جزئیاتی جذاب و خواندنی درباره فیلم “هری پاتر و جام آتش” (Goblet Of Fire)

“هری پاتر و جام آتش” اولین سری مجموعه فیلم‌های “جی. کی رولینگ”، دارای جزئیات زیادی است.

“هری پاتر و جام آتش” یکی از اکشن ترین فیلم‌های این مجموعه است، که مسابقات دوره‌ای سه جادوگر لحظات بیاد ماندنی را در صحنه بر جای گذاشت. این فیلم دارای صحنه‌های خانوادگی- دوستانه و جادویی سرگرم کننده ایست و حضور “ولدرمورت” روی تاریک آن می‌باشد.

با این حال همه آن نفرین شده و غمگین و سرشار از اژدها و موجودات افسانه‌ای نیست. این قسمت هری پاتر بیشتر به داستان‌های عاشقانه می‌پردازد و به شخصیتهای اصلی عمق می‌دهد.

مانند همیشه در بین فیلم‌های پرفروش این چنینی، “هری پاتر و جام آتش” انتخاب شده از منتقدان تا طرفداران همگی آن را بررسی می‌کنند. با این حال، هنوز صحنه‌هایی وجود دارند که بسیاری متوجه آنها نشدند. با پروشات همراه باشید.


10. پای رقصان

مراسم یول یکی از بیاد ماندنی‌ترین لحظات “هری پاتر و جام آتش” است که سنت رقص آن طی مسابقات دوره‌ای سه جادوگر تماشایی است. در حین مراسم، شخصیت‌های مختلفی از جمله هری پاتر را می‌بینیم که در حال رقصیدن هستند.

با این وجود، برعکس دیگر رقصنده‌های موجود روی صحنه، پای هری پاتر را در هیچ صحنه‌ای مشاهده نمی‌کنیم. دلیلش این است که “دنیل ردکلیف” می‌دانست، رقصنده خوبی نیست، که این موضوع با شخصیتش هماهنگ بود.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های دنیل ردکلیف (Daniel Radcliffe) که باید تماشا کنید


9. نگینی

همانطور که گفتیم، “هری پاتر و جام آتش” در مجموعه هری پاتر فیلمی جدی‌تر است. این موضوع از همان صحنه ابتدایی، زمانی که “نگینی” در کنار “ورمتیل” منتظر بازگشت ولدرمورت هستند، مشخص می‌شود.

اما اگر دقیقاً از ابتدا نگاه کنید، می‌بینید عجیب و ترسناک بودن آن از قبل شروع می‌شود. در واقع نگینی زمانی ظاهر می‌شود که علامت لوگوی برادران وارنر، نشان داده می‌شود. می‌توان انعکاس مار را روی لوگو مشاهده کرد، که این کار تیتراژی بسیار خلاقانه برای فیلم می‌باشد.


8. ماکارنا

در ابتدا و در لحظه معرفی دانش آموزان بوکس باتونز در فیلم، آن‌ها با رقصی زیبا وارد می‌شوند. آن‌ها که فوراً زیبایی و جذابیت خود را به همه نشان می‌دهند، به رقبای تمام دانش آموزان هاگوارتزی که در سالن آنها را تماشا می‌کنند تبدیل می‌شوند.

با این حال، بعدتر وقتی فیلم پیش می‌رود، آن‌ها کم کم از شکوه خود می‌کاهند و برنامه تشویق کردن “فلور دلاکور” را پیش می‌گیرند. ممکن است این موضوع عادی به نظر برسد، اما اگر با دقت بیشتری نگاه کنید، متوجه می‌شوید آنها نسخه‌ای از رقص معروف آهنگ “ماکارنا” را اجرا می‌کنند.

همچنین بخوانید: 25 حقیقت درباره بازیگران هری پاتر


7. علامت یادگاران مرگ

ایده “یادگاران مرگ” بعدها پس از این مجموعه به وجود می‌آید، اما نشانه آنها که بسیار مشهور شده است، در واقع در فیلم “هری پاتر و جام آتش” نشان داده شده بود. ولی این نشانه کاملاً آشکار نیست به همین دلیل بسیاری از بینندگان متوجه آن نمی‌شوند، اما همانطور که در این عکس مشاهده می‌کنید این نشانه، یک راهنمایی بزرگ بر اتفاقات آینده بود.

این نشانه کورسویی بود که متوجه آن نشدید، همانند موقعیت‌هایی که دامبلدور از کابینت خیره نگاهتان می‌کند. در سمت چپ تصویر، آیتم‌هایی وجود دارند که وقتی کنار هم گذاشته شوند، نشانه کلاسیک یادگاران مرگ را می‌سازند.


6. هفت جادویی

عدد هفت در طول مجموعه هری پاتر، رقم مهمی بوده است. علاوه بر اینکه تعداد هورکروکس ها هفت تاست، چیزهای مختلف دیگری در این مجموعه وجود دارند که به این رقم مربوط می‌شوند.

مشخصاً این موضوع در ابتدا کار “جی. کی رولینگ” بوده است، چرا که به خوبی در فیلم جای داده شده است. در “هری پاتر و جام آتش” نیز عدد هفت را ملاقات خواهیم کرد، آن هم در چمدان “موری چشم باباقوری”. این چمدان هفت قفل دارد که مودی واقعی در سراسر فیلم در آن زندانی شده است. این موضوع به هیچ وجه تصادفی نیست.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین اجراهای بازیگران در این دهه (2010-2019) که نباید از دست بدهید


5. زندگی زیر دریا

صحنه‌های مربوط به زیر دریا در “هری پاتر و جام آتش”جزو بهترین صحنه‌های فیلم هستند، و قطعاً باعث زحمت بازیگران شدند. درست است که صحنه زیادی از زندگی زیر آب را در فیلم تماشا نمی‌کنیم، اما برای همین مدت کم، بازیگران زمان زیادی را زیر آب سپری کردند.

“دنیل ردکلیف” در طی یک برداشت حدود 40 دقیقه زیر آب باقی ماند؛ درحالی که در یک مخزن بزرگ آب شنا می‌کرد. سپس زمینه‌ای آبی در پشت صحنه اضافه شد تا همه چیز واقع گرایانه تر به نظر برسد و غواص‌ها هم باید در نزدیکی مخزن هوا قرار می‌گرفتند تا بازیگران در حالت شنا باقی می‌ماندند.


4. اژدهای عروسکی

یکی از دلایل فوق العاده بودن مجموعه هری پاتر استفاده کردن از جلوه‌های کاربردی می‌باشد. وقتی اژدها درون یک قفس نشان داده می‌شوند و “هاگرید” برای کمک به هری وارد آنجا می‌شود، نمونه‌ای از این جلوه‌های کاربردی در “هری پاتر و جام آتش” را تماشا می‌کنید.

در واقع عوامل فیلمبرداری همان عروسکی را که در “تالار اسرار” برای اژدها استفاده شده بود، به کار گرفتند. آن‌ها اژدها را جوری ساختند که واقعاً توانایی نفس آتشین داشته باشد، و تمام تلاش خود را کردند تا کاملاً واقع گرایانه به نظر برسد.

همچنین بخوانید: لیست 29 دنباله مورد انتظار از فیلم‌های معروف که در سال 2020 و 2021 اکران خواهند شد


3. شخصیت دابی

در زمان برقراری مسابقات جهانی کوئیدیچ اتفاقات زیادی رخ می‌دهد، و دنیای جادوگران فضایی جشن مانند دارد. جادوگران و ساحران از همه جای دنیا دور هم جمع می‌شوند، و در میان آنها چند جن کوچک نیز پدیدار می‌شوند.

یکی از آنها “دابی” است. در صحنه‌ای سریع او را به همراه یک جن دیگر می‌بینیم که سوار بر لاماهای خود از جلوی دوربین عبور می‌کنند. خب این موضوع کاملاً منطقی است و دابی حالا دیگر یک جن آزاد است، و معلوم است که دوست دارد به مسابقه جهانی هم سری بزند.


2. شوخی در تیتراژ پایانی

معمولاً بیشتر بینندگان تیتراژ پایانی فیلم‌ها را رد می‌کنند. با این حال، اینکار شرم آور است چرا که موضوعات جالبی در آنها اتفاق میفتد. درست مانند “هری پاتر و جام آتش” که در تیتراژ پایانی آن جوک خنده داری جای داده شده بود.

چون در طول فیلم و در صحنه‌های متعدد از اژدها استفاده شده بود، عوامل تصمیم گرفتند شوخی کوچکی درباره آنها بنویسند، و در پایان نوشته شد: در طول فیلمبرداری هیچ اژدهایی صدمه ندید، خیالتان راحت باشد. از این جمله زمانی استفاده می‌شود که در صحنه از حیوانات واقعی استفاده شده باشد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم هشت نفرت‌انگیر (The Hateful Eight) که باید تماشا کنید


1. گروه راک رؤیایی

در طول مراسم یول، و هنگام پخش موسیقی، مشخص می‌شود دنیای جادوگران سلیقه موسیقیایی خاصی دارد. هنگامی که مهمانی گرم می‌شود گروه راک جادوگری خواهران در حال اجرا هستند، اما اشتباه نکنید، آن‌ها بازیگر نیستند.

نه، در واقع آنها یک گروه راک رؤیایی هستند که از اعضای ” Radiohead ” و ” PULP ” تشکیل شده بودند. “جارویس کاکر” خواننده اصلی گروه است که خودش این آهنگ را ساخته و “استیو مک کی” عضوی از ” PULP ” به او می‌پیوندد، و “جانی گرینوود” و “فیل سلوی” از ” Radiohead ” دیگر اعضا هستند.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم