییی؟؟؟؟؟

   پاسخ

 13. taha

  اردیبهشت 8, 1399

  mn venomo asn to in list drk nakardam nabayad mibood

  پاسخ

 14. آریو

  اردیبهشت 8, 1399

  چه رتبه‌بندی خوبی رو برای ترجمه انتخاب کردین میتونم بگم بهترین رتبه بندی ای بود که خوندم… تنها ایرادی که میتونم ازش بگیرم اینه که جای ۷ و ۸ باید عوض میشد.
  مرسی از ترجمه

  پاسخ

 15. محمدرضا

  اردیبهشت 8, 1399

  لیست واقعا مناسب و خوبی بود ولی دو مشکل داشت اول اینکه جای ASM 2 و ونوم و همینطور جای SM 1 و بازگشت به خانه باید عوض می شد غیر از اینها مقاله به جا و خوبی بود ممنون از ترجمه خانم باقری

  پاسخ