بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره دانشجویان کالج

زمان با تغییرات پیش رو سپری می شود. تغییری که زمان به همراه دارد، میتواند ظرافتی پرثمر به بار آورده و یا کاری کند که به یک مرحله عجیب و غریب وارد شوید. کودکی که مدرسه را به پایان می رساند با اشتیاق به موفقیت رسیدن وارد کالج می شود. ورود به کالج یک از چالش برانگیزترین مراحل زندگی هر فرد است. با توجه به این مقاله، فرض میکنیم که یک دانشجوی کالج کسی است که هم در یک کالج واقعی مشغول به تحصیل است و هم بدون توجه به سن و سال، به مرحله جدیدی از زندگیش وارد شده است.

زیبایی سردرگمی که زندگی به همراه دارد، خصوصا برای جوانان، چیزی است که هرگز نمیتوان آن را به طور کامل درک کرد، اما همیشه میتوان با آن همدردی نمود؛ هنر بصری سینما همین کار را انجام می دهد. در ادامه برترین فیلم های کالجی را برایتان آماده کرده ایم. به خاطر داشته باشید از آنجاییکه ذهن هر فرد با دیگری متفاوت است، پس در تماشای فیلم نیز سلایق فردی متفاوت خواهد بود. با پروشات همراه باشید.


17. آوازخوان حرفه ای ‒ Pitch Perfect ‒ 2012

“آوازخوان حرفه ای” یکی از بهترین فیلم های دانشجویی این دهه است. فیلم داستان دختری را روایت می کند که به گروه خوانندگانی در کالجش می پیوندد و سپس، آنها تصمیم می گیرند رقبای مرد خود را در یک رقابت مهم به چالش بکشند. با اینکه ممکن است داستان به نظر تازه نرسد، اما مطمئن باشید که این فیلم بسیار سرگرم کننده است. این فیلم بسیار ساده پیش می رود، و با اجراها و سادگی کلی خود بینندگان را تحت تاثیر قرار میدهد. این فیلم با تحسین منتقدین مواجه شد و یکی از موفق ترین فیلم های موزیکال تمام دوران ها است.

همچنین بخوانید: معرفی 25 فیلم برتر موزیکال و رقص در تاریخ سینما


16. فارغ التحصیل ‒ The Graduate ‒ 1967

اگرچه ممکن است با توجه به نامش فیلمی کلاسیک درباره کالج به نظر برسد، اما بیشتر فیلمی کمدی رمانتیک است. فیلم حول محور بنجامین بردداک می چرخد، دانشجویی که به تازگی فارغ التحصیل شده و درباره زندگی گیج شده است، او هیچ هدف خاص یا جاه طلبی ندارد. زمانی که با همسر شریک تجاری پدرش وارد رابطه میشود، اوضاع زندگیش پیچیده می شود. اما بعد، او عاشق دختر آن زن می شود. این فیلم با بازی “داستین هافمن” جوان در نقش شخصیت اصلی، فیلمی کمدی رمانتیک است. ممکن است برخی قسمت ها در این فیلم کمی قدیمی به نظر بیایند، اما با گذشت بیش از 5 دهه، این فیلم هنوز هم بیش از برخی از فیلم های امروزی این ژانر، می درخشد.

چیزی که در این فیلم بسیار قابل توجه است، کشف ظریف آن از جوانی، شیدایی و عاشقی است. بخش های کمدی آن چشم نواز است و به طرز غافلگیرانه ای حتی تا به امروز هم سرگرم کننده است. این فیلم لحنی هجوآمیز دارد که آن را به یک تجربه سرگرم کننده برای مخاطب تبدیل می کند. بیشتر افراد دهه 20 میتوانند به راحتی با بنجامین ساده لوح، بیگناه ارتباط برقرار کنند. صحنه آخر فیلم که او به همراه دوست دخترش از مراسم عروسی به خیابان می دود و سوار اتوبوس می شود، بی شک یکی از به یاد ماندنی ترین صحنه های پایانی است. بازی “هافمن” نیز در سکانس های پایانی بسیار زیباست، و کارگردان مخاطب را در زیبایی تردید رها می کند. “فارق التحصیل” بی شک یکی از باشکوه ترین فیلم های تاریخ است.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع مشکلات روانی


15. مزایای گوشه گیر بودن ‒ The Perks of Being a Wallflower ‒ 2012

“مزایای گوشه گیر بودن” فیلمی کاملا درون گراست. داستان درباره چارلی است، نوجوانی منزوی و گوشه گیر که در دبیرستان با کشمکش های زیادی روبرو می شود، اما در نهایت اهمیت دوستی را در زندگی درک می کند.  همه اجراها فوق العاده اند، خصوصا بازی “ازرا میلر”. این فیلم یکی از آثاری است که موضوع زندگی دبیرستان را جدی میگیرد و از نگاه متفاوتی این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین، صرفا از همین موضوع برای خلق عناصر کمدی استفاده می کند. این فیلم دقیقا فیلمی است که اگر ناراحت و درمانده هستید و نیاز به آغوشی گرم دارید، باید آن را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: معرفی 14 فیلم جذاب و دیدنی شبیه مزایای گوشه گیر بودن (The Perks of Being Wall Flower)


14. هرکی یه چیزی می‌خواد ‒ Everybody Wants Some ‒ 2016

“هر کی یه چیزی میخواد” فیلم اصلی “لینکلیتر” است: این فیلم درباره گروهی از دانشجویان دوست داشتنی و عاشق خوشگذرانی است؛ موسیقی متن به سبک راک است؛ و با احساس نوستالژیک شخصی اش کاری میکند روی پای خود بند نشوید. مانند بیشتر فیلم های “لینکلیتر”، داستان مشخصه اصلی نیست. بلکه نشان دهنده سفر شخصیت ها در مسیر جوانی است و روی لحظات شگفت انگیز زیادی که ما همه به عنوان جوانان بی تجربه و احساسی آن را تجربه کرده ایم، تمرکز دارد. داستان به طور جالبی جریان می یابد و جوری است که گویی فیلم هیچ فیلمنامه ای ندارد؛ “لینکلیتر” فقط اجازه می دهد که فیلم با سرعتی که میخواهد به جلو پیش برود. طنز آن زیباست و به زیبایی مهار شده است. زیبایی آن آنجاست که کارگردان  فضای دهه 80 را به خوبی به تصویر می کشد.

به طور کلی اجرای بازیگران عالی است. خصوصا بازی “بلیک جنر”. جوری که او “جیک” را به تصویر می کشد، معرف فضای فیلم است. پس از “مات و مبهوت” (Dazed and Confused)، “هر کی یه چیزی میخواد” می تواند کم ترین فیلم تجربی “لینکلیتر” باشد. او همیشه به مبحث زمان و اینکه چگونه افراد را تغییر می دهد، علاقه داشته و این علاقه او موجب ساخت چندین شاهکار سینمایی مانند “سه گانه قبل” (Before)، “زندگی بیداری” (Waking Life) و “پسرانگی” (Boyhood) شد. اما او در اینجا همه چیز را ساده پیش می برد و به فیلمسازی کلاسیک قدیمی باز می گردد. در حالی که برخی کارگردان های کهنه کار در تلاشند که در نیمه دوم دوره شغلی خود این موضوع را بیابند، “لینکلیتر” همچنان موفق شده که با ابتکار خود در کمدی و تواناییش در انتقال ما به زمانی که همیشه دوست داریم در آن گم شویم، ما را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های موزیکال که باید دوباره تماشا کنید و لذت ببرید


13. لیدی برد ‒  Lady Bird ‒ 2017

یکی از بهترین فیلمنامه های مرتبط با بلوغ این عصر، “لیدی برد” است که به شیوه ای به شدت تاثیرگذار و دلگرم کننده به زندگی نوجوانی یک دختر به نام “کریستین” که دوست دارد خود را “لیدی برد” بنامد، می پردازد. فیلم فضای آرامش بخش نوستالژی و برخی صحنه هایی را دارد که ما را به دوران نوجوانی مان باز می گرداند. زندگی نوجوانی پر از اشتباهات، ناشیگری، اضطراب و هیجان است و این فیلم و فیلم “پسرانگی” “لینکلیتر” توانستند به خوبی درونمایه رشد کردن و بزرگ شدن را به تصویر بکشند. این فیلم به داستان ‌سرایی یا ایجاد انقلاب و نوآوری نمی پردازد. در عوض، داستانی بسیار ساده را به شیوه ای تازه بیان می کند تا ما را سرگرم نماید. نمایشنامه آن بی نقص است و تمام شخصیت ها به خوبی ساخته شده اند. داستان به نرمی جریان می یابد و در هیچ نقطه ای از مسیر اصلی داستان خارج نمی شود.

یکی از جالب ترین چیزها درمورد این فیلم این است که در آن هیچ لحظه بزرگی وجود ندارد. این فیلم فقط توصیفی فوق العاده از لحظات انسانی اما متفاوت از زندگی یک شخص است. با وجود اینکه او به طور عمیق در فرهنگ آمریکایی ریشه دارد، اما چیزهایی هم هستند که میتوان آنها را به زندگی کریستین ربط داد. همه ما بر سر موضوعاتی مثل شغل، دانشگاه و یا عشق با پدر و مادرمان بحث هایی داشته ایم. و این فیلم آن مرحله از زندگی انسانی را به گونه ای بسیار شخصی بررسی می کند. صحنه آخر جایی که لیدی برد برای مادرش یک پیام صوتی می گذارد، یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین پایان هایی است که تا به حال در یک فیلم سینمایی دیده ایم. “لیدی برد” باید بخاطر صداقت و پیام پرطنینی که در تلاش است برساند، دیده شود.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه لیدی برد (Lady Bird)


12. رگ یابی ‒ Trainspotting ‒ 1996

واقعیت ساختگی که در آن زندگی میکنیم، لذت مادی که داریم و وسواس بی اساسی که برای استانداردهای اجتماعی داریم، تمامی اینها در شاهکار “دنی بویل” نمایش داده شده است. اعتیاد به مواد مخدر با تمرکز بر تنهایی، علت انتخاب های زندگی و طرز تفکر ما، شکست هایی که شخصیت اصلی را به مسیری که در آن هست هدایت کرده، حکایت مخفی خنده و پیامدهای احتمالی آنها- تمامی این موضوعات به طرز درخشانی در فیلم به تصویر کشیده شده اند. از آنجایی که زندگی دانشگاهی مرحله عاطفی بسیار قوی ای است که هر فرد آن را تجربه می کند، طبیعی است که هر یک از بینندگان در آن شباهتی به زندگی خود پیدا کنند. زندگی پر از شیرینی نیست و این چیزی است که “رگ یابی” به تصویر می کشد.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع اعتیاد و مواد مخدر


11. اسلکر ‒ Slacker ‒ 1991

همانند زنجیره ای کیهانی از وقایع، افراد واقع گرا و تفکرات عجیب آنها ستون اصلی داستان است. “اسلکر” اولین فیلم “ریچارد لینکلیتر” بود، که حضور او در فیلم (هم در کارگردانی و هم در اجرا) را میتوان به عنوان بخشی از فلسفه آشوب طلبان و افراد خلاف عرف توصیف کرد. با پیگیری تغییرات سریع بازیگران و رویارویی آنها با ایدئولوژی هایی اعم از آزادی، توطئه های سیاسی تا بیگناهی دزدی در دوران کودکی- احساس خواهید کرد که جهان مادی را به شیوه ای طنزآمیز تماشا می کنید که هرگز به آن فکر نکرده اید. با تماشای “اسلکر” متوجه می شوید هر کسی را که در خیابان می بینید داستانی مختص خودش دارد که برای شنیدن آن نیازی به هزینه کردن نیست.

همچنین بخوانید: برترین فیلم های ساخته شده درباره اعتیاد به الکل


10. مرثیه ای بر یک رویا ‒ Requiem for a Dream ‒ 2000

عشق عالم بحث برانگیز زندگی ماست. هارمونی عشق و زندگی هرگز ممکن نیست. مراحلی وجود دارند که نیاز به داشتن شخص دیگری در کنار خود به طور قابل توجهی افزایش می یابد و این شرایط قابل توضیح نیستند. احساسات فلج کننده ذهن، حواس ما را به خود درگیر می کند و به دنبال آن اعمال عجیب و غریبی رخ می دهد. “دارن آرنوفسکی” استاد درام های روانی، این فیلم را چنان با ظرافت ساخته که هر صحنه از آن مانند آواز عاشقانه ای برای قلب شما روایت می شود و هوشیاری تان را به چالش می کشد. این فیلم رویایی اما شاعرانه با تاکید بر اهمیت شرایط عاطفی، بین نیازها و حرص و طمع تمایز قائل شده، و با پیوند دادن دو فرد عشق و نیاز را زیر سوال می برد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم مرثیه ای بر یک رویا (Requiem For A Dream)


9. مات و مبهوت ‒ Dazed and Confused ‒ 1993

“آرام برون، سخت نگیر” این خط از یکی از موسیقی های متن فیلم (موسیقی “آرام بران” (Slow Ride) از گروه “Foghat”) دقیقا چیزی است که نویسنده و کارگردان فیلم “ریچارد لینکلیتر” می خواهد بینندگان بدانند. شما با فشار برابری، انتظاراتی که بقیه از شما دارند، عشق های پنهانی که باعث می شوند لرزه بر تنتان بیفتد و ترس از رویدادها که زندگی تان را سخت می کنند، مواجه می شوید. حالا که این شرایط غیرقابل اجتناب هستند، باید سخت نگیرید و ساده زندگی کنید! “مات و مبهوت” افرادی که هر روزه با آنها وقت می گذرانیم، دختر همسایه بغلی که ناگهان زیبا به نظر می رسد، افرادی که به آنها سنگ میزنیم و مواردی که همگی در نتیجه بزرگسالی با آنها مواجه ایم، را نشان می دهد. “لینکلیتر” با این کمدی صریح، پریشانی که هر کدام از ما تجربه کرده ایم را به ما نشان می دهد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره زندگی موسیقی دان ها


8. پسرانگی ‒ Boyhood ‒ 2014

کریستوفر نولان” “پسرانگی” را “فوق العاده” خطاب کرد و گفت این فیلم یکی از فیلم های مورد علاقه او در سال 2014 است. همین جمله کافیست که شما را اغوا کنیم تا این شاهکار را تماشا کنید. “پسرانگی” درباره 12 سال از زندگی یک پسر است. بله، 12 سال طول کشید تا این قطعه هنری فیلمبرداری شود! همچنین، کارگردان “الخاندرو گونسالس” از کارگردان این فیلم “ریچارد لینکلیتر” برای تقدیم کردن چنین هدیه ای به ما تشکر کرد. “پسرانگی” باعث می شود که دوران کودکی و نوجوانی خود را دوباره ملاقات کنید. این فیلم باعث می شود شما واقعیت بزرگ اینکه از درون که هستید و تصمیمات تان شما را به کجا می برد را دوباره زیرنظر کنید.

همچنین بخوانید: 10 مستند برتر سال 2018 که شما را میخکوب میکند


7. ویپلش ‒ Whiplash ‒ 2014

درست زمانی که فکر میکنید از حد متوسط بهتر هستید کسی یا میتواند به شما بگوید “کارت خوب بود” و شما را ناامید کند، یا میتواند نبوغ درونی تان را آشکار کند تا خود متوسط تان را کنار بزنید و نابغه درونی تان پدیدار شود. “ویپلش” ساخته “دیمن شزل” درباره حباب متوسط بودن است که ما در آن زندگی میکنیم و آسیب های این حباب را نشان می دهد تا خود واقعی مان را کشف کنیم. یک درامر به نام “چارلز” که در دبیرستان درام می زد، این داستان را با الهام گرفتن از تجربه درام زدن خود با استادش، نوشت. در اینجا استاد کالج که “جی کی سیمونز” نقش آن را ایفا کرد، یکی از بهترین نقش های ضد قهرمانی را بازی میکند!

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم ترسناک دیدنی و جدید که احتمالا تماشا نکرده اید


6. یک ذهن زیبا ‒ A Beautiful Mind ‒ 2001

حالا بیایید درباره این فیلم برنده جایزه اسکار صحبت کنیم. فیلم درباره نابغه ای درونگرا (یا ضد اجتماعی، همانطور که نابغه ها را در دنیا می شناسند) است که با سرنوشت خود که ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی است مواجه می شود. سرنوشتی که مانع شرکت در رقابت های ریاضی و زندگی با عشق شیرینش شده است. این داستان آنقدرها هم تلخ نیست، چرا که شخصیت اصلی ما “جان نش” با حمایت عشقش شرایط کالج را تحمل کرده و به جای فرار، ماهیت خود را در آغوش می کشد. سکانس پایانی مراسم دریافت جایزه نوبل، قطعا برای داشتن یک زندگی پرشور، الهامبخش شما خواهد بود. تاکید بر اراده، شادی و عینیت در “یک ذهن زیبا” آن را به یکی از بزرگترین محرک های شما تبدیل می کند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های کوتاه در تاریخ سینما که ذهن مخاطب را تکان می‌دهند


5. انجمن شاعران مرده ‒ Dead Poets Society ‒ 1989

با توجه به اسم فیلم، موضوع آن تاریک نیست. در واقع “انجمن شاعران مرده” به هنر، عشق، ادبیات یا مفاهیم دیگر موجود در ذهن ما نمی پردازد. این فیلم درباره معلمی با ارزشها و روحیات آزادانه است که دانش آموزان خود را به تفکر درباره شعر واقعی سوق می دهد تا ذهن خود را از تردیدهای کرخت کننده که افکارشان را فرا گرفته، رها کنند. درنتیجه یاد میگیریم اگر با هنر زندگی کنیم جامعه میتواند صبور و رها باشد. با اینکار جامعه تنها استنشاق نمی کند، بلکه نفس می کشد.

همچنین بخوانید: معرفی برترین و درخشان ترین فیلم های مربوط به علم غیب در تاریخ سینما


4. به سوی طبیعت وحشی ‒ Into the Wild ‒ 2007

داستانی درباره یک جوان عاشق ادبیات و یک فرد سرکش باهوش که تشریفات و استانداردهای انسانی را کنار میزند. کسی که خود را یک “سوپرترمپ” می نامد، کالج و خانه را رها می کند و گردش آزادانه در سراسر آمریکا را شروع می کند. تجربه های او با افراد دارای دیدگاه های مختلف، او (و بینندگان) را وادار می کند به زندگی و طبیعت احترام بگذارد. مقصد نهایی او آلاسکا است و زمانی که به آنجا می رسد، به طبیعت مورد انتظارش برخورده، اکسیر شگفت انگیز طبیعت او را به زانو در می آورد. در این فیلم به کارگردانی “شان پن”، اهمیت آزادی، شفقت و برادری به شیوه ای جالب به تصویر کشیده می شود.

همچنین بخوانید: 10 فیلم جذاب و دیدنی که باعث می شوند عاشق طبیعت شوید


3. ویل هانتینگ خوب ‒ Good Will Hunting ‒ 1997

“ویل هانتینگ خوب” درمان یک ذهن سست است. وقتی یک نابغه بسیار پیچیده، که به عنوان سرایدار کالج کار می کند با یک مشاور ملاقات می کند، دوستان و دوست دخترش را تحلیل کرده و نه تنها روان این نابغه آشکار می شود، بلکه ما با روان و خود واقعی مشاور نیز آشنا می شویم. این فیلم که توسط “مت دمون” و “بن افلک” تازه کار در آن زمان نوشته شده، به دلیل داستان ساده اما قوی مرتبط با روابط شخصی و حرفه ای و نکات فنی سینمایی که داشت، با تحسین مواجه شده و از نظر مالی بسیار موفق بود. افرادی که در حال دست و پنجه نرم کردن با فراز و نشیب های احساسی هستند، با دیدن “ویل هانتینگ خوب” درمان نمی شوند، اما قطعا مسیری سالم برای پیدا کردن خود برایتان فراهم خواهد شد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم ویل هانتینگ خوب (Good Will Hunting)


2. 8 مایل ‒  Eight Mile ‒ 2002

امینم! اسم او شما را به یاد خدای رپ انداخته و قلب شما را به تپش می اندازد. اگر تا به حال در زندگی با افسردگی، مورد ظلم قرار گرفتن توسط افراد خوش شانس، و قلدری مواجه شده اید، یا اگر برای تقویت روحیه به دنبال منبع الهام هستید، پس امینم همانی است که میخواهید. بدون شک این خواننده سفید پوست، شعرهای آتشینی می نویسد. “8 مایل” داستان فردی مطرود و بی خانمان است که در برابر مشکلات می جنگد و پس از مواجهه با شکست ها هنوز هم به قدرت موسیقی اعتقاد دارد. دوست دخترش به او خیانت می کند، مادرش هیچوقت از او حمایت نکرد، او پدری ندارد اما تنها چیزی که دارد قافیه ها و میل او به شنیده شدن است. دوستی، خیانت و در نهایت پیشرفت یک بازنده “8 مایل” را به تجربه ای شگفت انگیز و الهام بخش تبدیل کرده است. زمانی که آهنگ پیانوی موسیقی متن “خودت را رها کن” (Lose Yourself) شروع می شود، فورانی ناگهانی از انگیزه ایجاد می شود، که شما مشتاق آن بودید.

همچنین بخوانید: بهترین موسیقی های متن فیلم، 55 ساندترک ماندگار تاریخ سینما


1. شبکه اجتماعی ‒ The Social Network ‒ 2010

این همان فیلم است! فیلمی که از همه لحاظ الهام بخش شما خواهد بود. ممکن است درباره این فیلم در فیسبوک چیزهایی خوانده باشید. این فیلم تماما درباره فیسبوک است که توسط “مارک زاکربرگ” و در روزهای دانشگاه او ساخته شده است. “دیوید فینچر” دنیای میلیادرهای تازه کار را را نشان می دهد. استاد فیلمنامه نویسی، “آرون سورکین”، به فیلم سرعتی بالا بخشیده و به صورتی تند و زننده همه چز را به تصویر کشیده است. مجاورت سکانس های غیر خطی با تلاش “فینچر” و “سورکین” تجربه ای فراموش نشدنی را به شما تقدیم می کند. “جسی آیزنبرگ” که در نقش “مارک زاکربرگ” بازی می کند، بسیار با استعداد است. به موسیقی نوآر این فیلم گوش داده و فیلمی را تماشا کنید که هم برای منتقدان و هم برای بینندگان لذت بخش بود.

همچنین بخوانید: 10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم شبکه اجتماعی (The Social Network)


امیدواریم از مطالعه ی این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم