معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی سال 2019 از نظر منتقدان

همینکه به پایان سال نزدیک می‌شویم، فصل جوایز مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد. کارگردانان شتابان فیلم‌های خود را منتشر می‌کنند، تا به جوایز بزرگ اسکار دست یابند و برخی مشتاقانه به انتظار خوش شانسی فیلم‌های خود می‌نشینند. به‌طور کلی منتقدان از محصولات منتشر شده در سال 2019 راضی بودند. با انتشار فیلم‌های پرفروشی مانند “جوکر” (Joker) و “انگل” (Parasite)، سایت Metacritic لیست بهترین فیلم‌های سال را به روز رسانی کرده است. ما اطلاعاتی جمع آوری کردیم و برای کسانی که به افراد حرفه‌ای مانند ما اعتماد دارند، لیستی تهیه کرده‌ایم! لیستی از بهترین فیلم از نظر منتقدان طبق رتبه‌بندی‌های سایت Metacritic، امیدواریم لذت ببرید. با پروشات همراه باشید.


1. انگل ‒ Parasite ‒ 96%

تمام دنیا نفس در سینه‌هایشان حبس بود، تا جدیدترین فیلم سینمایی “بونگ جون” منتشر شود. این کارگردان موفق و ستایش شده کره‌ای، با داستان‌های غیرمعمول و پرمعنای خود، بارها بینندگان را شگفت زده کرده است و قطعاً “انگل” این ریتم را ادامه می‌دهد. این فیلم در همان ابتدای انتشار، به سرعت در میان فیلم‌های خلاقانه و موفق سال جای گرفت. پس از اینکه “انگل” با رأی‌های متفق القول جایزه نخل طلا را به دست آورد، تصویر پرجزئیات و خنده‌دار اما غم‌انگیز “بونگ جون هو” از ساختار اجتماعی کره و کشمکش بر سر قدرت، به نظر آنقدر موفق بوده که در لیست بهترین فیلم‌های خارجی زبان مورد انتظار جایزه اسکار سال جدید قرار گیرد. “انگل” در ابتدا در آرامش و محدودیت خانه‌ای بو داده آغاز می‌شود و خیلی زود به بهشتی کاملاً متفاوت که در حومه شهر قرار دارد می‌رسد و از داستانی که می‌خواهد روایت کند منحرف نمی‌شود.

پس از اینکه “کی وو” در خانه آقای “پارک” به عنوان معلم کار پیدا می‌کند، با خانواده‌اش نقشه می‌کشد تا کار تمام خدمات خانه را به دست بگیرند. وقتی متوجه می‌شوند که در زیرزمین این خانه رازی مهلک خفته است، موفقیتشان بهای سنگین و غم انگیزی خواهد داشت. درک زیرکانه و بهرده برداری “جون هو” از کارش، بسیار جالب توجه است. عناصر کمدی تلخ و تقریباً ترسناک آن، بخشی از ویژگی‌های جالب فیلمنامه‌نویسی طنز فیلم‌های مدرن کره‌ای می‌باشد.

بازسازی ظرافتی که در لا به لای آشفتگی داستان قرار دارد، پشت دیوارها کمین کرده و منتظر است تا در شخصیت منفجر شود، کار دشواری است. فراموش کردن تصاویری که در دوربین غارتگر خود ثبت کرده، حتی پس از اینکه سینما را ترک کردید، کار سختی است. اما از همه مهمتر، فهم شخصیت‌ها و مفهوم فیلم توسط تمام مردم دنیاست که باعث شده “انگل” به یکی از بهترین فیلم‌های سال تبدیل شود.

همچنین بخوانید: 10 فیلم سال 2019 که بینندگان دوست داشتند اما نظر منتقدان را جلب نکردند


2. مرد ایرلندی ‒ The Irishman ‒ 94%

بدون شک، زوج “مارتین اسکورسیزی” و “رابرت دنیرو” سالنامه تاریخی را با یکی از تاثیرگذارترین، الهام بخش‌ترین، و معتبرترین محصولات سینمایی مزین خواهند کرد. این دو فیلم‌های کلاسیکی منتشر کردند که جنبش فرهنگی مستقل در آمریکا را از راه‌های مختلفی تعریف کرد و باعث شدند که فیلم‌ها معنایی فراتر از تصاویر متحرک، داشته باشند. یحتمل همکاری حماسی آنها در سال 2019، به یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده ختم می‌شود. از همان اولین فیلم اسکورسیزی، جرم و جنایت و نمایش آن یکی از بخش‌های جدا نشدنی کارهای او بود، چیزی که از کودکی با خود به همراه داشته است. “مرد ایرلندی” تجدید دیدار او با موضوعاتی آشنا به شکل نوستالژی، خشونت بار و حقیقی از پیکری جدال آمیز است.

آقای اسکورسیزی اخیراً فرصت این را داشته تا ناسازگاری‌های اخلاقی، مبارزه بر سر قدرت و دسترسی به ماهیت تیره‌تر طبیعت انسان از طریق شخصیت‌های متمایز فیلمش تجربه کند. او بهترین پسوند را در “فرانک شیرن” پیدا می‌کند: تندبادی عظیم از انسانیت، که در دنیایی گرفتار می‌شود که برایش ناشناخته است و چیزی از آن نمی‌داند، اما با این وجود می‌خواهد بخشی از آن باشد. نمایش چنین چیزی به ویژگی‌های حقیقی زیادی از شخصیت و هدف فرانک نیاز دارد، اما باید به گونه‌ای باشد که هیچگونه جزئیاتی از زندگی واقعی او نداشته باشد. انگیزه‌های اصلی آقای اسکورسیزی در به تصویر کشیدن شخصیت شیرن در قسمت اصلی فیلم به انجام رسید و همین موضوع باعث شد که او نمایانگر دنیا باشد و این امر انعکاسی بزرگتر از تاریخ آمریکاست.

اینکه زاویه دید آقای اسکورسیزی باعث می‌شود با وجود سه ساعته بودن فیلم میخکوب آن شوید، واقعاً تماشایی است. با وجود توجه گسترده ما، این فیلم قطعاً برای فیلمسازان آینده درسی با ارزشی محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر سال 2017 براساس انتخاب 200 منتقد فیلم و سینما


3. داستان ازدواج ‒ Marriage Story ‒ 94%

“داستان ازدواج” اثر “نوآ بامباک” به جدایی در ازدواج و ماندن خانواده با یکدیگر، نگاهی تند اما همدردانه دارد. در حالی که ما به سرعت از کنار اتفاقات هر روزه و برجسته زندگی عبور می‌کنیم، “نیکول” (اسکارلت جوهانسون) درباره چیزهای موردعلاقه‌اش در “چارلی” (آدام درایور) صحبت می‌کند. هدف پشت اینکار این است که زوج مورد نظر می‌خواهند دلیل ازدواجشان را بفهمند؛ مرور سوگندها و هیجان زندگی جدید موجب می‌شود واقعیتی سخت و غم‌انگیز درباره رابطه و عشق آشکار شود.

در ادامه در حالی که برای درک تنهایی تلاش می‌کنند، سفری ساده را برای رشد کردن آغاز می‌کنند. سعادت، تمایلی فردی است و نمی‌توان مانند چیزی پیش پا افتاده مثل ظرف شستن یا چشم پوشی از یک ماده غذایی فرعی در فروشگاه، آن را پنهان کرد. ما با دوران بزرگسالی چارلی آشنا می‌شویم، اما خانه و خانواده نیکول موضوعاتی هستند که به طور مستقیم برای همه چیز در تلاشند.

جوهانسون و درایور نقش خود را به طرزی درخشان ایفا کردند. آن‌ها در ماه فوریه حتماً مدعی جایزه بهترین بازیگر خواهند بود. جوهانسون با ایفای نقش شخصیت مادری از خود گذشته که توجه به آرزوهایش به اندازه خانواده‌اش پراهمیت هستند، بهترین اجرای حرفه خود را داشته است. داستانی غمگین، ناراحت کننده اما شاد و تلخ و شیرین درباره ازدواج و مسیری نامساعد به سمت جدایی برای پیدا کردن شادی.

همچنین بخوانید: معرفی 50 فیلم برتر سال 2016 از دید مخاطبین و منتقدین


4. پرتره یک بانو در آتش ‒ Portrait of a Lady on Fire ‒ 93%

“سلین سیاما” فیلمی مجلل و عجیب در ژانر آرت هاوس به نام “پرتره یک بانو در آتش” را در سال 2019 منتشر کرد. داستان سلین بر رابطه پراشتیاق و جذاب همجنسگرایانهٔ بین دختر کنتس و نقاشی که صورتش را برای مراسم ازدواج او به تصویر می‌کشد، تمرکز دارد. فیلم با موضوع “میوه ممنوعه” بودن جریان دارد و ما در فیلم شاهد لحظات صمیمانه زیادی هستیم. رنج و بدبختی شخصیت اصلی به تراژدی که فیلم در خود دارد تبدیل می‌شود.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر جانی دپ به انتخاب منتقدین


5. سوغات ‒ The Souvenir ‒ 92%

“جولیا” دانشجوی فیلمسازی است که سابقه موفقی دارد. او برای انتشار اولین فیلمش که درباره وخیم شدن وضعیت ساندرلند می‌باشد، در حال کشمکش است. در این میان، جولیا با مردی پیر اما مرموز و دوست داشتنی به نام “آنتونی” آشنا می‌شود، که در ابتدا خود را به او تحمیل می‌کند. آن‌ها رابطه‌ای پریشان و لذت بخش را شروع می‌کنند که خیلی زود موجب می‌شود جولیا تصمیمات خود را زیر سؤال ببرد. فیلم نیمه بیوگرافی “جوآنا هاگ” به همراه ناراحتی و تنهایی که به تصویر می‌کشد، شامل دیالوگ‌هایی درباره مردانگی زهرآگین و قدرت زنانه می‌باشد که با ستارگان فیلم “آنتونی بروک” و “آنر سوئینتون” در نقش شخصیت‌های اصلی پرقدرت و عالی نشان داده شد.

همچنین بخوانید: ۱۱ فیلم برتر سینما با موضوع دزدان دریایی


6. جواهرات تراش نخورده ‒ Uncut Gems ‒ 91%

آدام سندلر” ناشناخته، نقش “هاوارد رانتر”، یک قمارباز که صاحب مغازه طلا فروشی است را ایفا می‌کند. وقتی بدهی‌های رانتر سر به فلک می‌کشند، سرگرمی او موجب سقوط زندگیش می‌شود. رانتر باید در طی زمان کوتاهی که طلبکاران برایش تعیین می‌کنند، زندگی خود را جمع و جور کرده و کنترل آن را در دست بگیرد. “جواهرات تراش نخورده” پس زمینه‌ای مشابه آخرین کار “سفدی” یعنی “اوقات خوش” (Good Time) دارد. برادران سفدی با ایجاد سمفونی‌های مشابه، توانستند با موفقیت حس نگرانی و ترس موجود در “اوقات خوش” را بازسازی کنند تا بار دیگر به عنوان فیلمسازان تصویری، موضوع بحث همگان قرار گیرند.

همچنین بخوانید: 20 فیلم برتر تاریخ درباره بردگی


7. برای سما ‒ For Sama ‒ 89%

“وعد الخطیب” تجربه مخوف از زندگی کابوس وار خود و و میلیون‌ها نفر مانند خودش در سوریه ویران شده را با دیگران سهیم می‌شود. ویدئوها عمدتاً با یک دوربین دستی، توسط خود او گرفته شده و تصاویر وحشت انگیزی را نشان می‌دهد که حتی نگاه کردن به آن هم کار سختی است. این مستند در به تصویر کشیدن خشم و خشونت در کشور، ثابت و صادق است. همچنین علاوه بر معتبر بودن، جزئیات ریزی را روایت می‌کند. مفهوم درونی “برای سما” ندای بیداری دنیاست، تا با هم متحد شده و شان انسانی مردمی را که در دستان اسلام افراطی موجود در سوریه در حال زجر کشیدن هستند را باز پس بگیرند.

همچنین بخوانید: 20 مستند برتر سینما با موضوع جنایت های واقعی


8. وداع ‒ The Farewell ‒ 89%

“آکوفینا” در نقش “بیلی”، زنی ورشکسته چینی است که با بی میل با خانواده‌اش در آمریکا زندگی می‌کند. وقتی دکتر تشخیص می‌دهد که مادربزرگ او به سرطان مرحله 4 مبتلاست، خانواده‌اش تصمیم می‌گیرند این موضوع را از او پنهان کنند. خانواده بیلی به چین سفر می‌کنند تا به بهانه یک مراسم عروسی با “نای نای” خداحافظی کنند و به دلیل وابستگی و علاقه زیاد بیلی به مادربزرگش، از او می‌خواهند تا در خانه بماند. در انتها بیلی به چین می‌رود و قسم می‌خورد که تا روزهای پایانی زندگی مادربزرگ در کنارش بماند. “وداع” به “آکوفینا”ی همدل این فرصت را می‌دهد، تا در نقشی مناسب توانایی‌های نمایشی‌اش بدرخشد، و بر خانواده تأثیر موثری داشته باشد.

همچنین بخوانید: معرفی 15 فیلم برتر نئو نوآر در تاریخ سینما


9. سفر دراز روز در شب ‒ Long Day’s Journey into Night ‒ 89%

دنباله الهام بخش “گان بی” از فیلم “کایلی بلو” (Kaili Blues) مشابه همان فیلم ساخته شده است. این کارگردان چینی اهل کایلی است و با مناظر آن به خوبی آشنا می‌باشد. سبک تجربی او یادآور فیلم “در حال و هوای عشق” (In the Mood For Love) اثر “وانگ کار وایی” می‌باشد و شکل شاعرانه آن همانند شعرهای “تارکووسکی” است. روایت رؤیایی فیلم، اشتیاق شخصیت اصلی برای عشق و تمایل او برای بازگشت به زمانی که با عشقش سپری کرد را منعکس می‌کند. در نهایت، ما به امواج پراکنده‌ای باز می‌گردیم که به طور حتم ارزش هنری اثر “گان” را زینت می‌دهند. فیلمی که تا دهه‌ها در یادها باقی خواهد ماند و موضوع بحث فیلم‌های هنری خواهد بود.

همچنین بخوانید: معرفی 17 فیلم برتر اسپانیایی زبان این دهه (2019 تا 2010)


10. آپولو 11 ‒ Apollo 11 ‒ 89%

“آپولو 11” شاهکار به یادماندنی 50 سال پیش بشر را بازسازی می‌کند، کاری که نه تنها افق‌های جدیدی برای کشف کردن پیش رویمان گذاشت، بلکه تسلط ذهنی گونه‌ها را تصریح کرد. با وجود فیلم‌ها و صوت‌هایی که موجود بود، خالقان این اثر قطعه‌های مختلف را در کنار هم قرار داده و کاری متفاوت انجام دادند و محصول نهایی هیجان‌انگیزی تولید کردند. با اینکه ممکن است سیر آرام رویدادها موجب شود بینندگان از تماشای فیلم لذت زیادی نبرند، اما در انتها با نمایش فوق‌العاده “آرمسترانگ” و تیمش، مأموریت مهم ناسا به فضا با موفقیت به انجام می‌رسد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم ها با موضوع بیگانگان و فضایی ها که در سال 2018 اکران شدند


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم