معرفی انیمه “سرویس تحویل کیکی” (Kiki’s Delivery Service)؛ داستانی الهام‌بخش و سرشار از شور زندگی

اگر با سبک فیلم‌سازی و روایت داستان “هایائو میازاکی” آشنایی داشته باشید حتما این نکته را می‌دانید که در فیلم‌های ساخته شده توسط این کارگردان، تخیل و خیال‌پردازی نقش ویژه‌ای دارد. انیمه‌ی “سرویس تحویل کیکی” هم از این ویژگی برخوردار است. اما هنر این کارگردان ژاپنی در به وجود آوردن داستان و شخصیت‌هایی است که گاهی بسیار جدی و خشن هستند و گاهی هم بسیار ساده و لطیف. در یک مثال ساده اگر انیمه “نائوشیکا از دره باد” (Nausicaä of the Valley of the Wind) را با همین انیمه “سرویس تحویل کیکی” مقایسه کنیم، خواهیم دید که چقدر میازاکی در ایجاد تعادل در عناصر تخیلی و شخصیت‌پردازی‌اش مهارت دارد. در این مقاله به معرفی انیمه زیبای “سرویس تحویل کیکی” پرداخته‌ایم. با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “سرویس تحویل کیکی” (Kiki’s Delivery Service)
  • ژانر: درام، فانتزی
  • کارگردان: “هایائو میازاکی” (Hayao Miyazaki)
  • صداپیشگان: “ری ساکوما”، “مینامی تاکایاما”، “کاپی یاماگوچی”
  • سال تولید: 1989
  • زبان: ژاپنی
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.9/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 97/100

تریلر فیلم

گاهی اوقات در زندگی‌مان به تنها چیزی که نیاز داریم یک فیلم الهام‌بخش است که نه حقایق تلخ دنیا را یادآوری کند و نه روایتی خشن و غمگین داشته باشد. بلکه فقط دوست داریم به تماشای داستانی بنشینیم که سرشار از زندگی و امید باشد و از زاویه دیگری به آدم‌ها، زندگی و سختی‌هایش نگاه کند. در این مواقع تماشای برخی از انیمه‌های ژاپنی انتخاب خیلی مناسبی خواهد بود که انیمه‌ی “سرویس تحویل کیکی” یکی از آن فیلم‌هایی است که در ابتدا ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد اما کم‌کم خودش را ثابت می‌کند و در نهایت به یک اثر تاثیرگذار و منحصر به فرد تبدیل می‌شود.

“کیکی” دختری نوجوان و جادوگر است که بنا به رسم جادوگران، بعد از رسیدن به سیزده سالگی باید به طور مستقل و جدا از خانواده‌اش زندگی کند. “کیکی” که دختری پر جنب و جوش و کنجکاو است، همراه با گربه‌اش به شهری دور از محل زندگی خانواده‌اش نقل مکان می‌کند و بعد از مستقر شدن در آن شهر، تصمیم می‌گیرد به کاری مشغول شود.

“کیکی” دختری نوجوان و طبیعتا بی‌تجربه است که اکنون با یک دنیای کاملا جدید روبرو شده و قرار گرفتن او در موقعیت‌های جدید و متفاوت، در کنار تاثیری که این موقعیت‌ها در رشد شخصیت او دارند، چیزی است که در تمام لحظات فیلم دیده می‌شود و ما را با خود همراه می‌کند.

رویکرد میازاکی در مواجهه با واقعیت و حقیقت دنیای بیرون مثل همیشه در این انیمه هم به طرز زیبا و البته امیدوارکننده‌ای به نمایش درمی‌آید. درواقع میازاکی مشکلات و سختی‌های زندگی را با ظرافت تمام در این فیلم به نمایش در آورده است به طوری که مخاطب همراه با شخصیت اصلی داستان به چالش کشیده می‌شود و نتیجه‌ی اتفاقات در حال جریان فیلم امری غیر قابل پیش‌بینی به نظر می‌رسد.

تصاویری از انیمه “سرویس تحویل کیکی”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم