معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع اعتیاد و مواد مخدر

اول از همه این که، ما با نوشتن این مقاله قصد نداریم از مواد مخدر تعریف کنیم. این ماده خانمان سوز نتایج وحشتناکی دارد در نتیجه ما آن را محکوم میکنیم. با توجه به این مطلب، از این ماده سوء استفاده شده و موضوع بسیاری از فیلم ها بوده است. برخی آن را ‌ شکوهمند جلوه می دهند، برخی مخالف آن هستند! برخی هم شکوفایی اقتصاد از طریق این ماده را نشان می دهند. برخی از شخصیت های بزرگ در تاریخ از جمله “زیگموند فروید”، “توماس آلوا ادیسون” و “ریچارد فینمن” از مواد مخدر استفاده می کردند زیرا باعث میشد بهتر تمرکز کنند. از ایجاد هیجان تا نابودی زندگی، مواد مخدر حد و مرزی ندارد.

بنابراین ما هم لیستی از فیلم های مربوط اعتیاد به مواد مخدر تهیه کرده ایم. برخی از این فیلم ها درباره مواد فروشی هستند، برخی درباره قاچاق مواد مخدر؛ برخی درباره کارتل های مواد، و برخی درباره افراد معتاد به هروئین. با پروشات همراه باشید.


11. کوکائین ‒ Blow ‒ 2001

وقتی در حال تماشای “کوکائین” هستید دو چیز به یادتان می ماند. خاطره “جورج جانگ” از پدر و مادرش که با شغل او شدیدا مخالف بودند. دومین مورد مادرش است که مخفیگاه او را به پلیس لو می دهد و زمانی که پدرش در حال مرگ است، اجازه نمی دهد پسرش او را ملاقات کند. پدر جورج “فرد جانگ” مردی شریف و صادق است که با وجود کار سخت هرگز به مرتبه های بلند نرسیده است، به همین دلیل دائم از سوی همسرش سرزنش می شود.در حالی که این موضوع پایه های ورود جورج به دنیای مواد مخدر بود، یک تمثیل از آمریکای نابود شده با مواد مخدر را نیز نشان می دهد. این فیلم درباره افسانه ای غم انگیز از یک پدر و پسر است که در ابتدای انتشار زیاد مورد استقبال قرار نگرفت. این فیلم با بازی ستارگانی چون جانی دپ، “ری لویتا”، “فرانکا پوتنته” و پنه لوپه کروز، یکی از کم بها داده شده ترین فیلم ها درباره مواد مخدر است.

همچنین بخوانید: معرفی 10 مستند جذاب و دیدنی درباره اعتیاد به مواد مخدر


10. ترس و نفرت در لاس وگاس ‒ Fear and Loathing In Las Vegas ‒ 1998

فکر کنید دارید به همراه یکی از دوستان به عنوان خبرنگار به لاس وگاس می روید، دوربین دارید، لوازم نوشت افزار هم دارید و یک چکمه پر از کوکائین، اسید و دیگر مواد مخدر هم کنارتان هست. فکر میکنید چقدر بهتان خوش بگذرد؟ خیلی؟ طبق چیزی که “رائول دوک” نوشته مانند این است که مانند یک مست در دهکده ای در یک رمان ایرلندی رفتار کنید. از دست دادن کنترل، تار شدن دید، تعادل نداشتن، بی حسی زبان و غیره. ذهن شما ترسیده و قادر نیست با ستون فقرات ارتباط برقرار کند. همه اینها را فقط میتوانید تماشا کنید در حالی که هیچ کنترلی روی خودتان ندارید. “ترس و نفرت در لاس وگاس” با بازی ستارگانی چون “جانی دپ” و بنسیو دل تورو یکی از فیلم های فوق العاده درباره مواد مخدر است.

همچنین بخوانید: برترین فیلم های ساخته شده درباره اعتیاد به الکل


9. وحشت در پارک نیدل ‒ The Panic In Needle Park ‒ 1971

این فیلم درباره زوجی است که شانسی به هم میرسند و هر دوی آنها در جستجوی عشق به هروئین معتاد هستند. مواد مخدر وارد زندگی آنها می شود و یکی از آنها به زندان می رود و و آن یکی به فحشا روی می آورد، در این زمان آنها از همدیگر جدا می شوند. “وحشت در پارک نیدل” در اصل داستانی عاشقانه است با پس زمینه ملتی که دود مواد مخدر در حال فرا گرفتن آنها است. آل پاچینو نقش اصلی این فیلم را ایفا می کند. صحنه ای قرار دارد که در آن این زوج در حال افراط در مصرف مواد هستند که سگشان در آب میفتد. چندین سال بعد “لارس ون تریر” فیلم “ضد مسیح” (Antichrist) را ساخت که در آن صحنه ای وجود دارد که زمانی که پدر و مادر در حال عشق بازی بودند، کودکشان شان از پنجره به پایین میافتد. این صحنه بسیار تلخ است و احساسات مشابهی را انتقال می کند.

همچنین بخوانید: نگاهی به ۴۰ فیلم مستقل برتر تاریخ سینمای جهان


8. ماریا سرشار از برکت ‒ Maria Full Of Grace ‒ 2004

در دنیای بد و بزرگ قاچاق مواد، تعداد افراد معتاد زیاد شده و مواد مخدر هم تغییرات زیادی در آن ایجاد کرده است.  مواد از مکانهایی مثل مکزیک و کلمبیا وارد می شوند و به دست مواد فروش ها می رسند. این فیلم داستانی درباره افرادی است که می خواهند برای رسیدن به خواسته هایشان مواد فروش شوند، بدون اینکه به خطراتی که این کار به همراه دارد فکر کند. شخصیت اصلی، “ماریا”، برای اینکه مواد مخدر را حمل کند آن را قورت می دهد و از بارداری خود استفاده می کند تا از اسکن اشعه ایکس استفاده نشود. وقتی که یکی از همکارانش گلوله می خورد و می میرد، “ماریا” پا پیش می گذارد تا جانش را نجات دهد. این فیلم درباره قاچاق مواد است که آن را از دهان یک پادوی مواد فروش می شنویم.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع قمار و کازینو


7. صورت زخمی ‒ Scarface ‒ 1983

“صورت زخمی” یکی از بهترین بازی های آل پاچینو است، و شک داریم که کسی آن را زیر سوال ببرد. اما چرا این فیلم را در دسته بهترین فیلم های با این موضوع قرار دادیم؟ این سوالی است که باید پاسخ داده شود. فراز و شیب های زندگی “تونی مونتانا”، پناهنده کوبایی، با دلالی مواد مخدر و بعدها به سوء مصرف مواد مخدر بهم آمیخته شد. درحالی که این فیلم برای صحنه های تیراندازیش و صحنه های بسیار خشنش بسیار معروف است، جزئیات زندگی یک قاچاقچی مواد مخدر را کاملا شرح می دهد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم کلاسیک برتر هالیوود از ژانرهای مختلف


6. نقطه اوج ‒ Climax ‒ 2018

“گاسپار نوئه” با ساخت فیلم “برگشت ناپذیر” (Irreversible) ثابت کرد یکی از بهترین کارگردان هاست. “نقطه اوج” درباره ی عضوی از یک گروه رقص است که در یک مهمانی در یک ساختمان مجزا در حال خوش گذرانی هستند. اما زمانی که میفهمند در نوشیدنی آنها LSD وجود دارد اوضاع تغییر می کند. آنچه در ادامه میبینید تصویری تکان دهنده از خوی حیوانی انسان است که مواد مخدر آن را نمایان می کند. این فیلم به خاطر زیبایی بصری و ساختار روایی آن مورد توجه قرار گرفته‌ است و واقعا داستان خاصی ندارد و بیشتر صحنه ها و دیالوگ ها توسط خود بازیگران انجام شده اند، که باعث می شود یک تجربه سینمایی منحصر به فرد باشد.

“نقطه اوج” جوهره “گاسپر نوئه” است. این فیلم، وحشیانه ، تجربی، از نظر احساسی قوی و فوق العاده صادق است. ممکن است برخی بگویند خشونت برخی صحنه های فیلم غیرضروری بوده است اما  صحنه های خشن فیلم های “نوئه” همگی فلسفی اند و معنای ضمنی دارند. “نوئه” هیچ پیامی درباره مواد مخدر در این فیلم بیان نمی کند. این شبیه خودش نیست. کاری که او در این فیلم انجام داده، به تصویر کشیدن افرادی است که ما هرگز دوست نداریم ملاقات کنیم. این خود اوست زمانی که عصبانی و تحریک شده است و مانند همه فیلم‌ های دیگر، بهترین بازیگران را انتخاب کرده است. بازی بازیگران به طرز عجیبی واقعیست و سخت است باور کنید در حال تماشای یک فیلم هستید.

همانطور که قبلا گفتم “نقطه اوج” هنوز هم از بهترین فیلم های “نئو” نیست اما با نشان دادن جنبه های تاریک انسانی بسیار هیجان انگیز و شوکه کننده است. این فیلم از فیلم هایی است که باید دیده و درباره آن صحبت شود چرا که تاثیر مواد مخدر بر زندگی و جامعه را نشان می دهد. این فیلم واقعا توصیه می شود.

همچنین بخوانید: 20 فیلم برتر تاریخ درباره بردگی


5. قاچاق ‒ Traffic ‒ 2000

فیلم “استیون سودربرگ” یک مارپیچ کامل است که که در آن شخصیت‌ های چندگانه از طریق داستان ‌های مختلف موضوع یکسانی را تعریف می‌کنند. این فیلمی ترکیبی از سه داستان است، که در آن دلالی مواد، تاثیر آن بر زندگی افراد و فردی که برای آن می جنگد را نشان می دهد. یکی از داستان ها درباره پلیسی است که برای جامعه کودکان فقیر می جنگد؛ دیگری درباره یک قاضی است که در قانون مواد مخدر سختگیر است آن هم فقط بخاطر اینکه پیدا کردن دلیل اعتیاد پیدا کردن دخترش را فراموش کند. این فیلم برنده چهار جایزه اسکار شد از جمله بهترین کارگردان و بهترین بازیگر نقش مکمل.

همچنین بخوانید: معرفی 15 فیلم برتر نئو نوآر در تاریخ سینما


4. ایزی رایدر ‒ Easy Rider ‒ 1969

این فیلم داستان های زیادی را در یک قالب داستان روایت می کند. از دیدگاه مینیمالیستی، این فیلم درباره دو دوست است که در حاشیه یک جاده روستایی در حال رفتن هستند آن هم درحالی که تحت تاثیر مواد قرار گرفته اند. کمی عمیق تر که نگاه کنید متوجه می شوید با داستانی از تنش ‌های اجتماعی موجود در جوامع مختلف و دیدگاه های مختلف روبرو هستید. از صحنه شام به خوبی مشخص است، هنگامی که شخصیت‌ اصلی در مراسم شام به خاطر ظاهرش تحقیر می شود. در حالی که استفاده از مواد مخدر در پشت زمینه این فیلم حضور دارد، این فیلم بیشتر درباره جستجو ی پارانویا و نفرت است.

همچنین بخوانید: 26 فیلم جذاب و دیدنی درباره مسیحیت


3. رگ یابی ‒ Trainspotting ‒ 1996

فیلم “رگ یابی” دنی بویل درباره چهار دوست و کشمکش آنها با مواد مخدر است. پر خشونت و عجیب و غریب تنها کلماتی هستند که میتوانم این فیلم را با آن توصیف کنم. فیلم درباره یک معتاد است که می خواهد پاک شود اما به دلیل علاقه اش به نعشه شدن، دچار تزلزل می شود. این فیلم با اینکه طنز زیادی دارد اما می خواهد حقیقت تلخی را نشان دهد. علی رغم تجملاتی که زندگی دارد، جوانان آن را با اعتماد به نفس پس می زنند. و دلیل آن؟ دلیلی وجود ندارد. وقتی هروئین داری دیگر چه نیازی به دلیل داری؟

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ درباره سوسیالیسم


2. مرثیه ای برای یک رویا ‒ Requiem For A Dream ‒ 2000

اعتیاد عجیب و غریب است. برای بعضی میعادی است با شهرت. برای برخی دیگر تفاوت دارد. هر کس میتواند به هر چیزی که بیش از حد آن را بخواهد اعتیاد پیدا کند. “مرثیه ای برای یک رویا” هم غنی است و هم آزار دهنده . این شاهکار “دارن آرنوفسکی” داستان چهار نفر و اعتیادشان را روایت می کند که در نهایت زندگیشان را از این رو به آن رو می کند. “آرنوفسکی” صحنه هایی از حاشیه ها و چگونگی نعشه شدن شخصیت ها را نشان می دهد، که بسیار جالب توجه است.

برخی از فیلم های “آرنوفسکی” افراطی هستند، که کمی خجالت آور است چون بیشتر فیلم هایش جاه طلبانه اند. اما در این فیلم همه چیز سر جای خودش است و ما چشم انداز کارگردان را متوجه خواهیم شد. این فیلم بسیار ویرانگرانه است و تاثیرات اعتیاد به مواد مخدر را کاملا نشان می دهد. لحظاتی در فیلم وجود دارد که شما را شکار می کند و تا مدتهای زیاد از یادتان نمی رود. “آرنوفسکی” همچنین مهارت فنی خود را به عنوان یک فیلمساز نشان می دهد و به فیلم هماهنگی برجسته ای می دهد.

“الن برستین” مانند شخصیتش، “سارا گلدفارب”، باهوش است و این اجرای او تا مدتها در یادها باقی می ماند. دیگر بازیگران نیز منحصر به فرد اند، چون به گونه ای زیبا و به آسانی در دنیای آرنوفسکی نشسته است. “مرثیه ای برای یک رویا” فقط یک فیلم نیست؛ بلکه تجربه ای است که لایق دیده شدن، احساس شدن و بازتاب داشتن است. ممکن است این فیلم برای شما به عنوان یک بیننده تجربه ای تخریبگر باشد چون باید به سوالاتی که در ذهنتان مطرح می شود پاسخ دهید. تضمین میکنم پس از تماشای این فیلم آدم دیگری شوید.

همچنین بخوانید: 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم مرثیه ای بر یک رویا (Requiem For A Dream)


1. شهر خدا ‒ City Of God ‒ 2002

این فیلم داستان قاچاق مواد و جنگ بین گروه های جنایتکاران در محله های فقیر نشین ریو دوژانیروست که به صورت واضح ترسیم شده است. این فیلم به ارتباط گانگستر ها یا مافیای مواد مخدر که در کشورهای فقیر نشین جهان سوم کار می کنند اشاره می کند. به دقت نگاه کنید، آن وقت می توانید شباهت هایی بین این فیلم و قاچاق مواد در نیجریه یا سوریه جنگ زده را بیابید. طبق نظر یک بیننده، این فیلم درباره فراز و نشیب های زندگی یک انسان بین قاچاقچیان در دو دهه جنایت است.

“شهر خدا” یکی از تجربه های سینمایی به یادماندنی بود. این فیلم به طور انعطاف ناپذیری در نشان دادن فقر، اعتیاد به مواد مخدر و خشونت صریح است. صحنه های شوک برانگیز زیادی در فیلم وجود دارند که تا مدتها در ذهنتان باقی می مانند، مانند صحنه ای که به پا شلیک می کنند. اجرای بازیگران فوق العاده است و این حقیقت که خود بازیگران اهل فولا (شهری در برزیل) بودند به واقعی بودن آن افزود. و تاثیر این فیلم بر مکتب کلاسیک “گنگسترهای وسیپور” (Gangs of Wasseypur) آنوراگ کاشیاپ را میتوان به روشنی دید.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر هالیوود که ستارگان کشتی کج (WWE) در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اند


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم