7 سریال جذاب و دیدنی شبیه سریال “نیروی اهریمنی‌اش” (His Dark Materials)

موفقیت بزرگ “بازی تاج و تخت” در شبکه HBO موجب شد که این اقتباس از کتاب نمادین و تخیلی “جورج آر. آر مارتین” در فرهنگ عامه به پدیده‌ای تبدیل شود. پس از پایان فصل آخر این مجموعه در سال جاری، سکوهای سینمایی زیادی در تلاشند تا با سرمایه گذاری مقدار زیادی پول، محبوبیت این مجموعه را در سریال‌های تلوزیونی دیگر بازسازی کنند تا میزان بینندگان در سطح بین المللی را بیشتر نه، اما به همان میزان بالا ببرند.

در حال حاضر HBO اسپین آف‌هایی برای سریال “بازی تاج و تخت” ترتیب داده است تا بتواند از این راه پول بیشتری دریافت کند. از طرف دیگر شبکه نتفلیکس امید دارد که “ویچر” (The Witcher) با بازی “هنری کویل” جوابی بر این موضوع باشد و شبکه آمازون نیز اعلام کرده است سریالی از “ارباب حلقه‌ها” رمان مشهور “جی.آر. آر تالکین” ساخته و قرار است از این شبکه پخش شود. همچنین شبکه HBO با شبکه BBC همکاری کرده و در حال ساخت سریال تخیلی دیگری به نام “نیروهای اهریمنی او” (His Dark Materials) می‌باشد، همه اینها به خاطر این است تا جای خالی “بازی تاج و تخت” را پر کند.

بر اساس کتاب سه گانه “فیلیپ پولمن”، داستان در چند دنیای تخیلی با واقعیت‌های موازی اتفاق می‌افتد، که همه شخصیت‌ها به‌طور جداگانه یک همراه با خود دارند و آن همراه یک روح حیوانی است که به عنوان “شیطان” از آن یاد می‌شود و جلوه‌ای از آن شخصیت می‌باشد. این شیطان‌ها با تغییر شخصیت فرد، تغییر می‌کنند. داستان درباره “لیریا بلکوآ”، نوجوانی دوازده ساله است که ماموریتی دارد تا به دنیایی موازی برود و دوست دزدیده شده‌اش را نجات دهد. با این حال، این فقط مشکل اولیه داستان می‌باشد، انتظار می‌رود که این سریال هر چه به پیش می‌رود، طرح گسترده‌تری از چیزهای مختلف داشته باشد. این سریال به مضامین مذهبی سازمان یافته‌ای که شبیه به دین مسیحیت می‌باشد، می‌پردازد و این مفهوم را به شدت نقد می‌کند؛ گفتنی است که کتاب سه گانه اصلی آن موجب بحث و مجادله‌های زیادی شد.

بسیاری این سریال را به دلیل دنیای بلندپروازانه پولمن تحسین کردند. با کیفیت تولید بالا و مشخصه‌ای که برنامه‌های شبکه‌های HBO و BBC دارند، “نیروی اهریمنی‌اش” قادر بوده دنیایی همزمان مدرن و تاریخی را با شکوه هر چه تمام‌تر به تصویر بکشد. استیم پانک یا ژانر فانتزی/علمی-تخیلی زیر مجموعه ژانر تخیلی می‌باشد که برخلاف فناوری‌های آینده گرا، جهان‌هایی خیالی تحت سلطه زیرساخت‌های پرقدرت است. زمان این برنامه تقریباً در دوره سلطنت ملکه ویکتوریا در انگلیس است.

“دافنه کین” که آخرین بار در فیلم “لوگان” (Logan) دیده شد، در این سریال نقش اصلی را بر عهده دارد و ستارگان با استعداد دیگری از جمله “لین- منیول میراندا” و “جیمز مک آووی” او را در این سریال همراهی می‌کنند. در حالی که فصل اول اقتباسی از کتاب اول پولمن یعنی “قطب نمای طلایی” بود، فصل دوم نیز اقتباسی از کتاب دوم یعنی “چاقوی تیز” می‌باشد.

اگر جزو طرفداران سریال “نیروی اهریمنی‌اش” هستید، پس لیستی که از فیلم‌های مشابه آن را آماده کردیم را دنبال کرده و از آن لذت ببرید. با پروشات همراه باشید.


7. بازی تاج و تخت ‒ Game of Thrones ‒ 2011-2019

شاید بهترین و آشکارترین گزینه در این لیست “بازی تاج و تخت” باشد که به هیچگونه معرفی نیاز ندارد. این سریال تخیلی که جایگاه خود را به طرز موجهی در فرهنگ عمومی تحکیم کرده است، طرفداران بسیار زیادی دارد که کسانی را که تاکنون موفق به تماشای این سریال نشده‌اند را مرتد می‌شناسند. علی‌رغم فصل آخر این سریال که در سال جاری پخش شد، اسپین آف‌های زیادی در حال ساخته شدن هستند که طرفدارن می‌توانند آنها را تماشا کنند. می‌توان ادعا کرد “نیروی اهریمنی‌اش” اصلاً توسط BBC و HBO ساخته نشده، چرا که در احیای ژانر حماسی و تخیلی “بازی تاج و تخت” موفق نبوده است.

همچنین بخوانید: توضیح کامل نقشه سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones)


6. جاناتان استرنج و آقای نورل ‒ Jonathan Strange and Mr. Norrell ‒ 2015

این مینی سریال از کتاب “سوزان کلارک” به همین نام اقتباس شده است. داستان این سریال در زمان ناپلئون در انگلیس اتفاق می‌افتد و با این وجود می‌توان آن را در دسته سریال‌های تاریخی-تخیلی قرار داد. در این نسخه فریبنده از قرن نوزدهم انگلیس، علی‌رغم اینکه افراد کمی از جادو استفاده می‌کنند، باور بر این است که جادو وجود دارد. همانطور که درک ما در دنیای واقعی تخیلی نیست، افسون‌ها و معجون‌ها نیز تخیلی نیستند. در عوض، این موضوع با وجود سوابق نظری، بخشی از تاریخ بوده است. “جاناتان استرینج” و “آقای نورل” دو شعبده باز هستند که می‌خواهند تمرینات جادویی را به روش خودشان احیا کنند و این موضوع به رقابت شدیدی بین این دو نفر منجر می‌شود که هر کدام می‌خواهند بهترین جادوگر امپراتوری بریتانیا شوند.

همچنین بخوانید: 7 سریال جذاب و دیدنی شبیه سریال نگهبانان (Watchmen)


5. خدایان آمریکایی ‒ American Gods ‒ 2017

اگر “جاناتان استرینج” و “آقای نورل” در انگلستان قدیم زندگی می‌کنند که در آن جادو وجود دارد، “خدایان آمریکایی” یک داستان تخیلی شهری را به نمایش می‌گذارد که در آن جادو در آمریکای کنونی وجود دارد. علاوه بر این، خدایان به زمین پای می‌گذارند و مانند مردم دیگر در آن زندگی می‌کنند که البته ترس‌های مربوط به خود را نیز دارند. این داستان که بر اساس رمان “نیل گیمن” می‌باشد، درباره خدایان قدیمی آمریکایی است که از جایگزین شدن با خدایان جدیدی که مهاجران با خود می‌آورند، هراس دارند. گیمن به نوشتن ساخت جهان‌های تخیلی پرباری معروف است که بازتابی جزیی از جامعه ما هستند و “خدایان آمریکایی” نیز از این قاعده مستثنی نیست. این افسانه تاریخچه مهاجرت به ایالات متحده آمریکا را به شیوه‌ای نشان می‌دهد که با انتقادات “نیروی اهریمنی‌اش” از مذاهب سازماندهی شده شباهت دارد.

همچنین بخوانید: معرفی 7 سریال جذاب و دیدنی شبیه سریال بوجک هورسمن (BoJack Horseman)


4. فال نیک ‒ Good Omens ‒ 2019

این سریال نیز اقتباسی دیگر از رمان “نیل گیمن” می‌باشد که مسخره‌ترین شکلی است که یک سریال تخیلی می‌تواند به خود بگیرد. “فال نیک” با ستارگانی از جمله “مایکل شین”، “دیوید تننت” و “جان هم”، درباره یک فزشته و یک شیطان است که در سیاره زمین سکنی گزیده‌اند و به دلیل تولد ضدمسیح، در تلاشند که در عین کنار آمدن با تفاوت‌های یکدیگر از رسیدن روز قیامت که قریب الوقوع است، جلوگیری کنند. نویسنده رمان اصلی یعنی نیل گیمن نیز در جریان این برنامه قرار دارد چرا که می‌خواهد اطمینان حاصل کند که سبک نمادین رمان حفظ می‌شود. علاوه بر این، علی‌رغم داستان آخرالزمانی  این سریال، هرگز آنقدر جدی نمی‌شود و تجربه‌ای آرامش بخش را برای بینندگان به ارمغان می‌آورد.

همچنین بخوانید: معرفی 20 سریال جذاب و دیدنی شبیه ریک و مورتی (Rick and Morty)


3. بلور تاریک: عصر مقاومت ‒ The Dark Crystal: Age of Resistance ‒ 2019

“بلور تاریک: عصر مقاومت” پیش درآمدی بر فیلم کلاسیک 1982 اثر “جیم هنسن” می‌باشد، این سریال انیمیشنی که از شیکه نتفلیکس پخش شد، شبیه به هیچکدام از برنامه‌هایی نیست که تا قبل از آن دیده‌اید. داستان در سیاره‌ای بیگانه و غریب اتفاق میفتد و درباره موجوداتی جن مانند است که می‌خواهند علیه حاکم شیطان صفت خود، شورشی بر پا کنند. این برنامه با سبک انیمیشنی خاص خود، در تمامی حوزه‌ها خلاقیت خود را نشان می‌دهد و قطعاً شما را جذب جلوه‌های بصری خود می‌کند. “بلور تاریک: عصر مقاومت” که دنیایی پر جزئیات شوکه کننده‌ است، شاید مورد علاقه همگان نباشد، و قطعاً برای مخاطبان جوان ساخته نشده است.

همچنین بخوانید: 35 انیمیشن برتر تاریخ سینما


2. چیزهای عجیب ‒ Stranger Things ‒ 2016

برای شروع باید بگوییم که شخصیت‌های اصلی هر دو سریال “چیزهای عجیب” و “نیروی اهریمنی‌اش” کودک هستند. این برنامه محبوب شبکه نتفلیکس داستان‌های هیجان انگیز ماوراء طبیعی که در شهرهای کوچک اتفاق می‌افتند، را در اختیار کودکان قرار می‌دهد. داستان درباره گروهی از دوستان است که با دختذی به نام “الون” (elleven) دوست می‌شوند، او دختری مرموز است که از یک آزمایشگاه دولتی در آن نزدیکی فرار کرده و ناگهان از رازهایی درباره اتفاقاتی مربوط به دنیاهای دیگر پرده برمی‌دارد. روشی که سریال “نیروی اهریمنی‌اش” در به کار بردن تخیل به کار می‌برد با روشی که “چیزهای عجیب” برای بزرگسالان جوان که در دهه 90 کودک بوده‌اند مشابه است.

همچنین بخوانید: 12 فیلم و سریال برتر تاریخ درباره وایکینگ ها


1. بدبیاری‌ها ‒ A Series of Unfortunate Events ‒ 2017-2019

” بدبیاری‌ها” که به طرز بی‌رحمانه‌ای فوق العاده است، جزو لیست بزرگ سریال‌هایی است که از رمان‌ها اقتباس شده‌اند. این بازسازی از افسانه عجیب “لیمونی اسنیکت” که ترکیبی از سبک تربیتی و سبک گوتیک می‌باشد، داستانی سرگرم کننده برای بینندگان فراهم می‌آورد که هرگز قبلاً از “نیل پاتریک هریس” ندیده باشند. با اینکه این سریال تخیلی نیست، اما با بازی کمدی “نیل پاتریک هریس” که انگار متعلق به دنیایی دیگر است و همچنین زیبایی شناسی خاص آن، این سریال حسی تخیلی به مخاطب القا می‌کند. با نگاهی بدبینانه، باید گفت که توصیف دنیای “بدبیاری‌ها” با کلمات محدود به زبانشناسی که در حال حاضر در فرهنگ لغت‌ها وجود دارند، کار سختی است. باید آن را تماشا کنید تا بفهمید!

همچنین بخوانید: معرفی 7 فیلم برتر براساس زندگی تد باندی (Ted Bundy) مخوف ترین قاتل سریالی تاریخ


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم