معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “دانکرک” (Dunkirk)

یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما که بسیاری به آن علاقه داشته و البته برخی هم آن را دوست ندارند. این فیلم در ابتدا مضامین بقا را نشان داده و سپس مضامین جنگی را. اگر بخواهید این فیلم را با آثاری چون “نجات سرباز رایان” (Saving Private Ryan) مقایسه کنید اشتباه کرده اید. گرچه فضای فیلم جنگی است اما نولان با این فضا یک فیلم رازآلود ساخت و البته موفق هم شد.

با این وجود امروز می خواهیم لیستی از فیلم های مشابه دانکرک را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


12. مدفون – Buried – 2010

آمیزه ای از یک داستان رازآلود و تلاش برای بقا. داستان یک راننده کامیون (رایان رینولدز) که در یک تابوت بیدار شده درحالی که تنها یک چراغ قوه، یک گوشی که شارژش در حال اتمام است و کمی منفذ برای تنفس دارد. این فیلم ترس، وحشت و اضطراب را در شما بیدار می کند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما که تنها در یک اتاق فیلم برداری شده اند


11. دعوت به جنگ – Defiance – 2008

در جریان جنگ جهانی دوم در اروپای شرقی که توسط نازی ها اشغال شده، سه برادر بلسکی با چند یهودی دیگر به سمت جنگل های بلاروس فرار می کنند تا زنده بمانند. کریگ نقش برادر بزرگ تر را ایفا می کند. این داستان فرار از شر هیتلر داستان شجاعت و مردانگی است. گرچه دانکرک فیلم بهتری است اما این فیلم بقا در شرایط جنگی را بهتر نشان می دهد.

همچنین بخوانید: اگر نجات سرباز رایان را دوست دارید، این 12 فیلم را از دست ندهید


10. اتاق پناهگاه – Panic Room – 2002

یک فیلم با صداگذاری ترسناک درباره یک اتاق ترسناک که یک پناهگاه است. خط تلفن قطع شده، دیوارهای بتونی و درهای استیل، ساکنان را در برابر هرگونه تهاجم ایمن می سازد. با این حال در این مکان یک تهاجم رخ می دهد. سه مهاجم به این اتاق وارد شده و به دنبال پول پنهان شده هستند. و یک زن مطلقه به نام مگ آلتمن (جودی فاستر) و دخترش سارا (کریستین استوارت) در پناهگاه خانه جدیدشان در نیویورک پنهان شده اند. می گویند در خطر تکنولوژی به نفع تان عمل می کند، پس احتمالا باید در این فیلم شاهد آن باشیم. یک داستان زیبا برای بقا.

همچنین بخوانید: 20 شاهکار سینما که به شما احساس سر زندگی میدهند


9. 127 ساعت – 127 Hours

یک داستان واقعی بقا و زندگی در 127 ساعت، که تجربه های آرون رالستون که به شما نشان می دهد. رایان درحالی که یک دستش شکسته میان دو صخره در پارک ملی کنیان گیر افتاده است و با کمترین آب و غذا باید برای زندگی اش بجنگد. خاطرات او بعدها به منبع این فیلم تبدیل شد. رالستون تنها راه نجات را قطع کردن دستان خود با چاقو می دانست. دنی بویل، کارگردان این فیلم، با مهارت تمام این داستان را دقیقا در مکان رخ داده ضبط نمود. برای بسیاری از مردم تماشای این فیلم در سینما غیرقابل تحمل بود.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های ژانر بقا و نجات از مرگ (Survival) در تاریخ سینما


8. خاکستری – The Grey

گروهی از مردان نفتکش در آلاسکا از سقوط هواپیما جان سالم به در می برند اما اکنون باید در برابر گرگ های جنگل برای بقای خود تلاش کنند. با این حال این فیلم برخلاف فیلم های مربوط به بقا کشتار بی رحمانه قربانیان را نشان نمی دهد بلکه به جنبه های فلسفی حیات می پردازد. از میان تمام بازماندگان در پایان تنها یک نفر زنده می ماند اما آیا او هم زنده خواهد ماند؟ خودتان باید فیلم را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: اگر فیلم کد منبع (Source Code) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


7. همه چیز از دست رفته‌ است – All is Lost

درام بقای یک مرد از میان کوهستان تا دل اقیانوس با بازی رابرت ردفورد در نقش یک مرد بی نام که با یک قایق در وسط آب تنهاست و باید با مرگ روبرو شود. او با وجود سن بالایش قایق را حرکت داده و با گیر کردن در طوفان تلاش خود برای زنده ماندن را افزایش می دهد. گرچه فیلم دیالوگ های زیادی ندارد اما همچنان دیدنی است. اجرای زیبای ردفورد و تلاش او برای زنده ماندن بیننده را میخکوب می کند. این فیلم نشان می دهد که یک ایده می تواند دیدنی باشد. موسیقی، صدای طبیعت و دیالوگ های اندک این فیلم را تفکربرانگیز می سازد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ سینما با محوریت جنگ ویتنام


6. پیانیست – The Pianist

دومین فیلم جنگ جهانی دوم در این لیست! برخی از داستان های بقا توسط نیروی بی رحم تر از طبیعت شکل می گیرند، یعنی انسان. پیانیست چنین داستانی است. یک درام زندگینامه ای درباره یک موسیقی دان یهودی لهستانی به نام ولادیسلاو اشپیلمان، با بازی آدرین برودی، و تلاش های او برای زنده ماندن در میان خرابی های ورشو در جنگ جهانی دوم و دوران نازی آلمان. رومن پولانسکی (کسی که در کودکی از کمپ های ورشو گریخته و بنابراین جنگ جهانی دوم را تجربه کرده است) در نمایش هراس جنگ از هیچ چیز دریغ نمی کند. کودکان تا پای جان کتک می خورند، زنان و مردان بیگناه در خیابان ها کشته می شوند، اجساد روی هم تلنبار می شوند و مرد سوار بر ویلچر از بالکن پرت شده و روی زمین جان می دهد. یک فیلم قدرتمند که تماشای آن دشوار است.

همچنین بخوانید: اگر فیلم ماموریت غیرممکن (Mission Impossible) را دوست دارید این 10 فیلم را تماشا کنید


5. جوخه – Platoon – 1986

یک اقتباس آزاد از تجربه الویر استون از جنگ ویتنام که به یک فیلم ضدجنگ و انتقادی تبدیل شد. داستان از دیدگاه یک سرباز ایده آلیست جوان به نام کریس تیلور (چارلی شین) روایت می شود که داوطلبانه به جنگ رفته و تحت فرمان بارنز با بازی تام برگنر فعالیت می کند. آنها در شکنجه مردم بومی، تجاوز به کودکان و کشتن افراد پیر و ناتوان درنگ نمی کنند. آنها این افراد را اضافی و بی مصرف می دانند. صحنه تجاوز به روستا ارجاعی به کشتار مای لای است که سربازان آمریکایی 300 الی 400 زن و مرد و کودک و نوزاد را به قتل رساندند.

همچنین بخوانید: 25 فیلم جنگی برتر تاریخ سینما، از آپوکالیپس تا دانکرک


4. تنها بازمانده – Lone Survivor – 2013

سومین فیلم جنگی این لیست که بیش از دو فیلم دیگر به دانکرک نزدیک بوده و یکی از تکان دهنده ترین داستان های بقاست. اجرای بازیگران نیز به پرداختن به داستان رئال فیلم کمک می کند. داستن درباره عملیات بال های سرخ است که یک تیم چهار نفره در میان تیراندازی ها احمد شاه را به قتل می رسانند. یک فیلم زیبا درباره مبارزان کشور.

همچنین بخوانید: لیست 40 تایی بهترین فیلم های دهه 80 میلادی که باید ببینید


3. فرزندان انسان – Children of Men

فیلم دیگر کوارون در این لیست که داستان غنی تری دارد. سال 2027 است و نژاد انسان به دلیل عقیم شدن در آستانه انقراض است و به همین دلیل یک جنون همگانی رخ می دهد. در این بحران یک سرباز اسبق باید از یک زن باردار محافظت کند تا به یک مکان امن برود. گرچه فیلمبرداری فضای مستندگونه را ایجاد می کند اما در این فضای غم آلود و نومیدانه امید و ایمان را نشان می دهد. نبردهای حماسی (گرچه شخصیت اصلی هرگز اسلحه به دست نمی گیرد) و صحنه های تعقیب و گریز خودروها این فیلم را دیدنی می کند. یک فیلم اکشن زیبا و دیدنی.

همچنین بخوانید: لیست 30 فیلم برتر آخرالزمانی در تاریخ سینما که باید ببینید


2. اینک آخرالزمان – Apocalypse Now – 1979

اقتباس وهم آلود از داستان دل تاریکی جوزف کنراد ساخته فرانسیس فورد کاپولا که نه تنها یکی از بهترین فیلم های قرن بیستم بوده بلکه یکی از قوی ترین فیلم های ضدجنگ محسوب می شود. مارتین شین نقش کاپیتان بنجامین ال.ویلارد را بازی می کند، یک سرباز جنگ که باید کلنل کرتز، با بازی مارلون براندو را یافته و به قتل برساند. کلنل کرتز برای ارتش خود به یک نیمه خدا تبدیل شده و نبرد خود را اداره می کند. او نماد کامل عطش برای جنگ است که می تواند انسان را به مرز جنون برساند. او طی یافتن کرتز با نابودی و شکنجه انسانی روبرو می شود. این فیلم بیشتر جنگ درون انسان را نشان می دهند نه جنگ در میدان نبرد.

همچنین بخوانید: معرفی 15 فیلم زیبا که با مرگ شخصیت اصلی داستان پایان می‌یابند


1. گرانش – Gravity

چه باور کنید چه نه گرانش شبیه فیلم دانکرک است. دو داستان بقا که که شخصیت ها باید خطر را تحمل کرده و یک درام بقا را خلق می کنند. در این فیلم دو فضانورد (با بازی ساندرا بولاک و جرج کلونی) باید از حملات ریزغبارهای فضا جان خود را نجات دهند. بدون شک جلوه های ویژه برای نمایش فضا نقطه قوت این فیلم است. اما علاوه بر این جلوه های ویژه داستان جذاب این فیلم و اجرای زیبای بازیگران و به خصوص بولاک باعث جذابیت این فیلم شده است.

همچنین بخوانید: اگر فیلم میان ستاره ای (Interstellar) را دوست دارید این 7 فیلم را تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم