۲۵ فیلم برتر غیر انگلیسی‌زبان در سال ۲۰۱۶ (بخش دوم)

20. پس از طوفان (AFTER THE STORM)/ ژاپن/ درام خانوادگی

این فیلم ما را با چالش‌های یک خانواده معمولی ژاپنی آشنا می‌کند. این فیلم داستان ریوتاست، یک رمان‌نویس ناموفق که حالا برای یک آژانس سری خصوصی کار می‌کند. اعتیاد او به قمار باعث می‌شود که نتواند به همسر سابق و فرزندشان پول بفرستد. بازیگر قدیمی سینما یعنی کیرین کیکی (Kirin Kiki)، نقش مادر عاقل و فهمیده ریوتا را ایفا می‌کند که شوهرش را از دست داده است. هیروشی آب (Hiroshi Abe) نقش ریوتا را ایفا می‌کند که نقطه مقابل نقش‌های دیگر اوست. این فیلم یکی از آن دست فیلم‌هایی است که ما را با خانواده‌های ازهم‌پاشیده آشنا می‌کند. این فیلم باوجود زیبایی‌اش یکی از فیلم‌های غم‌انگیز سال است. مادر ریوتا دائم این جمله را با خودش تکرار می‌کند، “چرا انسان نمی‌تواند در لحظه زندگی کند؟”.

19. سرمای کلندر (COLD OF KALANDAR)/ ترکیه/ درام

مهمت، یک مرد میان‌سال است که به دنبال یافتن یک سنگ گران‌بها در میان کوه‌های کلندر جستجو می‌کند، غارها را می‌کاود، تکه‌ای نان می‌خورد، درمیان حشرات و موش‌ها می‌خوابد و برای گرم کردن خود چوب‌ها را آتش می‌زند. او برای پرداخت بدهی به این سنگ گران‌بها نیاز دارد. همسر مهربان و خوش‌قلبش که از فرزندان و مادر شوهرش نگهداری می‌کند به او می‌گوید به‌جای این کار بهتر است که کار کند و پول دربیاورد. این فیلم از کارگردان ترکی، مصطفی کارا (Mustafa Kara) یک فیلم تأثیرگذار است که فقر میان مردم ترکیه را نشان می‌دهد. او داستان مردی را نشان می‌دهد که در عین توجه به خانه و خانواده به دنبال هدف و رؤیای درونی خود رفته است. در این فیلم دیالوگ کمی گفته می‌شود و شخصیت‌ها مانند افراد معمولی دائم مشغول انجام کاری هستند، دوربین دائماً درحرکت است اما درنهایت متوجه حقیقت داستان می‌شوید. داستان تلاش انسان علیه هم نوعان و طبیعت درنهایت نتیجه می‌دهد و چنان تأثیرگذار است که تا مدتی در ذهنتان می‌ماند.

18. بی‌گناهان (THE INNOCENTS)/ فرانسه/ درام جنگی

“ایمان در حقیقت 24 ساعت شک و یک دقیقه امید است.”

نماهای جذاب فیلم‌برداری به نام کارولین چمپتیر، حقیقت تلخ راهبانی که توسط ارتش شوروی مورد تجاوز قرار گرفتند را تا حدی پنهان می‌کند. فیلم داستان خواهرانی است که ناخواسته اتفاقاتی برایشان می‌افتد که تا مغز استخوانتان را می‌ترساند و تأثیری ایجاد می‌کند که تا مدت‌ها از بین نخواهد رفت. آن فونتین (Anne Fontaine) سعی کرده یک داستان واقعی را به تصویر بکشاند که در نوشته‌های مادلین پائولیک (Madeleine Pauliac) نوشته شده بود، پائولیک یک پزشک صلیب سرخ بود که درباره صحت این واقعه در دو کلیسا تحقیق کرده بود.

17. برج دلو (AQUARIUS)/ برزیل/ درام

کلارا، با بازی سونیا براگا (Sonia Braga)، یک معلم بازنشسته موسیقی بسیار لجباز، سرسخت، جسور و بسیار باهوش است. او در یک آپارتمان مقابل دریا به نام “برج دلو” زندگی می‌کند. داستان از زمانی آغاز می‌شود که فردی تمام ساختمان‌های منطقه را خریداری نموده و همه ازآنجا می‌روند، به‌جز کلارا. او حتی زمانی که تهدید می‌شود هم از موضع خود دست نکشیده و همان‌جا می‌ماند. اما کارگردان تنها این پیام اجتماعی را منعکس نمی‌کند بلکه زندگی شخصی کلارا و رابطه او با پسرها، دخترانش و اقوام، فعالیت‌ها، خواسته‌ها و ترس‌هایش، را نیز نشان می‌دهد. فیلو (Filho) کارگردان این فیلم در عین نشان دادن پرتره یک شخصیت یک پیام سیاسی را نیز منعکس می‌کند. به‌طورکلی، این فیلم درباره افرادی است که به خاطر خواسته خود جنگیده و به آن می‌رسند. این داستان به‌نوعی به سیاست برزیل بازمی‌گردد.

16. الویز (Aloys)/ سوئیس/ فانتزی، درام

این فیلم داستان فانتزی از روح و روان یک شخص تنها و بیگانه است، که در تنهایی و انزوای خود زندگی می‌کند. این فیلم داستان تلاقی میان واقعیت حقیقی و واقعیت خودساخته است. داستان با نوار در حال پخش، اتاق‌خواب خالی و سپس شخصیت اصلی داستان، آدورن الویز (Georg Friedrich) که مراسم ختم پدرش را تماشا می‌کند، آغاز می‌شود. از همین نما می‌توان به‌تنهایی او پی برد. درواقع او آن‌چنان تنهاست و از ارتباط با دیگران خودداری می‌کند که ترجیح می‌دهد در تنهایی خود مراسم ختم پدرش را بارها و بارها تماشا کند، همان‌طور که ما داستان زندگی او را تماشا می‌کنیم. این داستان روان‌شناسانه فردی است که در اوج تنهایی تلاش می‌کند شخصیت یک زن را هویدا کند. این فیلم سورئال، مالیخولیایی و عجیب، خلاقیت و توهم را در لابه‌لای تصاویر جذاب نشان می‌دهد.

15. شعر ناتمام (ENDLESS POETRY)/ شیلی، فرانسه/ فانتزی، درام

این فیلم که دومین فیلم از بیوگرافی الهاندرو جودوراوسکی (Alejandro Jodorowsky) به شمار می‌رود، یک فیلم ابزورد و سورئال است. جودوراوسکی با عطش سیری‌ناپذیرش برای نمایش زندگی خود به خلاقانه‌ترین شکل ممکن، به سینماگران اجازه می‌دهد تا به زیباترین شیوه زندگی او را به تصویر بکشند. شعر ناتمام داستان زندگی او از زمانی که خانه را ترک گفت، تا زمانی که به شعر و اجرا روی آورد و پیش از نقل‌مکانش به پاریس در سال‌های 50 را به نمایش می‌گذارد.

14. دود و آینه‌ها (SMOKE AND MIRRORS)/ اسپانیا/ بیوگرافی، تریلر

این فیلم داستان واقعی رسوایی فساد سیاسی اسپانیا در سال‌های میانی 1990 را نشان می‌دهد که سرانجام دولت سوسیالیست این کشور در سال 1996 را برکنار نمود. یک مأمور مخفی سابق که هم مزدور است و هم تاجر، توسط دولت اجیر می‌شود تا از اموالی مراقبت کند. این فیلم زیبا با شخصیت‌های مختلف و نقش‌آفرینی ادوارد فرناندز (Eduard Fernández) در نقش یک مأمور باهوش و آرام، یک فیلم موفق است که موارد تبلیغاتی از ارزش هنری و سینمایی آن نمی‌کاهد.

13. کنیز (THE HANDMAIDEN)/ کره جنوبی/ تریلر، درام

هر نمای این فیلم شبیه یک پرتره است. این فیلم گروهی از زنان را نشان می‌دهد که مورد ظلم و تجاوز قرار گرفته‌اند. این اثر موفق ساخته پارک چان ووک (Park Chan-Wook) است که بیننده را در میان یک داستان معماگونه قرار می‌دهد تا فیلمی را تماشا کنند که هر نمای آن سؤال برانگیز است و ازهرجهت از آن لذت خواهند برد.

12. نرودا (NERUDA)/ شیلی/ بیوگرافی، جنایی، درام

نقطه جالب این فیلم در این است که پابلو لارین (Pablo Larrain) و نویسنده فیلم، گیلرمو کالدرون (Guillermo Calderón)، ما را به تماشای یک فیلم زیبا دعوت می‌کنند که برخلاف فیلم‌های بیوگرافی موجود، مانند یک رویای شاعرانه از یک داستان‌نویس است. این فیلم شخصیت یک فرد هنرمند را نشان می‌دهد که چگونه کلمات را به زیبایی کنار هم قرار می‌دهد، چرا شخصیت‌هایش را اسیر عشق می‌کند، و چرا داستان‌های مهیج به وجود می‌آورد که قلب خواننده را بلرزاند.

11. تونی اردمان (TONI ERDMANN)/ آلمان/ درام

این فیلم زیبا تنهایی و نیاز به شادی را نشان می‌دهد. در حقیقت این فیلم از لایه‌های مختلفی تشکیل‌شده است که شاید بیننده به‌آسانی به آن پی نبرد. این فیلم طنز و تلخی را در کنارهم قرار داده و از ما می‌خواهد که از معنای امروزی شرم و تحقیر اجتناب کنیم. این فیلم از ما می‌خواهد که از احساسات درونی خود مانند تنهایی، غم و برتر از هر چیزی، عشق، استقبال کنیم.

۲۵ فیلم برتر غیر انگلیسی‌زبان در سال ۲۰۱۶ (بخش اول)

دیدگاه‌ها

بستن فرم