معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی درباره رستگاری در تاریخ سینما

رهایی یعنی خود را از زنجیر گناه ابدی و یادآوری خاطراتی از گناهان غیرقابل وصفی که در گذشته مرتکب شده اید، جدا کنید. موضوعات گناه، رهایی و رستگاری به طور گسترده ای در سینما برای گفتن داستان هایی که عمیقا انسانی هستند، به کار برده شده اند. رستگاری برای پیشرفت شخصیت حیاتی است چرا که عمق و پیچیدگی زیادی به شخصیت ها و روند انسانی سازی آنها می بخشد که احساس همدلی تماشاگران را بر می انگیزد. بازیگران معمولا در چنین نقش هایی که به آمادگی های روانشناسی و احساسی بالایی نیاز دارند، فراتر از توانایی های خود مایه می گذارند.

در حالی که فیلم هایی داریم که رستگاری را به عنوان موضوع مرکزی خود قرار می دهند، موارد زیادی در سینما داشته ایم که صحنه ای کوتاه و جزیی از رستگاری، با معنای بنیادین فیلم و پیشرفت شخصیت آن، شگفتی می آفریند. این مقاله هم درباره انواع فیلم هاییست که در آن رستگاری شخصیت به طور تاثیرگذاری به تصویر کشیده می شود. همچنین توجه داشته باشید که ما طبق هیچگونه رده بندی خاصی فیلم ها را اعلام نکرده ایم. حالا که همه چیز را گفتیم، بیایید به برترین فیلم ها درباره رستگاری نگاهی بیندازیم.  با پروشات همراه باشید.


10. داستان عامه پسند ‒ Pulp Fiction ‒ 1994

هیچ یک از فیلم های “کوئینتن تارانتینو” به اندازه “داستان عامه پسند” آنقدر از نظر موضوعی قوی نبوده اند. فیلمی که در چشم انداز استقلال آمریکایی ها در دهه 90 موجی به پا کرد. “داستان عامه پسند” داستان دو آدمکش، یک بوکسور، همسر یک تبهکار و یک جفت راهزن دیگر است که زندگی آنها از عجیب ترین راه ممکن به یکدیگر گره میخورد، و داستان هایی از خشونت، مردانگی، وفاداری و رستگاری را کاوش می کنند. قدرتمندترین حرکت رستگارانه این فیلم از شخصیت “جولز وینفیلد” است. “تارانتینو” از شخصیت او برای انتقال درون مایه مرکزی خشونت و رستگاری استفاده می کند.

“داستان عامه پسند” یکی از به یادماندنی ترین رستگاری را در سینما، در صحنه شام به تصویر می کشد، زمانی که “جولز” “رینگو” را که در تلاش است تا با دوست دخترش از رستوران سرقت کند، آرام می کند. “جولز” پس از اینکه درباره فرار معجزه آسای خود در صبح که نزدیک بود تقریبا کشته شود توضیح می دهد، جملاتی را از انجیل می خواند تا حرف هایی که در آن زده شده بود را بازگو کند، برخلاف تمام دفعاتی که او از آن برای ارتکاب جرم و اعمال خشونت و قتل استفاده می کرد، این اقدام او به رستگاری، آنقدر قدرتمند است که قادر به توصیف نیست.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما در ژانر رئالیسم جادویی


9. روز گراندهاگ ‒ Groundhog Day ‒ 1993

این فیلم فانتزی کمدی با بازی “بیل مری” در قلب هر انسان عاشق سینما جایگاه ویژه ای باز کرده است. داستان فیلم درباره یک هواشناس از خود راضی، مغرور به نام “فیل کانرز” است که به پنسیلوانیا فرستاده شده است تا از فعالیت های “روز گراندهاگ” گزارشی تهیه کند اما خیلی زود متوجه می شود که در یک چرخه زمانی گرفتار شده است. “روز گراندهاگ” موضوعات متنوعی از جمله کشف خود، پیشرفت و رستگاری، مورد تفسیر و بحث های زیادی قرار گرفت.

مفهوم حلقه زمانی، به طرز درخشانی استعاره ای از شانس ها و فرصت های زندگی برای رهایی و خودکاوی اتفاقات گذشته زندگی است، در حالی که با بیان اهمیت خود، شما را از فرارها و تجملات مرگ به کنار می کشد و مجبورتان می کند تا با واقعیت ها و حقیقت های درونی آرزوهای خودخواهانه تان روبرو شوید. در حال حاضر این فیلم به عنوان یکی از بزرگترین درام های کمدی تاریخ شناخته می شود.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های کمدی و حال خوب کن قرن 21 که خنده را به لبانتان می آورند


8. در بروژ ‒ In Bruges ‒ 2008

“در بروژ” نمایشی از بزرگترین و اصیل ترین نویسندگی ها و همچنین اجراهای با شکوه است. فیلم روی دو آدمکش تمرکز دارد، یکی از آنها به طور تصادفی یک پسر جوان را به قتل رسانده است و با دوست آدمکش خود منتظر دستورات دیگر از رئیسشان هستند. “ری” عمیقا از درون خرد شده و با گناه جبران ناپذیرش به سختی به زندگی ادامه می دهد و در حال پیش رفتن به سمت گوشه های تاریک خودکشی و افسردگی است. “کن” شریک او از رئیسش “هری” دستور کشتن “ری” را دریافت کرده است چرا که او گناه وحشتناک کشتن یک کودک را مرتکب شده است. کن با همدردی با ری و دانستن موقعیت او، از هری درخواست می کند تا نظرش را عوض کند و اینکه ری لایق حتی بیشتر از یک شانس برای رهایی خود است، اما در حالی که سعی میکرد نظر هری را تغییر دهد، به دست او کشته می شود.

با تلاش هری برای خودکشی، زنجیره اتفاقات بعدی موجب اقدامات شاعرانه ای از رستگاری می شود، هری برای خودکشی تلاش می کن زیرا فکر میکند هنگام تلاش برای کشتن ری یک کودک را تصادفا کشته است، در حالی که ری به شدت زخمی شده است، عمیقا فکر میکند و متوجه می شود که ممکن است هرگز دیگر در زندگی شانسی برای رهایی خود نداشته باشد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی درباره کودکی در تاریخ سینما


7. نابخشوده ‒ Unforgiven ‒ 1992

یکی از زیباترین و بزرگترین فیلم های وسترن که تا به حال در تاریخ سینما ساخته شده، فیلم “نابخشوده” از “کلینت ایستوود” است. فیلم درباره یک تیرانداز خشن است که حالا به دنبال رستگاری بوده و در میان سر و کله زدن با واقعیت هایی است که وجود او را احاطه کرده اند؛ واقعیت هایی که با جستجوی تحقق ناپذیر او برای قدرت، جاه طلبی و خونخواهی پایان ناپذیرش مبهم است. “نابخشوده” داستان “ویلیام مانی” را روایت می کند، یک تیرانداز سابق که پیر شده و وضعیت جسمی اش رو به وخامت است که میخواهد آخرین کار خود را سالها پس از آنکه از اینکار کنار کشیده بود، و کشاورز شده بود، انجام دهد. گذشته ی وحشیانه او به زیبایی با اضافه کردن دسیسه ها و رمز و رازهای شخصیتش، در این جریان فیلم پنهان شده است.

صورت بی احساس و بی روح “ایستوود” ما را به قلمرو وجدان پریشانش  می برد که باعث می شود علیرغم اقدامات ظالمانه و قساوتی که در دوران جوانی خود مرتکب شد، ما به شدت تحت تاثیر شخصیت او قرار بگیریم. در عمل نهایی خشونت و ضرب و شتم او، “ویلیام” از ظلمت گناه و خاطرات باقیمانده ای که او از گذشته اش رها کرده به بیرون دست و پا می زند، و در تلاش است خود و روح آلوده به نفرت، گناه و عذاب و پشیمانیش را رها کند.

همچنین بخوانید: 15 فیلم جذاب و دیدنی درباره رئیس جمهورهای آمریکایی


6. تاریخ مجهول آمریکا ‒ American History X ‒ 1998

“تاریخ مجهول آمریکا” با خام بودن، نامحدودی و غیرقابل انعطاف پذیری بی محابای خود در نمایش تخیل و تئوری های بنیادینی از نفرت، خشونت، و انتقام جویی که غرق در بیهودگی است، احتمالا یکی از کم نادیده گرفته شده ترین فیلم های آمریکایی درباره رستگاری است. “درک” رهبر یک گروه نئو نازی است که ایدئولوژی های افراطی او باعث نفرت و خشم در خیابان های اطراف او شده است. حرص و آز ناتمام او برای خون، در قتل وحشیانه ای که پارادوکس دائمی انتقام را مسخره می کند، به اوج خود می رسد. پس از اینکه “درک” زمان سختی را در زندان می گذراند، او که با خاطرات دائمی و تجربه های ترسناکی که از زندان دارد، به عنوان مردی تغییر کرده باز می گردد تنها برای اینکه بفهمد که آیا برادرش هم سفری مهلک مانند سفر خودش را شروع کرده است یا خیر.

همچنین بخوانید: لیست برترین فیلم های اکشن تاریخ سینما با محوریت شخصیت زن


5. در بارانداز ‒ On the Waterfront ‒ 1954

فیلم جنایی “در بارانداز” اثر فوق العاده “الیا کازان” در سال 1954 یکی از تاثیرگذارترین فیلم های سینما است. “مارلون براندو” کسی که فیلم را رهبری می کند، بعدها روش رئالیسم بازیگری خود را کشف می کند و از حقیقت نهایی بازیگران  تلاش می کنند به آن برسند فراتر می رود، آن هم با بازی او در یکی از پیچیده ترین نقش هایی که تا به حال نوشته شده که  در ریزه کاری های انسانیت و ضعف های ظاهری اش به طرز عمیقی کند و کاو می کند.

این فیلم درباره “تری مالوی” است، مردی که با امیال از دست رفته گذشته اش آشفته است و گرفتار کشمکشی داغ با خود و دنیای اطرافش می باشد. رابطه او با “ادی دویل” راهی به خود گمشده ی اوست که او را درباره زندگی، هدفش و وجود او اصلاح می کند، همانطور که پنهان بودن حقیقت وجدان او را از درون می سوزاند. در حرکتی بسیار قوی از رستگاری، “تری” مشتاقانه علیه “جانی” به پا می خیزد و از چنگال مستبدانه او می گریزد و در عین حال حقیقت را از میان تمام ابهامات در آغوش می کشد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع کوری (نابینایی)


4. عشق سگی – Amores Perros ‒ 2000

در فیلمی که حالا به عنوان یکی از فیلم های اولیه کارگردان بوده، کارگردان “الخاندرو اینیاریتو” به سطح جدیدی رسید. “عشق سگی” شامل سه داستان مجزا است که هر کدام به شدت در حال اکتشاف فقدان های انسانی، پشیمانی و درد هستند. افسانه رستگاری در حالی که موضوع مرکزی این فیلم نیست، شاید یکی از ناراحت کننده ترین صحنه هایی باشد که دیده اید. “ای چیوو” آدمکشی بی خانمان است که در خیابان های شهر پرسه می زند و با چند سگ دورگه زندگی می کند، او در لحظات سخت زندگی خود گریه می کند و ناامیدانه در انتظار دیدن دخترش است. بعدها متوجه می شویم که”چیوو” زمانی معلم مدرسه بوده و با خوشحالی ازدواج کرده بود، البته قبل از اینکه به افکار و تصورات افراط گرایانه خود تن دهد و عزیزان خود را رها کند.

در آخرین اقدام برای رستگاری، پیوو قربانیانش را که برادران ناتنی بودند، به هم می بندد و یک هفت تیر در وسط آنها قرار می دهد. پس از اینکه چیوو دزدکی به خانه دخترش می رود، پس از اعتراف و وصف عشق خالص او به دخترش، با مقدار زیادی پول خانه او را ترک می کند و سفری را با سگ هایش شروع می کند؛ سفری فراتر از افق های تمایلات انسانی، حرص، خشونت و نفرت.

همچنین بخوانید: چرا هر سینما دوستی باید عشق سگی اینیاریتو را تماشا کند؟


3. گرن تورینو ‒ Gran Torino ‒ 2008

فیلم زیبا و استادانه “کلینت ایستوود” که رابطه بین یک کهنه سرباز جنگ و همسایه جوانش را به تصویر می کشد، افسانه ای گسترده از انسانیت و رستگاری. تلاش انجام شده برای شخصیت پردازی و رشد آنها در فیلم مناسب است چرا که “ایستوود” از جمله فیلمسازان قدیمی تواناست.

“والت کوالسکی” با بازی ایستوود، پیرمردی بدبین است که با تصاویر و خاطراتش از جنگ کره پریشان است و دنیا و انسانهای اطرافش را با تفکرات نژادپرستانه خود تحقیر می کند. تعاملات مکرر او با همسایگان او خانواده “همانگ”، احساسی از انسانیت و مهربانی در او شکل می دهد و زندگی بی احساس او معنایی دوباره پیدا می کند و او سمتی از زندگی را کشف می کند که می خواست حتی در سخت ترین لحظات آن را کنار بگذارد. والت خود را با فداکاری کردن، از دنیایی که فراتر از فهم او بود رها می کند، و خاطرات دردناک خود از افرادی که با انها بود و به آنها اهمیت می داد را رها می کند.

همچنین بخوانید: لیست 50تایی از فیلم هایی که میتوانید بارها و بارها تماشا کنید و دوباره لذت ببرید


2. کشتی گیر ‒ The Wrestler ‒ 2008

فیلم “کشتی گیر” به کارگردانی “دارن آرنوفسکی” اکتشافی جذاب از زندگی، جاه طلبی و اشتیاق یک مرد، برای دستیابی دوباره به شهرت و محبوبیت است. موضوع رستگاری در اینجا زیرپوستی اجرا شده اما با اینحال نتیجه گیری خالص از فیلمی که اوج جاه طلبی و درام را دارد، به زیبایی ترسیم شده است.

“میکی رورک” در نقشی مهم، نقش یک کشتی گیر حرفه ای قدیمی را بازی می کند که خود را در زندگیش کشف می کند، که به همین دلیل به رینگ باز می گردد تا شهرت از دست رفته اش، آرزوهای از دست رفته اش و خاطرات دود شده اش را بازیابد. در سفر نا امیدانه او به خودش، “رابین” احساسات و رابطه های فراموش شده زندگیش را که با شهرت و آرزوهای پژمرده اش پنهان شده بودند، کشف می کند. “رابین” به رینگ باز می گردد و با دخترش که از او دوری می کرد آشتی می کند، و همانطور که خود را در چشمان مردمی که او را رها کرده بودند، و از همه مهم تر در چشم های خودش باز می یابد، تکه های شکسته زندگی خود را نیز به هم وصل می کند.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر هالیوود که ستارگان کشتی کج (WWE) در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اند


1. زیبا ‒ Biutiful ‒ 2010

یکی از بازی های زیبای “خاویر باردم” که احساسات تان را دستخوش تغییر کرده و این خود شاهدی بر نبوغ این مرد در بازیگری است.

در درام خانوادگی “الخاندرو اینیاریتو” درباره پدری که سعی دارد با تراژدی که در زمان های پیش رو در حال اتفاق افتادن است، “باردم” نقشی ظریف که انسانیت و پیچیدگی آن را تفسیر می کند را به تصویر می کشد. شخصیت “باردم” یعنی”کوبال” مردی است که از همسرش جدا شده، و در یک آپارتمان درب و داغان با کودکانش زندگی میکند و با شغلی که دارد به سختی خرج زندگیش را بیرون می آورد، در حالی که در تلاش است با بیماری مهلکی که دارد کنار بیاید. یک اشتباه وحشتناک به یک تراژدی بزرگی در زندگی مهاجران تبدیل می شود، “کوبال” که از نظر احساسی در هم شکسته و از گناه غیرقابل توصیفش در راه رستگاری به ستوه آمده، جایی را پیدا می کند که او را از غل و زنجیر واقعیت های تلخ و درد دائمی اش از سنگینی بار آنها رها می کند.

همچنین بخوانید: معرفی 15 فیلم برتر نئو نوآر در تاریخ سینما


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. فومنی

    مهر 15, 1398

    ازمطلب مفیدتون سپاسگزارم. حسن سلیقه خوبی بخرج دادین که فیلم Biutiful ‒ زیبا- را با بازی زیبای“خاویر باردم”دررتبه اول مطلب آوردین…فیلم ((روز گراندهاگ)) هم به رغم سادگی اثرتاثیرگذاروشیرینی است.

    پاسخ