عشق چیست؟

عشق یک کلمه سه‌حرفی است که ممکن است در دلتان ترس ایجاد کند و یا به شما انگیزه دهد. مفهوم عشق در طول تاریخ داستان‌ها و بحث‌های مختلفی به وجود آورده است. افراد مختلفی از نوجوانان تا فلاسفه و شاعران رمانتیک تا دانشمندان این سؤال را پرسیده‌اند. بنابراین باید به این سؤال “عشق چیست؟” پاسخ دهیم. اما مفهوم عشق به دیدگاه شما بستگی دارد. در ابتدا بیایید به برخی از آن‌ها نگاهی بیندازیم:

تعاریف متفاوت عشق

از دیدگاه رمانتیک: عشق کامل است

برای شما عشق به چه معناست؟ آیا اعتقاد دارید که باید به‌سادگی با عشق برخورد نمود؟ یا اینکه معتقد هستید عشاق باید همیشه یکدیگر را درک کنید؟ اگر درباره عشق این‌گونه فکر می‌کنید بنابراین یک فرد رمانتیک محسوب می‌شوید.

در ابتدا باید بدانید که عشق در نگاه اول وجود ندارد. در حقیقت برای به وجود آمدن این احساس باید تلاش کنید. بر اساس گفته‌های سالی کونالی یک درمان‌شناس با 30 سال تجربه، تأکید بر ایده عشق کامل به رابطه شما آسیب وارد می‌کند.

از دیدگاه علمی: عشق به حس بویایی ما مربوط است

اگر یک فرد ریزبین هستید پس قطعاً عشق را به دلایل بیولوژیکی مرتبط می‌دانید. در حقیقت دانشمندان هم با تکیه بر دلایل علمی از مفهوم عشق حمایت می‌کنند. محققان دانشگاه سوئیسی Bern به این نتیجه رسیده‌اند که میان حس بویایی و جذب شدن به یک فرد دیگر ارتباط وجود دارد. آن‌ها کشف کرده‌اند که ژن‌های پیچیده سازگاری (MHC) در DNA ما وجود دارند که باعث می‌شود به یک فرد دیگر عشق بورزیم.

از دیدگاه رئال: عشق مانند یک اقیانوس است

از دیدگاه رئال و واقعی عشق مانند یک اقیانوس و پر از امواج جزر و مدی است. این دیدگاه از دیدگاه‌های دیگر متعادل‌تر است. باید درک کنیم که زیر سؤال بردن مفهوم عشق آسان نیست. عشق به تلاش نیاز دارد و درنتیجه آن در بلندمدت رابطه سالم‌تر، بهتر و طولانی‌تری خواهید داشت.

چه حسی عشق نیست؟

اگرچه تعریف عشق به دیدگاه شما بستگی دارد اما برخی از احساسات عشق نیستند. چه حسی عشق نیست؟

شیفتگی و عشق

معمولاً در ابتدای هر رابطه همه ما شیفته طرف مقابل می‌شویم. عشقی که شب‌ها بیدارمان نگه می‌دارد، حواسمان را پرت می‌کند و شور و شوقمان را افزایش می‌دهد، در حقیقت عشق نیست بلکه شیفتگی و وابستگی است. این حسی است که زمانی که به یک نفر علاقه‌مند می‌شوید، تجربه می‌کنید و می‌توان به‌آسانی آن را با عشق اشتباه گرفت. معمولاً همه ما در زمان‌های مختلف شیفته افراد مختلفی می‌شویم و آن را با عشق اشتباه می‌گیریم. از خودتان می‌پرسید “این عشق است؟” و سپس خود را متقاعد می‌کنید. اگر این‌گونه فکر کنید با اولین مشکل رابطه‌تان از هم می‌پاشد. درحالی‌که عشق واقعی پایدار است.

هوس و عشق

گاهی اوقات هوس را با عشق اشتباه می‌گیریم، درحالی‌که این دو از هم متفاوت هستند. چگونه می‌توانید این دو را از هم متمایز کنید؟ اگر بیشتر از اینکه بخواهید با طرف مقابل صحبت کنید دوست دارید با او رابطه نزدیک داشته باشید و فقط به‌ ظاهر او فکر می‌کنید، در آن صورت احساسات شما بر پایه هوس است نه عشق. ازآنجایی‌که بیشتر اوقات این احساسات و واکنش‌ها نسبت به کسی که واقعاً دوستش دارید هم ایجاد می‌شود، به‌آسانی ممکن است هوس را با عشق اشتباه بگیریم. گاهی اوقات مشکلات یک رابطه را نادیده می‌گیریم و این در روابطی که بر پایه هوس ایجاد شده‌اند بیشتر دیده می‌شود، زیرا در حالت عادی خداحافظی با فردی که دوستش دارید دشوار است. بنابراین ماندن در چنین رابطه فرصت دست‌یابی به عشق واقعی را از شما می‌گیرد.

دوستی و عشق

عشق و دوستی آن‌چنان به هم نزدیک‌اند که ممکن است آن‌ها را باهم یکی بدانیم. به این دلیل که ما به دوست خود عشق می‌ورزیم و عشق خود را مانند یک رفیق می‌دانیم. گاهی اوقات آن‌چنان به دوست خود نزدیک هستیم و نمی‌توانیم زندگی بدون او را تصور کنیم که این احساس را با عشق یکی می‌بینیم. اما این حس را نسبت به همه دوستانمان داریم. اگر درباره مرز دوستی و عشق به شک افتادید به حس خود توجه کنید و ببینید صمیمیت، نزدیکی و احساسات شما به چه صورت است. به‌طورکلی، هرچقدر نسبت به یک فرد احساسات بیشتری داشته باشید، احتمال این‌که عاشقش باشید بیشتر است.

وابستگی و عشق

گاهی اوقات وابستگی و عشق را باهم یکی می‌بینیم. چگونه می‌توانید این دو را از هم تفکیک کنید؟ باید چند سؤال از خود بپرسید. آیا طرف مقابل را برای خود بزرگ کرده‌اید؟ یا اینکه از دست دادن او می‌ترسید؟ آیا بیشتر از اینکه به شخصیت او فکر کنید شیوه رفتار با شما برایتان مهم است؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، در آن صورت به طرف مقابل وابسته هستید. اگر متوجه شده‌اید که ازنظر عاطفی به فردی وابسته شده‌اید به خودتان سخت نگیرید، زیرا این مسئله برای همه اتفاق می‌افتد. وابسته شدن به یک فرد و ترس از دست دادن او کاملاً طبیعی است. این حالت‌ها حتی ممکن است در روابط عاشقانه هم دیده شوند اما گاهی اوقات شدت می‌گیرند. فراموش نکنید که شما و طرف مقابل دو فرد جداگانه هستید، پس اجازه دهید که عشق شخصیت شما را نشان دهد.

عشق چیست؟

بسیار خوب، تا اینجا متوجه شدیم که چه حسی را نباید با عشق اشتباه بگیریم. اما هنوز به این سؤال پاسخ نداده‌ایم: عشق چیست؟ عشق یک احساس غیرقابل‌توصیف، مستقل، کلی، دلسوزانه، غیرقابل‌پیش‌بینی و طبیعی است. عشق کامل نیست و به ما این فرصت را می‌دهد تا احساسات مختلف مانند خشم، ترس، ناراحتی و درد را تجربه کنیم. عشق چیزی نیست که به‌راحتی به دست بیاوریم یا به‌عنوان پاداش دریافت کنیم. عشق حسی است که خودش به وجود می‌آید. با دانستن این موارد یک‌قدم به یافتن عشق واقعی نزدیک‌تر شده‌اید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم