4 روش برای اینکه فیلمتان در فستیوال فیلم پذیرفته شود

ورود فیلم به فستیوال‌ها مسیری طولانی و عاطفی است. فیلمسازان از دل و جان برای فیلم‌هایشان مایه می‌گذارند، و با ورود فیلم‌هایشان به فستیوال‌ها خود را در جایگاه آسیب پذیری می‌یابند.

دریافت ایمیل تبریک از یک فستیوال فیلم حس خوبی است، و می‌تواند کل روز یا هفته‌تان را شاد کند. با این حال دریافت ایمیل به خاطر ارسال فیلم از شما متشکریم، اما امسال کاندیداهای بسیار خوبی داشتیم از یک فستیوال می‌تواند ویران کننده باشد.

“فستیوال‌ها به دنبال فیلم‌هایی هستند که باعث شگفتی، پرسش، گریه، خنده یا الهام گرفتن داوران باشد.”

در این مقاله می‌خواهیم راهنمایی‌های بزرگ‌ترین کارگردان‌ها و فیلمسازهایی که به بزرگ‌ترین فستیوال‌ها راه پیدا کرده‌اند، را با شما درمیان بگذاریم. با پروشات همراه باشید.

پیش از شروع یک نکته را در ذهنتان داشته باشید: ورود به فستیوال به معنای خوب بودن فیلمتان نبوده، رد شدن در آن نیز به معنای بد بودن فیلمتان نیست. چه بخواهید فیلمتان را به پایان برسانید یا آماده ساخت فیلم برای فستیوال‌های بعدی هستید، یادتان باشد ورود به فستیوال فیلم یک هنر است.


1. حرفی برای گفتن داشته باشید

فستیوال فیلم برای فیلم‌های سرگرم کننده و توخالی جایی ندارد. بلکه به دنبال فیلم‌هایی است که باعث شگفتی، پرسش، گریه، خنده یا الهام گرفتن داوران باشد. به همین دلیل باید صدای خود را یافته، و چیز مهمی برای گفتن داشته باشید. لازم نیست این پیام برای همه مهم باشد، بلکه باید برای شما مهم باشد.

اگر واکنش عاطفی مخاطب را دریافت نمی‌کنید، شاید فیلمتان چندان شخصی نیست. مطمئناً نمی‌خواهید فیلمتان دم دستی و فراموش شدنی باشد. حتی اگر داوران از فیلمتان متنفر باشند، بازهم حداقل توانسته‌اید واکنش حسی‌شان را برانگیزید. گاهی اوقات خواندن واکنش‌هایی از این قبلی دشوار است:

“ریتم کند فیلم آن را خسته کننده کرد و نقطه دراماتیک یا حساس نداشت.”

“برخی از صحنه‌های فیلم تکراری و کنده بوده، و تصاویر منقطع و موسیقی متن خسته کننده آن را غیرقابل تحمل می‌کند. گرچه فیلم رویاگونه ای است، اما گاها تماشای آن دردناک می‌شود.”

این نقدها هرچقدر هم که برنده باشند، اما اینکه یک نفر بتواند با فیلم شما ارتباط برقرار کرده، و لایه‌های عمیق آن را درک کند، لذت بخش است. یا ممکن است فیلمساز دیگری در فستیوال به شما بگوید که چقدر توانسته‌اید او را تحت تأثیر قرار دهید، زیرا از فیلمتان الهام گرفته، و باعث شده‌اید به زندگی خود بیشتر فکر کند.

شخصیت نمودن فیلمتان عمل حساسی است، زیرا گرچه ممکن است واکنش‌های خاصی را برانگیزد، اما آن هم پاداش خود را دارد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 کارگردان تاثیرگذار تاریخ سینما؛ بهترین کارگردان‌های تمام دوران را بشناسید


2. هرچه کوتاه‌تر باشد بهتر است

این راهنمایی جسورانه و تفکربرانگیز از کسی می‌آید که فیلم کوتاه 20 دقیقه‌ای ساخته، اما این دلیل بر اشتباه بودنش نیست! به عبارت دیگر باید گفت، تا جایی که لازم است فیلم را بلند بسازید، اما سعی کنید تا حد امکان کوتاه باشد.

بسیاری از افراد هم هستند که فیلم‌های کوتاه 8 تا 12 دقیقه‌ای می‌سازند، زیرا آن را برای فستیوال‌ها مناسب‌تر می‌بینند. درحالی که بلند بودن فیلم شاید برای فستیوال خوب باشد، اما آیا به نفع فیلمتان هم هست؟

فستیوال‌های فیلم معمولاً فیلم‌های کوتاه بلندتر را انتخاب می‌کنند، اما باید در این کار موفق عمل کنند تا بتوانند آثار دیدنی را انتخاب کنند. اگر به جای فیلم 20 دقیقه‌ای شما فیلم 5 دقیقه‌ای را انتخاب کند، مسلماً فیلم‌های با ارزشی را از دست خواهد داد. بسیاری از مواقع فستیوال‌ها به دلیل کوتاه یا بلند بودن فیلم آن را کنار می‌گذارند.

اگر هنوز ضبط فیلم را شروع نکرده‌اید، و می‌خواهید به فستیوال وارد شوید، مطمئن شوید که فیلمنامه منسجمی دارید، و همه چیز روی کاغذ تکمیل است. اگر فیلمتان را ضبط کرده‌اید، فقط برای ورود آن به فستیوال آن را تدوین نکرده و کیفیت آن را از بین نبرید. در این باره خوب فکر کنید، و از فیلمسازهای دیگر نظر بپرسید. می‌توانید تا جایی که به کیفیت کارتان صدمه نزند آن را تدوین کنید تا کوتاه‌تر شود.

“در فستیوال‌های کوچک‌تر، امکان دریافت جایزه و گاها جوایز نقدی، بیشتر است.”

همچنین بخوانید: معرفی هوشمندانه ترین فیلم های ترسناکی که در قرن 21 اکران شده اند


3. در آغاز کارتان به فستیوال‌های مختلف وارد شوید

همه فیلمسازان در شروع کار به دنبال جوایز مهم هستند. مطمئناً در شروع کارتان به فستیوال‌های مهم سینمایی وارد نمی‌شوید، و امکان آن کمتر از 1% است. حتی فیلم کوتاه برنده جایزه اسکار سال 2016، Stutterer، نیز در فستیوال ساندنس پذیرفته نشد.

به همین دلیل باید به فستیوال‌هایی با درجه‌های مختلف وارد شوید. فستیوال‌های بزرگ هزاران فیلم کوتاه با کیفیت دریافت می‌کنند، اما فستیوال‌های کوچک و درجه دو این حجم فیلم دریافت نکرده، و رقابت در آنها چندان دشوار نیست. در فستیوال‌های کوچک‌تر، امکان دریافت جایزه و گاها جوایز نقدی، بیشتر است.

ورود به فستیوال هزینه بر است، معمولاً هر فستیوال خارجی 20 تا 60 دلار دریافت می‌کند، به همین دلیل باید از مهلت فستیوال‌های ارزان‌تر باخبر باشید. ورود پیش از مهلت نه تنها رایگان است، بلکه داوران می‌توانند با برنامه ریزی فیلمتان را بررسی کرده، و آن را مورد قضاوت قرار دهند.

همچنین باید مطمئن شوید فیلمتان برای آن فستیوال مناسب است. شاید تصور کنید برای پذیرفته شدن فیلمتان در یک فستیوال، باید باارزش و ناراحت کننده باشد، درحالی که اینطور نیست. موضوع فیلمتان یا ژانر آن هرچه که باشد، حتماً یک فستیوال فیلم مناسب آن وجود دارد، بنابراین لازم نیست حتماً به فستیوال‌های بزرگ وارد شوید. به دنبال فستیوال‌هایی باشید که برایتان مناسب است.

همچنین بخوانید: معرفی 15 فیلم برتر نئو نوآر در تاریخ سینما


4. روش جالبی را پیش بگیرید

یک فیلم کوتاه با بودجه کم و تعداد معدودی افراد ساخته‌اید؟ این کاری است که تمام فیلمسازان برای ورود به فستیوال انجام می‌دهند. داوران فستیوال از اینکه متعجب و شگفت زده شوند، خوششان می‌آید. استفاده از حداقل امکانات نه تنها داوران را هیجان زده می‌کند، بلکه با نمایش آن در شبکه‌های اجتماعی خود فیلمتان را معرفی کرده، و با کمک آن فستیوال خود را معرفی می‌کنند. اگر بخواهید اطلاعاتی مانند تصاویر پشت صحنه، پوسترهای هنری، تریلر، مقالات و غیره را با مخاطبین درمیان بگذارید، اشکالی ندارد.

همچنین بخوانید: 25 کارگردان مشهور که هرگز اسکار نگرفتند


نکات بیشتر

  • از کلیشه‌ها پرهیز کنید: آیا فیلمتان با صدای زنگی که قطع می‌شود آغاز شده؟ کل فیلم یک نفر مرده؟ آخرالزمان شده؟ “روبرتان ماری مونرو” داور ساندنس در کتاب How Not to Make a Short Film: Secrets from a Sundance Programmer لیستی از کلیشه‌هایی که داوران فستیوال از آن خسته شده‌اند را در اختیارتان قرار می‌دهد.
  • پیام فیلم را مشخص کنید: مردم فیلم بد را به فیلمی که نمی‌فهمند ترجیح می‌دهند.
  • اطلاعاتی را در اختیار بازیگران قرار ندهید که نتوانند با آن کار کنند: پیش از فیلمبرداری نقاط ضعف و قوت بازیگران خود را یافته، و اطلاعاتی را در اختیارشان قرار دهید که از عهده آنها بربیایند.
  • از FilmFreeway استفاده کنید: در زمان فرستادن فیلم به فستیوال‌ها این وبسایت بهترین و راحت‌ترین وبسایت ممکن است.

مهم‌تر از آن، باید فیلمی بسازید که خودتان دوست دارید تماشا کنید، پس اگر دیگران آن را دوست ندارند مهم نیست. داوران فستیوال نیستند که ارزش فیلمتان را مشخص می‌کنند. بنابراین حرف دلتان را بزنید و آن را با صدای بلند بگویید.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم