10 فیلم جذاب و دیدنی درباره بومیان آمریکایی

تصویر نژادپرستانه هالیوود از آمریکاییان بومی به عنوان وحشیان که مانع آشکار شدن خوی واقعی آنها می شد، پس از جنگ جهانی دوم سقوط کرد. فیلم هایی چون “تیر شکسته” (Broken Arrow 1950) و “آپاچی” (Apache 1954) راه را برای “پاییز قبیله شاین” (Cheyenne Autumn 1964) و دیگر فیلم هایی که ابزار همدردی برای  اولین انسان ها را فراهم  می کرد، هموار نمود. در اینجا لیستی از این قبیل فیلم ها را برایتان آماده کرده ایم.با پروشات همراه باشید.


بزرگ مرد کوچک ‒ Little Big Man ‒ 1970

جک کراب (داستین هافمن) که از 17 تا 121 سالگی او در فیلم آرتور پن اقتباس شده از رمان توماس برگر به تصویر کشیده شده است، منشوری از یک چشم انداز متفاوت از هندیان است. کراب سفید پوست یتیم توسط “شاین” ها بزرگ می شود و آنجا با کسی ازدواج می کند و شاهد کشده شدنش توسط هفتمین سواره نظام کاستر می شود. کاستر به عنوان پیشاهنگ داوطلب می شود و شاین ها و سیوکس ها را می بیند که انتقام خود را در جنگ بزرگ شاخ کوچک می گیرند. با بیان داستان توسط یک اسیر، بزرگ مرد کوچک درمورد اینکه چگونه تعصب میتواند از این رو به آن رو شود بینشی را ارائه می دهد.

همچنین بخوانید: 8 فیلم جذاب و دیدنی رابرت ردفورد (Robert Redford)


بیلی جک ‒ Billy Jack ‒ 1971

بیلی جک شخصیت اصلی فیلم فرد انتقام جویی است و در یکی از اصلی ترین هنرهای رزمی یعنی هاپکیدو استاد است. در این فیلم تام لالینگ بازیگر و کارگردان و کمک نویسنده در نقش کهنه سرباز سابق ویتنام بیلی برای حقوق دوستان بومی آمریکایی خود می جنگد. این فیلم عمدتا یک فیلم اکشن است و بخاطر صحنه های مبارزه و پیام خاص خود، باب میل بینندگان جوان بود. انتشار مجدد آن محبوبیتش را افزایش داد و اکنون از این فیلم به عنوان فیلمی مذهبی یاد می شود. هرکس که این فیلم را تماشا کرده، جنگ نمادین آن در دادگاه و دیالوگ ” من موفق خواهم شد” و “من شما را به گریه خواهم انداخت”  را به یاد می آورد.


ویندواکر ‒ Windwalker ‒ 1980

این داستان سرخپوستی است اما بدون وجود حتی یک گاوچران در آن، زندگی یک جنگجوی اهل شاین (ترور هوارد) را بازگو می کند. در پایان، روح مرده ویندواکر دوباره توسط روح القدوس زنده می شود تا سفری معنوی برای رسیدن در زندگی پس از مرگ به آرامش برسد. جدا از صداگذاری روایت کننده، تمام فیلم به زبان شاینی و دیلمی است. علیرغم انتشار محدود آن، ویندواکر از طریق توصیه های کلامی محبوبیتش زیاد شد و بخاطر هنر فیلمبرداری و نمایش حساس و مثبت آمریکاییان بومی مورد تحسین قرار گرفت.

همچنین بخوانید: 20 فیلم برتر تاریخ درباره بردگی


بزرگراه پو ‒  Powwow Highway ‒ 1989

فیلم جاده ای جالب جاناتان وک، کمدی مضحک نقش اصلی بادی کمان قرمز (ای مارتینز) را با تفسیر اجتماعی از حقوق سرزمین های آمریکاییان بومی  ترکیب می کند. در نتیجه چرخش متفاوتی در رابطه سنتی بین شاین ها و سفید پوستان حریص ایجاد می شود که باور یکی بودن قاره ها از چیزی که در فیلم نشان داده شده بسیار بیشتر است. این داستان از فیلم های سرسختانه جداست: در این فیلم فرارهای مضحک از زندان، داد و ستد ماریجوانا و حتی دوستی بین برادران وجود دارد. این فیلم جایزه فیلم ساز ساندس و سه جایزه دیگر در جشنواره فیلم آمریکا کسب کرد.


با گرگها می رقصد ‒ Dances With Wolves ‒ 1990

فیلم “با گرگها می رقصد” به کارگردانی و نقش آفرینی کوین کاستنر تنها فیلم درباره آمریکاییان بومی است که اسکار بهترین عکسبرداری را دریافت کرده است. پس از حماسه آفرینی هایش در جنگ داخلی به سمت غرب می رود، اما ستوان ارتش اتحادیه سابق او با سیوکس ها هم دست می شود، اما پس از مدتی ارتش اقامت و دوستی خود با آنها را به پایان می رساند. بیشتر دیالوگ های فیلم در لاکوتا یا پاونی صحبت می شود.  مدیر جشنواره فیلم بومی آمریکا اظهار داشت: “احساسات خوب زیادی در مورد فیلم در جامعه سرخپوستی وجود دارد. فکر میکنم بسیار سخت است تا این یکی را در راس قرار دهیم” البته درست است، هیچ فیلم دیگری با موضوع آمریکاییان بومی به این اندازه محبوبیت کسب نکرده است.

همچنین بخوانید: 10 کارگردانی که از فیلم های خود متنفر هستند


جرونیمو: یا افسانه آمریکایی ‒ Geronimo: An American Legend ‒ 1993

اگرچه فیلم والتر هیل براساس رویدادهایی است که به دستگیری رهبر بزرگ آپاچی (وس استودی) در سال 1886 منجر شد، اما به طور ضمنی مشکلات معاصر را در رابطه با یکپارچه سازی اجتماعی بومیان آمریکا مورد بررسی قرار می‌دهد. برخلاف دیگر فیلم‌ هایی که رابطه منفی بین آمریکاییان بومی و ارتش آمریکا را نشان می‌دهند، این فیلم که بهای کمی به آن داده شده است، نشان می ‌دهد که تعدادی از سربازان نسبت به آپاچی احترام و همدردی نشان می ‌دهند. گروه ‌های بومی آمریکایی از آن برای نشان دادن فشارهای وارد برآنها به مخاطبان گسترده، تمجید کرده اند.


نشانه های دودی ‒ Smoke Signals ‒ 1998

اولین فیلم کارگردان کریس ایری که خود یک شاینی – آرپاهویی بوده، کاملا درباره آمریکاییان بومی بوده است. این داستان برگرفته از یکی از داستان های شرمن الکسی است که درباره کشف خود است. ویکتور و توماس که در قرارگاه کوئردالن در ایداهو زندگی میکند، سفر جاده‌ای را آغاز می‌کنند که به آن‌ ها کمک می ‌کند تا با گذشته پیچیده شان ارتباط برقرار کنند. ویکتور (آدام بیچ) هم از پدر الکلیش، آرنولد (گری فارمر)، متنفر است و هم او را دوست دارد. در مقابل، توماس (اوان آدامز) آرنولد را که او را در کودکی از آتش سوزی نجات داد محترم می شمارد. این فیلم جایزه فیلمبرداری ساندس و جایزه تماشاگران و جایزه بهترین فیلم را در جشنواره فیلم آمریکا برنده شد.

همچنین بخوانید: 5 فیلم برتر ابرقهرمانی که از کتاب های کمیک اقتباس نشده اند


آتانارجوت: دونده سریع ‒  Atanarjuat: The Fast Runner ‒ 2001

فیلم زاکاریس کونک یک داستان ماجراجویی پیشگام در مورد جامعه اینویت، انتقام جنسی و استقامت جنگجویی است و اولین فیلم با کارگردانی و نویسندگی و ایفای نقش در اینکیتوت می باشد. با تحقیق دقیق بر پایه داستانی است که گمان می رفت حداقل پنج قرن قدمت دارد. تغییرات پایان این افسانه سنتی را تغییر داد تا پیام بزرگتری از امید را به بینندگان القا کند. آنتارجوت یکی از بهترین نمایش های تاریخ داستان های بومی آمریکا است.


اسکینز ‒ Skins ‒ 2002

فیلم بر اساس رمان آدریان سی، اسکینز داستان دو برادر متفاوت لاکوتا سیوکس – رودی پلیس (اریک شویگ) و موگی مست (گراهام گرینی) را نشان می دهد. رودی به عنوان شاهدی بر بیکاری گسترده، اعتیاد به الکل، و فقر در داکوتای جنوبی، علیه استثمار تجربه ‌شده توسط مردمش و دست کم برادرش اعتراض می کند. این فیلم در پاین ریج، فقیرترین مکان در کل ایالات متحده فیلمبرداری شده است. ایر اظهار داشت که تمام حوادث فیلم از حوادث واقعی مدل سازی شده است. هر صحنه از فیلم در مکانی نامشخص فیلمبرداری شده تا واقعیت تلخ زندگی در پاین ریج را نشان دهد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ درباره سوسیالیسم


مُهر ‒ Imprint ‒ 2007

مهر تولید شده توسط کریس ایر و به کارگردانی مایکل لین، به کاوش درباورهای آمریکاییان بومی می پردازد. گذشته از عناصر فوق طبیعی، این فیلم در وهله اول در مورد قدردانی از میراث خود است. شایلا استونفدر یک وکیل مدافع است که بومی بودن خود را نادیده گرفته است. هنگام تعقیب یک نوجوان لاکوتایی برای محاکمه جنجالی قتل، برای اولین بار پس از سالها به خانه پدر از فوت شده اش می رود و با روحی روبرو می شود که رابطه او با فرهنگ اجدادی و زندگی معنوی اش مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این فیلم پنجره ای به زندگی مدرن آمریکاییان بومی باز می کند و پایداری سنت های اجتماعی را نشان می دهد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم