معرفی انیمه “شهر اشباح” (Spirited Away)؛ روایتی از عشق، جادو و تلاش برای نجات یافتن

“هایائو میازاکی” را می‌توان پیشروترین کارگردان عصر حاضر دانست. با نگاهی کلی به آثاری که او طی سالهای فعالیتش ساخته است می‌شود نگاه متفاوت او به دنیا و انسانها را متوجه شد. زمانی که کمپانی قدرتمندی مانند والت دیزنی کارتون‌هایی می‌ساخت که در آنها دختران منتظر مردی بودند که زندگی‌شان را نجات دهد، میازاکی شخصیت‌های دختری خلق می‌کرد که منجی دنیای خود بودند و به تنهایی از پس مشکلاتشان برمی‌آمدند. همین یک نکته کافی است برای اینکه ارزش کار این کارگردان دوست‌داشتنی را درک کنیم. در انیمه‌ی “شهر اشباح” هم اوضاع به همین منوال است؛ میازاکی باز هم دنیایی ساخته که در اوج خلاقیت و شگفتی به سر می‌برد و مخاطبش را محو خود می‌کند. در این مقاله به معرفی این فیلم پرداخته‌ایم. با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “شهر اشباح” (Spirited Away)
  • ژانر: درام، فانتزی، ماجراجویی
  • کارگردان: “هایائو میازاکی” (Hayao Miyazaki)
  • صداپیشگان: “رومی هیراگی”، “ماری ناتسوکی”، “بونتا سوگاوارا”
  • سال تولید: 2001
  • جوایز: برنده اسکار بهترین انیمیشن، برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین
  • امتیاز آی ام دی بی: 8.6/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 97/100

تریلر فیلم

انیمه “شهر اشباح” بعد از گذشت نونزده سال هنوز هم یکی از برترین آثار ژانر خود و کارگردان آن یعنی میازاکی محسوب می شود که حتی می توانید بارها آن را تماشا کنید و لذت ببرید. داستان و عناصر فانتزی به کار رفته شده در این انیمه آنقدر جذاب و دیدنی هستند که هرکدامشان دنیایی از معنی و مفهوم را به شکلی زیبا و دوست‌داشتنی به مخاطب نشان می‌دهند. در پس هرکدام از اتفاقات و تمثیل و جادو این انیمه،‌ معانی مثل عشق، اشتیاق به زندگی و تلاش نهفته است که با روایت داستانی دیدنی به نمایش درآمده است.

داستان فیلم در مورد دخترکی ده‌ساله به نام چیهیرو اوگینو است. او با والدینش آکیو و یوکو تازه به شهری جدیدی نقل‌مکان کرده‌اند و چیهیرو از این جابجایی ناراضی است. آن‌ها که با ماشین در حال حرکت هستند، راه خانه جدید را گم کرده و سر از تونلی در جنگل در می‌آورند. پس از پیاده شدن و گذر از این تونل به خاطر کنجکاوی، آن‌ها وارد مکانی سرسبز و آرام می‌شوند که در اصل گرمابه و استراحتگاه خدایان و ارواح دین ژاپنی شینتو است. پس از دیدن غذاهای آماده و خوشمزه، پدر و مادر چیهیرو سرگرم خوردن می‌شوند تا بعداً پول آن را بپردازند. چیهیرو به اطراف می‌رود تا سرکی بکشد و با جوانی به نام هاکو روبرو می‌شود که به او اکیداً هشدار می‌دهد که تا هوا تاریک نشده محل را ترک کند. اما دیگر دیر شده و با تاریک شدن هوا بدن چیهیرو نیز در حال محو شدن است. هاکو با قرصی معجزه آمیز او را نجات می‌دهد. چیهیرو به نزد والدین خود برمی‌گردد اما دیگر دیرشده و آن‌ها تبدیل به خوک شده‌اند. پس ‌از آن او به‌تنهایی و با کمک‌های هاکو مجبور به کار و زندگی در این محل می‌شود. او تنها فردی از کارکنان گرمابه خدایان است که به دنبال پول و مادیات نیست و همین ویژگی او باعث جلب‌توجه یکی از اشباح سرگردان به او می‌شود.

فرقی نمی‌کند هنگام تماشای این انیمه در چه سن و سالی باشید، شخصیت چیهیرو بدون شک الهام‌بخش شما خواهد بود و با تماشای ماجرایی که در زندگی او رخ داده، تحت تاثیر قرار خواهید گرفت و لذت خواهید برد. انیمه “شهر اشباح” را شاید بتوان اثری فراتر از یک انیمیشن سینمایی دانست که موفق شده است با زبانی ساده و زیبا، دنیایی خارق‌العاده و نمادین را برای مخاطب خود به تصویر بکشد.

تصاویری از انیمه “شهر اشباح”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم