تاریخ به قبل و بعد از Joker تبدیل خواهد شد؛ اولین واکنش ها به این فیلم

فیلم اختصاصی “جوکر” (Joker) برای نخستین بار روز گذشته در جشنواره ی فیلم ونیز اکران شد و مورد توجه ی ویژه ی بسیاری از منتقدان قرار گرفت. گفته می شود تماشاچیان حاضر در این جشنواره بعد از تماشای این فیلم هشت دقیقه ایستاده عوامل فیلم را تشویق کردند. بسیاری معتقدند “واکین فینیکس” (Joaquin Phoenix) با اجرای بی نظیرش در نقش “آرتور فلک” بدون شک یکی از گزینه های اصلی اسکار 2020 خواهد بود.

یکی از منتقدان معتقد است: “تاریخ به قبل و بعد از فیلم جوکر تبدیل خواهد شد؛ نمی دانم آیا دنیا برای دیدن چنین فیلمی آمادگی دارد یا نه” دیگر منتقدان نیز این فیلم را شاهکاری تلخ، عمیق و یک پدیده توصیف کرده اند.

“فینیکس” روز شنبه در کنفرانس مطبوعاتی جشنواره فیلم ونیز گفت: “ما هر روز احساس می کردیم که یک جنبه از شخصیت “جوکر” را کشف‌ کرده ایم و این اتفاق تا روز آخر ادامه داشت.
من برای درک بهتر شخصیت و انگیزه هایش کتاب هایی در مورد قاتلین سیاسی خواندم ولی در نهایت کتاب ها فقط برای اطلاعات بود. من “آرتور” را یک شخصیت سخت گیر و نکته سنج در نظر گرفتم. دارای نوعی وسواس. ولی همچنان نیازمند آزادی عملی بودم که بتوانم شخصیتی غیر قابل شناسایی خلق کنم. این یک شخصیت خیالی است و قصد من این بود که شخصیتی را بسازم که روانشناسان نتوانند در دسته بندیهای شخصیتی قرار دهند.
من از هیچ کدام از شخصیت های قبلی “جوکر” (مانند جوکرِ هیث لجر) نمونه برداری نکردم و حتی اجازه ندادم این نمونه‌ها تاثیری در شخصیتی که خلق میکنم بگذارند.”

فیلم “جوکر” با اینکه اقتباسی از کمیک های دی سی است، اما داستانی کاملا متفاوت دارد و به طور اختصاصی به روایت زندگی شخصیت “آرتور فلک”، کسی که رویای کمدین شدن را در سر دارد و در این راه ناکام مانده است، می پردازد. این شخصیت در تاریکی وجودش غرق شده و به فروپاشی روانی می رسد؛ تا جایی که به یک قاتل خطرناک تبدیل می شود.

“رابرت دنیرو” (Robert De Niro) و “زازی بیتز” (Zazie Beetz) از دیگر بازیگران این فیلم هستند. فیلم درام و جنایی “جوکر” در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۲ مهر ۱۳۹۸) به طور رسمی در سینما های ایالت متحد آمریکا اکران خواهد شد.

دیدگاه‌ها

بستن فرم