معرفی 7 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “میان ستاره ای” (Interstellar)

بدون شک کریستوفر نولان یک نابغه است. آنچه او را از سایر کارگردان ها متمایز می کند علاقه او به هنر فیلم سازی است نه روایت. او همیشه سعی دارد تصورات خود را به روی صحنه بیاورد و در اغلب موارد موفق می شود. در فیلم “میان ستاره ای” تلاش کرد به دو دنیا بپردازد و داستان فضا و زمان و روابط پدر و دختری را به زیبایی نشان داد.

از آنجاییکه این فیلم طرفداران بیشماری دارد، در اینجا تصمیم گرفتیم فهرستی از فیلم های مشابه “میان ستاره ای” که از لحاظ وسعت و چشم انداز و نه جلوه های علمی تخیلی، به آن نزدیک هستند را معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


7. سولاریس – Solaris – 2002

بازسازی اثر کلاسیک آندری تارکوفسکی از سال 1972 که توانست از یک دید جدید به داستان نگاه کرده و شکوه آن فیلم را نشان دهد. این فیلم با بازی جرج کلونی داستان روان شناسی است که برای تحقیق درباره خدمه یک ایستگاه فضایی در یک سیاره عجیب به آنجا فرستاده می شود. این فیلم زیبا، رازآلود و تاثیرگذار، خاطرات انسان را به نمایش می گذارد. گرچه در زمان اکران از آن استقبال نشد اما طرفداران ژانر علمی تخیلی و منتقدین آن را تحسین کردند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم ها با موضوع بیگانگان و فضایی ها که در سال 2018 اکران شدند


6. ماه – Moon – 2009

داستان فضانوردی به نام سم بل که برای مطالعه درباره منابع ماه به آنجا رفته و در کنار کامپیوترش گرتی، به تنهایی تحقیق کرده است. اکنون سفر سه ساله او رو به پایان می باشد. این فیلم به آرامی و به تدریج به نقطه اوج زیبای خود می رسد و به طرز عجیبی زیباست.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های فضایی کل تاریخ سینما از ادیسه فضایی تا میان ستاره ای


5. مردان واقعی – The Right Stuff – 1983

این فیلم از هر جهت خوش ساخت بود و با این حال در گیشه موفق نشد. اما با وجود شکست تجاری یکی از برترین داستان های فضایی است. این فیلم اقتباسی از کتاب تام ولف، شکستن مانع صوتی توسط چاک ییگر در ماموریت عطارد 7 را نشان می دهد که هیچ کدام درباره مدیریت برنامه فضایی یا انتخاب فضانوردان چیزی نمی دانستند. یک اثر تکان دهنده، جالب و جذاب.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم هایی خارجی که در فضای قرون وسطی ساخته شده اند


4. گرانش – Gravity – 2013

این فیلم را تماشا نمی کنید بلکه تجربه می کنید. زیرا پشت سر هم با صحنه های زیبا و دیدنی از فضا و زمان مواجه می شوید و با تغییر صحنه ها حتی فرصت فکر کردن به صحنه پیشین را نخواهید داشت. این فیلم جسورانه و بی پروا با وجود آشوب درونی همه چیز را سر جای خود گذاشته و به خوبی به تصویر می کشد. آلفونسو کوارون با ساخت این فیلم دیدگاه ما به فیلم های فضایی را تغییر می دهد. “گرانش” و “میان ستاره ای” فیلم های متفاوتی هستند اما شاید با دیدن یکی از آنها به یاد دیگری بیفتید و البته بسیاری از صحنه های “میان ستاره ای” از “گرانش” الهام گرفته است. برای مثال، “گرانش” اولین فیلمی بود که برای صحنه های فضایی از صدا استفاده نکرد و “میان ستاره ای” هم چنین بود (و همچنین “مریخی”).

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های ژانر بقا و نجات از مرگ (Survival) در تاریخ سینما


3. آپولو سیزده – Apollo 13 – 1995

ران هاوارد یک داستان واقعی که همه از نتیجه آن باخبر بودند را انتخاب کرد و آن را به یکی از پر تنش ترین و دیدنی ترین فیلم های ممکن تبدیل نمود. این فیلم از داستان آپولو سیزده، لوول، هایس و سویگرت را نشان می دهد که قرار بود در ماموریت آپولو 14 شرکت کنند اما سرانجام به ماموریت 13 منتقل شدند. سال 1970 است و آمریکا به ماه سفر کرده است بنابرایت در این ماموریت هیجان چندانی ندارد تا اینکه ماموریت خوب پیش نمی رود و باید فضانوردان را سالم به زمین بازگردانند. بهترین فیلم ران هاوارد تا به امروز.

همچنین بخوانید: معرفی 20 فیلم برتر سینما که ذهن بیننده را به چالش می کشند


2. سولاریس – Solaris – 1972

یکی از بهترین آثار سینمای جهان، شاهکار آندری تارکوفسکی روسی که به عنوان یک اثر دیدنی و تاثیرگذار سرسختی بشر را نشان می دهد. این فیلم که هویت و کشف خود را نشان می دهد، داستان روان شناسی است که برای بررسی خدمه یک ایستگاه که گویی دیوانه شده اند، به یک ماموریت فضایی می رود.

همچنین بخوانید: اگر فیلم مکس دیوانه (Mad Max) محصول 1979 را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


1. ادیسه فضایی: 2001 – Space Odyssey – 1967

بدون شک یکی از دیدنی ترین آثار سینمایی از استنلی کوبریک که به کشف ناشناخته ها می پردازد. این فیلم با بررسی مضامینی چون اگزیستانسیالیسم تا تکامل، طی سال ها بهتر درک شده است. این فیلم الهام گرفته شده از داستان کوتاه “سنتینل” از آرتور سی.کلارک، که در نوشتن فیلمنامه با کوبریک همکاری کرد، سفر دانشمندان و کامپیوتر هال 9000 به سیاره مشتری را نشان می دهد. این فیلم بر پروژه های علمی تخیلی تاثیر گذاشت و یکی از بهترین آثار سینمایی است. خود نولان هم اعتراف کرد که در ساخت “میان ستاره ای” از “2001: یک سفینه فضایی” الهام گرفته است.

همچنین بخوانید: طبقه بندی فیلم‌های استنلی کوبریک از درخشش گرفته تا ادیسه فضایی:2001


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. Siyavash

  تیر 17, 1399

  سلام
  عباس جون،سولاریس عکس ادیسه رو داره و ادیسه بدون عکسه؟

  پاسخ

 2. عبآس

  اردیبهشت 24, 1398

  اگر فیلم میان ستاره‌ای را دوست دارم فیلم دیگری را نگا نمیکنم خخخخ ممنون

  پاسخ