نگاهی به زندگی و میراث والت دیزنی

والت دیزنی به عنوان یک انیماتور، هنرمند، کارآفرین و تهیه کننده، نام خود را به معروف ترین برند دنیای سرگرمی جهان بخشید. در اینجا می خواهیم به زندگی و امپراتوری تجاری او نگاهی بیندازیم. با پروشات همراه باشید.


والت دیزنی در 5 دسامبر 1901 (14 آذر 1280) در خانواده الیاس و فلورا دیزنی به دنیا آمد. او یکی از پنج فرزند خانواده بود. والت به زودی علاقه به نقاشی را نشان داد. او کارتون های روزنامه ها را می کشید و حتی همسایه ها به او پول می دادند تا عکس اسب هایشان را بکشد.

در این دوران عموی والت، مایک مارتین، در راه آهن اچسن، توپکا و سانتا فی که از نزدیکی خانه والت می گذشت، مامور هدایت قطار بود. والت و برادرش روی اغلب با شنیدن صدای سوت سفید عمو به سمت راه آهن می دویدند. والت کل زندگی اش به قطار علاقه داشت و بعدها در دنیای دیزنی قطار خود را داشت.

در سال 1911 خانواده دیزنی مزرعه خود را در مارسلین فروخته و به شهر کانزاس رفتند. در آنجا والت با والتر فایفر که خانواده اش به عکس های موشن علاقه داشتند، آشنا شد. والت و والتر اغلب به تئاتر محلی می رفتند. والت برای روزنامه هم کار می کرد و صبح ها روزنامه تامیز شهر کانزاس را می فروخت. والت بین کار و کلاس های شنبه در آموزشگاه هنری کانزاس، تکالیف خود را انجام می داد و به مدرسه می رفت. با این حال کار در روزنامه را سال ها ادامه داد.

در زمان نوجوانی والت و خانوده به شیکاگو بازگشتند زیرا پدر والت در کارخانه ژله اوزل سهام خریده بود. والت در نوجوانی به دبیرستان میکنلی رفت و برای روزنامه مدرسه کارتون می کشید. شب ها در کلاس های هنری آکادمی شیکاگو شرکت می کرد. در 16 سالگی از مدرسه بیرون آمد و تصمیم گرفت در ارتش حضور یابد، اما به دلیل سن کمش پذیرفته نشد. سپس تصمیم گرفت به صلیب سرخ بپیوندد و در جنگ جهانی اول به مدت یک سال راننده آمبولانس در فرانسه بود.

والت پس از بازگشت به آمریکا تصمیم گرفت به شهر کانزاس بازگشته و هنرمند شود. اولین حرفه بزرگسالی او در استودیوی هنری پسمن-روبین بود که برادرش روی شغلی برای او دست و پا کرد. در زمان کار در استودیوی پسمن-روبین، والت با آب آیورکس کارتونیست آشنا شد و آنها تصمیم گرفتند کمپانی تجاری خود با نام هنرمندان آیورکس-دیزنی را راه اندازی کنند.

تجارت آنها شکست خورد و دیزنی در کمپانی فیلم شهر کانزاس شغلی دست و پا کرد، به زودی آیورکس نیز به او ملحق شد. در زمان فعالیت در کمپانی فیلم کانزاس، والت به انیمیشن علاقه مند شد و تصمیم گرفت انیماتور شود.

سپس والت دومین کمپانی خود با نام Laugh-O-Gram را افتتاح کرد. اولین کارمند او فرد هارمن نام داشت، او یکی از همکارهای دیزنی در کمپانی فیلم کانزاس بود. برخلاف شرکت قبلی، این استودیو موفق بود و آثار کوتاه دیزنی و هارمن در کانزاس محبوب شدند.

والت در زمان موفقیت اولیه کارتون هایش، توانست اولین استودیوی خود را خریداری کرده و کارتون های بیشتر ساخته و انیماتورهای بیشتری را استخدام کند. موفقیت این کمپانی کوتاه مدت بود، زیرا به دلیل مدیریت مالی ضعیف ورشکسته شد.

والت و روی که دیگر در شهر کانزاس کاری نداشتند، کمی پول جمع کرده و به غرب رفتند و در هالیوود استودیویی به نام استودیوی برادران دیزنی را راه اندازی کردند. روی و دیزنی آیورکس و خانواده او را نیز استخدام کردند تا در استودیو کار کنند. لیلیان بوندز نیز در آنجا مشغول به کار شدند. به زودی والت و لیلیان عاشق هم شده و ازدواج کردند. اولین فرزند این زوج در 18 دسامبر 1933 و به نام دایان ماری دیزنی متولد شد. دومین فرزند آنها شارون مائی دیزنی در 31 دسامبر 1936 به دنیا آمد.

اولین موفقیت استودیو شخصیت اسوالد، خرگوش خوش‌شانس بود. متاسفانه در زمان مذاکره برای قیمت بالاتر کارتون اسوالد در نیویورک، استودیو حق و حقوق اوالد و کلیه انیماتورهای شرکت را به تهیه کننده اسوالد، چارلز مینتس واگذار کرد.

پس از واگذاری امتیازات اسوالد دیزنی به کار خود ادامه داد و اولین طرح میکی موس را زد. استودیوی برادران دیزنی سه انیمیشن کوتاه میکی موس ساختند. انیمیشن “کشتی بخار ویلی” (Steamboat Willie) محبوب شد و اولین انیمیشن صداگذاری شده این استودیو بود.

با افزایش موفقیت میکی موس و کارتون های کوتاهی مانند “سه خوک کوچولو” (The Three Little Pigs) و “گل ها و درختان” (Flowers and Trees)، دیزنی بر فیلم های بلند تمرکز کرد. این آغاز عصر طلایی کمپانی دیزنی بود. در این زمان والت دیزنی اولین فیلم بلند خود با نام “سفیدبرفی و هفت کوتوله” (Snow White and The Seven Dwarfs) را ساخت که بسیار محبوب شد. در زمان جنگ جهانی دوم هم این کمپانی با ساخت فیلم هایی مانند “سیندرلا” (Cinderella) موفقیت خود را تکرار کرد.

دیزنی برای اولین بار در اواخر سال های 1940 ایده خلق دیزنی لند را آغاز کرد. در حقیقت دیزنی می خواست پارکی بسازد که کارمندان با خانواده خود در آن وقت گذرانی کنند. والت پس از دیدار از پارک کودکان در اوکلند، کالیفرنیا، تصمیم گرفت دیزنی لند را به پارک مخصوصی برای کودکان اختصاص دهد. دیزنی لند در روز یکشنبه 17 جولای 1955 راه اندازی شد.

در زمان خلق پارک، استودیوی دیزنی به جنبه های جدیدی از سرگرمی روی آورد. در سال 1950 اولین فیلم لایو اکشن دیزنی به نام “جزیره گنج” (Treasure Island) ساخته شد و پس از آن اولین برنامه تلویزیونی دیزنی به نام “کلوپ میکی موس” (The Mickey Mouse Club) روی آنتن رفت.

در سال 1960، والت دیزنی امتیاز “مری پاپنیز” (Mary Poppins) را خریداری کرد. این فیلم در سال 1964 اکران شد و به موفق ترین فیلم سال های 1960 دیزنی بدل شد. یک سال بعد والت تصمیم گرفت دومین پارک تفریحی دنیای والت دیزنی را در کالیفرنیا بسازد. متاسفانه خودش آنقدر زنده نماند که شاهد این رویداد باشد.

در سال 1966 پزشکان در ریه سمت چپ دیزنی یک تومور یافتند که احتمالا به دلیل عادت سیگار کشیدن او ایجاد شده بود. این تومور بدخیم بود و به زودی در سراسر ریه سمت چپ او پخش د. گرچه پزشکان با موفقیت تومور را برداشتند اما در 15 دسامبر 1966 و یک ماه پس از جراحی والت از دنیا رفت.

تا به امروز میراث والت دیزنی زنده مانده است. پارک های تفریحی والت دیزنی در سراسر جهان ساخته شده و کمپانی دیزنی به ساخت فیلم و کارتون های محبوب کودکان و بزرگسالان ادامه می دهد.


امیدواریم از مطالعه ی این مقاله لذت برده باشید، منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم