نمی‌توانید تصمیم بگیرید؟ چاره چیست؟

چند بار پیش‌آمده که هنگام تصمیم‌گیری گیج شوید و ندانید چه‌کاری باید انجام دهید یا تصمیم درست چیست؟ زندگی گاهی اوقات ما را در شرایط سخت و بغرنج قرار می‌دهد که برای شادی خود مجبور می‌شویم تصمیمات سخت و دشواری اتخاذ کنیم. تصمیم‌گیری یک مهارت مهم است که باید آن را در حرفه و زندگی خود پرورش دهیم.

اما چرا تصمیم‌گیری دشوار است؟

همه ما در طول روز با تصمیمات گاه جزئی و بی‌اهمیت و گاه مهم، روبه‌رو هستیم. چه موقع بیدار شویم، آیا ورزش کنیم یا خیر، چه لباسی را بپوشیم، چه چیزی بخوریم، به کجا برویم، و خیلی از تصمیمات دیگر. این تصمیمات در چند ثانیه گرفته می‌شوند، زیرا چندان مهم نیستند و آینده ما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. برای مثال اینکه برای صبحانه چه چیزی بخوریم، فقط جنبه سالم بودن یا نبودنش مهم است اما به‌طورکلی بر سرنوشت و آینده ما تأثیر نمی‌گذارد.

اما گاهی اوقات عوامل بیرونی تصمیم‌گیری را دشوار می‌کنند. اینکه برای رفتن به محل کار چه لباسی بپوشید چندان مهم نیست، اما اگر یک مصاحبه کاری داشته باشید در آن صورت شرایط فرق می‌کند و با یک تصمیم مهم روبه‌رو هستید. اگر در تصمیم‌گیری با مشکل مواجه هستید و تا چند روز در این فکر بسر می‌برید که آیا تصمیمتان درست بوده یا خیر، در آن صورت باید روش خود را متوقف کنید.

اگرچه منظورمان این نیست که با سرعت تصمیم بگیرید و به عواقب مثبت و منفی آن فکر نکنید، اما باید تا حد امکان سرعت تصمیم‌گیری خود را افزایش داده و این موارد را در نظر بگیرید.

  • تفکر بیشتر همیشه به معنای تفکر بهتر نیست.
  • همیشه به احساس درونی خود اعتماد کنید.
  • برای تصمیم‌گیری خود مهلت خاصی را تعیین کنید.
  • این حقیقت را بپذیرید که همیشه نمی‌توانید همه‌چیز را باهم داشته باشید بلکه گاهی اوقات به بخش کوچکی از هدف خود دست می‌یابید.
  • اگر تصمیمتان غلط از آب درآمد به یاد داشته باشید که زندگی گاهی اوقات درس‌هایی به شما یاد می‌دهد که این مورد هم یکی از آن‌ها بوده است.

چگونه می‌توانید مهارت تصمیم‌گیری را بهبود بخشید؟

اینکه متوجه شدید در تصمیم‌گیری ضعف دارید خود یک قدم بزرگ است. به نشانه‌ها توجه کنید. اگر به‌تنهایی نمی‌توانید حتی غذای موردعلاقه خود را انتخاب کنید در آن صورت باید بر مهارت تصمیم‌گیری خود تجدیدنظر کرده و به احساس درونی خود اعتماد کنید.

قانون 10/10/10 برای اخذ تصمیمات دشوار اما ضروری

سوزی ولش (Suzy Welch) یک نویسنده تجاری مورد تأیید بسیاری از انتشارات است که یک روش موفق درزمینهٔ تصمیم‌گیری ایجاد کرده است. او در کتابی به همین عنوان توضیح می‌دهد که ما هنگام تصمیم‌گیری شرایط را از سه نقطه زمانی بررسی می‌کنیم: 10 دقیقه بعد نسبت به این تصمیم چه حسی خواهی داشت؟ 10 ماه بعد چطور؟ 10 سال بعد چطور؟ این روش باعث می‌شود که از جوانب مختلف تصمیم خود را بررسی نموده و اگر احتمال دهیم که در آینده از انجام آن پشیمان خواهیم شد، آن را انجام ندهیم و آینده شادتری داشته باشیم.

با ترس‌های خود روبه‌رو شده و سپس به سمت آینده گام بردارید

بیشتر اوقات ترس ما از نتیجه و عواقب تصمیم‌گیری باعث می‌شود که دست از کار بکشیم. آن‌قدر از نتیجه کار می‌ترسیم و نگران می‌شویم که نمی‌توانیم ادامه دهیم. کلید رهایی از این ترس روبه‌رو شدن با آن است. بر روی یک کاغذ بدترین عواقب تصمیم خود را یادداشت کنید. برای مثال از همسر خود ناراحت هستید و نمی‌توانید یکی از عادت‌های او را تحمل کنید، اما می‌ترسید که مطرح نمودن این مشکل به دعوا و جدایی ختم شود.

اولین چیزی که باید مدنظر قرار دهید این است که ببینید آیا می‌توانید با آن عواقب کنار بیایید؟ اگر به جدایی ختم شود آیا شما یا فرزندتان می‌توانید به‌تنهایی زندگی کنید؟ به‌اندازه کافی به این شرایط و عواقب فکر کنید و ترس‌های خود را در نظر بگیرید، شاید بتوانید با ترس‌های خود روبه‌رو شوید.

در شرایط بدی گیر کرده‌اید؟ نقاط مثبت و منفی تصمیم خود را یادداشت کنید

سخنگوی برنامه تد (TED)، روت چانگ (Ruth Chang) برای بهبود مهارت تصمیم‌گیری روش ساده‌ای معرفی کرده است. به عقیده او هیچ تصمیمی کاملاً درست یا کاملاً غلط نیست، بنابراین جوانب مثبت و منفی تصمیمات خود را یادداشت کنید. ما انسان‌ها همیشه تحت کنترل غرایز و نیازهای خود هستیم. این روش در شرایطی بسیار کارآمد است که بین دو تصمیم به‌ظاهر درست گیر کرده‌ایم. بین دو پیشنهاد ازدواج، دو موقعیت شغلی، دو مدرسه برای فرزندان و موقعیت‌های دیگر گیر کرده‌ایم.

زمانی که جوانب مثبت و منفی گزینه‌های پیش روی خود را یادداشت می‌کنید، متوجه می‌شوید که جنبه مثبت یکی از آن‌ها بلندمدت‌تر از دیگری است، سپس ندای درونی شما گزینه درست را انتخاب خواهد کرد. پس به ندای درونی خود گوش داده و همه‌چیز را به کائنات بسپارید.

مراقب تصمیم‌گیری‌های ناخواسته باشید

متخصصان معتقدند زمانی تصمیمات نادرست اتخاذ می‌کنیم که علایق خود را با خواسته‌هایمان اشتباه می‌گیریم. ما انسان‌ها تابع احساسات خود هستیم. اما ازآنجایی‌که نمی‌دانیم احساساتمان از کجا سرچشمه می‌گیرند، نمی‌دانیم واقعاً چه می‌خواهیم و سردرگم می‌شویم.

همچنین ممکن است درواقع حسرت‌های گذشته‌مان را با علایق و خواسته‌هایمان یکی کنیم. درنتیجه می‌خواهیم به دیدن موزه لوور برویم، اما آیا به آن علاقه داریم؟ خودمان هم نمی‌دانیم. می‌خواهیم تیپ جدیدی را تجربه کنیم. اما آیا واقعاً آن را دوست داریم؟ خودمان هم نمی‌دانیم…

بنابراین در بیشتر مواقع تصمیماتمان باید بر اساس علایقمان باشد نه خواسته‌هایمان. بنابراین تصمیم می‌گیریم به یک جای عجیب‌وغریب سفر کنیم درحالی‌که می‌دانیم قلبا دوست داریم در دل تپه‌ها استراحت کنیم. درنتیجه باید تصمیممان این باشد که به سمت تپه‌ها سفر کنیم.

فرار از شر گزینه‌های متنوع

در گذشته تصمیم‌گیری راحت‌تر بود. چرا؟ زیرا گزینه‌های زیادی پیش رو نداشتید. خرید یک تی‌شرت آسان بود زیرا تنها کافی بود اندازه و رنگ آن را انتخاب کنید. اما اکنون اگر بخواهید تی‌شرت خریداری کنید باید جنس، نوع، پارچه، برش، دوخت، رنگ، دکمه‌ها، مدل، یقه و قسمت‌های دیگر آن را بررسی کنید.

بری اشوارتز (Barry Schwartz) سخنگوی برنامه تد می‌گوید – ما امروزه با تصمیمات عدیده‌ای پیش رو هستیم که بیشتر آن‌ها، خوب یا بد، با حسرت همراه هستند – زیرا دائماً تصور می‌کنیم که گزینه‌های X و Y از گزینه‌ای که من انتخاب کردم بهتر بودند. و این اتفاق در همه شرایط رخ می‌دهد، در خرید ساندویچ، بستنی، خودرو و یا حتی تکنولوژی موردعلاقه‌مان.

برای حل این مشکل باید همه‌چیز را ساده کنید، تنها 2 یا 3 گزینه را مدنظر قرار دهید، پس از تصمیم‌گیری چشم خود را بر روی گزینه‌های دیگر ببندید و به ندای درونی‌تان توجه کنید. بگذارید هر اتفاقی که می‌خواهد رخ دهد، شما تصمیم خود را گرفته‌اید و از آن خوشحال هستید. همیشه افرادی وجود دارند که تصور می‌کنند شما احمق هستید. اگر خوشحال هستید پس دلیلی ندارد که به حرف بقیه گوش کنید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم