معرفی 10 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “چشمان کاملا بسته” (Eyes Wide Shut)

بدون شک چشمان کاملا بسته کوبریکی ترین فیلم کوبریکی ترین فیلم های کوبریک است. شاید بتوانید برای فیلم های دیگر او توضیحی داشته باشید اما برای این فیلم نمی توانید. این فیلم توضیح پایانی او بر سینمای مدرن است. یک روایت رویاگونه با جزئیات دیدنی و اجرای زیبای نیکول کیدمن و موسیقی لیگتی که بیننده را در خود غرق می کند. کمتر فیلم های اینچنین پیچیده هستند.

داستان های هزارتو اگر به درستی خلق شوند از داستان های خطی جذاب تر هستند و سیال بودن آن بیننده را در خود غرق می کند. داستان های پیچ در پیچ احتمالات زیادی را نشان داده و حقیقت و فانتزی را با خود ادغام می کند تا تماشاگر را در فضای چالش برانگیزی قرار دهد. هیچ کدام از فیلم های زیر آثار ساده ای نیستند و به همین دلیل با وجود نوآوری ها و استفاده معدود از روایت سنتی، به برترین آثار سینما تبدیل شده اند. با وجود تمام این توضیحات در اینجا برترین فیلم های مشابه “چشمان کاملا بسته” را به شما معرفی می کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. کد مجهول – Code Unknown

میشائیل هانکه در هنگام ساخت فیلم “۷۱ جزء از روزشمار یک شانس” (71 Fragments, a Chronology of Chance) که با وجود نبوغ هانکه یک شکست بود، تصمیم گرفت این فیلم را بسازد. یک اثر موفق در به چالش کشیده سینما که با وجود لایه های درهم پیچیده عطش بیننده را بیشتر می کند. با وجود صحنه های دیدنی فیلم این پیام آن است که هر لحظه برجسته تر می شود و به اوج می رسد. در حقیقت یک بار تماشای این فیلم اطلاعات زیادی را در اختیارتان قرار نمی دهد و باید آن را چندین بار تماشا کنید تا به جهانبینی او پی ببرید.

همچنین بخوانید: نگاهی به 20 شاهکار برتر اینگمار برگمان، کلکسیونی تکرار نشدنی برای شیفتگان سینما


9. بزرگراه گمشده – Lost Highway

یک فیلم ناموفق دیگر که یک اثر پیچیده است و جز آثار اولیه دیوید لینج محسوب می شود که پس از آن روایت های خود را پیچیده تر نمود و در اینجا هم پرسونای خود را مرتب تغییر می داد. 40 دقیقه ای ابتدایی فیلم با تمرکز بر بیل پولمن دیدنی است. حتی می تواند آن را نبوغ آمیز دانست. هنگامی که لینچ این پیچیدگی را در هم می شکند تنش شخصیت پولمن به هدر می رود. گرچه بازهم روایت ها عوض می شوند اما فیلم نمی تواند به قدرت بخش اول دست یابد. باید خودتان فیلم را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: معرفی و رده بندی تمام 10 فیلم دیوید لینچ از بدترین تا بهترین


8. ت مثل تقلب – F for Fake

مطمئنا این فیلم زیبا از اورسون ولز پیچیده است: بررسی حقیقت در رسانه که در عین حال به چندین داستان پرداخته و تمرکزش را هم از دست نمی دهد، خود ولز هم شخصیت اصلی داستان را اجرا می کند. ولز در بهترین لحظه ممکن تماشاگر را متعجب می سازد و از این نظر به “کوهستان مقدس” (The Holy Mountain) نزدیک می شود. ولز آثار بزرگی را خلق نمود اما همه چیز از این فیلم آغاز شد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های کری گرانت که دوستداران سینمای کلاسیک نباید از دست بدهند


7. پراویدنس – Providence

آلن رنه برای خلق این اثر هنری بازیگران قاره های مختلف را گرد هم آورد و یک فیلم بین المللی ساخت که فرایند ساخت فیلم را زیر سوال می برد. داستان درباره یک نویسنده رو به مرگ، شخصیت های او و لحظات انتزاعی اوست، درست مانند آثاری چون هشت و نیم (8 ½)، روز به جای شب (Day for Night) و اینطور چیزها (All That Jazz). تمرکز بر فیلمنامه به جای جلوه های ببصری باعث تمایز این فیلم می شود. زیرکی و صراحت در شخصیت پردازی آنقدر هوشمندانه است که گویی از کنترل نویسنده خارج شده است. یک اثر سرگرم کننده و دیدنی که این فیلم را به یک اثر کلاسیک تبدیل می کند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های کری گرانت که دوستداران سینمای کلاسیک نباید از دست بدهند


6. میل مبهم هوس – That Obscure Object of Desire

یک اثر سورئالیسم که باعث می شود پیش از تمرکز در طبیعت فیلم خود را زیرسوال ببرید. با دیدن این فیلم در ناخودآگاه خود درباره یک داستان عادی و حقیقت پشت آن سوالاتی در ذهن مان ایجاد می شود و تنها بونوئل می تواند چنین تاثیری ایجاد کند. تمام بازیگران بهترین اجرای خود را ارائه داده و خود کارگردان هم یک اثر سورئال هنری و پیچیده خلق می کند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های سینمای اروپا در قرن 21 شاهکارهایی برای فیلم بازها


5. قوی سیاه – Black Swan

شاهکاری از دارن آرونوفسکی و اثری مشابه “چشمان کاملا بسته” درباره نینا سایرز، یک رقصنده باله جوان در مرکز باله نیویورک که قرار است در نمایش دریاچه قوی فصل جدید شرکت کند. بث، بالرین اصلی، بازنشسته شده و توماس، مدیر مجموعه به دنبال رقصنده ای است که بتواند دو نقش قوی سیاه و قوی سفید را به راحتی اجرا کند. درحالی که نینا در اجرای قوی سفید عالیست، در اجرای قوی سیاه عملکرد خوبی ندارد، در حالی که لیلی، رقصنده دیگر، آن را به خوبی اجرا می کند. نینا برای راضی کردن توماس به اجرای هردو تحت فشار است و به دلیل احساس عدم امنیت از سمت لیلی و توهماتش که خود را در نقش قوی سیاه می بیند، شرایط خوبی ندارد. او در یکی از تمرین ها لیلی را میبیند که در حال پوشیدن لباس قوی سیاه است و در واقع خود دیگرش را میبیند. او به آن فرد چاقو زده و روی صحنه می رود، درحالی که در حقیقت به خودش چاقو زده بود. توهمات او درباره خودش، مادرش و دشمنش به زیبایی به تصویر کشیده شده و ناتالی پورتمن برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد و در کنار آن جوایز دیگری را دریافت کرد.

همچنین بخوانید: نگاهی به فیلم های دارن آرنوفسکی: از عدد پی تا مادر!


4. جاده مالهالند – Mulholland Drive

البته که این فیلم باید در لیست قرار می گرفت. یک اثر سورئال از دیوید لینچ که با وجود نبوغ خود دو فیلم او در این لیست قرار گرفت. جاده مالهالند برترین اثر اوست. شخصیت های پیچیده و ناشناخته و چند لایه بودن داستان با وجود فیلمنامه موفق این فیلم را دیدنی و تاثیرگذار کرده است. لینچ در این فیلم وحشت و طنز را در هم آمیخته و یک کابوس هالیوودی خلق می کند. این فیلم آنقدر جذاب است که توجه بینندگان مختلف را جلب کرده، در لیست های مختلف جای گرفته و همیشه درباره آن صحبت شود.

همچنین بخوانید: 20 فیلم کارآگاهی و رمزآلود برتر در تاریخ سینما


3. کارآگاه – Sleuth

یک فیلم دیدنی از جوزف ال. منکیه ‌ویچ درباره نبرد نابرابر میان لارنس الیویر کلاسیک و چهره جدید مایکل کین. این فیلم ما را به مسیر مرگبار خودشیفتگی برده و سپس صحنه های جدی را در کنار آنها قرار می دهد. این فیلم به دلیل جای دادن محتوا در 140 دقیقه و اجرای بازیگران سزاوار قرار گرفتن در این فیلم است.این فیلم در کنار “چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد؟” (Whose Afraid of Virginia Wolf؟) تنها فیلم دیگری است که تمام بازیگران آن نامزد اسکار شدند و نمونه کامل یک اثر هوشمندانه در سینماست.

همچنین بخوانید: 20 فیلم پیچیده و تاثیرگذار برتر در تاریخ سینما


2. شکارچیان – The Hunters

فیلم زیبای تئو آنگلوپولوس مدیتیشنی بر زندگی، مرگ و مسائل میان آن دو است که با وجود روایت زیبا و صحنه های هنرمندانه به یکی از برترین آثار سینمایی با روایت پیچیده تبدیل شده است. داستان درباره افراد مختلفی است که شاهد مرگ دوستشان بودند و تک تک لحظات فیلم پرمعنی هستند و درنهایت به 25 دقیقه پایانی فیلم می رسیم. نبوغ آنگلوپولوس فیلمی را خلق کرده که شات های مختلف هنرمندانه در کنار هم قرار داده شده اند و گویی کارگردان اصلا کات نداده است. این فیلم یک تکه هنرمندانه، دراماتیک و طنز از فرهنگ یونان است که ارزش دیدن دارد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم پیچیده و گیج‌کننده تاریخ سینما که از یاد نخواهید برد!


1. سال گذشته در مارین ‌باد – Last Year at Marienbad

یک فیلم دیدنی و آوانگارد نوول واگ از آلن رنه که با وجود قدرت، تاثیر و جذابیت خود به یک اثر خالص سینمایی تبدیل شده، ذهن بیننده را درگیر خود کرده و به یک اثر دیدنی تبدیل شده است. فیلمبرداری و اجرای بازیگران بسیار درخشان است. با تماشای این فیلم می توانید احتمالات جدیدی را به زندگی خود وارد کنید.

همچنین بخوانید: معرفی 25 فیلم با پیچیده ترین پایان بندی ها در تاریخ سینما


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم