7 سریال جذاب و دیدنی مشابه سریال “وایکینگ ها” (Vikings)

از زمان سریال “بازی تاج و تخت” (Game Of Thrones) در سال 2011 شاهد افزایش چشمگیر فیلمنامه های تاریخی بوده ایم. سریال مشهور شبکه اچ بی او که از المان های تخیلی در موضوع خود استفاده کرده است، اما بیشتر برنامه هایی که با الهام گرفتن از سریال بازی تاج و تحت ساخته شده اند ظاهر واقع گرایانه تری به کار برده اند. یکی از معروف ترین درام های تاریخی که پس از “بازی تاج و تخت” ساخته شد، سریال “وایکینگ ها” (Vikings) بوده است. این سریال توسط “مایکل هرست” نوشته و ساخته شده است و تعداد زیادی مخاطبان را با فیلمنامه واقع گرایانه، شخصیت های جذاب، سکانس های اکشن و ارزش تولید بالای خود به خود جذب کرده است. داستان “وایکینگ ها” درباره زندگی و حکومت “رگنار لاثبروک” سردسته وایکینگ هاست. او رهبری برجسته برای قبایل وایکینگ ها و همچنین جنگجویی دلاور است که از جنگ های متعددی جان سالم به در برده است. بیشتر اعضای خانواده “لاثبروک” جنگجویانی دلاورند و زمانی که شخصیت “لاثبروک” از دنیا می رود، سریال بر زندگی آنها تمرکز می کند.

“وایکینگ ها” با توجه به جزئیاتی که در هر قسمت به فیلمنامه داده شده مورد توجه بیشتری قرار می گیرد. هر بازیگر به خوبی در نقش شخصیت خود فرو می رود و اجراهای معتبری از خود نشان می دهند، اجراهایی به قدری قدرتمندند که ما را به دنیای قرون وسطی می برد، جایی که در آن تنها قانون بقا حاکم است. درمورد اشتباهات تاریخی صورت گرفته در این سریال، اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما اگر قبول کنیم و به سازندگان اثر آزادی عمل بدهیم و از سریال بخاطر چیزی که هست لذت ببریم، “وایکینگ ها” میتواند به عنوان یکی از سرگرم کننده ترین سریال های سال های گذشته در نظر گرفته شود. اگر از تماشای این سریال لذت برده اید و به دنبال سریال های دیگری مانند “وایکینگ ها” هستید، پس جای درستی آمدید. با پروشات همراه باشید.


7. سقوط شوالیه ‒ Knightfall ‒ 2017

اگر چیزی درباره سپاهیان نظامی مسیحی میدانید، احتمالا اسم معبدیان را شنیده اید. آنها در قرن سیزدهم از قویترین سازمان های مسیحی بودند، اما بعد از چند قرن، قدرت آنها کم کم رو به تنزل رفت. سریال “سقوط شوالیه” شبکه هیستوری زمانی را به تصویر می کشد که شوالیه های معبد تنها در سرزمین عکا حکومت می کردند. معبدیان در تلاش برای بازپس گیری سرزمین مقدس خود وارد جنگی شدند که امروزه با نام جنگ های صلیبی مشهور است. شخصیت اصلی این سریال “لاندری د لازون” یکی از بهترین سربازان معبد است که یکی از بازماندگان جنگ های صلیبی نیز هست.

سریال داستان نشان می دهد که چگونه معبدیان به شدت تلاش می کنند که همزمان با دعوت دشمن های جدید به میدان جنگ، همچنان قدرت خود را حفظ کنند. کیفیت تولید سریال کم است و به همین دلیل تاثیرگذار نیست. طرح سریال بسیار پیچیده است و به هیچ وجه بیننده را درگیر نمی کند. یکی دیگر از عیوب این سریال پرداختن به مسائل بی اهمیت است که بیننده را خسته می کند. با اینحال، اگر طرفدار پر و پا قرص این ژانر هستید، ارزش دیدن دارد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم و سریال برتر تاریخ درباره وایکینگ ها


6. آخرین پادشاهی ‒ The Last Kingdom ‒ 2015

سریال “داستان های ساکسون” (The Saxon Stories) نوشته “برنارد کورنول” الهام بخش این دو سریال شبکه بی بی سی بوده است. سریال زمانی را بازگو می کند که چندین کشور از خاک انگلستان گرفتار حمله دانمارکی ها می شوند. تنها پادشاهی که همچنان پرقدرت است، وسکس است که توسط “شاه آلفرد” حکومت می شود. شخصیت مرکزی سریال “اوترد” است که با اینکه در خانواده ای اهل ساکسون به دنیا آمده اما از کودکی توسط خانواده ای دانمارکی بزرگ شده است. حالا او با معضلی اخلاقی روبرو است: باید برای کدام طرف مبارزه کند؟ سمت پدر خونیش؟ یا سمت مهاجمانی که او را مانند یکی از خودشان بزرگ کرده اند؟ این سوال نیروی محرک این روایت است. این سریال دو بخش برجسته دارد- هنر فیلمبرداری و توالی اکشن درخشان آن. فیلمنامه آن هم بسیار قابل ستایش است، چراکه تمام شخصیت ها با سایه های خاکستری لایه بندی شده اند و هیچ شخصیت ساده ای در سریال مشاهده نخواهید کرد که بتوانید به آن برچسب خوب یا بد بزنید.

همچنین بخوانید: معرفی 12 سریال جذاب و دیدنی شبیه تاج (The Crown)


5. مارکوپولو ‒ Marco Polo ‒ 2014-2016

این مجموعه درام/اکشن شبکه نتفلیکس، یکی از گران ترین نمایش های این شبکه با بودجه 200 میلیون دلاری است. داستان سریال درباره زندگی مارکوپولو است از زمانی که به عنوان یک نوجوان پدرش را به دادگاه یک حاکم معروف چینی “کوبالی خان” همراهی می کند. در این سفر، مارکوپولو پدر و عمویش را می بیند که برای عبور از یک سرزمین با هم متحد می شوند درحالی که پر از نا آرامی و تنش های سیاسی هستند که با آن یک فرد میتواند زندگی خود را از دست بدهد. در دادگاه “کوبالی خان” همان تنش سیاسی ادامه پیدا می کند. “مارکوپولو” در تلاش است تا چشم انداز سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شرق آسیا را در طی قرون وسطی نشان بدهد. اما در بعضی جا ها کمی ضعیف می شود. سریال “مارکوپولو” شبکه نتفلیکس حاصل همکاری با کمپانی جدید “وینستین” است، اما آنها پس از متحمل شدن ضرر ها ناشی از هزینه ی بالای آن تصمیم گرفتند که سریال را لغو کنند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین سریال های سال 2019 (تا به اینجا)


4. بادبان های سیاه ‒ Black Sails ‒ 2014-2017

همیشه علاقه زیادی به دزدان دریایی وجود داشته است. ما همیشه مشتاقیم که طرز زندگی آنها را بدانیم، اینکه چطور به غارتگری می پردازند، و اینکه آیا واقعیت دارد که هنوز هم کشتی های دزدان دریایی در زیر اقیانوس ها دفن شده و حامل گنج های زیادی است. سریال اصلی “بادبان های سیاه” واقعا میتواند به شما کمک کند تا کنجکاوی خود را در این زمینه ارضا کنید. این سریال پیش درآمدی از رمان “جزیره گنج” (Treasure Island) نوشته “آر.ال استیونسون” است. شخصیت اصلی “بادبان های سیاه” کاپیتان دزدان دریایی “فلینت” است. سریال ماجراجویی های او را در زمانی که پادشاهی های انگلیس و اسپانیا مشغول محدود کردن فعالیت های دزدان دریایی در اقیانوس ها تحت سلطه خود هستند را دنبال می کند. جلوه های ویژه، توجه به جزئیات و بازی بازیگران بسیار قابل توجه است.

همچنین بخوانید: معرفی 10 سریال جذاب و دیدنی شبیه آشنایی با مادر (How I Met Your Mother)


3. مردان اسکاندیناوی ‒ Norsemen ‒ 2016

سریال نروژی “مردان اسکاندیناوی” مجموعه ای تلویزیونی تاریخی است که بر زندگی گروهی از وایکینگ ها که در یک روستا زندگی می کنند، متمرکز است. برخلاف برنامه های مشابه دیگر، “مردان اسکاندیناوی” بیشتر علاقه دارد زندگی فرهنگی و سیاسی وایکینگ ها را به تصویر بکشد. با این حال، تمام وقایعی که در این سریال به تصویر کشیده می‌شوند، درجه ای از کمدی نیز دارند. هر زمان که برنامه ای درباره وایکینگ ها تماشا میکنیم، آن ها را افرادی وحشی نشان می دهند که هیچ ارزشی برای زندگی بشر قائل نیستند. در نتیجه، رویکردی که “مردان اسکاندیناوی” به آن اشاره دارد تقریبا تازه است. این سریال یکی از بهترین نمایشنامه های بین المللی چند سال اخیر است و موفق شد که ظاهری کاملا شبیه به زندگی اسکاندیناوی ها در قرن اول پس از میلاد ایجاد کند.

همچنین بخوانید: 6 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم هرکول (Hercules)


2. امپراطوری روم ‒ Roman Empire ‒ 2016

داستان “وایکینگ ها” در خون، قدرت و عرق نوشته شده است. همین حرف را میتوان درباره “امپراطوری روم” نیز گفت. اگر میخواهید تصویری از امپراطوری روم ببینید و قوانین برخی از مهمترین رهبران آن را بدانید نیازی نیست بیشتر بگردید. سریال اورجینال شبکه نتفلیکس با نام “امپراطوری روم” برای اینکه شما را از جنبه های متعدد توانایی رومیان که ممکن است قبلا آنها را ندانسته باشید، آگاه سازد کافیست. سریال بیشتر به عنوان یک درام- مستند شناخته می شود و هر فصل آن قوانین یکی از حاکمان روم را به تصویر می کشد. فصل اول بر حکومت “کومودوس” تمرکز دارد، فصل دوم بر حکومت “جولیو سزار”، و فصل سوم بر سلطنت “کالیگولا” . این برنامه در نشان دادن این پادشاهان کاملا صادق است و هرگز آنها را بیش از حد باشکوه جلوه نمی دهد. این فیلم در اصل یک مستند است و دقت تاریخی آن نیز تا حد زیادی مورد اعتماد است.

همچنین بخوانید: 8 سریال جذاب و دیدنی شبیه سریال رویدادنامه شانارا (The Shannara Chronicles)


1. بازی تاج و تخت ‒ Game Of Thrones ‒ 2011-2019

یکی از تاثیرگذارترین سریال ها از نظر فرهنگی “بازی تاج و تخت” بوده است. یک درام تخیلی در دنیایی خیالی، جایی که زمین دو رکن اصلی دارد- وستروس و اسوس. داستان سریال بیشتر حول محور وستروس و تنش های سیاسی که به طور مدام بین خانواده های قدرتمند در منطقه وجود دارد، متمرکز است. سریال عمدتا بر زندگی شخصیت های خانواده “استارک” تمرکز می کند که حاکمان واقعی “وینترفل” هستند.  “استارک ها” عمدتا به عنوان قطب نمای اخلاقی داستان عمل می کنند که با زندگی شخصیت هایی سر و کار دارند که همگی چشم هایشان بر “تخت آهنین” سرزمین پاشاهی است. اجرای بازیگران، طراحی صحنه، ترکیب عناصر تخیلی به همراه خشونت و سیاست، همگی این سریال را به تجربه ای منحصر به فرد تبدیل کرده اند.

همچنین بخوانید: 5 سریال جذاب و دیدنی شبیه سریال آقای ربات (Mr. Robot)


امیدواریم از مطالعه ی این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!