لیست قدرتمندترین نژادها در کمیک‌های مارول که هر طرفداری باید بشناسد

دنیای مارول و کهکشان‌‌های درون آن بسیار گسترده و عظیم هستند. ماجراجویی‌های بسیار زیادی در این دنیا رخ داد و ابرقهرمانان بارها طی داستان‌های مختلف وارد بعدهای گوناگون و سیاره‌های مختلف دنیای مارول شدند. طی این داستان‌های کهکشانی ما با سیل زیادی از نژادهای کیهانی و قادرهای مطلق آشنا شدیم که دارای قدرت‌های زیاد و گوناگونی بودند.

طی این مطلب قصد داریم 10 گونه از قدرتمندترین نژ‌ادهای مارول را به شما معرفی کنیم. در این لیست ما بر روی نژادهایی تمرکز کردیم که برای طرفداران دنیای سینمایی مارول آشنا بوده و موثرترین گونه‌ها در کتاب‌های کمیک محسوب می‌شوند. برخی از این گونه‌ها درواقع غیرقابل‌توقف هستند و پتانسیل تخریبی بالایی دارند؛ هرکدام از آن‌ها به شیوه خود خاص و جالب هستند.

هیچ‌کدام از این نژادها دقیقا یکسان نیستند (حتی چیتاوری و اسکرال‌ها که درواقع دارای نسخه‌های جهانی متناوب از یکدیگر بودند). جهت پی بردن به لیست 10 تایی قدرتمندترین نژادهای دنیای مارول با پروشات همراه باشید.


10. چیتاوری (CHITAURI)

چیتاوری‌ها دراصل نسخه آلتیمیت یونیورس اسکرال‌ها هستند. آن‌ها یک نژاد دگرپیکر هستند که پیوسته طی موقعیت‌های مختلف (ازجمله جنگ جهانی دوم) تلاش می‌کردند زمین را تحت تصرف خود قرار دهند. این موجودات با استفاده از توانایی‌های دگرپیکری خود بر جوامع سیارات مختلف چیره شده و باعث تخریب نهایی آن می‌شدند؛ چیتاوری‌ها بدین شکل کنترل یک سیاره را به‌دست می‌گرفتند.

چیتاوری‌ها معتقدند آن‌ها حکم یک سیستم آزادی‌بخش جهانی را دارند که باید صفات نامطلوب موجودات زنده را پاک کرده و ازبین ببرند. این موجودات به‌لحاظ رفتاری و ذهنی بسیار به زنبورها شباهت دارند؛ آن‌ها از دستورات یک ملکه پیروی کرده و او را دنبال می‌کنند. در فیلم انتقام‌جویان (The Avengers) لوکی با استفاده از چیتاوری‌ها به شهر نیویورک حمله کرده و سعی داشت تا کنترل زمین را به‌دست بگیرد.

این موجودات با بدن‌های بیومکانیکی خود دارای قدرتی فوق‌العاده، زرهی قوی و تکنولوژی‌هایی پیشرفته هستند که از سطح تکنولوژی‌های زمین فراتر است. چیتاوری‌ها دارای سفینه‌هایی زنده و غول‌پیکر به‌نام نهنگ هستند که به کمک آن‌ها جابه‌جا می‌شوند. اگرچه این موجودات توسط انتقام‌جویان شکست خوردند، ولی قبل از پذیرش شکست آسیب‌های زیادی به آن‌ها وارد کردند.

این حمله بخش اعظمی از دنیای سینمایی مارول را تحت تاثیر قرار داد و باعث حوادث سریال ماموران شیلد (Agents of S.H.I.E.L.D.) شد؛ نشانه‌هایی از این اتفاق در سریال‌های جسیکا جونز (Jessica Jones)، لوک کیج (Luke Cage) و دردویل نیز مشاهده شد. تکنولوژی این نژاد نیز توسط کرکس در فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man: Homecoming) مورد استفاده قرار گرفت.


9. سوورین (THE SOVEREIGN)

سوورین یک گونه با پوست طلایی است که در دنیای سینمایی مارول وجود دارد و ابتدا در فیلم نگهبانان کهکشان 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) شاهد حضور آن‌ها بودیم. آن‌ها به‌حدی پیشرفت کرده‌اند که در جامعه و فرهنگ به‌صورت سلطنتی فعالیت می‌کنند. هر عضو از نژاد سوورین برای پرکردن جای خالی یک نقش خاص طراحی شده و به‌دنیا آمده است.

آن‌ها نژادی مغرور و متکبر هستند؛ اما این موجودات در عین حال از تکنولوژی بسیار پیشرفته مهندسی ژنتیک و سفینه‌های بدون سرنشین که از راه دور به‌راحتی کنترل می‌شوند بهره می‌برند. رهبر این نژاد آیشه نام دارد. شکست آیشه توسط نگهبانان کهکشان باعث شد تا او آدام وارلاک (یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول) را خلق کند.

بااین‌حال وارلاک هنوز به‌شکل رسمی در دنیای سینمایی مارول معرفی نشده است و احتمالا طبق شایعات تا فیلم نگهبانان کهکشان 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3) نیز شاهد حضور او در این جهان سینمایی نخواهیم بود. سوورین‌ها بسیار به یک گروه کمیکی به‌نام انکلیو شباهت دارند. (البته به‌شکل ظاهری و نه عملکردی) انکلیو گروهی از دانشمندان بودند که به‌صورت ژنتیکی آدام وارلاک را مهندسی کردند.

آن‌ها همچنین آیشه را نیز خلق کردند. نژاد سوورین در دنیای سینمایی مارول به‌شکلی واضح تکنولوژی و امکانات لازم را جهت خلق یک جامعه کامل دارا هستند. نوع هوش و نظمی که آن‌ها جهت حفط جایگاه خود دارند، باعث شده تا این نژاد در لیست قدرتمندترین نژادهای مارول حضور داشته باشد.


8. شی‌آر (SHI’AR)

شی‌آر سومین امپراطوری بزرگ بیگانگان در دنیای مارول است. انسان‌ها از پریمات‌ها و اسکرال‌ها تکامل یافته‌اند که خود این موجودات نیز نتیجه تکامل خزندگان هستند؛ اما نژاد شی‌ار نتیجه تکامل از پرندگان هستند. بنابراین بیولوژی این نژاد به‌شدت با پرندگان گره خورده است.

این نژاد دارای استخوان‌های توخالی هستند و به‌جای مو، پر دارند. آن‌ها همچنین با استفاده از تخم‌‌ و محفظه‌های جوجه‌کشی تولیدمثل می‌کنند. در بیشتر موارد این موجودات شباهت زیادی به اجداد پرنده خود دارند؛ اما چند ناهنجاری ژنتیکی باعث شده تا در توانایی پروازی برخی از آن‌ها اختلالاتی ایجاد شود.

حتی‌ آن‌هایی که قادر به پرواز کردن نیز نیستند، می‌توانند سنگین‌ترین چیزها را در زمین بلند کنند و همچنین از اسقامت بیشتری نسبت به انسان‌ها برخوردار هستند. نژاد شی‌آر در گذشته به‌شکل نزدیکی با مردان ایکس کار می‌کردند. ملکه نژاد شی‌آر یعنی لیلاندار رابطه عاشقانه شدیدی با چالرز خاویر داشت. این دو گروه در گذشته کمک‌های بسیار زیادی به یکدیگر کردند.

شی‌آر تکنولوژی‌های مختلفی را به مردان ایکس اعطا کرد؛ از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به هولوگرام‌های استفاده شده در اتاق خطر و فناوری پنهانی استفاده شده در جت بلک‌برد مردان ایکس اشاره کرد. یک تفاوت بزرگ بین نژاد شی‌آر و بسیاری دیگر از گونه‌های هوشمند عدم توانایی آن‌ها در رویاپردازی است.

همین موضوع باعث ایجاد یک تنفر فرهنگی نسبت به هنر و خلاقیت در بین آن‌ها شده است. آن دسته از شی‌آرهایی که دارای حسی خلاقانه باشند و آن را بروز دهند دیوانه تلقی می‌شوند؛ به‌همین دلیل آن‌ها همیشه سعی می‌کنند غرایز خلاقانه خود را سرکوب کنند.


7. کری (KREE)

کری یکی از برجسته‌ترین نژادهای بیگانه در جهان مارول است که ابتدا طی حوادث «جنگ کری-اسکرال» یعنی زمانی که این دو گونه رقیب جهت کنترل سیاره با یکدیگر مقابله می‌کردند، به طرفداران کمیک معرفی شدند. کری‌ها ابتدا به‌عنوان نژاد فاتحان ستیزه‌جو شناخته می‌شدند که امپراطوری آن‌ها تا هزاران سیاره گسترش یافته بود.

در مقطعی از گذشته فرآیند تکامل کری‌ها متوقف شد و آن‌ها شروع به آزمایش راه‌هایی کردند تا تکامل گونه‌های خود و دیگر گونه‌ها را ازسربگیرند. به‌عنوان بخشی از این آزمایش آن‌ها از زمین بازدید کردند و با انجام آزمایش‌هایی باعث خلق غیرانسانی‌ها شدند. کری‌ها با توجه به قدرت پایین‌تر جاذبه روی زمین قدتمندتر از انسان‌ها هستند؛ اما آن‌ها هنگامی که در این سیاره هستند نمی‌توانند نفس بکشند.

معمولا قدرتمندترین اعضای نژاد کری آبی هستند، که این کری‌های آبی به‌عنوان نژاد خالص بر روی زمین شناخته می‌شوند. اگرچه این کری‌های آبی جزو اقلیت‌ها محسوب می‌شوند؛ اما همین اقلیت‌ها بسیار قدرتمند بوده و کنترل بخش زیادی از سیاره را دراختیار دارند. ازجمله اعضای مهم این نژاد در دنیای سینمایی مارول می‌توان به رونان متهم و کوراث تعقیب‌کننده در فیلم نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) اشاره کرد. کری‌ها همچنین نقش زیادی را در سریال ماموران شیلد ایفا می‌کنند.


6. اسکرال (SKRULLS)

هزاران سال قبل اسکرال‌ها توسط سلستیال‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و از آن‌ها سه شاخه نژاد با نام‌های اترنال، دویانت و پرایم خلق شد. نژاد دویانت با قدرت تغییر شکل موفق شد تمام نژادهای دیگر (به جز یک نماینده از هرکدام) را محو کند. این دویانت‌ها سپس به دو شاخه تقسیم شده که یکی از این شاخه‌های معروف اشباح ترسناک بودند.

اسکرال‌ها دارای سابقه‌ای طولانی در کمیک‌های مارول هستند. آن‌ها معمولا علیه گروه چهار شگفت‌انگیز مبارزه می‌کردند. (یکی از کاراکترهای اصلی نژاد اسکرال که با نام سوپر-اسکرال شناخته می‌شود مجهز به توانایی تمام اعضای گروه چهار شگفت‌انگیز بود.) این نژاد طی حوادث «حمله مخفی» (Secret Invasion) به زمین حمله کردند. طی این حمله هویت چند تن از برجسته‌ترین ابرقهرمانان زمین تحت کنترل اسکرال‌ها قرار گرفته بود.

این نژاد با پوستی سبزرنگ و گوش‌هایی نوک‌تیز به‌راحتی قابل شناسایی هستند. (البته اگر از قدرت تغییر شکل خود استفاده نکنند.) بااین‌حال نژاد اسکرال هنوز در دنیای سینمایی مارول ظاهر نشده است. طبق شایعات مختلف احتمالا طی فیلم بعدی کاپیتان مارول شاهد حضور این نژاد در سینمای مارول خواهیم بود؛ البته تا بدین‌جا آن‌ها در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا نکرده‌اند. (بیشتر به‌دلیل حق مالکیت این کاراکترها که توسط فاکس کنترل می‌شد)


5. آزگاردی‌ها (ASGARDIANS)

با توجه به جهانی که درنظر می‌گیریم، آزگاردی‌ها در یک سطح خیالی مختلف حضور دارند. به‌نظر می‌رسد در دنیای سینمایی مارول آزگارد یک سیاره یا جهان کاملا متفاوت است. در هر صورت کاراکترهای آزگاردی موجود در جهان مارول بر پایه خدایان و اساطیر اسکاندیناوی خلق شده‌اند.

ازجمله مهم‌ترین کاراکترهای آزگاردی مارول می‌توان به ثور، اودین و بالدر اشاره کرد. هرکدام از کاراکترهای آزگاردی با توانایی‌های خاص خود در بخشی منحصربه‌فرد یک خدا محسوب می‌شوند. به‌طور مثال ثور که با لقب خدای رعد شناخته می‌شود قادر است رعدوبرق را کنترل کرده و انرژی آن را مهار کند.

لوکی نیز خدای شرارت است و می‌تواند با ایجاد توهم مردم را فریب دهد. آزگاردی‌ها بر بیش از نه قلمرو نظارت دارند و بسیار قدرتمند هستند. آن‌ها هزاران سال پیش برای کنترل می‌جنگیدند؛ درنهایت نیز با رهبران تمام قلمروها کنار آمدند. آزگاردی‌ها در ظاهر بسیار به انسان‌ها شباهت دارند؛ اما آن‌ها به‌مراتب قدرتمندتر بوده و قادر به انجام جادوهای مختلف در مبارزات خود هستند.

آن‌ها به‌عنوان نگهبانان نه قلمرو تقریبا غیرقابل نفوذ هستند و مبارزانی بسیار سرسخت محسوب می‌شوند. در دنیای سینمایی مارول ثور ثابت کرده که یکی از قدرتمندترین موجودات این جهان است؛ اگرچه موجودات دیگری چون تانوس وجود دارند که از او قدرتمندتر هستند؛ بااین‌حال آزگاردی‌ها نیروهای عظیمی محسوب می‌شوند که می‌توان حساب ویژه‌ای روی آن‌ها باز کرد.


4. ناظران (WATCHERS)

ناظران یکی از قدیمی‌ترین نژادهای جهان محسوب می‌شوند که کارشان کاملا از نامی که دارند مشخص است: مشاهده و کاوش بر حوادث بزرگ رخ داده در تاریخ مولتی‌ورس و گردآوری آن‌ها به‌صورت یک پایگاه داده از تمام دانسته‌ها. ناظران سوگند یاد کردند با استفاده از دانسته‌های خود هرگز در امور یک گونه دخالت نکنند؛ زیرا آن‌ها قبلا از یک تکنولوژی برای یک گونه که آماده دریافت آن تکنولوژی نبود استفاده کردند. (این گونه درنهایت خودشان را نابود کردند.)

برخلاف این سیاست، آتو که یکی از اعضای ناظران بود طی موقعیت‌های مختلفی در حوادث فاجعه‌باری دخالت کرد. او به قهرمانان زمین کمک کرد در مقابل تهدید‌هایی چون مولکول من و گالاکتوس ایستادگی کنند و آن‌ها را شکست دهند. دخالت‌های آتو در امور مختلف سرانجام کار دست او داد؛ این کاراکتر به‌دلیل کمک به چهار شگفت‌انگیز طی مبارزه آن‌ها علیه ناظر خائن یعنی آرون، از عضویت ناظران طرد شد.

همچنین در ادامه مشخص شد پدر آتو ناظری بود که تکنولوژی هسته‌ای را به یک گونه برای نابودی خودشان تقدیم کرد. این تمایل به دخالت مشخصا یک ویژگی خاص است که آتو از پدرش به ارث برده است. او زمان خود را صرف جستجو در مولتی‌ورس کرده و امید دارد جهانی را پیدا کند که برای تصمیم پدرش جهت افشا کردن این دانش، مکان خوبی محسوب شود.

ناظران به‌عنوان موجودات کیهانی تقریبا نامحدود هر کاری که بخواهند می‌توانند انجام دهند؛ ولی آن‌ها در اقدامات خود محتاط بوده و به‌راحتی تصمیم به انجام کاری نمی‌گیرند.


3. الدرها (ELDERS)

الدرها به‌جای یک گونه جدا برای خود، مجموعه‌ای از گونه‌های مختلف محسوب می‌شوند. این گروه از آخرین اعضای گونه‌های باستانی مختلف در سراسر جهان تشکیل شده است؛ درنتیجه برخی از آن‌ها جزو مسن‌ترین و قدرتمندترین موجودات دنیا محسوب می‌شوند. آن‌ها اساسا جاودانه هستند و با گذشت زمان به سرگرمی‌ها و اشتیاق خود وابسته می‌شوند.

به‌طورمثال شخصیت کلکتور شخصی است که علاقه زیادی به جمع‌آوری نمونه‌های نادر و کم‌یاب از سراسر جهان دارد. گرند مستر نیز با خلق مسابقات کهکشانی، قهرمانان و افراد شرور را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد. «ایگو سیاره زنده» یکی دیگر از اعضای الدر در دنیای مارول است. (البته او در دنیای سینمایی مارول به‌عنوان یک سلستیال شناخته می‌شود)

الدرها قدرت کهن را کنترل می‌کنند؛ این قدرت یک انرژی است که از انفجار بزرگ اصلی که جهان را ایجاد کرد نشات می‌گیرد. بااین‌حال تمام الدرها از این قدرت به‌صورت فعال استفاده نمی‌کنند. قدرت کهن در نوع خود بی‌حدوحصر است و می‌تواند ویژگی‌هایی چون بهبود، قدرت فوق‌العاده، سرعت، دورنوردی و خیلی چیزهای دیگر را به صاحبش اعطا کند.

الدرها معمولا خیراندیش هستند؛ کمتر پیش می‌آید یک الدر با اقدامش باعث قرار دادن یک ابرقهرمان در موقعیتی خطرناک شود. البته حتی اگر باعث چنین موقعیتی نیز شوند، در مقابل اقدامات شیطانی و مهیب ابرشرورهای مارول چیز بزرگی محسوب نمی‌شود. به‌عنوان موجوداتی که مسن‌تر از بیشتر کهکشان‌ها هستند، الدرها به‌راحتی توجه کمی به زندگی فانیان دارند.


2. سلستیال‌ها (CELESTIALS)

سلستیال‌ها یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین موجودات جهان مارول هستند. آن‌ها توسط فرست فرمیمنت خلق شدند. فرست فرمیمنت تصمیم می‌گیرد آسپیرنت‌ها را برای خدمت به خود گسترش دهد؛ اما چند شورشی تصمیم می‌گیرند موجوداتی را خلق کنند تا به‌مراتب بهتر از برنامه تعیین‌شده باشند. این موجودات سلستیال‌ها بودند.

در ادامه بین سلستیال‌ها و آسپیرنت‌ها نبردی بزرگ شکل گرفت و در پایان این سلستیال‌ها بودند که توانستند رقیب خود را شکست دهند. فرست فرمیمنت و آسپیرنت‌ها از هستی خارج شدند و نهاد کهکشانی جدیدی به‌نام اترنیتی ایجاد شد. از آنجایی که اترنیتی دارای چند هستی بود، مولتی‌ورس مارول پدید آمد.

در درون واقعیت‌های جدید سلستیال‌ها تلاش داشتند تا گونه‌های بومی سیارات مختلف را توسعه دهند. آن‌ها با یک‌سری اقدامات ژنتیکی سه شاخه گونه خلق کردند. این سه‌شاخه عبارت‌اند از: 1. اترنال‌ها 2. دویانت‌ها 3. شاخه عادی که ممکن است در درازمدت توسط برخی روش‌های جزئی تحت‌تاثیر تکامل قرار بگیرند.

در زمین این آزمایش‌های ژنتیکی بر روی اجداد ما باعث ایجاد ژن ایکس شد؛ همچنین این آزمایش‌ها باعث شد قدرت ابرقهرمانان دیگر بعد از بلایای شدید آشکار شده و مشخص شود. طرفداران دنیای سینمایی مارول شاهد چند سلستیال در این جهان بودند. به‌طور مثال در فیلم نگهبانان کهکشان کلکتور تصویری از یک سلستیال به‌نام اسون جستجوگر را به نگهبانان نشان می‌دهد که با استفاده از یک سنگ بی‌نهایت به بومیان سیاره‌ای حمله کرده است.


1. بیاندرها (BEYONDERS)

بیاندرها هرگز توسط شخصی در جهان دیده نشده‌اند؛ (حتی توسط ناظران) زیرا آن‌ها در خارج از بعد ما وجود دارند. این نژاد برای انجام کاری روی زمین نیاز دارند از عوامل مختلفی استفاده کنند. آن‌ها ابتدا به‌دلیل طبیعت تکامل به زمین علاقه‌مند شدند و Savage Land را به‌عنوان راهی جهت مطالعه و کاوش این مفهوم ایجاد کردند. این نژاد به‌اندازه کافی قدرت دارد تا سیارات مختلف را برای مطالعات خود جمع‌آوری کند.

شخصیت «تکامل عالی» یکی از اولین موجوداتی است که با پیدا کردن خود در موزه سیارات بیاندرها شاهد دامنه قدرت این نژاد بود. او گفت مغز او در درک اینکه در مقایسه با بیاندرها تا چه حد ناچیز است، کاملا درمانده شده بود. بیاندرها یک‌بار به‌عنوان بخشی از مطالعات خود تمام سلستیال‌ها و هر وجود کیهانی و انتزاعی مانند مرگ و بی‌نهایت را ازبین‌بردند. تمام این کارها به‌منظور انجام آزمایشی است که طی آن تمام زندگی مولتی‌ورس نابود می‌شود.

بیاندرها کاراکتری به‌نام مولکول من را خلق کردند که درواقع یک بمب زنده نابودکننده جهان محسوب می‌شود. به‌عنوان موجوداتی که سلستیال‌ها را کشتند؛ آن‌ها جزو قدرتمندترین موجودات تاریخ مارول هستند. البته نباید بیاندرها را شکست‌ناپذیر بدانیم؛ بمب این نژاد برعلیه خودشان استفاده و باعث نابودی آن‌ها شد.


نظر شما راجع‌به این لیست چیست؟ آیا نژادهای دیگری می‌توانند در این لیست قرار داشته باشند؟ نظرهای خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. ایمان

  بهمن 3, 1398

  مقاله تون بسیار خوب بود. رتبه بندی ها خیلی خوب بود کاملا با تک تک رتبه ها موافقم فقط خوب بود که چندتا از نژادها معروف دیگر رو میاوردین مثل : ابدی ها(eternals) _ سیمبیوت ها (symbiotes) مثل ونوم و کارنیج و تاکسین و…. _ برودها (Broods) _ سنت اوریان ها (centaurians) راجب سنت اوریان ها هم بگم . معروف ترین و تنها بازمانده از این نژاد یاندو اودانتا هستش که در فیلم های نگهبانان کهکشان حضور داشت ممنون از مقالتون ❤

  پاسخ

 2. استیو راجرز

  بهمن 1, 1398

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  مرسی که به پیشنهاد من توجه کردین و این مقاله رو در سایت خوبتون قرار دادین . امیدوارم سایتتون هر روز بیشتر از قبل پیشرفت کنه .
  اما راجب مقاله بگم که به نظر من خوب بود . من تقریبا با کل رتبه بندی ها موافقم . هرچند نژاد های دیگری مثل غول های یخی ، الف های تاریک ، نژاد خدایان یونانی ( که زئوس پادشاه آنهاست . ) و … ، هم میتوانستند در این لیست حضور داشته باشند . فکر میکنم که این مقاله سعی کرده در حین قدرتمندی ، همزمان معروفترین نژاد ها را معرفی کند .
  موفق باشید .

  پاسخ