لیست بهترین فیلم‌های عاشقانه غم‌انگیز در تاریخ سینما که باید تماشا کنید

ژانر عاشقانه یکی از محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی است زیرا تمشاگران را با احساسات شخصی رودررو می‌کند. برخی با داستان‌های صفحه سینما داستان‌های عاشقانه خود را بازگو می‌کنند و برخی دیگر با الهام از آن داستان‌های خود را آغاز خواهند کرد. در هر صورت، تا زمانی که فیلمسازان زوایای جدیدی از این ژانر را به نمایش بگذراند، فیلم‌های عاشقانه تماشاگران را به سالن‌های سینما خواهند کشاند.

اما تمام داستان‌های عاشقانه سرانجام خوشی ندارند. برخی با جدایی و مرگ‌های غم‌انگیز گره می‌خورند. فیلمسازان هالیوودی با نمایش داستان‌های غم‌انگیز عاشقانه فیلم‌های رئال عرضه می‌کنند. از فیلم‌های کلاسیک گرفته تا مدرن، فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های تراژیک و داستان‌های شاد با پایان غم‌انگیز، هالیوود در تمام بخش‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. باید بگوییم فیلم‌های این لیست داستان را فاش می‌کند، پس اگر این آثار را تماشا نکرده‌اید، این موضوع را مدنظر قرار دهید. با پروشات همراه باشید.


18. ستاره‌ای متولد شده است – ۲۰۱۸ – A Star Is Born

در پایه و اساس این داستان تم‌هایی وجود دارد که در سرتاسر فیلم تکرار می‌شوند. رابطه‌ی عاشقانه‌ی بین یک ستاره‌ی موسیقی در حال افول و یک ستاره موسیقی در حال اوج گرفتن باعث به وجود آمدن یک داستان تراژیک می‌شود. استقبالی که از این فیلم شد خود نشان دهنده‌ی زیبایی و ارزش این فیلم است. مشکلاتی مانند رفتارهای خود‌ تخریبگرانه یا روابط دردناک با صمیمیت نامعمولی در سرتاسر فیلم نمایش داده می‌شوند. “ستاره‌ای متولد شده است” فیلمی آرام و ناراحت کننده‌ است که روحیات کارگردانش را منعکس می‌کند. اما موسیقی هم یکی از نکات مهم این فیلم است. موسیقی در این فیلم چیزی است که زندگی و روح دو شخصیت اصلی را به هم پیوند زده است. داستان فیلم “ستاره‌ای متولد شده است” سرشار از اشتیاق، جزییات و اهداف زیبا‌شناسانه است.


17. توی جایگزین ناپذیر – Irreplaceable You – ۲۰۱۸

سام و ابی از زمان کودکی جدایی ناپذیر بودند. در بزرگسالی تصمیم گرفتند باهم ازدواج کنند. اما با ابتلای ابی به سرطان زندگی آن ها دگرگون شد. ابی که از شرایط جدید نترسیده تصمیم می گیرد از زندگی اش به نحو احسن استفاده کند. یکی از اولیت های زندگی او یافتن یک فرد مناسب برای سام است. ابی می ترسد که پس از مرگش سام تنها و غمگین شود. اما انسان نمی تواند همه چیز را کنترل و درست کند. هرآنچه که پشت سر می گذارید از پس خود برمیاد و ابی نباید در این باره نگران باشد.


16. مرا با نامت صدا کن – ۲۰۱۷ – Call Me by Your Name

این فیلم یکی از زیبا‌ترین فیلم‌های سال های اخیر از لحاظ محتوا است. تیموتی شلمی در این سن، واقعا بازی قدرتمندی از خود ارائه داده و آرمی همر یک نقش قابل قبول بازی کرده است. فضاسازی های فیلم بسیار خوب بوده و کاملا در اواخر دهه ۸۰ میلادی غرق شده است. “مرا با نامت صدا کن” تمامی ویژگی‌های یک فیلم عاشقانه را داشته و آن‌ها را بسیار زیبا در کنار هم قرار داده و بیشتر به زیبایی‌ها پرداخته است.

داستان این فیلم درباره عشقی ممنوعه میان یک دانشجوی ۲۴ ساله (آرمی همر) و پسر رئیسش که ۱۷ ساله است (تیموتی شالامی) می‌باشد، که در ابتدا وقتی چند سال پیش منتشر شد، از جانب منتقدان مورد تحسین زیادی قرار گرفت و نامزد جایزه‌های متعددی شد.


15. پرتره‌ی بانویی در آتش – 2019 – Portrait of A Lady on Fire

فیلم “پرتره بانویی در آتش” توجه خاصی به جزئیات داشته و برای همین شاهد سکانس‌های طولانی و کند در این فیلم هستیم که فقط به نمایش کارهای جزئی کارکترها می‌پردازد. دیدن تلاش‌های ماریان برای نزدیک شدن به دختری که غمگین، عصبانی و سردرگم است، تماشای فیلم را به نوعی دیدنی‌تر کرده و در این میان مسائلی مثل اختلاف طبقاتی،‌ رنج زنان و جامعه مردسالار قرن هجدهم را به‌خوبی در ذهن مخاطب به‌وجود می‌آورد.

“پرتره بانویی در آتش” فیلمی آرام است و داستان آن هم به‌آرامی جلو می‌رود؛ اغلب سکانس‌های این فیلم در تاریکی شب رخ می‌دهند که این خود شاید نمادی از دنیای تیره و تار کارکترها باشد. دیالوگ‌های فیلم نیز با ظرافت خاصی انتخاب شده‌اند و نباید از قدرت بازیگری دو بازیگر اصلی این فیلم در هرچه تماشایی‌تر شدن آن غافل باشیم. گرچه فیلم “پرتره بانویی در آتش” در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم چندان دیده نشد، اما مخاطبان و منتقدان زیادی این فیلم را ارزشمند و دیدنی دانستند که امتیازهای بالای آن گواه این مطلب می‌باشد.


14. پسرها گریه نمی‌کنند – 1999 – Boys’ Don’t Cry

متفاوت بودن بد نیست اما متاسفانه ما انسان ها این مفهوم را بد برداشت کرده ایم و هرگز از تحقیر و سرزنش افرادی که از ما کمتر هستند، دست برنمی داریم. زندگی برندون تینا، ترنس آمریکایی که برای زندگی و یافتن عشق هویت مردانه را انتخاب کرده و به طرز هولناکی کشته شده، در این فیلم اقتباسی از رمان کیمبرلی پیرس آورده شده است. این فیلم آنقدر خوش ساخت است که تماشاگران می توانند درد زندگی برندون در یافتن عشق و آرامش را درک کنند. این فیلم داستان جامعه دموکراتیک و عشق میان برندون و لانا در این هیاهو را نشان دهد.

هیلاری سوانک نقش برندون تینا را نشان می دهد که عشق او هنجارهای اجتماعی و محدودیت های زن و مرد را کنار میزند. او با اجرای بی نظیر خود تمایلات و زیبایی هویت نامعمول او را نشان می دهد. او بسیار احساسی و طبیعی است و نبرد میان عشق و جایگاه اجتماعی را نشان می دهد. بهترین اجرای سوانک و یکی از بهترین فیلم های تاریخ.

همچنین بخوانید: اگر از طرفداران دیوید فینچر هستید این ۱۰ فیلم را نباید از دست دهید!


13. من پیش از تو – 2016 – Me Before You

داستان احساسی عشق میان یک پرستار و یک پسر فلج که زندگی هردویشان تغییر کرده و با این حال غم لحظه ای رهایشان نمی کند. یکی از بهترین فیلم های سینما درباره افراد بیمار که زندگی را رها کرده اند و با دیدن این فیلم میبینید که باید از زندگی نهایت استفاده را ببرید. این فیلم برای نمایش یک فرد فلج به عنوان یک فرد منزوی با نقدهای بسیار مواجه شد.


12. پیاده‌روی به‌یادماندنی – 2002 – A Walk to Remember

یک فیلم اقتباسی از رمان معروف نیکلاس اسپارکس با یک داستان جذاب درباره عشق های غم انگیز که نشان می دهد عشق درمان هرچیزی است، حتی غم و اندوه! این فیلم با داستان عشق جیمی و لندن، پیام عجیبی را نشان می دهد، مبنی بر اینکه عشق می تواند تا ابد باقی بماند. این فیلم گرچه ابتدا با واکنش منفی منتقدین مواجه شد، اما بعدها با موفقیت روبرو شد.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه پیاده روی به یادماندنی (A Walk To Remember)


11. دفترچه خاطرات – 2004 – The Notebook

یک فیلم اقتباسی با بازی رایان گاسلینگ و ریچل مک آدامز درباره دو بیمار خانه سالمندان که دوک برای زن مسنی که یکی از بیماران است دفترچه خاطرات می خواند. در این داستان میبینیم که نوآ و آلی از هم جدا شده و دوباره در کنار هم قرار می گیرند. تماشاگران به سرعت عاشق عناصر عشق و فراق فیلم شده و تماشاگران از آن استقبال کردند.


10. مرا به‌یاد داشته باش – 2010 – Remember Me

یک فیلم با روایت جذاب و اجرای دیدنی رابرت پاتینوسن درباره پسر تنهایی که با پدر تاجرش رابطه خوبی ندارد. او برای پیروزی در یک شرط عاشق الی می شود. سپس به عنوان یک پسر تغییر کرده بر زندگی اطرافیان تاثیر می گذارد، تا اینکه همه چیز تغییر می کند. یک داستان عاشقانه با اشاره به حملات 11 سپتامبر سال 2001. داستان عاشقانه این فیلم با پایان شوکه کننده اش اشک تان را درمی آورد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر نیکلاس کیج که باید تماشا کنید


9. پی‌نوشت دوستت دارم – 2007 – P.S. I Love You

فیلمی با حضور هیلاری سوانک و جرارد باتلر درباره بیوه جوانی که پس از مرگ همسر در غم و تنهایی فرو رفته و نمی خواهد زندگی جدیدی را آغاز کند. سپس از همسر متوفی اش نامه هایی دریافت کرده و  با عشق ورزی با زندگی و یافتن دلیل جدیدی در آن به زندگی ادامه می دهد. این فیلم اقتباسی از رمان پرفروش سیسیلیا اهرن به همین نام، توسط ریچارد لگریونز کارگردانی شد و با نمایش پیام جدیدی درباره عشق نشان می دهد که غم پایان زندگی نیست.


8. اگر می‌شد – 2004 – If Only

یک فیلم فانتزی رمانتیک محصول سال 2004 به کارگردانی جیل جانگر، با بازی جنیفر لاو هویت و پل نیکلاس در نقش های اصلی که داستان عاشقانه متفاوتی را نشان می دهد. یک مرد معتاد به الکل به دوست دخترش کم توجهی کرده و یک روز خواب عجیبی می بیند. داستان با این وقایع اهمیت اظهار عشق و اعتراف به آن را نشان می دهد. این فیلم با امتیاز 7.2 IMDB با موفقیت هنری و تجاری مواجه شد. همچنین با یک پایان غم انگیز اهمیت عشق را نشان می دهد.

همچنین بخوانید: برترین فیلم های عاشقانه تاریخ سینما با موضوع عشق یک طرفه


7. بالا – 2009 – Up

این فیلم انیمیشن پیکسار یک داستان عاشقانه است که با مرگ یکی از شخصیت های اصلی همراه می شود. کارگردان این فیلم، پیت داکتر، داستان دو فرد ماجراحو به نام های کارل فردریکسون و الی را نشان می دهد که از کودکی به هم علاقه دارند. پس از ازدواج در بزرگسالی برای سفر به آبشار بهشت پول پس انداز می کنند، اما نیازهای زندگی مانع رسیدن به این هدف می شود. با پیری مرگ هم فرا می رسد. حالا کارل می خواهد رویای الی را عملی کند. نیمه اول فیلم بسیار رئال بوده و تماشاگران داستان عاشقانه این زوج را دوست دارند.


6. بخت پریشان – 2014 – The Fault In Our Stars

یک فیلم اقتباسی از رمان جان گرین درباره یک بیمار مبتلا به سرطان به نام هزل با بازی شیلین وودلی به کارگردانی جاش بون که در شکل دادن به داستان این دو بیمار مبتلا به سرطان موفق عمل کرد. با دیدن این فیلم با هزل و آگوستس که می دانند در بستر مرگ هستند و از زمان خود استفاده می کنند، لذت می برید. عناصر عاشقانه در کنار عناصر غم آلود، داستان عشق و زندگی این قهرمان ها را جذاب می کند. پایان غم انگیز نیز جذابیت فیلم را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه بخت پریشان (The Fault In Our Stars)


5. پرده رنگی – 2006 – The Painted Veil

یکی از بهترین درام های عاشقانه که تا به حال تماشا کرده اید. داستان های عاشقانه یا درام ها معمولا به دام کلیشه ها می افتند، اما این فیلم چنین نیست. یک داستان کامل، زیبا و تاثیرگذار، که با گره اخلاقی دو شخصیت متوجه می شوید کسی کامل نیست.


4. رومئو و ژولیت – 1996 – Romeo and Juliet

یک فیلم اقتباسی از نمایشنامه ویلیام شکسپیر از باز لورمن که داستان غم انگیز دو عاشق نگون بخت ورونا را که به دلیل مشکلات خانوادگی از دنیا می روند را نمایش می دهد. لئوناردو دی کاپریو نقش رومئو مونتیگو و کلیر دنیز نقش ژوئلیت کاپولت را ایفا می کنند. این فیلم نشان می دهد که عشق پرشور آنها چگونه به غم بدل شده و سوتفاهم باعث مرگ آنها می شود. این فیلم نامزد دو جایزه اسکار شد و پایان قابل پیشبینی آن تاثیرگذار است.

همچنین بخوانید: 


3. تایتانیک – 1997 – Titanic

یکی از برترین داستان های عاشقانه غم انگیز که نامزد 14 جایزه اسکار شد و نه تنها 11 جایزه را از آن خود کرد، بلکه قلب ما را ربود. یک مسافر ثروتمند انگلیسی سوار بر تایتانیک لوکس، عاشق مسافر فقیر شده و بنابراین روایت عشق به نمایش درمی آید. جیمز کامرون کارگردان براساس این وقایع یک فیلم هنرمندانه ساخت و این فیلم میلیون ها طرفدار در سراسر جهان به دست آورد. داستان عاشقانه جک و رز برای سینمادوستان جذاب بوده و پس از یخ زدن جک بر روی یخ های اقیانوس اطلس نمی توانیم جلوی اشک مان را بگیریم. این فیلم نه تنها با مرگ شخصیت اصلی همراه بود بلکه اوج غم فیلم های عاشقانه را نمایش داد.


2. کوهستان بروکبک – 2005 – Brokeback Mountain

یک داستان عاشقانه قدرتمند و تاثیرگذار درباره دو گاوچران که نه تنها جایزه اسکار فیلم برتر را دریافت کرد، بلکه پرطرفدار بود. این داستان با نمایش عشق دو همجنسگرا هرگز به کلیشه دچار نشد. روایت تمثیل گونه داستان را زیباتر کرده و پس از پایان فیلم دوست دارید مجددا آن را تماشا کنید. بدون شک این فیلم بهترین اثر انگ لی است.

همچنین بخوانید: معرفی 6 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “تایتانیک” (Titanic)


1. عشق – 2012 – Amour

یک فیلم فرانسوی به نام عشق که هیچ فیلم دیگری در این قرن نتوانست درد و رنج عشق را به خوبی این اثر نشان دهد. شاید تماشای فیلم دشوار باشد اما نقطه اوج زیبا آن را دیدنی می کند. تا روزها و حتی هفته ها پس از تماشای فیلم به آن فکر می کنید. بنابراین اثر این فیلم میشائیل هانکه بسیار زیاد است.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (5)

بستن فرم

 1. ابرى

  بهمن 15, 1399

  لطفا فيلم five feet Apart رو هم معرفى كنيد فيلم خيلى خيلى قشنگيه

  پاسخ

  • خاطره باقری در پاسخ به ابرى

   بهمن 17, 1399

   ممنون از پیشنهادتون. اگر لیست رو بلندتر کردیم حتما.

   پاسخ

 2. H

  مرداد 14, 1398

  دمت گرم ممنون

  پاسخ

 3. Dvrpnh

  مرداد 13, 1398

  سلام واقعا فیلمای عالی هستن من اکثرشو دیدم و به نظرم بخت پریشان اگر با دوبله یا زیرنویسه خوب ببینیدش محشره من باهاش گریه کردم از بس غم انگیز بود و واقعا اینو پیشنهاد میکنم فیلم من پیش از تو هم فیلم خیلی جالب و قشنگ و غم انگیزی بود و جذابیت خودشو داشت فیلم دفترچه خاطرات هم به قشنگی این دوتا که گفتم نیستن ولی بد هم نیستش و فیلم رمئو و ژولیت و تایتانیک هم اکثرا داستان و فیلمشو شنیدن و دیدن. این دو هم فیلم های خیلی خوب و معروفی هستن . فیلم پی نوشت دوستت دارم هم فیلم بدی نیست ولی خیلی خوب هم نیست فیلم بالا هم که دیگه مطمئنم همه دیدنش و نیازی به توضیح نداره

  پاسخ

  • zahraa در پاسخ به Dvrpnh

   آبان 7, 1399

   نظری که دادی عاالی بود

   پاسخ