لیست ۶۰ تایی بهترین سریال‌های این دهه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) – بخش آخر

این مقاله قسمت آخر از لیست ۶۰ تایی بهترین سریال‌های این دهه است؛ بخش‌های قبلی این مطلب را در لینک زیر بخوانید:

لیست ۶۰ تایی بهترین سریال‌های این دهه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) – بخش اول

لیست ۶۰ تایی بهترین سریال‌های این دهه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) – بخش دوم

لیست ۶۰ تایی بهترین سریال‌های این دهه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) – بخش سوم


46. آمریکایی‌ها – 2013 تا 2018 – The Americans

احتمالا سریال “آمریکایی‌ها” بهترین سریال این دهه است. این سریال شبکه FX درامی با پرستیژ است و داستان دو جاسوس اهل شوروی را روایت می‌کند که در پوشش یک زوج آمریکایی در آمریکا به جاسوسی مشغول هستند. این دو برای باورپذیرتر شدن حتی دو بچه به دنیا آورده‌اند. این داستان در دهه 80 میلادی می‌گذرد و فراتر از همه جاسوس بازی‌های ترسناک و پیشرفته، بیشتر داستانی راجع به ازدواج است. رابطه خاص بین متیو رایز و کری راسل قلب تپنده داستان سریال “آمریکایی‌ها” است. بینندگان دوست دارند این دو به یکدیگر نزدیکتر شوند اما می‌دانند چه خطرات و تصمیم‌های وحشتناکی در مسیر عشق این دو نفر وجود دارد. سریال”آمریکایی‌ها” با برنده شدن جایزه امی برای بهترین سریال درام به چیزی که استحقاقش را داشت رسید. این سریال علاوه بر اینکه یکی از بهترین سریال‌های تلوزیونی است، یکی از بهترین قسمت‌های پایانی را هم دارد.


47. اورفان بلک – 2013 تا 2017 – Orphan Black

باید از سریال “اورفان بلک” برای معرفی “تاتیانا ماسلانی” به بینندگان تشکر کنیم. ماسلانی یکی از قوی‌ترین بازیگران حاضر در این سریال علمی-تخیلی شبکه بی بی سی آمریکا است که توانسته نقش چندین نفر که همه قربانی شبیه‌سازی شده‌اند را ایفا کند. هنوز هم بعد از مدت زیادی که از اتمام این سریال می‌گذرد، بینندگان و منتقدان محو توانایی او در اجرای متفاوت و منحصر به فرد هرکدام از شخصیت‌های فیلم هستند. البته ماسلانی تنها کسی نبود که با هنر بازیگری توانست یک شخصیت شبیه‌سازی شده را گسترش دهد، همه گروه بازیگران سریال “اورفان بلک” همینطور بودند و نقش‌آفرینی‌ها در این سریال بسیار قدرتمند هستند. سریال “اورفان بلک” در پنج فصل قدم‌های بزرگی در ژانر علمی-تخیلی برداشت و با توجه به گروه قدرتمند نویسندگانش هیچ وقت از مسیر اصلی خودش منحرف نشد.


48. رکتیفای – 2013 تا 2016 – Rectify

سریال “رکتیفای” چنان مسخ‌کننده و سرشار از غم و غصه‌ی آرام است که ما هم در مقام تماشاگر می‌توانیم وزن سنگین فرصت‌های از دست رفته شخصیت اصلی را احساس کنیم. ایدن یانگ در نقش دنیل در این سریال بازی می‌کند. دنیل بعد از حدود بیست سال حبس به جرم تجاوز و قتل یک دختر جوان و با استفاده از آزمایش‌های پیشرفته دی ان ای تبرئه شده و آزاد می‌شود. داستان سریال “رکتیفای” راجع به این نیست که آیا دنیل مجرم بوده یا نه (اگرچه اهالی شهری که دنیل به آن بازمی‌گردد معتقدند او مجرم است) بلکه داستان سریال راجع به کسی است که دنیل به آن تبدیل شده و امید داشتن یا نداشتن او به آینده است. زندانی شدن او زندگی و روان خانواده‌اش را نابود کرده است و در این سریال هر چیزی از عملی به سادگی کوتاه کردن مو تا درخواست طلاق دادن با آرامی و اهمیت مورد بررسی قرار می‌گیرد. سریال “رکتیفای” ریتم آرام و قوی‌ای دارد و شبیه تجربه مدیتیشن همدردی برانگیز و تعالی بخش است.


49. هانیبال – 2013 تا 2015 – Hannibal

“هانیبال” سریالی ترسناک و گاهی چندش‌آور است اما سریالی عالی و بی‌نظیر هم هست. صحنه‌های زیبا و وحشتناک سریال تا مدت‌ها پس از تماشا کردنش با شما باقی خواهند ماند. این سریال سرشار از اطلاعات شوکه کننده، موش و گربه بازی‌های روانشناسانه و قتل‌های با جزئیات است. نقطه قوت این سریال شخصیت‌پردازی دقیق هانیبال لکتر (با بازی مدس میکلسن)، طراحی صحنه دقیق از اتاق‌ها و لباس‌ها گرفته تا غذاها و رابطه عاطفی مسکوت بین هانیال و ویل گراهام (با بازی هیو دنسی) است، رابطه‌ای که در آن مشخص نیست این دو نفر می‌خواهند یکدیگر را به قتل برسانند یا باهم در یک غروب زیبا از آن شهر فرار کنند. تماشای سریال “هانیبال” مانند تماشای یک تابلوی زیبای نقاشی است که با الهام از یک داستان ترسناک کشیده شده باشد تابلویی که به‌شدت زیبا و چشم‌نواز است اما از وسط دو نیم شده و دل و روده‌اش بیرون ریخته باشد.


50. معاون رئیس‌جمهور – 2012 تا 2019 – Veep

سریال “معاون رئیس‌جمهور” یکی از گزنده‌ترین و طعنه‌آمیزترین سریال‌های کمدی است. با اینکه این سریال بسیار خنده‌دار و مفرح است، اما گاهی از شدت شباهت به دنیای واقعی سیاست در کاخ سفید ترسناک می‌شود. خوشبختانه سازنده سریال یعنی “آرماندو لانوچی” و “جولیا لوسی-دریفوس”، ستاره سریال، توانسته‌اند حال و هوای طنزآلود و بانمک سریال را حتی در دیوانه‌وارترین و تلخ‌ترین لحظات هم حفظ کنند. می‌توان مطمئن بود که هیچ جور دیگری نمی‌توانیم چنین نگاه عمیقی به حقیقت پشت پرده دنیای سیاسیت و شخصیت‌های نیمه دیوانه‌اش بیندازیم آن هم زمانی که آن همه به بامزگی سریال می‌خندیم که گاهی مجبور می‌شویم فیلم را نگه داریم.


51. کی و پیل – 2012 تا 2015 – Key and Peele

سریال “کی و پیل” پا جای پای سریال “شپل شو” گذاشت و توانست مرزهای اسکچ کمدی را جابجا کند. کلیپ‌های کوتاه کمدی سریال “کی و پیل” راجع به بیان حقایق جامعه آمریکا در قالب طنز و سپس روبرو شدن با آنها است. سریال “کی و پیل” توسط جوردن پیل و کیگان مایکل کی ساخته شده است و با توجه به عشقی که این دو نفر به سینما دارند، اثری با جذابیت‌های بالا و ویژگی‌های تصویری کاملا سینمایی است. “کی و پیل” با کمک کارگردان پیتر آتنچیو، توانسته اند از همه ظرفیت‌های سینمایی برای ساختن موقعیت‌های خنده‌دار استفاده کنند. اسکچ کمدی‌های زیادی تاکنون ساخته شده‌اند اما کمتر توانسته‌اند مانند “کی و پیل” چنین ثابت قدم و متعهد به ابزارهای سینمایی حرف بشر امروزی را به زبان طنز دربیاورند.


52. آینه سیاه – 2011 – Black Mirror

سریال “آینه سیاه” سناریوهای الهام بخش و ترسناکی از رابطه‌ی فزاینده‌ی انسان و تکنولوژی را به نمایش می‌گذارد. چارلی بروکر سازنده این سریال است و با دید هنری خودش از سال 2011 مشغول ساختن این سریال است. ما در عین حال که از خطرهایی که در این سریال می‌بینیم مصون هستیم، با سرعت به سمت آن دنیاهای وحشتناک در حرکتیم و همین مسئله باعث آن حس ترس و اضطرابی می‌شود که در حین تماشای “آینه سیاه” تجربه می‌کنیم. همانطور که شخصیت‌های داستان‌های “آینه سیاه” می‌توانند با قدرت تصمیم گیری خود در مقابل آن تکنولوژی بایستند و سرنوشت خود و دیگران را عوض کنند، ما هم به‌عنوان بینندگان توسط داستان‌های سریال “آینه سیاه” تشویق می‌شویم که کنترل را در دست بگیریم و نقش خودمان را در دنیایی که هر روز بیشتر و بیشتر وابسته به تکنولوژی می‌شود درست ایفا کنیم.


53. بازی تاج و تخت – 2011 تا 2019 – Game of Thrones

درست است که انتقادهای به حق و شدید به فصل هشتم این سریال وارد است اما هیچ پایانی نمی‌تواند این حقیقت را تغییر بدهد که در طول هشت سال هیچ سریالی به گرد پای “بازی تاج و تخت” هم نمی‌رسید. این سریال چنان دراماتیک و فانتزی بود که می‌توانیم مطمئن باشیم دیگر مانندش پیدا نمی‌شود. صحنه‌های شوکه کننده‌ای مثل مرگ ند استارک، تراژدی عروسی سرخ و هیجان نبرد حرامزاده‌ها برای همیشه در ذهن همه تماشاگران باقی می‌ماند. درست است که سریال “بازی تاج و تخت” ناگهان سقوط کرد اما قبل از آن چنان اوجی داشت که هیچکس به پایش نخواهد رسید.


54. دختر جدید – 2011 تا 2018 – New Girl

مانند بسیاری از سریال‌های سیت کام، سریال “دختر جدید” هم یک کمدی حال خوب کن است. “دختر جدید” در کنار همه کمدین‌های قوی داستان جسیکا دری را روایت می‌کند که دختری بسیار خوش‌بین است که همراه با سه غریبه در خانه‌ای در لس آنجلس زندگی می‌کند و رابطه دوستی بین آنها شکل می‌گیرد و زندگی‌هایشان را دگرگون می‌کند. این سریال واقعا سریالی صادقانه و دوست‌داشتنی است و داستانی قوی و شخصیت‌هایی واقعی و دوست داشتی دارد. درست است که سریال “دختر جدید” هیچ وقت در رده‌های بالای سریال‌های کمدی قرار نگرفت اما استحقاق آن را داشت.


55. برنامه آشپزی بریتانیای کبیر – 2010 – The Great British Baking Show

بعضی سریال‌ها بیننده را می‌خندانند و بعضی اشک او را در میاورند اما سریال “برنامه آشپزی بریتانیا” حس گرم و خوشایندی به بیننده منتقل می‌کند. این سریال احساسات بیننده را درگیر می‌کند. هر کسی شخصیت مورد علاقه‌ای دارد و دوست دارد موفقیتش را در چالش‌های هر هفته ببیند. تماشای این سریال که درباره غذا است آدم را گرسنه می‌کند. در این سریال نان و شیرینی و غذاهای مختلف آماده می‌شود و اطلاعات بیننده ناخواسته راجع به آشپزی اروپایی افزایش می‌یابد اما مهترین قسمت لذتبخش تماشای این سریال دیدن موفقیت شرکت کنندگانی است که با خلاقیت و توانمندی‌های خودشان سعی در جلب نظر داوران و بهتر شدن دارند.


56. موَجَه – 2010 تا 2015 – Justified

داستان سریال “موجه” راجع به زندگی کلانتری به نام ریلان گیونز و بوید کرودر یک معدنچی بومی و پسر بزرگترین خلافکار شهر است. در طول داستان بینندگان متوجه می‌شوند که اختلاف بین این دو مرد بالاخره باید به یک نتیجه ختم شود و قرار گرفتن این دو نفر در دو سوی مخالف قانون باعث جذابیت رابطه بین آن دو می‌شود. با توجه به استعداد بازیگران این سریال ترکیب شخصیت خلافکاری که می‌خواهد فرار کند و کلانتری که می‌خواهد جرم و جنایت را از شهر بزداید باعث جذابیت هرچه بیشتر این سریال شده است و سریال “موجه” یکی از معدود سریال‌های تلوزیونی است که پایانی عالی و راضی کننده دارد.


57. پارک‌ها و تفریحات – 2009 تا 2015 – Parks and Rec

قبل از اینکه “مایک شور” با ساختن فیلم “بروکلین نُه-نُه” خودش را به‌عنوان یک نابغه نشان دهد، مشغول ساخت سریال “پارک‌ها و تفریحات” بود. با اینکه پخش این سریال در سال 2009 آغاز شد، یکی از آثار مهم و تعیین کننده دهه اخیر است. ماجراهای این سریال در شهر خیالی پاوانی در ایالت ایندیانا می‌گذرد و راجع به گروهی از کارمندان دولت است که رئیس سخت‌کوش و مشتاقی به نام لزلی (با بازی امی پولر) دارند. شخصیت‌های دیگر این سریال همه منحصر به فرد هستند و نقش‌آفرینی همه بازیگران هم عالی است. بازیگرانی مانند عزیز انصاری، نیک اوفرمن، رتا، جیم اوهایر، اوبری پلازا و کریس پرت شخصیت‌های رنگارنگ و به‌دقت پرداخته شده‌ی این سریال را بازی می‌کنند. تماشای این سریال تجربه‌ای لذتبخش و جالب برای همه طرفداران ژانر کمدی است.


58. برکینگ بد – 2008 تا 2013 – Breaking Bad

سریال “برکینگ بد” در دهه گذشته شروع شد و در دهه اخیر با قدرت تمام شد. بی‌توجهی به سریال “برکینگ بد” بی‌توجهی به یکی از مهم‌ترین سریال‌های تمام دوران است. با شروع شدن دهه اخیر این سریال شروع به عمیق‌تر شدن در شخصیت والتر وایت کرد و مسیر تبدیل شدن او از معلم مدرسه به هیولایی ترسناک و مصمم به دست یافتن به اهدافش را نشان می‌داد. شخصیت والتر در عین ترسناک بودن نوعی شکنندگی مردانه داشت که می‌توان گفت برای اولین بار در همین سریال به نمایش در آمد. “برکینگ بد” یکی از مهم‌ترین آثار تلوزیونی آمریکایی است.


59. مد مِن – 2007 تا 2015 – Mad Men

“مد من” یکی از سریال‌هایی بود که شبکه AMC را به خانه‌ی سریال‌های با پرستیژ تبدیل کرد و اصلا مفهوم سریال با پرستیژ را به تلوزیون معرفی کرد. این سریال به اندازه دیگر سریال‌ها حلاجی شده و در راستای اهداف بزرگتر نیست و اتفاقا بخشی از جذابیت این سریال هم در همین است. هر قسمت سریال مانند یک داستان کوتاه است که داستان خودش را دارد اما همزمان به داستان کلی سریال هم وصل است. با این حال سریال “مد من” با تمام بالا و پایین‌های داستانی‌اش، سریالی متکی به داستان نیست بلکه تکیه کامل سریال بر شخصیت‌های آن است. بازی‌های خیره‌کننده جان هم، الیزابت ماس، کریستینا هندریکس و جان اسلاتری و بقیه نیروی پیش برنده داستان است. همین نقش‌آفرینی‌هاست که در ذهن تماشاگر باقی می‌مانند. سریال “مد من” از آن دسته سریال‌هایی است که وقتی به آن فکر می‌کنیم به یاد نمی‌آوریم چه شد که داستان از نقطه الف به نقطه ب رسید اما سفر هر شخصیت و تغییراتی که او در سریال کرد را به روشنی و کامل به یاد می‌آوریم.


60. فیلادلفیا همیشه آفتابی است – 2005 تاکنون – It’s Always Sunny in Philadelphia

سعی کنید به یاد بیاورید که سال 2005 کجا بودید. به این فکر کنید که از آن سال تا حالا چقدر تغییر کرده‌اید، چقدر دنیا تغییر کرده است و سعی کنید به این فکر کنید که چه میزانی از توانایی و نبوغ لازم است که بتوان در تمام این سالها سریال کمدی ادامه داری نوشت که در تمام این مدت هم از تلوزیون پخش میشده است. “فیلادلفیا همیشه آفتابی است” در عین حال وابسته به زمان خودش و مستقل از زمان است و راجع به زندگی افرادی به‌شدت بد ذات و بی‌فکر است که در یک بار در فیلادلفیا کار می‌کنند و داستان‌هایشان و واکنش‌های آنها به زندگی یکی از گزنده‌ترین نقدها به جامعه و فرهنگ امروزی آمریکا است. سازندگان و بازیگران این سریال بسیار بی‌باک و بامزه هستند و با کمترین میزان از ادعا،دیوانه‌وارترین نقش‌آفرینی‌ها را به نمایش می‌گذارند. هیچ سریال تلوزیونی نتوانسته است در چنین مدت طولانی‌ای مردم را اینقدر بخنداند و هنوز سرشار از لحظات نبوغ آمیز باشد. سریال “فیلادلفیا همیشه آفتابی است” سریالی نامناسب و زننده است اما در تمام طول این دهه مخاطبینش را از خنده روده بر کرده است.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (3)

بستن فرم

 1. کیارش

  اسفند 3, 1398

  بریگینک بد و پارک ها و تفریحات و مد من قبل از 2010 ساخته شدن

  پاسخ

  • زهرا اکیما در پاسخ به کیارش

   اسفند 3, 1398

   بله درسته، اما چون سریال‌های خوبی بودن و تو دهه اخیر یعنی بعد از سال 2010 تموم شدن، توی این لیست قرار گرفتن.

   پاسخ

 2. Mohammad Reza

  آذر 23, 1398

  لیست خوبی بود ولی به نظرم واکینگ دد هم می تونست باشه

  پاسخ