معرفی فیلم “جوجو خرگوشه” (Jojo Rabbit)؛ روایتی تلخ و شیرین از جنگ جهانی دوم

فیلم “جوجو خرگوشه” یکی از فیلم‌های خوبی بود که در سال 2019 اکران شد و موردتوجه منتقدان و مخاطبان زیادی قرار گرفت. این فیلم با تلفیق ژانر جنگی و کمدی موفق شد تا داستانی احساسی و متفاوت را به تصویر بکشد. این فیلم برخلاف تصور اولیه‌ای که در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند، درباره بازگو کردن تاریخ و مثلا شخصیت آدولف هیتلر نیست بلکه روایتی از توانایی کنار گذاشتن تعصب و دیدن حقایق زندگی است. در این مقاله به معرفی فیلم “جوجو خرگوشه” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


 • نام فیلم: “جوجو خرگوشه” (Jojo Rabbit)
 • ژانر: درام، کمدی، جنگی
 • کارگردان: “تایکا وایتیتی” (Taika Waititi)
 • بازیگران: “تایکا وایتیتی”، “اسکارلت جوهانسون”، “سم راکول”، “تومانسین مک کنزی”
 • سال تولید: 2019
 • جوایز: اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی
 • امتیاز آی ام دی بی: 8.0/10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 80/100

تریلر فیلم

از دیدن تصاویر و رنگ‌های به‌کار رفته شده در فیلم “جوجو خرگوشه” هم می‌توان فهمید که “تایکا وایتیتی” به هیچ وجه قصد نشان دادن زشتی‌های جنگ به شیوه‌ای که در دیگر فیلم‌های جنگی شاهد آن بودیم را ندارد و در عوض می‌خواهد با روایت داستانی کمدی و خلاقانه که البته بعضی عناصر آن تکراری هستند، قسمت دیگری از تاثیر جنگ را بر زندگی و به خصوص زندگی کودکان نشان دهد.

داستان این فیلم درباره پسربچه‌ای به اسم جوجو بتزلر است که عشق و علاقه‌ی عجیبی به هیتلر دارد و آرزویش خدمت به او و ارتش نازی‌ها برای رسیدن به اهدافشان است. جوجو در این راه و برای تجربه‌ی کارهایی مثل به دست گرفتن اسلحه، تیراندازی، پوشیدن لباس‌های نظامی و سر دادن شعارهای بلند به یک مدرسه نظامی مخصوص کودکان می رود تا در آنجا خود را برای تبدیل شدن به یک سرباز درجه یک آماده کند.  در واقع، این تنها راهی است که او برای طی کردن در مقابل خود دارد و غیر از این چیزی در دنیای ذهنی جوجو جا ندارد. علاقه‌ی او به هیتلر آنقدر زیاد است که او را به‌عنوان یک دوست خیالی برای خودش تصور می‌کند و در بسیاری از کارها از او کمک می‌گیرد.

نکته‌ی جالب توجه و خلاقانه‌ی داستان هم اینجاست که تصور جوجو از هیتلر، چندان شباهتی به شخصیت واقعی او ندارد و او یک انسان مهربان و شوخ‌طبع است که رفتار دوستانه و صمیمی با جوجو داشته و با او مثل یک دوست رفتار می‌کند. این نکته در واقع نشان‌دهنده‌ی ذهن بچه‌گانه و پاک جوجوی ده ساله است و از کوچک بودن دنیای او سرچشمه می‌گیرد.

جوجو درست زمانی که غرق در دنیای خود و در حال خدمت به ارتش نازی است، متوجه می‌شود که مادرش (با بازی اسکارلت جوهانسون) دختری یهودی را در محلی از خانه مخفی کرده و از او در برابر حمله نازی‌ها مراقبت می‌کند. این اتفاق باعث نابودی دنیای جوجو شده و او را در مسیری کاملا متفاوت و جدید قرار می‌دهد. کسی که تا یک لحظه پیش خود را مخالف سرسخت یهودیان می‌دانسته، اکنون با یک یهودی واقعی روبرو شده و از نزدیک شاهد بی‌خطر بودن این انسانها است!

اما این فیلم به هیچ‌وجه جنگ و اثرات آن را نادیده و یا به سخره نمی‌گیرد، بلکه با تغییر و تحول شخصیت اصلی به طرز خیلی زیبایی نگاه او به اتفاقات دنیای بیرون هم عوض می‌شود که این موضوع باعث نشان دادن حقایق تلخی درباره دوران جنگ جهانی دوم است.

تعادل در به‌کارگیری طنز، ترکیب رنگ‌های شاد، فضاسازی و طراحی لباس و صحنه هم از عواملی هستند که فیلم “جوجو خرگوشه” را به اثری دیدنی و لذت‌بخش تبدیل کرده‌اند.

تصاویری از فیلم “جوجو خرگوشه”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

 1. علی

  اسفند 7, 1398

  فیلم چرتی بود نمره من ۲

  پاسخ