12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “ویل هانتینگ خوب” (Good Will Hunting)

“ویل هانتینگ خوب” (1997) یک فیلم به کارگردانی گاس ون سنت است که با موفقیت زیادی روبرو شد و داستان عاطفی و تاثیرگذار آن به همراه اجراهای زیبا، مخصوصا از جانبی رابین ویلیامز و مت دمون، باعث می شود این فیلم هنوز در یادها باقی بماند. یک ماجراجویی زیبا درباره رشد شخصی و حسی فرد و گرایش او نسبت به دنیای بیرون و خودش.

از نبوغ کودک داستان (مهارت ذاتی در ریاضی) و چالش های مسیرهای جدید و موانع تا عشق، مشورت و ارتباطات انسانی میان دو نفر، از مضامینی هستند که در این فیلم دیده شده و ممکن است در فیلم های دیگر هم وجود داشته باشند. بنابراین اگر می خواهید همین مضامین را مجددا تجربه کنید، در اینجا می خواهیم فیلم های مشابه ویل هانتینگ خوب را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


12. پسران شگفت‌انگیز – Wonder Boys – 2000

یک درام کمدی درباره داستانی گردی تریپ (مایکل داگلاس)، یک رمان نویس و پروفسور نگارش خلاقانه، که نمی تواند پایان رمان دومش را مشخص کند. همسرش به تازگی او را ترک کرده و او که با رئیس دانشگاه رابطه جنسی دارد متوجه می شود زن از او باردار شده و در همین حین ویراستارش به شهر می آید تا کار او را ببیند. شخصیت های دیگر دو تن از دانشجویان به نام های جیمز و کتی هستند که در زندگی او نقش مهمی دارند، اولین بسیار ساکت و مرموز و دومی به استادش علاقه مند است. گرچه داستان درباره چالش های این رمان نویس است اما اجراهای زیبا از ابتدا تا انتهای داستان شما را با خود همراه می کند.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ درباره سوسیالیسم


11. لبخند مونا لیزا – Mona Lisa Smile – 2003

یک فیلم به کارگردانی مایک نیول درباره تحصیلات و روشن فکری معلمین نسبت به دانشجویان آن هم در زمانی که هنجارهای اجتماعی دنبال می شود. جولیا رابرتز نقش کاترین آن واتسون را ایفا می کند، یک معلم جوان گه در کالج ولزلی، کالج خصوصی زنان در اوایل سال های 1950، کارش را آغاز کرده است. او تاریخ هنر را تدریس کرده و در بین کلاس ها به دانشجویان یاد می دهد علاوه بر ازدواج و خانه دار بودن اهداف دیگری برای خود انتخاب کنند. اجراها دیدنی بوده و گرچه شخصیت ها قابل پیشبینی هستند اما به دل می نشینند. پیام داستان به خوبی منتقل شده و داستان هم فیلمبرداری و کارگردانی ماهرانه را نشان می دهد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتری که داستان آن ها فقط در 1 روز اتفاق می افتد


10. تیت مرد کوچک – Little Man Tate – 1991

اولین تجربه کارگردانی جودی فاستر در سینما با مضمون یک کودک نابغه 6 ساله به نام فرد (ادم هان-بیرد) که در ریاضیات، مطالعه و نواختن پیانو نبوغ بالایی دارد اما در روابط اجتماعی موفق نیست. مادرش دد (جودی فاستر) یک مادر مجرد است که گرچه در روز تولد پسرش کسی حاضر نمی شود اما او در تلاش است تا پسرش را مانند یک کودک عادی بزرگ کند و او را به مدرسه کودکان نابغه وارد نماید.

همچنین بخوانید: معرفی 22 فیلم برتر درباره سفر در زمان که باید ببینید


9. در جستجوی بابی فیشر – Searching For Bobby Fischer – 1993

زمانی که به کودکان نابغه و بااستعداد فکر می کنیم معمولا نبوغ در شطرنج چیزی نیست که به آن فکر کنیم. با این حال جاش در این امر استعداد داشته و به محض اطلاع خانواده اش، او را نزد یک استاد قرار می دهند که در تلاش است پسرک را به درجه ای برساند تا مانند بابی فیشر استادش را شکست دهد. با این حال جاش به جای دنبال نمودن استراتژی های استاد روش های خود را ابداع می کند که نشان دهنده احساسات درونی است، چیزی که شاید از همه چیز مهم تر باشد. تعادل میان مربی گری، تدریس و احساسات شخصی درباره خوب و بد و آنچه مهم است.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم برتر سینما با موضوع هک و امنیت سایبری


8. لباس غواصی و پروانه – The Diving Bell and The Butterfly – 2007

یک درام زندگی نامه ای زیبا و متفاوت درباره خاطرات ژان-دامینیمک بابی، ویراستار فرانسوی مجله فرانسوی ال. اما این فیلم به این جنبه از زندگی او توجه نمی کند. بابی در سن 43 سالگی به سکته دچار شده و با فلج شدن کل بدنش دیگر حتی فعالیت های یک فرد معمولی، از حرف زدن تا تکان خوردن، هم از او برنمی آید. ذهن او زنده بوده و در یک جسم فلج زندانی شده است. این فیلم زیبا با بازی متیو آمالریک زندگی غمبار این مرد و تفکرات، رویاها، تخیل و احساسات درونی اش را به تصویر می کشد. او که نمی توانست این شرایط را تحمل کند تصمیم گرفت یک تکنیک منحصر به خود ایجاد نماید که در کتاب درباره آن صحبت شده است. یک شاهکار دیدنی که نشانه تحقق احتمالات است و احساسات را به تصویر می کشد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع کوری (نابینایی)


7. بیداری ها – Awakenings – 1990

این فیلم زیبا موفقیت ها و اقدامات سرنوشت ساز یک شخصیت حقیقی به نام الیور ساکس را به تصویر می کشد که در این فیلم دکتر مالکولم سایر نام دارد و رابین ویلیامز نقش آن را ایفا می کند. یک داستان تاثیرگذار و عاطفی که رابرت دنیرو یک بار دیگر مهارت خود را به رخ می کشد. سایر یک پزشک پرتلاش است که با کشف اثرات مثبت داروی ال-دوپا بیماران را از بیماری روان‌ گسیختگی کاتاتونی بیدار می کند. درحالی که تمرکز اصلی بر لئونارد لو (دنیرو) است، اما در دگرگونی پزشک و خروج او از بیمارستان و توجه به زندگی واقعی را شاهد هستیم. یک نگاه زیبا به ارتباطات انسانی که همدردی یک تن می تواند زندگی دیگری را تغییر دهد. بنابراین برای اشک ریختن خود را آماده کنید.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ سینما با محوریت جنگ ویتنام


6. مرد بارانی – Rain Man – 1988

یک فیلم که باید تماشا کنید. این فیلم که برنده چهار جایزه اسکار و یک خرس طلایی شد، شایسته این موفقیت و تحسین است. تام کروز نقش یک مرد جوان خودخواه را بازی می کند که پدرش مرده و تمام ارثیه خود را برای پسر دیگری ریموند (داستین هافمن) که تام از وجود او خبر ندارد، باقی می گذارد. او یک بیمار اوتیسم است که در بیمارستان روانی زندگی می کند. بنابراین این جوان خودخواه می خواهد با نگهداری از برادرش به ثروت او مسلط شود. با این حال با وقت گذرانی بیشتر با برادر و مشاهده قدرت حافظه تصویری او و مهارت در محاسبه، رفته رفته به او علاقه مند شده و یک رابطه زیبا میان آن دو پدید می آید. شخصیت پردازی موفق و اجرای زیبای دو بازیگر، این فیلم را به یک شاهکار احساسی از روابط افراد و زندگی تبدیل کرد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم برتر برادران کوئن که نباید از دست بدهید


5. یک ذهن زیبا – A Beautiful Mind – 2001

مجددا به دنیای ریاضیات بازمی گردیم در اواخر سال های 1940 و با بازی راسل کرو در نقش جان نش، شاهد یک ریاضی دان بااستعداد دانشگاه پرینستون هستیم که ایده خاص خود را دارد. سپس به استخدام سازمان تکنولوژی ماساچوست درآمده و سال ها بعد وزارت دفاع برای باز کردن کدهای امنیتی از او کمک می گیرد. برای پیشگیری از نقشه سری احتمالی از جانب روسیه باد کدها را در روزنامه ها پنهان کند که حاوی عناصر مهم هستند. با این حال به زودی در این کار غرق شده و حس می کند کسی به دنبال اوست. یک داستان زیبا و پیچیده که قابل توصیف نیست.

همچنین بخوانید: لیست 30 فیلم برتر آخرالزمانی در تاریخ سینما که باید ببینید


4. آقای ریپلی بااستعداد – The Talented Mr Ripley – 1999

یک فیلم با نویسندگی و کارگردانی هوشمندانه که بار دیگر شاهد مهارت بازیگری مت دمون در نقش تام ریپلی یا آقای ریپلی هستیم. در این تریلر روانشناسانه، او نقش یک شخصیت جالب را ایفا می کند که به خاطر رفتارهایش یک شخصیت بی اخلاق و شرور است اما با همراه شدن با او به دلیل رفتارهایش پی می بریم. ریپلی، به عنوان مرد جوانی که در نیویورک سال های 1950 زندگی می کند، با یک کشتی ساز آشنا شده و پیشنهاد سفر به ایتالیا را دریافت می کند تا در ازای آن پسر ناخلف آن مرد به نام دیکی گرینلیف را یافته و او را به بازگشت به ایالات متحده متقاعد کند. با این حال همه چیز طبق برنامه پیش نرفته و تصمیمات و اهدافش به هم می خورد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر اقتباسی از کتاب‌ها


3. تعقیب و گریز کاغذی – The Paper Chase – 1973

داستانی درباره آموزش، عشق و زندگی در دیوارهای مدرسه حقوق هاروارد. جیکز هارد یک دانشجوی سال اولی است که در اولین کلاس درس با پروفسور چارلز دبلیو کینگسفیلد جونیور، یک معلم سختگیر با روش جدی، تحقیر شده و زیربنای آموزشش بهم میریزد. در زمان تحصیل نمی تواند میان آموزش و رابطه اش با سوزان فیلدز، دختر متاهل استادش، تعادل ایجاد کند. رابطه استاد و دانشجویی به خوبی به تصویر کشیده شده، به این صورت که استاد به ظرفیت های دانشجو پی برده اما به آن اشاره ای نمی کند تا دانشجو بهترین خود را به تصویر بکشد. اجراها عالی بوده، داستان شما را تا پایان همراه می کند و خوش ساخت بودن داستان بسیار هوشمندانه است.

همچنین بخوانید: 8 فیلم برتر تاریخ درباره خدایان و اساطیر یونان به همراه تریلر


2. انجمن شاعران مرده – Dead Poets Society – 1989

این اثر کلاسیک سینمای آمریکا بسیار زیبا و الهام بخش بوده و با تحت تاثیر قرار دادن بیننده اشک و لبخند را در او بیدار می کند. رابین ویلیاز در لیست خود فیلم های موفقی دارد اما این فیلم یکی از بهترین هاست که تا ابد در یادها خواهد ماند. او نقش جان کیتینگ، یک معلم انگلیسی در مدرسه شبانه روزی پسران را ایفا می کند که توانسته با کمک شعر نگرش و ایده های دانش آموزان را رشد داده و احساسات و افکار هنر را نشان دهد. یک اثر سینمایی زیبا با کارگردانی درخشان، اجراهای دیدنی بازیگران و فیلمبرداری موفق.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه انجمن شاعران مرده (Dead Poets Society)


1. یافتن فارستر – Finding Forrester – 2000

یک فیلم دیگر از کارگردان “ویل هانتینگ خوب” درباره دو فرد که باهم یک گروه تشکیل داده و در حل موانع گذشته، حال و آینده زندگی به هم کمک می کنند. جمال والاس یک پسر 16 ساله است که از بازی بسکتبال با دوستانش لذت می برد و در آنجا یک آپارتمان متروک وجود دارد که در بالاترین طبقه آن یک مرد همیشه با بازی آنها خیره می شود. جمال به آپارتمان وارد می شود اما با دیدن صاحب آن ترسیده و فرار می کند، اما کوله پشتی خود را در آنجا جا می گذارد. هنگامی که کوله پشتی را پس می گیرد متوجه می شود یادداشت هایش نکته گذاری شده اند و در کمال تعجب متوجه می شود آن پیرمرد تنها ویلیام فارستر، نویسنده یک کتاب معروف است. آنها با هم معامله می کنند که فارستر در مهارت نوشتن به جمال کمک می کند و دیگری هم جایگاه و وجود نویسنده را فاش نکند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره خودکشی و مرگ


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم