10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “آلیتا: فرشته جنگ” (Alita: Battle Angel) که باید تماشا کنید

“آلیتا فرشته جنگ” (Alita: Battle Angel) درباره آینده‌ای پر از ربات‌ها و فناوری‌های پیشرفته است. اگر این فیلم را دوست داشتید، پس حتماً از فیلم‌های این لیست نیز خوشتان خواهد آمد!

“آلیتا: فرشته جنگ” یکی از فیلم‌های قوی سال 2019 می‌باشد که ژانرهای مختلفی را با هم ترکیب ساخته است. این فیلم در موضوعات شهری ویران شده، سایبرپانک‌ها، صحنه‌های اکشن و البته علمی تخیلی دست پری دارد. این‌ها همه به لطف منبع این فیلم یعنی مانگایی فوق العاده به همراه انیمه زیبای آن می‌باشد که این فیلم هالیوودی از آن اقتباس شده است.

انتقاد وارده به “آلیتا: فرشته جنگ” این است که این فیلم بیش از حد امیدوارانه است، به قدری که حتی تا حدودی پایانش را از انیمه رونویسی کرده است که یعنی به عنوان پایانی خوش ناامید کننده می‌باشد. به عبارتی این موضوع باعث می‌شود بخواهید درباره آن دنیای علمی تخیلی پر از اندروید و نابود شده بیشتر بدانید. خوشبختانه چندین فیلم مشابه “آلیتا” وجود دارند، این فیلم‌ها کمک می‌کنند جای خالی آلیتا را پر کنید. امیدواریم از تماشای آنها لذت ببرید. با پروشات همراه باشید.


10. بلید رانر 2049 ‒ BLADE RUNNER/2049

مشخصاً، بلید رانر یکی از فیلم‌های دنباله داری است که در این لیست جای خواهد گرفت. اولین فیلم این لیست در باب ژانر سایبرپانک برجسته‌ترین است و بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی به “بلید رانر” مدیون هستند. این فیلم دنیایی غم افزون را به تصویر می‌کشد که در آن به دلیل اینکه ربات‌ها مانند انسان‌ها رفتار می‌کنند، کشته می‌شوند.

اگر به کمی مدرن بودن نیاز دارید، “بلید رانر 2049” داستان را با تصویری درخشان‌تر ادامه می‌دهد. البته برای اینکه کاملاً در داستان غرق شوید پیشنهاد می‌کنیم هر دو قسمت را تماشا کنید. اگر “آلیتا: فرشته جنگ” باعث شد از نظر احساسی و فکری کمی نا امید شوید، باید بدانید “بلید رانر” هرگز اینکار را نمی‌کند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی سال 2020 که در انتظار اکرانشان هستیم


9. شبح درون پوسته ‒ GHOST IN THE SHELL

“شبح درون پوسته” نیز مانند “بلید رانر” ترکیبی از ژانرهای سایبرپانک و علمی تخیلی است. این انیمه موجب تولد فیلم‌های سایبرپانک زیادی شد، منحصراً “ماتریکس” (The Matrix) که سازندگان آن اعلام داشتند “شبح درون پوسته” الهام بخش اصلی آنها بوده است. برای اینکه از تماشای فیلم لذت ببرید پیشنهاد می‌کنیم به جای نسخه اقتباسی این فیلم که در سال 2017 با نقش آفرینی “اسکارلت جوهانسون” ساخته شد، نسخه انیمه‌ای و اصلی که در سال 1995 ساخته شد را تماشا کنید تا لذت ببرید.

“شبح درون پوسته” داستانی جنایی درابره تروریست‌های سایبرپانک است که برای انجام جنایت‌های خود از ماشین‌ها استفاده می‌کنند. “سرگرد موتوکو کوزاناگی” شخصیت مرکزی فیلم می‌باشد، زنی که مغز و هوشیاری او درون بدنی سایبورگی جای گرفته، و حالا افکاری ذهن او را درگیر کرده، افکاری شامل اینکه او هرگز انسان نبوده. نباید این انیمه را از دست دهید.


8. آکیرا ‒ AKIRA

حتماً از اینکه “آکیرا” را بارها و بارها در تمام لیست‌های مربوط به فیلم و انیمه های علمی تخیلی دیدید، خسته شده‌اید. کمکی از ما بر نمی‌آید، چرا که “آکیرا” هم از نظر جلوه‌های بصری و هم از نظر روایت داستانی شاهکاری سایبرپانکی است. انیمیشن با دست کشیده شده فوق العاده و توجه به جزئیات چیزی است که این روزها کمتر در انیمه های جدید شاهد آن هستیم، و همچنین این انیمه تا حدودی مشابه “آلیتا” می‌باشد.

این یعنی حتماً “آکیرا” را دوست خواهید داشت؛ چرا که از نظر فضا یکی از نزدیک‌ترین انیمه ها به نسخه اصلی “آلیتا” می‌باشد. داستان “آکیرا” درباره دو دوست به نام‌های “کانادا” و “تتسو” می‌باشد، تتسو به قدری بدشانس بوده که به عنوان موش آزمایشگاهی دولت انتخاب می‌شود. پس از این موضوع تتسو حالت وحشیانه‌ای به خود می‌گیرد، کانادا در تلاش است هم جلوی تتسو را بگیرد، و هم با دولت فاسد و حریص آن زمان مبارزه کند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های ژانر تریلر سال 2020 که در انتظار اکرانشان هستیم


7. نئو توکیو ‒ NEO TOKYO

به دنبال انیمه‌های سایبرپانک بیشتری هستید؟ پس از اینکه انیمه های “شبح درون پوسته”، “آلیتا” (نسخه اصلی) و “آکیرا” را تماشا کردید، باید حتماً “نئو توکیو” را نیز تماشا کنید. “نئو توکیو” مجموعه فیلم علمی تخیلی است که داستان‌هایی متفاوت درباره آینده‌ای سایبرپانکی و نابود شده را به تصویر می‌کشد.

“نئو توکیو” تنها سه داستان دارد، اما تمامی آنها فلسفی، تفکر برنگیز و سورئال هستند. “نئو توکیو” مانند گوهر پنهان است و یکی از پربیننده‌ترین انیمه های این لیست می‌باشد، چون داستان آن تنها به آینده نابود شده و جار و جنجال رباتی محدود نیست.


6. پلیس آهنی ‒ ROBOCOP

فیلم بازسازی شده سال 2017 را فراموش کنید، نسخه اصلی “پلیس آهنی” که در سال 1987 ساخته شد از نظر داستان، اجرا، و فضا بی همتاست. مهارت به کار رفته در مدیریت ژانر سایبرپانک در این فیلم، از زمان خود جلوتر بوده و پیامی درباره تشکیلات فاسد و غیرانسانی بودن اعمال انسان‌ها را به روشنی بیان می‌کند.

انتظار نداشته باشید که این فیلم مانند “بلید رانر” عمیق و احساسی باشد؛ “پلیس آهنی” فیلمی اکشن و مهیج درباره یک پلیس انسان است که تبدیل به یک سایبورگ می‌شود و حالا می‌تواند انسان‌تر و معقول‌تر از هر آدم دیگری رفتار کند.

همچنین بخوانید: 7 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم نابودگر (Terminator)


5. الیسیوم ‒ ELYSIUM

کمتر فیلم هالیوودی یا غربی‌ای می‌تواند مانند “آلیتا” آینده‌ای نابود شده را به تصویر بکشد، که به همین دلیل است “الیسیوم” به کارگردانی “نیل بلومکمپ” حرف تازه‌ای برای گفتن دارد. بلومکمپ همچنین شاهکار “منطقه 9” (District 9) را نیز کارگردانی کرده است، و “الیسیوم” نیز داستانی تقریباً مشابه دارد و درباره قهرمانی است که موفق می‌شود تعادل بین ثروتمندان و افراد فقیر را بر هم بزند.

اگر دقیقاً پس از “آلیتا”، “الیسیوم” را تماشا کنید، چیزهای مشابه زیادی در مفهوم و داستان آن پیدا خواهید کرد، که اصلی‌ترین آن ساختار “برج میان آسمان” می‌باشد که افراد بالا رتبه را از مردم عادی جدا می‌کند. پایان این فیلم سریع جمع بندی می‌شود و اگر “آلیتا” را دیده باشید، حتماً به این موضوع عادت دارید.


4. فرا ماشین ‒ EX MACHINA

به دنبال دختران اندرویدی دارای استعداد قتل هستید؟ بفرمایید. نقطه تشابه “فراماشین” با “آلیتا” در همین موضوع است، اما تنها همین موضوع، که البته چیز کمی نیست. “فراماشین” داستانی واقع گرایانه و قابل قبول درباره این است که انسانها چگونه از ربات‌ها استفاده خواهند کرد و اگر این ربات‌ها می‌توانستند مانند انسانها فکر کنند، چگونه به این موضوع واکنش نشان می‌دادند.

“فرا ماشین” درباره یک برنامه نویس است که با خوش شانسی تمام موفق می‌شود بخشی از یک آزمایش باشد و به اولین ربات زن دسترسی پیدا کند. این فیلم روایتی مدرن از داستان “فرانکشتاین” می‌باشد که انسان‌ها، ماشین‌هایی که می‌سازند و خطراتی که بخاطر غرورشان آنان را تهدید می‌کند، در مفهوم این فیلم گنجانده شده است.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین فیلم های علمی-تخیلی این دهه (2019 تا 2010)


3. ترون: میراث ‒ TRON/LEGACY

با تمام علمی تخیلی بودن آن، “آلیتا” هرگز به جنبه‌های افسانه‌ای عمیق نپرداخت؛ اگر فکر می‌کنید صحنه‌های اکشن آن بر دیگر بخش‌ها غالب بوده و اگر از مفهوم وجودی و پوچ گرایانه فیلم‌هایی مانند “فراماشین” و “بلید رانر” خسته شده‌اید، “ترون” می‌تواند داستانی اکشن و زیبا را برایتان پیشکش کند.

ترون تقریباً شبیه به نبرد مرگ و زندگی “آلیتا” ست، در واقع می‌توان گفت یه برابر آن طولانی‌تر است و کل فیلم درباره همین موضوع است. بی شک هر دو نسخه “ترون” محصول سال 1982، و “میراث” که در سال 2010 از آن بازسازی شده است، سرگرم کننده و چشم نواز هستند و ارزش تماشا کردن را دارند.


2. درد ‒ DREDD

“آلیتا” خشونت و خون و خون ریزی را با موضوعات مختلف علمی تخیلی در می‌آمیزد. اگر دوست دارید خشونت بیشتری تماشا کنید پس “درد” که یک فیلم اکشن- سایبرپانک است مناسب شما خواهد بود.

داستان این فیلم درباره تمدنی فقیر است که مردم آن مجبور شده‌اند به ابر شهرهای پر جمعیت دارای حکومت مشروط نقل مکان کنند که بخاطر فقر و جنگ پیشین، پر از جنایت و گروه‌های جنایت کار است. در مرکز فیلم تمام قضات، ماموران، هیات منصفه و دادستان‌ها یکی می‌شوند، که یعنی هر کسی از قانون سرپیچی کند حمامی از خون به راه میفتد. دنیای خشنی است، درست مانند دنیای امروز.

همچنین بخوانید: لیست زیباترین فیلم های علمی-تخیلی قرن 21 از لحاظ بصری


1. بازیکن شماره یک آماده ‒ READY PLAYER ONE

یکی از نزدیکترین فیلم‌های این لیست به فیلم اقتباسی “آلیتا”، “بازیمن شماره یک آماده” می‌باشد. این فیلم در دنیای سایبرپانکی نابود شده اتفاق میفتد که بازی‌های واقعیت مجازی فرمانشی جزیی از آن می‌باشند. فضای فیلم پر از مسابقات، آواتارها و شخصیت‌های مربوط به بازی‌های ویدئویی، ارتباط با فرهنگ پاپ و انقلاب و نمادگرایی می‌باشد.

“بازیکن شماره یک آماده” از لحاظ غالب به “آلیتا” شبیه است، چرا که قهرمان این داستان فردی معمولی و ناشناس است که به یک باره از جای بر می‌خیزد و افراد بالارتبه جامعه را به چالش می‌کشد. البته، انتهای آن بسیار شادتر از “آلیتا: فرشته جنگ” است که همین باعث می‌شود “بازیکن شماره یک آماده” فیلم خوبی باشد که می‌تواند ناراحتی‌های حاصل از “آلیتا” را پاک کند.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. Mmd

    دی 14, 1398

    همشو دیدم دیگه نداشتین؟ یه الیسیوم بود که دیشب دیدمش همه اینا اثاری فوق العادن همراه اینا فیلم in time 2011 رو هم ببینید کاش این سبکی دوباره میساختن

    پاسخ