10 فیلم کمدی کلاسیک با درجه سنی PG که می‌توانید با خانواده تماشا کنید

پیدا کردن فیلم کمدی‌ای که بتوان با خانواده تماشا کرد می‌تواند کار سختی باشد؛ به همین دلیل این لیست ده تایی برای کمک به شما نوشته شده است. معلوم است که کمبودی در فیلم‌های خنده داری که خط‌های قرمز را زیر پا می‌گذارند در سینما نیست. اما پیدا کردن فیلم‌های خنده داری که بتوانیم با خانواده و بچه‌ها تماشا کنیم آسان نیست. ساختن فیلمی که در عین حال خنده دار و سرگرم کننده باشد و برای عده کثیری از تماشاگران قابل تماشا باشد هم کار دشواری است. جوک‌هایی که برای کودکان ساخته شده‌اند برای بزرگسالان بی‌مزه هستند و بچه‌ها هم معنی جوک‌های بزرگسالان را درک نمی‌کنند. اما کارهای بعضی از کمدین‌ها برای خانواده‌ها مناسب‌اند و داستان‌هایشان، توانایی کمیک‌شان و ارزش‌های سرگم کننده‌شان از سن و سال مخاطبان فراتر می‌رود. در نتیجه بیایید نگاهی به این لیست متشکل از ده فیلمی که می‌توانید با خانواده و بچه‌ها تماشا کنید بیندازیم. با پروشات همراه باشید.


10. جومانجی – 1995 – Jumanji

اشتباه نکنید منظور از جومانجی بازسازی‌های جدید نیست، بلکه منظور فیلم اصلی محصول سال 1995 است که کمدین بزرگ رابین ویلیامز فقید در آن ایفای نقش کرده است. فیلم تقریبا ساده شروع می‌شود، دو بچه بازی‌ای با تم جنگل مانند پیدا می‌کنند و شروع به بازی می‌کنند. همین کار ساده باعث زنجیره‌ای از اتفاقات دیوانه‌وار را شروع می‌کند و باعث می‌شود یکی از بچه‌ها به داخل بازی کشیده شود و چندین سال بعد به زندگی عادی برگردد و همه وحشت جنگل را هم با خود بیاورد. فیلم جومانجی ترکیبی بانمک از اکشن، ماجراجویی‌های دلهره‌آور و جوک‌های بامزه است که به یکی از فیلم‌های کلاسیک دهه 90 آمریکایی تبدیل شده است.


9. سندلات – 1993 – The Sandlot

فیلم‌های ژانر الهام بخش و ورزشی به حدی زیاد است که گاهی احساس می‌شود بیش از اندازه به آنها می‌پردازند. فیلم‌هایی در این ژانر هستند که کیفیت پایینی دارند اما فیلم سندلات محصول سال 1993 که کمدی‌ای راجع به بزرگ شدن است هنوز هم به عنوان یکی از فیلم‌های سرگرم کننده دوست داشتنی و یکی از بهترین‌های این ژانر به حساب می‌آید. سندلات فیلمی راجع به ورزش بیس بال است و فیلمی هوشمندانه و دوست داشتنی با بازیگرانی خل و چل و بانمک است که می‌تواند با افرادی از هر سن و سالی ارتباط برقرار کند. داستان فیلم سندلات در تابستان سال 1962 اتفاق می‌افتد، زمانی که هنوز بازی‌های ویدیوئی و موبایل‌ها وجود نداشتند و بچه‌ها برای سرگرمی فقط استخر و بیس بال و دوره‌های غریق نجاتی را داشتند. فیلم سندلات به زیبایی سر به هوایی نوجوانانه و احساسات و جزئیات را در داستانش با هم ترکیب کرده است.


8. بتهوون – 1992 – Beethoven

فیلم‌های خانوادگی بیشتر روایت‌ها و داستان‌هایی دارند که خانواده‌های قشر متوسط می‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل است که فیلم بتهوون به عنوان یک فیلم حال خوب کن محصول سال 1992 تا این حد محبوب است. البته این تنها دلیل نیست و صحنه‌های با نمکی که به دلیل وجود سگ بامزه و با انرژی خانواده به نام بتهوون به وجود می‌آیند هم دلیل محبوبیت این فیلم است. بچه‌ها و بزرگسالان به یک اندازه می‌توانند با داستان‌هایی که راجع به زمان خو گرفتن یک حیوان جدید به آدم‌ها و اتفاقات بامزه‌اش ارتباط برقرار کنند. مهم نیست سگ‌ها را دوست دارید یا نه، این کمدی گرم و مهربانانه و خانوادگی می‌تواند نظر شما را جلب کند.


7. یک لیگ برای خودشان – 1992 – A League of Their Own

این فیلم هم ماند سندلات فیلمی راجع به ورزش بیسبال است و در دهه‌های گذشته اتفاق می‌افتد و داستان گروهی از هم تیمی‌هایی را روایت می‌کند که هرکدام ضعف‌های خودشان را دارند ولی موفق می‌شوند بر سختی‌ها پیروز شوند و روایتی انگیزه بخش را به تماشاگرانی از همه سنین نشان دهند. اما تنها شباهت “یک لیگ برای خودشان” و “سندلات” همین است. برخلاف “سندلات”، “یک لیگ برای خودشان” عناصری از درام و ماجراهای مهم تاریخی در خود دارد که باعث انتقال احساسات و عمق به داستان شده است. این فیلم داستان تیم های زنانه ی بیسبال و سختی ها و مشقت هایی که آنها برای معروف شدن و جدی گرفته شدن متحمل شدند را روایت می کند. این زنها وقتی مردها مجبور به شرکت در جنگ بودند به زمین بیسبال پا گذاشتند تا میدان مسابقات خالی نماند. گروه بازیگران این فیلم پر از ستاره های مشهور هالیوود از جمله تام هنکس، جینا دیوس، مدونا و روزی اودانل است که همزمان حال و هوای منحصر به فردی از کمدی و اصالت را به فیلم می‌بخشند.


6. بازگشت به آینده – 1985 – Back to the Future

فیلم های کمدی کمی توانستند مانند فیلم بازشگت به آینده محصول سال 1985 ماندگار شوند. فیلم بازگشت به آینده حتی الهام بخش سازندگان انیمیشن محبوب “ریک اند مورتی” در ساختن آن انیمیشن شده است. سوار شدن بر یک وسیله نقلیه علمی تخیلی و سفر در زمان و تغییر دادن مسیر تاریخ به اندازه کافی موضوع جالبی است با این حال رابطه بین دکتر بروان و مارتی مک‌فلای نوجوان حس بی‌نظیری از شخصیت‌های واقعی را به فیلم داده است و باعث شده است فیلم اینقدر محبوب شود. بازگشت به آینده همچنان یک فیلم بامزه و خنده‌دار در ژانر علمی-تخیلی است که هم برای بزرگسالانی که در هنگام بزرگ شدن این فیلم را دیدند و هم بچه‌هایی که از داستان‌های ماجراجویانه تخیلی لذت می‌برند، دوست داشتنی و زیبا است.


5. تنها در خانه – 1990 – Home Alone

جالب است که یکی از بهترین کمدی‌های خانوادگی راجع به بچه‌ای است که در بیشتر قسمت‌های فیلم از خانواده‌اش جدا افتاده است. به ندرت فیلمی پیدا می‌شود که به این اندازه محبوب و نوستالژیک باشد و در تعطیلات هر سال فیلمی پرفروش شود. فیلم تنها در خانه در کنار فیلم‌هایی مانند داستان کریسمس و الف یکی از فیلم های کلاسیکی است که بچه‌ها، نوجوانان و بزرگسالان دوستش دارند و یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی به حساب می‌آید. چیزی لذت بخش و سرگرم کننده در تماشا کردن ماجراهای خنده دار، تله‌های خانگی کوین و بلاهایی که به سر دزدها می آورد وجود دارد. رابطه بین شخصیت اصلی دوست داشتنی و مجرمان بامزه وجود دارد و با توجه به استعداد بازیگرانش این فیلم محبوب و ماندگار شده است. بازیگرانی مانند مکالی کالکین، جو پشی و دنیل استرن.


4. گونیز – 1985 – The Goonies

به نظر می‌رسد کریس کلومبوس توانایی و استعدادی در همکاری کردن با قوی‌ترین فیلم‌های کمدی خانوادگی دارد و حضورش به عنوان نویسنده در آن فیلم‌ها می‌تواند آن فیلم‌ها را ماندگار کند. سالها پیش از اینکه او یکی از به یادماندنی‌ترین فیلم‌های کریسمسی را کارگردانی کند، فیلمنامه‌ی فیلم گوینز را نوشته بود که یک کمدی خانوادگی و محبوب است. فیلم‌های کمدی مجبور نیستند برای سرگرم کننده بودن روایت‌های قوی و محکمی داشته باشند، به این دلیل که اغلب می‌توانند به قدرت نقش آفرینی بازیگران، صحنه‌های خنده دار و داستان‌های هوشمندانه تکیه کنند.  گونیز یکی از فیلم‌های کمدی خانوادگی است که همه این ها را با هم دارد. این فیلم ماجراجویانه‌ی جذاب ماجرای یک گروه نوجوان قانون شکن را روایت می‌کند که بعد از پیدا کردن یک نقشه‌ی گنج قدیمی شروع به جستجو برای یافتن یک گنج متعلق به دزدان دریایی می‌کنند و نخندیدن به ماجراهای آنها و شخصیت‌های بامزه‌ی هرکدام کار سختی است.


3. عروس شاهزاده – 1987 – The Princess Bride

معمولا فیلم‌ها و کمدی‌ها از اتفاقات تاریخی و ماجراهای مهم برای ساختن فیلم‌ها تاثیر می‌گیرند. در فیلم کمدی رمانتیک عروس شاهزاده شاهد استفاده از دوران قرون وسطی به عنوان دوره‌ی زمانی فیلم هستیم و داستان فیلم هم از کتابی به همین نام که در سال 1973 نوشته شده الهام گرفته است. فیلم عروس شاهزاده استایل کمدی خاص راینتر کارگردان فیلم را دارد و هوشمندانه، احمقانه و خانوادگی است و باعث می‌شود گروه بزرگی از مخاطبان بتوانند از تماشای این فیلم لذت ببرند. دیالوگ‌های خنده‌دار و مناظر رنگارنگ فیلم به همراه روابط پرکشش بین شخصیت‌ها و نقش آفرینی‌های بانمک کریستوفر گست، اندره د جاینت، والاس شاون و دیگر بازیگران اش باعث شده اند فیلم عروس شاهزاده فیلمی دوست داشتنی باشد.


2. دینامیت ناپلئون – 2004 – Napoleon Dynamite

ساختن فیلم کمدی‌ای که هوشمندانه و قانون شکن و در عین حال تمیز و خالی از لودگی باشد کار سختی است. این کار زمانی سخت‌تر می‌شود که با چنین داستان به یاد ماندنی و باورهای خاصی فیلمی بسازید که برای گروه وسیعی از مردم جالب باشد. با این حال کاری که جرد هس کارگردان کرده است دقیقا همین است و او موفق شده فیلمی به یاد ماندنی با درجه سنی  PG به نام دینامیت ناپلئون خلق کند. برخلاف قرار گرفتن در کسل کننده‌ترین و عادی‌ترین مکان ممکن این فیلم به دلیل روایت قوی و قابل همدردی و شخصیت‌های دوست داشتنی‌اش فیلمی بزرگ و مهم شده است. هیچ کمبودی در شخصیت‌ها دیده نمی‌شود. همه شخصیت‌ها منحصر به فرد هستند و قوی پرداخته شده‌اند. از رکس که عاشق هنرهای رزمی است (با بازی دیریش بادر)، تا عمو ریکوی مهربان و عاشق فوتبال (با بازی جان گریس) و شخصیت اصلی عجیب و غریبش که توسط جان هدر هنرمندانه بازی شده است.


1. شکارچیان روح – 1984 – Ghostbusters

داستان این فیلم راجع به چهار ضد قهرمان است که به شغل شکار کردن ارواح سرگردان مشغول هستند. در سال 2016 بازسازی‌ای از این فیلم منتشر شد اما برای بسیاری از افراد فیلم اصلی شکارچیان روح که در دهه 80 میلادی ساخته شده است دوست داشتنی‌تر، هوشمندانه‌تر و بامزه‌تر از هر فیلم کمدی دیگری در درجه سنی PG یا دیگر درجه‌ها است. این فیلم سرشار از جوک‌ها و صحنه‌های بامزه و خنده‌دار است و یقینا می‌تواند همه افراد خانواده را به خود جذب کند.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
  1. نارا گفت:

    سلام عرض می کنم خسته نباشید
    یه انتقادی که از سایتتون داشتم اینه که لطفا به جای ترجمه کردن دیگر سایت های خارجی ، خودتان هم مطلب بنویسید تا کیفیت سایت بالاتر برود

  2. آریو گفت:

    این مقاله رو برا من نوشتن 😂