معرفی و بررسی شخصیت کیت بلانشت در فیلم Carol

کیت بلانشت که برای بازی فوق‌العاده خود در فیلم “جاسمین غمگین” (Blue Jasmine) جایزه اسکار را دریافت کرد، در سال 2015 با بازی در فیلم عاشقانه “کارول” در نقش زنی شکست‌خورده و در آستانه تغییرات اساسی زندگی‌اش، بار دیگر استعداد خود در بازیگری را ثابت کرد. بلانشت برای این نقش هم نامزد دریافت جایزه اسکار شد اما آن را به‌ست نیاورد. بازیگر مقابل او در این فیلم رونی مارا بود که ترکیب این دو نفر با وجود فضایی که این فیلم از آمریکای دهه 1950 میلادی به تصویر کشیده است، خود عاملی زیبا و جذاب است که باعث می‌شود حتما این فیلم را تماشا کنید. ما در این مقاله به معرفی و بررسی شخصیت کیت بلانشت در فیلم “کارول”  پرداخته‌ایم. با پروشات همراه باشید.


“کارول” یکی از فیلم‌های تابوشکن دهه اخیر است که ماجرای عشق میان دو زن را به نمایش گذاشته است. اما این تنها موضوع این فیلم نیست؛ بلکه سیر تحول شخصیت‌ها و رویارویی آنها با مشکلات زندگی و تصمیمات و انتخاب‌های آنها نیز به‌خوبی در لحظه به لحظه‌ی این فیلم نشان داده شده و نتیجه‌اش اثری شده که دیدنی، قابل تامل و به‌یادماندنی است.

کارول (با بازی کیت بلانشت) نام زنی زیبا و ثروتمند است که در حال دست و پنجه نرم کردن با طلاق است و ناگهان خود را عاشق دختری جوان و عکاس به نام ترز (با بازی رونی مارا) می‌یابد که در فروشگاه بزرگی کار می‌کند و کارول یک بار از او خرید کرده است. همزمان با ملاقات‌های کوتاهی که بین این دو نفر شکل می گیرد، دعوای میان کارول و همسرش بر سر مسائل کوچک و بزرگ طلاق و جدایی هم بیشتر می‌شود و رابطه‌ی او و ترز به صورت پنهانی ادامه پیدا می‌کند.

کارول شخصیتی قوی و روحی شکننده دارد که احساس می‌کند باید خلأ درونی‌اش را با عشقی که سالها از آن محروم بوده است پر کند. او آرام آرام و با تردید به ترز نزدیک می‌شود و حالت مرموز خود را تا پایان داستان حفظ کرده است. در هر سکانس و با هر اتفاق تازه‌ای که رخ می‌دهد، ما هم لایه‌ی جدیدی از این شخصیت و زندگی‌اش کشف می‌کنیم که قدرت پیش‌بینی ما درباره حرکت بعدی این شخصیت را بیشتر می کند.

در واقع کشمکش‌هایی که در شخصیت کارول برای دل کندن از زندگی گذشته و قدم گذاشتن در مسیری کاملا جدید و متفاوت وجود دارد، مسأله‌ای است که بلانشت خیلی خوب از عهده نشان دادن آن در این فیلم برآمده است. او در تمام طول فیلم با شخصیتش عجین شده و خیلی خوب بر تمام حالات روحی و روانی خود مسلط است. به نمایش درآوردن دردهای عمیق زنانه و احساساتی که بیان آنها یک ریسک خیلی بزرگ و خطرناک برای هرکسی محسوب می شود، کاری است که کیت بلانشت با مهارت تمام در این فیلم آن را انجام داده و در پایان هم با یک تصمیم بزرگ و صحبتی عاقلانه و فراتر از انتظار آن را به پایان می‌رساند.

حال و هوای فیلم و فضاها و تصاویری که از شدت زیبایی محوتان خواهد کرد نیز در کنار بازی پخته و بی عیب و نقص بازیگران آن،‌ از جمله عواملی است که فیلم “کارول” را به یک تجربه‌ی لذت‌بخش و یک اثر متفاوت تبدیل کرده است. اثری که در لحظه‌ای امیدوارتان کرده و در لحظه‌ای دیگر کاری می کند که غم را با تمام وجودتان حس کنید.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم