15 حقیقت درباره بچه‌دار شدن

15 حقیقت درباره بچه‌دار شدن

احتمالاً تمام زن‌های باردار در زمان بارداری خود تصور می‌کنند بهترین مادر روی زمین می‌شوند و برای خوشحالی فرزند خود تمام تلاششان را می‌کنند، اما چیزی که باید بدانید این است که یک کودک به همراه یک کتابچه راهنما به دنیا نمی‌آید. شما با مشکلاتی مواجه خواهید شد که کسی تابه‌حال درباره‌اش با شما صحبت نکرده، هرچقدر هم که با خانواده و دوستان خود صحبت کنید بازهم نکات اساسی را متوجه نخواهید شد.

چه عاشق بچه‌ها باشید و چه نسبت به انگیزه‌های خود شک داشته باشید، درهرصورت با به دنیا آمدن فرزند خود با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوید که هرگز فکرش را نمی‌کردید. زندگی‌تان به طرز عجیبی تغییر خواهد کرد. بنابراین در اینجا می‌خواهیم برخی از حقایق بچه‌داری را در اختیارتان قرار دهیم:

1. شیر دادن به نوزاد از سینه مادر شاید دشوار باشد اما غیرممکن نیست

شیر دادن به کودک آسان نیست و مدت‌زمانی طول می‌کشد که به انجام آن عادت کنید. اما اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید پیش از شروع اطلاعاتی کسب کنید. بیشتر مشکلات مربوط به شیر دادن نوزاد، درصورتی‌که راه‌حل مناسب را بیابید، حل‌شدنی هستند. دراین‌باره بهتر است با افرادی صحبت کنید که در شیر دادن به نوزاد تجربه دارند، تا اطلاعات لازم درباره چگونگی انجام آن را در اختیارتان قرار دهند و یا از یک مشاور کمک بگیرید. در بیمارستان پس‌ازاینکه نوزاد را به شما تحویل دادند کمک‌های لازم را دریافت کنید. از یک مشاور خوب کمک بگیرید تا نحوه درست شیردهی را به شما آموزش دهد. باید شیوه درست نگه‌داشتن کودک را یاد بگیرید و ببینید که آیا فرزندتان به‌خوبی شیر می‌خورد یا خیر.

2. همه نوزادان ساعت‌های طولانی نمی‌خوابند

تمام کتاب‌ها و سایت‌های مرتبط با نوزاد به شما می‌گوید که نوزادان شبانه‌روز 12-16 ساعت می‌خوابند. بنابراین به نظر می‌رسد که آن‌ها تمام روز خواب هستند و شما می‌توانید به کارهایتان رسیدگی کنید. اما تمام نوزادان همیشه خواب نیستند. آن‌ها 2-4 ساعت خوابیده و سپس بیدار می‌شوند و دوباره پس از مدتی به خواب می‌روند، حتی شب‌ها.

3. داشتن فرزند به معنای این است که خواب راحت نخواهید داشت

والدینی که تازه صاحب فرزند می‌شوند خواب کافی ندارند. بهتر است ساعاتی که فرزندتان خوابیده، به‌جای آشپزی یا تمیزکاری، شما هم بخوابید. بنابراین ببینید چه برنامه‌ای برای شما و خانواده‌تان مناسب‌تر است و سعی کنید طبق آن خواب کافی داشته باشید. تا زمانی که فرزندتان بزرگ شود و دیگر کمتر خسته شوید. در غیر این صورت نه خودتان حال‌وروز خوبی خواهید داشت و نه فرزندتان. می‌توانید برنامه خواب خود را هرازگاهی تغییر دهید.

4. 3 ماهه اول دشوارترین زمان است

در این مدت فرزندتان به زندگی در خارج از رحم مادر خو گرفته و شما هم با عوارض و تغییرات فیزیکی و هورمونی زایمان کنار می‌آیید. بنابراین دنیای مادر به‌کل تغییر می‌کند. زندگی در این دنیای جدید، خو گرفتن با آن، یادگیری چگونگی ابراز نیازهایشان و همه و همه برای یک نوزاد تازه متولدشده دشوار است، برخی زود خود را تطبیق می‌دهند و برای برخی نوزادان مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد. باید با نوزاد خود همدردی کنید و خواسته‌هایش را برآورده کنید.

مادر هم در این مدت حساس می‌شود و تعادل ندارد. بنابراین باید به خواب و خوراک خود خوب توجه کنید. در غیر این صورت به‌راحتی در مشکلات موجود غرق می‌شوید، پس مراقب خود باشید. در هفته زمانی را به خود اختصاص دهید. یادتان باشد که یک مادر شاد کودک شادی خواهد داشت.

5. در این مدت همه برای شما نصایحی دارند که بیشترشان صحیح نیست

همه افرادی که با آن‌ها مواجه می‌شوید، از خانواده و همسایه گرفته تا غریبه‌های توی خیابان، درباره بچه‌داری راهکاری به شما ارائه می‌دهند. ممکن است فکر کنید که چنان‌که بایدوشاید مادر لایقی نیستید. اما شما بهترین هستید. شما به‌عنوان یک مادر/ پدر تازه‌کار انتظار دارید که همه‌چیز در بهترین حالت ممکن باشد. بنابراین طبیعی است که گاهی اوقات نگران شوید و خودتان را زیرسوال ببرید. اما به غرایز خود گوش دهید، راه و روش خود را پیدا کنید و زیاد تحت تأثیر نصایح دیگران قرار نگیرید. رفته‌رفته یاد می‌گیرید که مادران دیگر را نیز مورد قضاوت قرار ندهید.

6. از تمام حمایت‌های ممکن بهره‌مند شوید

از تمام حمایت‌های ممکن استفاده کنید زیرا به آن‌ها نیاز دارید. از خانواده یا دوستان خود بخواهید که یک ساعت از فرزند شما مراقبت کنند تا حمام کنید و یا بدون عجله غذا بخورید. اگر برای آشپزی یا کارهای خانه از کسی کمک بگیرید هیچ اشکالی ندارد. به همسر خود اجازه دهید مسئولیت‌هایی را به عهده بگیرد. اگر خانه‌تان تمیز نیست یا غذا با عجله آماده شده است، نگران نباشید. هرچقدر فرزندتان بزرگ‌تر شود این مشکلات کمتر خواهند شد. اکنون بهتر است که اجازه دهید همه‌چیز همین‌گونه پیش برود. در گروه‌های مختلف با والدینی که فرزند تازه متولدشده دارند آشنا شوید. بهتر است که با این افراد صحبت کنید و تجربیات خود را باهم به اشتراک بگذارید.

7. نوزادان ازآنچه فکر می‌کنید قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند

این‌که نوزاد ضربه بخورد بسیار عادی است و بیشتر این ضربه‌ها به او هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند. معمولاً کودکان به‌طور طبیعی تمایل دارند همه‌جا را موشکافی کنند. خوشبختانه کودکان استخوان‌های انعطاف‌پذیری دارند و ضربه‌هایی که ممکن است به یک فرد بزرگ‌سال آسیب برساند به کودک آسیب نمی‌زند.

اما والدین علاوه بر این ضربه‌ها نگرانی‌های دیگری نیز دارند: آیا کودکم شیر کافی می‌خورد؟ آیا وزنش مناسب است؟ آیا به‌موقع دندان درآورده؟ چرا گریه می‌کند؟ این نگرانی‌ها تمامی ندارند. اگرچه بررسی نشانه‌های یک کودک سالم دشوار است و به معاینات پزشکی نیاز دارد، اما باید بدانید که نوزادان باهوش هستند و اگر به آن‌ها فرصت دهید، رشد خوبی خواهند داشت.

8. مقایسه نکنید زیرا این ‌یک مسابقه نیست

هر مرحله از زندگی نوزاد و هر تغییری نشانه رشد اوست، نه معیاری برای بررسی رشد و پیشرفت کودک. این تغییرات را جشن بگیرید و اجازه دهید خودبه‌خود به وجود بیایند. برخی از والدین تصور می‌کنند باید به فرزند خود یاد بدهند که چهار دست‌وپا راه برود، بلند شود و یا راه برود. اجازه دهید همه‌چیز به‌طور طبیعی پیش برود. زیرا این مراحل طبیعی هستند و در زمان مناسب رخ می‌دهند. نیازی نیست دست کودک را بگیرید و به او راه رفتن یاد بدهید، زمانی که او حتی نمی‌تواند به‌درستی بایستد. اگر اجازه دهید این مراحل خودبه‌خود ایجاد شود، نه‌تنها ازلحاظ فیزیولوژیک خوب است (ماهیچه و ساختار استخوان کودک را محکم می‌کند)، بلکه باعث می‌شود کودک از همان آغاز به بدن خودش اتکا کند.

9. دوران کودکی‌شان را ثبت کنید

دوران کودکی به‌سرعت می‌گذرد و کودک بسیار تغییر می‌کند، بنابراین بهتر است از این دوران تصاویر و ویدیوهای مختلفی داشته باشید و آن‌ها را نگه دارید. زیرا ممکن است برخی از این لحظات را فراموش کنید. معمولاً والدین تازه‌کار آن‌قدر به این کار علاقه دارند که تمام لحظات زندگی نوزاد تازه متولدشده خود را ثبت می‌کنند.

10. نوزادان به چیزهای زیادی نیاز ندارند

یک نوزاد به تعداد زیادی پوشک، چند لباس‌خواب، و چند پتو نیاز دارد، نه به اسباب‌بازی. آن‌ها فقط به محبت و حضور شما نیاز دارند. بیشتر والدین تازه‌کار در این کار زیاده‌روی کرده و اسباب‌بازی‌های مختلفی خریداری می‌کنند. اما زیاده‌روی نکنید، چیزهای موردنیاز را خریداری کنید. می‌توانید این پول را برای آینده پس‌انداز کنید.

11.  برنامه‌ریزی مالی داشته باشید

به دنیا آوردن فرزند یک تصمیم بسیار مهم است. درگذشته والدین برای هزینه‌های دانشگاه یا ازدواج فرزندشان مبلغی را پس‌انداز می‌کردند، اما امروزه هزینه مراقبت از کودک بالاست و والدین مجبورند برای مراقبت از فرزند خو هم هزینه‌ای را پس‌انداز کنند. حتی گفته می‌شود هزینه مراقبت از کودک از هزینه دانشگاه هم بیشتر است.

12. بیرون رفتن به یک وظیفه سنگین تبدیل می‌شود

برای رفتن به فروشگاه برای خرید نان و شیر باید 45 دقیقه آماده شوید. انگار که باید برای یک شب وسایل جمع کنید. باید کلی وسایل با خود حمل کرده و به دلیل بی‌خوابی و خستگی همیشه چیزی را فراموش می‌کنید. همیشه یک ساک پر از وسایل داشته باشید. یک لیست داشته باشید تا زمانی که حوصله ندارید فکر کنید، به آن نگاهی انداخته و متوجه شوید که چیز را باید بردارید و چه چیز را خریداری کنید. اگر بخواهید یک‌شب بیرون بروید باید پرستار کودکتان را خوب راهنمایی کنید و همه‌چیز را به او بگویید.

13. زوج خوبی باشید

” در شادترین لحظات کودکی‌مان، والدینمان هم شاد بودند.” – رابرت برالت (Robert Brault)

در روزهای اول مشکلات نگهداری از نوزاد بر رابطه با همسرتان تأثیر می‌گذارد و ممکن است که فقط به این فکر کنید که برای لحظه‌ای استراحت کنید یا غذا بخورید. این مشکلات حتی بر بهترین زوج‌ها هم تأثیر می‌گذارد. همیشه کلی کار برای انجام داده است، کودکتان هم همیشه و همه‌جا حضور دارد و دیگر رمانتیک بودن کمی مشکل به نظر می‌رسد. بنابراین مهم است که باهم زمان صرف کنید، بدون اینکه بخواهید درباره فرزند خود و یا مسئولیت‌ها صحبت کنید. اگر نمی‌توانید از پرستار بچه استفاده کنید، در خانه خود شب‌های مخصوصی ترتیب دهید. اگر در مقابل فرزندتان جروبحث کردید، فراموش نکنید که در مقابل او از یکدیگر عذرخواهی کنید. باید یک فضای سالم، شاد و امن ایجاد کنید تا فرزندتان در آن رشد کند.

14. مهارت‌های جدیدی کسب خواهید کرد

“زمانی که می‌خواهیم شیوه زندگی را به فرزند خود بیاموزیم، فرزندمان به ما یاد می‌دهد که زندگی چیست.” – آنجلا اشوینت (Angela Schwindt)

کودکان درباره زندگی چیزهای مهمی به ما می‌آموزند. یک کودک با چیزهای کوچک شاد می‌شود. کودکان به ما می‌آموزند که بدون قیدوشرط عشق بورزیم، ببخشیم، بخشنده باشیم، صادق باشیم، بی‌خیال باشیم، به غرایزمان اعتماد کنیم، صبور باشیم و خیلی چیزهای دیگر.

علاوه براین، زمانی که فرزندتان خوابیده به یک نینجا تبدیل می‌شوید. سریع کارها را انجام می‌دهید، به‌سرعت غذا می‌خورید، یاد می‌گیرید که در یک آن کارهای مختلفی را انجام دهید. در زبان کودکان به یک متخصص تبدیل می‌شوید. برای مدتی فقط شما هستید که حرف‌های کودکتان را می‌فهمید. یاد می‌گیرید که هر زمان و در هرکجا بخوابید.

15. از کودک خود لذت ببرید، آن‌ها به‌سرعت رشد می‌کنند

یک مادر حتی در بدترین حالت هم پر از عشق، امید وآرزواست. بیش از گذشته می‌خندد. همه مشکلات به‌زودی به پایان می‌رسد، تمام شب‌بیداری‌ها، خستگی‌ها و کج‌خلقی‌ها. زمان به‌سرعت می‌گذرد و در یک چشم به هم زدن فرزندتان بزرگ‌شده و آماده مدرسه رفتن است. قدر این لحظات را بدانید، این دوران خاص به‌زودی به پایان می‌رسند. یکی از عجیب‌ترین تجربه‌های زندگی دیدن رشد فرزندتان است. پس زیاد خود را نگران نکنید. به‌زودی همه‌چیز خوب می‌شود پس چیزی را جدی نگیرید. به‌عنوان یک خانواده از این لحظات لذت ببرید و شکر گذار باشید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم