معرفی 8 مجموعه تلویزیونی شبیه گرند تور (Grand Tour)

از زمانی که بشر اتومبیل را ساخت، جذابیت این وسیله بی پایان بوده است. به راحتی می توان آن را یکی از مهمترین اختراعات جامعه مدرن دانست و حقیقتا از اختراعات مفید در زندگی بشر می باشد. اما اتومبیل ها فقط به عنوان وسایل نقلیه باقی نماندند، مگر نه؟ امروزه آنها یک نماد فرهنگی هستند و جنبه های زندگی ما را نشان می دهند و دیگر نمیتوانیم زندگیمان را بدون وجود ماشین تصور کنیم، گویی که آنها به دنباله ای از زندگیمان تبدیل شده اند. طبیعتا علاقه به خودروها بازاری بزرگ ایجاد کرده که فراتر از خرید و فروش آنها است. این پدیده در تلوزیون هم راه پیداکرده است، با برنامه هایی مثل “تخت گاز” که در تلوزیون از همه محبوب تر است.

“جرمی کلارکسون” یکی از مجریان برنامه “تخت گاز” شبکه BBC  پس از درگیری در یک مشاجره فیزیکی بیرون از برنامه، از این مجموعه اخراج شد. این امر منجر به آن شد که مجریان دیگری مثل “ریچارد هموند” و “جیمز می” برای برنامه انتخاب شوند. سپس این سه مجری با هم برنامه جدیدی به نام “تور بزرگ” (The Grand Tour) را در Amazon Prime ساختند. در ماجراجویی جدید آنها این دوستداران ماشین، ما را برای بررسی ماشین ها، معرفی چالش های ماشینی و آشنایی ما با این خودروهای زیبا به سراسر جهان می برند. با پروشات همراه باشید.


8. دنده پنج ‒ Fifth Gear ‒ 2002

“دنده پنج” یکی از نمایش های نمادین تا این لحظه است. تاثیری که این برنامه در این نوع برنامه های تلوزیونی داشته، بسیار گسترده است و از دیگر برنامه ها پیش افتاده است.  جالب است که در سال 2001، “دنده پنج” برای مدتی در صدر برنامه های پرمخاطب قرار داشت و حتی از برنامه “تخت گاز” هم در رتبه بالاتری قرار داشت. با اینکه این برنامه طی 27 قسمت خود در شبکه های مختلفی پخش شد، اما همچنان تماشاگران خود را سرگرم نگه داشته است. علاه بر بررسی ماشینها، دو یا چند ماشین را مقابل یکدیگر قرار می دادند و ویژگی های انها را مقایسه می کردند. هر عشق ماشینی باید این برنامه را نگاه کند. و نگران نباشید، شما در دستان کهنه سربازان این صنعت خواهید بود.

همچنین بخوانید: معرفی 16 فیلم برتر درباره مسابقات اتومبیل رانی خیابانی


7. ماشین های آمریکایی ‒ AmeriCARna ‒ 2014

هیجان برای ماشین های قدیمی پدیده ای است که در سراسر جهان وجود دارد. این ماشین ‌های قدیمی تنها وسایل نقلیه گذشته نیستند بلکه نمادهایی از جامعه و فرهنگ روزهای گذشته اند. قهرمان ناسکار “ری اورنهام” به همراه “ریک هندریک” مجریان این برنامه هستند. هر دوی آنها در سراسر آمریکا سفر می‌ کنند و به دنبال برخی از جالب ‌ترین اتومبیل‌ های قدیمی هستند. آن ‌ها ماشین ‌ها را با جزئیات جذاب توصیف می ‌کنند و حتی وقایع تاریخی مهم مرتبط با این ماشین ‌های شگفت‌انگیز را نیز روایت می‌ کنند. این مجموعه، برنامه ای است که افرادی که به ماشین علاقه ای ندارند را هم به خود جذب می کند. این مجموعه، در ذات خود، پیشرفت فرهنگ آمریکایی را از طریق خودروها در هر قسمت به نمایش می گذارد.

همچنین بخوانید: اگر از شیفتگان ورزش بیسبال هستید این ۱۵ فیلم را از دست ندهید


6. گاراژ جی لنو ‒ Jay Leno’s Garage ‒ 2015

“جی لنو” با اجرایش در برنامه “نمایش امشب” (The Tonight Show) همیشه به عنوان یکی از شوخ طبع ترین مجریان شناخته شده است. چه کسی می دانست که این مرد بامزه، انقدر به ماشین ها علاقمند است؟ برنامه “گاراژ جی لنو” به برخی از جالب ‌ترین ماشین ‌ها در کلکسیون “لنو” می پردازد که بدون شک از برترین کلکسیون های ماشین در آمریکا است که یک نفر آن را اداره می کند. در نهایت، این برنامه از گاراژ “جی لنو” خارج می شود و ما را به سفری به تمام گوشه کنارهای کشور می برد. در این برنامه به اتومبیل های ورزشی با عملکرد بالا، خودروهای ارتشی، ماشین های عتیقه و قدیمی و موتورسیکلت ها نگاهی می اندازیم. شوخ طبعی بی نظیر “لنو” کاری کرد که این برنامه از دیگر برنامه ها بهتر باشد. “گاراژ جی لنو” جایزه امی “برنامه غیر داستانی برجسته ویژه” را دریافت کرده است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های ورزشی که در سال 2018 اکران شدند


5. گاراژ هیولا ‒ Monster Garage ‒ 2002-2006

این روزها ما شاهد برنامه های مربوط به ماشین زیادی هستیم که پخش شده و پس از مدتی بدون تحت تاثیر قرار دادن بینندگان تمام می شوند. اگر می خواهید مجموعه ای کاملا منحصر به فرد را تماشا کنید، “گاراژ هیولا” را ببینید. این برنامه با مجری “گری جس جیمز”، مجموعه ای است که می تواند به چیزی کاملا متفاوت تبدیل شود. در هر قسمت از این مجموعه، ما شاهد گروهی از تعدیل کنندگان هستیم که باید با بودجه ای مشخص وظیفه ای را در هفت روز به انجام برسانند. مجری برنامه، “جس جیمز”، خود شخصیتی بسیار جذاب دارد. او ادعا می کند که از نوادگان یکی از قانون شکنان غرب قدیم است. اگر تغییر شکل ماشین او را راضی نکند، او آن را به روشهای نوآورانه از بین می برد، گاهی اوقات با شلیک کردن با یک اسلحه کوچک و گاهی نیز با سوزاندن آن. تغییرات و اتفاقات ناگهانی موجود در این برنامه شما را به آن جذب می کند.

همچنین بخوانید: ۱۷ فیلم برتر سینما درباره فوتبال آمریکایی


4. نمایش برترین ماشینها ‒ SuperCars Exposed ‒ 2008

این برنامه در شبکه سرعت پخش می شد، کانالی با عمر کوتاه ‌مدت که مختص برنامه های ماشینی است. این برنامه با تماشاگرانش هماهنگ بود و همین باعث موفقیت آن شد. این برنامه توسط “تنینگ فوست”، راننده حرفه ای مسابقه ای اجرا می شود، و به برخی از بهترین ماشین های پر زرق و برق سراسر دنیا می پردازد. “فوست” حتی از رانندگان مهمان دعوت کرد تا با اتومبیل های مشابه با هم مسابقه بدهند تا متوجه شوند کدام یک ازآنها تعریف “ابر ماشین” را بهتر می داند. اگر واقعا به ماشین ها علاقمند هستید و به دنبال برنامه ای معتبر هستید، این همان برنامه ای است که باید تماشا کنید. فوست خودش در این بخش یک متخصص است و دانش آن می تواند شما را روشن کند.

همچنین بخوانید: 8 فیلم برتر سینما با موضوع اسکیت‌بردینگ


3. حداکثر دنده ایالات متحده ‒ Top Gear USA ‒ 2010-2016

زمانی که برنامه اصلی “تخت گاز” در BBC شروع شد، بینندگان زیادی را به خود جذب کرد، و از همه جای دنیا بینندگان را به تماشای خود نشاند. در سال 2010 شبکه هیستوری نسخه آمریکایی این برنامه را ساخت. “تنر فاست”، “آدام فررا” و “راتلج وود” مجریان این برنامه بودند. قالب این مجموعه، تقریبا مشابه مجموعه اصلی BBC بود. با این حال واکنش ها به این برنامه آنقدر جذب شونده نبودند، آن هم بخاطر تعصب برخی طرفداران مشتاق برنامه اصلی آن. محبوبیت این برنامه به طور پیوسته رشد کرد و این مجموعه توانست شش فصل موفق را پشت سر بگذارد. در سال 2017 شبکه BBC برنامه “تخت گاز آمریکا” را پخش کرد اما پس از پخش هشت قسمت آن را لغو نمود.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های سال 2019 که با درجه سنی بزرگسال (R-Rated) اکران شدند


2. تخت گاز استرالیا  ‒ Top Gear Australia ‒ 2008-2012

با اینکه این مجموعه به اندازه نسخه اصلی آن جالب نبود اما توانست طرفدارانی در کشور استرالیا برای خود پیدا کند. قالب این مجموعه تقریبا شبیه به نسخه اصلی آن است. این برنامه سه مجری داشت و در آن به بررسی ماشین ها و رقابت آنها در برابر یکدیگر، برای برآورده کردن اینکه کدام یک بهتر است، پرداخته می شد. این برنامه مشابه همتای آمریکایی خود، در ابتدا طرفداران زیادی نداشت. چیزی که این برنامه را برجسته کرد کمدی آن بوده است، با بخش هایی مانند “برای نجات V8” که یک موتور V8 را زیر آفتاب گذاشتند تا ببیند چگونه عمل می کند. انتظار نداشته باشید که این مجموعه به اندازه نسخه اصلی  آن مسحور کننده باشد، اما لحظات برجسته مخصوص خود را دارد که آن را به انتخابی برجسته در این لیست تبدیل می کند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های اکشن سال 2019


1. تخت گاز ‒  Top Gear ‒ 2002

در آخر، نوبت به اصلی ترین برنامه رسیده است. نسخه اصلی “تخت گاز” ابتدا در سال 1977 روی آنتن رفت اما در سال 2002 پس از یک فاصله یک ساله دوباره ساخته شد. “جرمی کلارکسون” و “اندی ویلیام” اصلی ترین افراد در بازسازی این مجموعه هستند. نسخه قدیمی این برنامه تنها به برسی ماشینها می پرداخت اما نسخه ای که “کلارکسون” ارائه کرد، شامل بخش های مختلف دیگری نیز هست که در آن ماشینها با هم مسابقه می دهند، سلبریتی ها ماشینهای پرسرعت را امتحان می کنند، مجریان در آن چالش های مختلفی برای بررسی کیفیت ماشین انجام می دهند. “تخت گاز” تنها یک برنامه ماشینی نیست، بلکه در حال حاضر با محبوبیت خود به یک پدیده فرهنگی در سراسر جهان تبدیل شده است. این مجموعه همچنین نسخه های مختلفی در کشورهای متعدد ایجاد کرده است. این مجموعه بی شک یکی از محبوب ترین برنامه ها است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های جیسون استاتهام، ستاره بی چون و چرای سینمای اکشن


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم