8 فیلم برتر سینما با موضوع اسکیت‌بردینگ

لذت دیدن اجرای باشکوه ورزشکاران محبوبمان در زمین بازی تکرار نشدنی است. حالا وقتی این هیجان در فیلمی به تصویر کشیده شود، تجربه ای فراموش نشدنی را به ارمغان می آورد. در بین تمام فیلم های ورزشی که تا به الان ساخته شده اند، تعداد کمی از آنها به اندازه فیلم های مربوط به ورزش اسکیت تاثیرگذار بوده اند. خرده فرهنگ ورزش اسکیت در میان نسلهای مختلف در آمریکا و دیگر قسمتهای جهان بر مد، زبان و حتی موسیقی تاثیر به سزایی داشته است. فرهنگ ورزش اسکیت مانند آتش سوزی 1970، به سرعت پخش شد آن هم پس از ساخت پارکهای مخصوص اسکیت که در آن اسکیت سواران حرفه ای به اجرای حرکات نمایشی مشغول می شدند و حتی موفق به جذب تماشاگرانی برای خود شدند.

فیلم “قلعه ای در آسمان” (Tharshin) ساخت سال 1986 به یکی از مهم ترین فیلم ها در تاریخ اسکیت تبدیل شد، و به گسترش محبوبیت این ورزش کمک بسیاری کرد. با اینحال شروع ساخت فیلم های ورزشی از سال 1970 بود مانند “فریویلین” (Freewhileein 1976)، “اسکیت برد” (Skateboard 1978) و “اسکیت برد دیوانه” (Skateboard Madsness 1980) که این ژانر را تحت تاثیر قرار دادند. با توجه به تمام چیزهایی که گفتیم، لیستی از بهترین فیلم هایی با موضوع ورزش اسکیت برایتان آماده کردیم. امیدواریم لذت ببرید.  با پروشات همراه باشید.


8. درخشش مکعب –  Gleaming the Cube -1989

یکی از تاثیرگذارترین فیلم ها با این موضوع “درخشش مکعب” است که “کریستین اسلیتر” بازیگر نقش اصلی، پسر 16 ساله ای به نام “برایان کلی” است که در اسکیت حرفه ای است. برایان با پدر و مادرش رابطه خوبی ندارد اما برادر ناتنی اش “وین” را دوست دارد چون وین علاقه او به اسکیت سواری را حمایت میکند، با اینکه خبر دارد او دردسرهایی درست کرده و قانون شکنی هایی انجام داده. بعد از اینکه وین به خاطر تحقیقاتش در زمینه قاچاق اسلحه به قتل می رسد، برایان تصمیم می گیرد تا مجرمان را تعقیب کند و آنها را به سزای اعمالشان برساند.

این فیلم پر از صحنه های زیبای اسکیت سواری توسط اسکیت سواران حرفه ای مانند؛ مارک روگوسکی ، لنس ماونتین و مایک مک گیل می باشد. برایان با توانایی اش در اسکیت سواری موفق به تعقیب مجرمان می شود و همین باعث ایجاد بهترین صحنه های اسکیت در سینما می شود. با آنکه “درخشش مکعب” در گیشه فروش زیادی نداشت اما توانست در طی سالها طرفداران پرشوری به دست آورد. این فیلم برای کسانی که به دنبال چگونگی فرهنگ اسکیت در دوره 1980 هستند بسیار مناسب و قانع کننده است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های ورزشی که در سال 2018 اکران شدند


7. بچه ها – 1995 – Kids

“بچه ها” فیلمی از “لری کلارک” یکی از بحث برانگیز ترین و شگفت آورترین فیلم های زمان خودش بود که بخش های تاریک فرهنگ اسکیت را به خوبی به نمایش گذاشت. فیلم درباره جوانی پردردسر به نام تلی است که زندگی اش بر پایه  مواد، رابطه جنسی و مشروب است. او فقط به دنبال این است که با دختران باکره رابطه جنسی برقرار کند اما از آنها مخفی میکند که به ایدز مبتلا است. این موضوع زمانی روشن می شود که جنی که تنها با تلی رابطه جنسی داشته، پی میبرد که میتلا به ایدز است. درحالی که جنی سعی دارد تلی را از این مسئله آگاه کند، فاجعه ای بزرگ برای تلی اتفاق میافتد. هر فرهنگی که در خیابانها رشد می کند، تاریکی های خود را نیز دارد و این جنبه تاریک به خوبی در این فیلم به تصویر کشیده شده است. “بچه ها” تلاش زیادی کرده تا جامعه را از مشکلاتی جوانان را گرفتار می کند آگاه کند. منتقدان واکنش های متفاوتی نسبت به این فیلم داشتند.

همچنین بخوانید: معرفی 12 انیمه ورزشی برتر تمام زمان ها


6. پارانوئید پارک – 2007 – Paranoid Park

فیلم “پارانوئید پارک” به کارگردانی “گاس ون سنت” در سال 2007 یکی از بهترین فیلم های اسکیت برد در زمان خود است. فیلم درباره مردی جوان به نام الکس است که زمانی که دزدکی در حال سوار شدن به یک قطار باری بود، یک مامور امنیتی را به طور تصادفی به قتل می رساند. با اینکه الکس تلاشش را می کند تا آلت قتاله که اسکیت بردش است را از بین ببرد، اما پلیس آن را پیدا میکند و اینجاست که او در وضعیتی خطرناک قرار می گیرد. توانایی “ون سنت” در ایجاد ترس و وحشت در این فیلم طنین انداز است. او با اضافه کردن چاشنی جلوه های بصری و موسیقیایی شگفت انگیز، این فیلم را به یک تجربه سینمایی بی نظیر و به یکی از بهترینها در این موضوع تبدیل می کند.

همچنین بخوانید: معرفی 16 فیلم برتر درباره مسابقات اتومبیل رانی خیابانی


5. آشپزخانه اسکیت – 2018 – Skate kitchen

“آشپزخانه اسکیت” ساخت سال 2018 سومین فیلم ساخته “کریستال موسل” است، و “ریچل وینبرگ” در نقش شخصیت اصلی فیلم دختری اسکیت باز به نام “کمیل” است. کمیل بعد از اینکه حین اسکیت سواری آسیب میبیند، مجبور می شود به خواست مادرش از انجام آن خودداری کند. اما از آنجا که او شیفته اسکیت سواری و فرهنگ آن است، نمیتواند به همین سادگی جلوی خودش را بگیرد. او با یک تیم اسکیت دختران آشنا می شود که با آنها دوست شده و طی گذشت زمان رابطه نزدیکی میان آنها شکل میگیرد. با اینحال اوضاع همیشه بر وقف مراد او نمی ماند، چرا که یک سوء تفاهم منجر به مشاجره ای سنگین بین آنها می شود. “آشپزخانه اسکیت” به طور جالب توجهی رابطه میان اسکیت سواران دختر را به جنگ تبدیل می کند. این فیلم شامل تصاویر خیره کننده ای از دختران که هنگام اسکیت سواری به سرعت از میان ماشین ها عبورمی کرده و به رقابت با همتایان مرد خود می پردازند، است.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های اکشن سال 2019


4. دهه نودی ها – 2018 – Mid90s

” دهه نودی ها” اولین فیلم ساخته “جونا هیل” است که “سانی سولجیک” اسکیت سوار و شخصیت اصلی آن را بر عهده دارد. سولجیک نقش پسره بچه ای به نام استیو که تحت تاثیر یک گروه اسکیت سواری است را دارد و فیلم دوستی میان آنها را به تصویر می کشد. استیو برای اینکه وارد این گروه بشود، اسکیت بردی تهیه می کند و شروع به رفت و آمد با آنها می کند. استیو با ملحق شدن به این گروه خیابانی، اولین تجربه هایش با مواد، رابطه جنسی و الکل را خواهد داشت که علاوه بر خطر تصادفات اینها هم به نگرانی مادر و برادر بزگش اضافه می شوند. این فیلم با وکنشهای مثبت از سوی منتقدان قرار گرفت و نویسندگی و کارگردانی هیل مورد تحسین قرار گرفت. شخصیتهای داستان دوستداشتنی و جذاب هستند و باعث می شوند که به وضعیتشان اهمیت دهید.

همچنین بخوانید: 39 فیلم برتر هالیوود در دهه 90 میلادی که حتما باید ببینید


3. قلعه ای در آسمان – 1986 – Tharshin

اگر فیلم “داستان ضلع غربی” (West Side Story) را تماشا کرده اید پس باید با ساختار این نوع فیلم ساخت 1986 آشنا باشید. داستان این فیلم درباره رقابت میان دو گروه اسکیت باز است که وقتی فردی  از اعضای یکی از گروه ها عاشق خواهر عضوی از گروه رقیب می شود، این ماجرا رفته رفته پیچیده تر می شود. فیلم فرهنگ اسکیت سواری آمریکا و آمیختگی آن با موسیقی و مد را در دهه 1980 را به خوبی به تصویر می کشد. برخی تصاویر در این فیلم از بهترین اسکیت سواران آمریکا گرفته شده که توانایی هایشان مانند خود فیلم متاثر کننده است.

همچنین بخوانید: معرفی 16 سریال تلویزیونی زیبا و دیدنی دهه 90 میلادی که نباید از دست بدهید


2. چه خبر راک استارها – 2005 – Wassup Rockers

همیشه ارتباط ماندگاری بین موسیقی پانک راک و اسکیت سواری وجود داشته است، زیرا هر دوی اینها مسئول ایجاد فرهنگ ، مد و سبک زیرزمینی بوده اند. فیلم ” چه خبر راک استارها” ساخت سال 2005 به کارگردانی “لری کلارک” این ارتباط را به خوبی به تصویر می کشد. شخصیت های اصلی داستان گروهی از نوجوانان آمریکایی  گواتمالایی و گروهی نوجوانان از آمریکایی سالوادوری هستند که عاشق گروه موسیقی پانک راک رومانس می باشند. تمرکز اصلی فیلم روی تجربه ی کودکی آنها در لس آنجلس است. آنها همچنان به اسکیت عشق می ورزند، در حالی که با مشکلات متعددی مانند نژادپرستی سر و کار دارند و سعی می کنند تا از خشونت هایی که در محله خود شاهد آن هستند اجتناب کنند.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر هالیوود که ستارگان کشتی کج (WWE) در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اند


1. رویاهای خیابانی – 2009 – Street Dreams

“رویاهای خیابانی” با بازی “پاول رودریگز” در نقش “دریک کابررا” اسکیت سواری حرفه ای که آنطور که باید و شاید مورد احترام پدر و مادر و یا حتی دوست دخترش نیست، می باشد. دریک در اسکیت سواری بسیار پرشور است که از منفی نگری اطرافیانش به عنوان منبع انگیزه استفاده می کند تا بتواند تمرین کند و مهارتهایش را پرورش دهد. فیلم سفر او را در تغییر از فردی ناموفق به قهرمانی در زمینه اسکیت را به تصویر می کشد. با اینحال راه موفقیت او بسیار پرمانع و خطرناک است. این فیلم نگاه شگفت انگیزی به جنبه رقابتی اسکیت و مشکلاتی یک اسکیت باز در راه کسب حمایت باید از آن عبور کند دارد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره زندگی موسیقی دان ها


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم