معرفی فیلم “فارست گامپ” (Forrest Gump)؛ معصومیت، رنج و تنهایی در دنیایی دیوانه

قانون‌های نانوشته‌ی زیادی میان طرفداران سینما وجود دارد و یکی از آن‌ها این است که فیلمی که تام هنکس در آن بازی می‌کند، حتما فیلم قشنگی است. “فارست گامپ” در دسته فیلم‌های درامی قرار می‌گیرد که در عین خنداندن بیننده اشک او را هم در می‌آورند و در عین دردناک بودن امید بخش هستند. در ادامه برای معرفی فیلم “فارست گامپ” با پروشات همراه باشید.


 • نام فیلم: “فارست گامپ” (Forrest Gump)
 • ژانر: دارم، رمانتیک، کمدی
 • کارگردان: “رابرت زمیکس” (Robert Zemeckis)
 • بازیگران: “تام هنکس”، “رابین رایت”، “گری سینایس”
 • سال تولید: 1994
 • جوایز: اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین کارگردانی و بهترین جلوه‌های ویژه
 • امتیاز آی ام دی بی: 8.8/10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 72/100

تریلر فیلم

 فیلم “فارست گامپ” را می‌توانیم در دسته فیلم‌هایی قرار دهیم که با تماشای آن‌ها می‌توانیم تا حدی روح زمانه‌ را درک کنیم. با تماشای این فیلم نه تنها با داستان زندگی دردناک و درعین‌ حال زیبا و ماجراجویانه‌ی فارست آشنا می‌شویم، بلکه کیفیت زندگی مردم دهه‌های گذشته‌ی آمریکا و مشکلات جوانان و زندگی در آمریکا را هم شاهد هستیم. درنتیجه یکی از دلایلی که باید این فیلم را تماشا کنیم همین است، با دیدن فارست گامپ انگار چندین ساعت تاریخ و سیاست و جامعه شناسی آمریکای معاصر را مطالعه کرده‌ایم و اصلا خسته هم نشدیم.

داستان فیلم فارست گامپ داستان پسربچه‌ای به نام فارست است که با مادر خود زندگی می‌کند و به خاطر معلولیت و محدودیت جسم و ذهنش با سختی‌های متعددی روبرو است؛ اما از پانمی‌نشیند. شاید بزرگترین نقطه‌ی قوت و نشانه‌ی بارز شخصیت فارست هم همین باشد. او به چیزی که بقیه می‌گویند کاری ندارد. او راه خودش را می‌رود و از پانمی‌نشیند. او با سختی‌های بسیار زیادی مواجه می‌شود. از شکست عاطفی تا جنگ و از دست دادن دوستان اما همچنان پیش می‌رود و راه خودش را باز می‌کند.

نقطه‌ی مقابل فارست در فیلم شخصیت جنی است. دختری که از بچگی دوست فارست بوده و فارست او را دوست دارد اما جنی به فارست علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و دنبال زندگی بهتر در شهرهای بزرگتر می‌رود اما شکست بدی می‌خورد و سال به سال وضعیتش بدتر می‌شود؛ در حالی‌که فارست اوضاع بهتری دارد و با دنیا سر جنگ هم ندارد. شاید نکته‌ی مهم همین باشد. جنی دختر باهوشی است و دنیا برایش کافی نیست. او از زندگی راضی نیست و هر کاری می‌کند که غم و غصه‌اش را فراموش کند اما بیشتر و بیشتر در سیاهی فرو می‌رود. فارست اما در نقطه‌ی مقابل جنی است. او کمی عقب مانده است و دنیا در چشم او زیاد پیچیده نیست. فارست بسیار احساساتی است اما خوش‌شانس هم هست او درست نمی‌فهمد کجاست و اطرافش چه خبر است؛ او به قوانین مدرسه، ارتش، سیاست و تجارت توجهی نمی‌کند و راه خودش را می‌رود و همین بزرگترین رمز موفقیت او است. او آدم باهوشی نیست ولی خوش‌شانس است اما تنها در کار و نه در روابط عاطفی‌اش. قلب فارست هم مثل همه‌ی آدم‌ها شکسته است.

فارست گامپ از آن دسته فیلم‌هایی است که همه‌ی افراد با همه‌ی سلایق و عقاید می‌توانند با آن همذات پنداری کنند و با آن ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و به یاد‌ماندنی‌ترین فیلم‌های قرن پیش شده است. کدام فیلم طرفداران فلسفه و جامعه‌شناسی، طرفداران کمدی و درام و طرفداران فیلم‌های انگیزشی را کنار هم جمع کرده و همه را هم از خود راضی کرده است؟

در کنار داستان فیلم، بازی بی‌نظیر و فراموش نشدنی تام هنکس در نقش فارست گامپ یکی از بزرگترین نقاط قوت فیلم است. شاید اگر تام هنکس نبود فارست هرگز این فارست معصوم و یادماندنی نمی‌شد. معصومیتی ذاتی در تام هنکس و در فارست گامپ وجود دارد که به‌زیبایی بر هم منطبق شده‌اند و به شخصیت فارست جان بخشیده‌اند. شخصیت دل‌شکسته‌ای که احساسات بشری را در همه‌ی ما بیدار می‌کند.

تصاویری از فیلم “فارست گامپ”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

 1. Ali

  فروردین 18, 1399

  ابن فیلم فوق العاده بود

  پاسخ