10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه داستان اسباب بازی (Toy Story)

جان لستر در فیلم انیمیشن خود “داستان اسباب بازی” داستان و دنیای بسیار جذابی ساخت. داستان اسباب بازی، یکی از نمونه های بارز ژانر انیمیشن است. این فیلم که توسط جان لستر به عنوان کارگردان، و جاس ودن، اندرو استنتن، جوئل کوهن، و الک سوکولو به عنوان دستیار نویسنده تهیه شد، در دنیایی که عروسک ها زنده می شوند و انسان ها غایب هستند، شکل گرفته است.

این فیلم داستان وودی، یک گاوچران عروسکی پارچه ای قدیمی را به نمایش می گذارد که با جلب توجه اندی به باز، ادم فضایی اسباب بازی مدرن و قابلیت های خاصش، موقعیتش به عنوان اسباب بازی محبوب اندی به خطر می افتد. داستان درباره ماجراجویی های این دو است که با وجود اینکه رقیبان سرسخت هم هستند، کم کم با هم دوست می شوند اما چند واقعه منجر به دور شدن هر دو از خانه و جدایی شان از اندی می شود. “داستان اسباب بازی” با صداپیشگی تام هنکس و تیم الن بر روی شخصیت های وودی و باز، به یک شاهکار بدل شده است. این دو بازیگر اوج جذابیت صدایشان را به نمایش می گذارند که باعث می شود شخصیت خودشان با کاراکتر اسباب بازی ها به زیبایی تلفیق شود.

این انیمیشن طنزآمیز از قلب فیلم کوتاه استودیو “پیکسار” (Pixar) به نام ” اسباب‌بازی فلزی” (Tin Toy) که آن را هم جان لسترکارگزدانی کرده است، متولد شد.  داستان اسباب بازی در 19 نوامبر 1995 در تئاتر ال کپتین برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد و سه روز بعد در معرض اکران عموم قرار داده شد. این فیلم با نقدهای مثبت بسیار زیادی روبرو و برای چندین جایزه نامزد شد. درمراسم اسکار، نامزد 4 جایزه، و برنده جایزه “دستاوردهای ویژه” شد. مراسم امی را با برنده شدن 8 جایزه پارو کرد. داستان اسباب بازی طی سالها به  “برترین فیلم انیمیشنی که تابحال ساخته شده” تبدیل شد. این فیلم درسال 2005 برای جای گرفتن در فهرست فیلم های ملی انتخاب شد که باعث شد به افسانه بدل شود. موفقیت تجاری بدست آمده به سرمایه گذاری برای ساخت دو قسمت دیگر از آن کمک کرد و اکنون قسمت چهارم هم آماده اکران است.

در این فهرست، فیلم هایی را در نظر گرفتیم که  ساختار داستانی و درونمایه ای مشابه این انیمیشن کلاسیک دارند.  پس بدون فوت وقت این فهرست از بهترین فیلم های مشابه داستان اسباب بازی را تقدیم می کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. هابیت : یک سفر غیر منتظره – The Hobbit: An Unexpected Journey – 2012

یک فیلم که سه گانه اسطوره ای  “ارباب حلقه ها” (Lord of the Rings’) ادامه آن را به نمایش می گذاشت، هابیت: یک سفر غیر منتظره است که در آن پیتر جکسون بر مسند ریاست نشسته است.  این فیلم که وقایع آن در “میانه زمین” حدود 77 سال قبل از اتفاقات ارباب حلقه ها اتفاق می افتند، داستان بیلبو بگینز که یک هابیت انقلابی است را روایت می کند که ماجراجویی قهرمانانه ای را آغاز می کند تا به همراه یک گروه از دورف ها به کوه ها ی تنهایی در لانه اژدها برسد. این فیلم تخیلی بسیار ماجراجویانه، مارتین فریمن را به عنوان هابیت افتخاری و ایان مک کلن را در نقش گندالف خاکستری به عنوان شخصیت های اصلی داستان در بر دارد. گرچه این فیلم به هیچ وجه به پای ارباب حلقه ها نمی رسد، اما برای سرگرمی خوب است و دیدگاهی ریزبینانه در مورد شخصیت اصلی که مردی جوان است، ارائه می دهد.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه سه گانه ارباب حلقه ها (The Lord of the Rings)


9. جومانجی : به جنگل خوش آمدید – Jumanji: Welcome to the Jungle – 2017

این فیلم که ادامه “زاتورا : یک ماجرای فضایی، 2005” (Zathura: A Space Adventure) و سومین قسمت از سری فیلم های جومانجی است، داستان چهار نوجوان را روایت می کند که پس از بازداشت، بازی رایانه ای جومانجی را پیدا می کنند. همانند آنچه در بازی تخته ای جادویی اتفاق افتاد، آنها در بازی به دام می افتند و کم کم متوجه می شوند که تنها راه فرار همکاری با هم برای تمام کردن بازی است. همچنین این چهار نفر به چهار بازیکن بازی تبدیل می شوند که هرکدام قدرت های مخصوص خود را دارند. این فیلم به خاطر نمایش دوباره جادوی جومانجی (1995) تعجب همگان را بر انگیخت اما بطور همزمان مفاهیمی که هماهنگ با دوران جدید امروزی است را با آن تلفیق کرد. این فیلم که توسط جیک کسدن کارگردانی و با کمک کریس مک منا ، اریک سامرز، اسکات روزنبرگ، و جف پینکر نوشت شده است، درونمایه ای طنز را با کمک بازیگران اصلی به نمایش می گذارد. دواین جانسون، جک بلک،کون هارت و کرن گلن که در نقش بازیکنان بازی رایانه ای فرو می روند، فیلم را به ترکیبی قهقهه آور تبدیل می کنند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های اکشن سال 2019-2020 که نباید از دست بدهید


8. سرگذشت نارنیا : شیر، جادوگر ، و کمد -The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 2005

این فیلم اقتباسی از داستان “شیر، جادوگر، و کمد ” سی اس لویس نوشته سال 1950  در سال 2005 ساخته شد و ماجراهای پیتر، سوزان، ادمند، و لوسی که چهار کودک انگلیسی هستند را نشان می دهد که در ورای کمد لباسشان دنیایی جدید را کشف کرده و از طریق آن به سرزمین نارنیا سفر می کنند. با اینکه همه چیز در ابتدا خوشحال کننده بنظر می رسد، آنها در می یابند که این سرزمین تحت نفوذ جادوگر سفید در زمستان ابدی به سر می برد و این مسئولیت آنهاست که آن را آزاد کرده و سعادت را تحت فروانروایی شیربازگردانند. این فیلم بسیار تخیلی از نکته های داستان سرایی ارباب حلقه ها  برای ساخت دنیای زیبایش بهره می گیرد. این محصول به کارگردانی اندرو ادمسن و نویسندگی ان پیکاک، کریستفر مارکوس، استفن مک فیلی، و خود ادمسن، نقدهای مثبتی دریافت کرد و پرفروش بود. سازندگان این فیلم از زمان اکرانش این داستان را تا دو قسمت دیگر به نام های “شاهزاده کاسپین” (Prince Caspian، 2008 ) و “سفر کشتی سپیده پیما” (The Voyage of the Dawn Treader، 2010) گسترش داده اند.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه مجموعه هری پاتر (Harry Potter)


7. ثور : رگنراک – Thor: Ragnarok – 2017

این فیلم که شخصیت تور در آن به زیر کشیده شده، داستان خدای رعد وبرق را روایت می کند که در سرزمین ساکار که تحت فرمانروایی مگالومانیاک یا استاد بزرگ، فرود آمده است. او که به عنوان سرباز به اسارت در آمده، باید از این سرزمین فرار کرده و مردمانش در ازگارد را نجات داده و رگنراک، که به معنای تباهی دنیای او به دست خواهر قدرتمند و بدجنسش هلاست، را متوقف کند.

تایکا وایکی به عنوان کارگردان و اریک پیرسن، کرگ کایل، و کریستوفر ال یوست به عنوان نویسنگان ، این فیلم با اجرای کریس همسورث، مارک روفالو، تام هیدلستون، و ادریس البا، را ساخته اند. بازیگران شخصیت هایشان را تحسین کرده اند و کیت بلانشت نقش هلا،  جف گلدبام نقش استاد بزرگ، و تسا تامپسون در نقش والکایری بازی کرده اند. چیزی که این محصول را به فیلمی اینچنین بینظیر تبدیل کرده، فاصله گرفتن از داستان های سنتی استودیو مارول می باشد. به علاوه، این فیلم نشان دهنده سبک مخصوص کارگردان در دنبال نکردن سبک و سیاق دیگر فیلم های مارول است.

همچنین بخوانید: معرفی 20 سریال برتر تاریخ شبکه HBO


6. جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها – Fantastic Beasts and Where to Find Them – 2016

این فیلم که هم دنباله فیلم های هری پاتر (Harry Potter) است و هم کمی از دنیای آن فاصله گرفته، بر اساس کتابی از جی. کی. رولینگ به همین نام ساخته شده که در سری داستان های هری پاتر هم یک کتاب درسی است. این محصول داستان نویسنده کتاب، نوئت اسکمندر را روایت می کند که توسط ادی ردواینی بازی شده است و همراه با دیو های اعجاب انگیز انجمن مخفی جادوگران نیویورک به ماجراجویی قهرمانانه ای می رود و اتفاقاتی که می افتد به چاپ کتاب او در هاگوارتز منجر می شوند. آنچه که این اثر هنری را از دیگر قسمت های شبیه به آن متمایز می کند، فضای داستان است که از نیویورک عصر جاز الهام گرفته است. این فیلم به کارگردانی دیوید ییتس، و نویسندگی جی. کی. رولینگ نقدهای مثبتی دریافت کرد و در دسته بهترین فیلم های بریتانیایی جشنواره بفتا نامزد دریافت جایزه شد. موفقیت تجاری آن به ساخت قسمت بعدی به نام “جانوران شگفت انگیز: جنایات گرندلوالد” (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald، 2018) و سه فیلم دیگر که دنیای جانوران شگفت انگیز را شکل می دهند، منجر شد.

همچنین بخوانید: لیست برترین فیلم های اکشن تاریخ سینما با محوریت شخصیت زن


5 برادر، کجایی؟ – O Brother, Where Art Thou؟ – 2000

این فیلم وقایع سالهای 1930 در عمق سرزمینهای جنوبی را به تصویر می کشد و داستان سه مجرم فراری که به دنبال گنج پنهانی هستند را روایت می کند که همزمان یک پلیس خستگی ناپذیر به دنبال آنهاست. این فیلم به کارگردانی و نویسندگی برادران کوئن، داستان و عناصر انتقادی و کنایه های اجتماعی وارد به دهه 30 را وام دار داستان “ادیسه” نوشته هومر می باشد. گرچه “برادر، کجایی؟” جایگاه بسیار بالایی به دست نیاورد، اما مسلما نمایش سرگرم کننده و خیره کننده ایست. علاوه بر عناصر کنایه آمیز و تاریخی، سازندگان این فیلم موسیقی فولکلور را در داستان گنجانده اند که آن را به تجربه ای بی نظیر تبدیل می کند. برادر کجایی؟ در جشنواره فیلم کن و در رقابت اصلی اکران شد و پس از اکران سینمایی نامزد دریافت چندین جایزه آکادمی و گلدن گلوب گردید.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های فانتزی که در سال 2019-2020 اکران خواهند شد


4. کارخانه هیولا – Monsters, Inc. – 2001

کارخانه هیولا به کارگردانی پیت داکتر و نویسندگی دن گرسن در دنیای هیولاها که برای تامین برق شهرشان باید کودکان را بترسانند تا جیغ بکشند، اتفاق می افتد، و البته آنها باور دارند کودکان سمی اند. با اینحال وقتی یک کودک از مرزها گذشته و به این دنیا پا می گذارد، دو هیولای خیرخواه سعی می کنند او را نجات دهند و به دنیای خودش بازگردانند. جان گودمن و بیلی کریستال صداپیشگان اصلی هستند که این فیلم را به نمایشی دوست داشتنی بدل کرده اند. این فیلم در استودیو پیکسار تولید شده و در 28 اکتبر 2001 در سینما ال کپتن به پیش نمایش گذاشته شده است. داستان این فیلم ، شوخ طبعی صداپیشگان و تصویرسازی خلاقانه را در هم آمیخته تا به دریافت تحسین منتقدان و موفقیت تجاری اش کمک کنند. این فیلم رضایت 96 درصدی روتن تومیتوز را بدست آورد و در قبال سرمایه گذاری 115 میلیون دلاری، 577.4 میلیون فروش داشت. قسمت بعدی این فیلم به نام دانشگاه هیولا (Monsters University) در سال 2013 اکران شد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های فانتزی خارجی که در سال 2018 اکران شدند


3. زندگی پی – Life of Pi – 2012

این فیلم به کارگردانی انگ لی با اقتباس از رمان زندگی پی به نویسندگی مولف کانادایی یان مارتل در سال 2001 اکران شد و داستان پی پاتل، مرد جوانی که تقریبا از واقعه ای هولناک در دریا نجات می یابد را به تصویر می کشد. او خانواده اش را از دست می دهد و خود را در قایق نجاتی در میانه کرانه بی انتهای اقیانوس آرام به همراه یک ارانگوتان، یک هاینای خالدار، یک گورخر، و یک ببر بنگال سلطنتی  می یابد. دریا، محیظ زیست و این حیوانات دوستان او هستند و در این شرایط او تلاش می کند جهان بینی خود را شکل دهد. این فیلم علاوه بر کارگردانی عالی انگ لی از فیلمبرداری بی نظیر کلادیو میراندا و موسیقی جذاب مایک دانا بهره برده است. درونمایه های این فیلم ، امید، طبیعت، و نجات هستند که با زندگی پی، این اثر هنری درخشان، تلفیق شده اند.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (How to Train Your Dragon)


2. بازگشت به آینده – Back to the Future – 1985

این فیلم علمی تخیلی به کارگردانی رابرت زمکیس و نویسندگی باب گیل و خود زمکیس، در باره رابرت مک فلای است که مایکل جی فاکس، پسر 17 ساله دبیرستانی نقش آن را بازی می کند و بطور اتفاقی توسط دلورین، ماشین زمانی که به دست دوست صمیمی اش داک برون ( با بازی کریستوفر لایوید) که دانشمندی باانگیزه است، 30 سال به عقب فرستاده می شود. در این فیلم از مفاهیم عجیب و غریب سفر در زمان برای ایجاد ماجراجویی قهرمانانه استفاده شده است. موضوعاتی مثل عشق، احساسات و دوستی این نمایش را بسیار دلچسب کرده اند. در میان تمامی جوایزی که این فیلم دریافت کرد، برنده شدن عنوان پرسودترین فیلم سال 1985 باعث شد که در دسته بندی 10 فهرست 10 فیلم برتر موسسه فیلم های علمی تخیلی آمریکایی قرار گیرد و در سال 2007 برای جای گرفتن در فهرست فیلم های ملی کتابخانه کنگره برگزیده شد.

همچنین بخوانید: معرفی 22 فیلم برتر درباره سفر در زمان که باید ببینید


1. مانتی پایتن و جام مقدس – Monty Python and the Holy Grail – 1975

این فیلم به کارگردانی تری گیلین و تری جونز و نویسندگی گروه مانتی پایتن تولید شده است. داستان فیلم از افسانه شاه آرتور الهام گرفته و سرگذشت و اتفاقاتی که برای شاه آرتور افسانه ای و شوالیه های او در ماجراجویی یافتن جام مقدس  و رویارویی آنها با موانع مسخره و احمقانه را روایت می کند. این داستان بر اساس سریال طتزی به همین نام ساخته شده و نقدی است بر زمان معاصر و گروه های مذهبی احمقانه. گرچه این فیلم در آن زمان با انتقادهایی روبرو شد، با گذشت سالها به فیلمی نمادین بدل شده است. این محصول به موفقیت تجاری و هنری برابر با فیلم ” زندگی برایان ” ( Life of Brian، 1979) دست یافت.

همچنین بخوانید: لیست 30 فیلم برتر آخرالزمانی در تاریخ سینما که باید ببینید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم