معرفی 14 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “یادگاری” (Memento)

“یادگاری” فیلمی به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان است که ماجراجویی لئونارد را نشان می دهد. مردی که حافظه کوتاه مدتش را از دست داده و می خوهد قاتل همسرش را پیدا کند. به دلیل نداشتن حافظه کوتاه مدت برای به خاطر سپردن حواث راه های خلاقانه ای یافه است. گرچه داستان پیچیده است اما فیلمنامه خوب آن در فهم داستان به ما کمک می کند. اجرا و کارگردانی هم آن را به یک اثر فراموش نشدنی تبدیل می کند. دراینجا لیستی از چهارده فیلم مشابه “یادگاری” را به شما معرفی می کنیم. با پروشات همراه باشید.


14. درخشش ابدی یک ذهن پاک – Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004

جوئل باریش (جیم کری) دلشکسته شده، زیرا دوست دختر پیشینش کلمنتاین (کیت وینسلت) طی فرایندی او را از حافظه اش پاک کرده ایت. مرد هم می خواهد همین کار را انجام دهد اما با دیدن تصاویر او متوجه می شود هنوز دوستش دارد. آیا مرد می تواند اشتباهش را تصحیح کند؟

بازی “یادگاری با حافظه” درست مانند این فیلم است.  این فیلم پیچیدگی عشق را نشان می دهد (که در زمان جدایی چقدر دردناک و در زمان رخ دادن چقدر شیرین است). با دیدن این فیلم دیدگاهتان نسبت به زندگی، عشق و حافظه عوض می شود. عشق زیبا اما بی رحم است. علاوه بر این جیم کری یکی از بهترین اجراهای خود را ارائه داده و ثابت می کند در آثار کمدی و درام دیدنی است.

همچنین بخوانید: اگر فیلم یک مکان آرام (A Quiet Place) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


13. آقای هیچکس – Mr. Nobody – 2009

پسری به نام نمو در هنگام ترک قطار در ایستگاه است. آیا باید با مادرش برود یا کنار پدرش بماند؟ همین تصمیم کوچک می تواند احتمالات زیادی را ایجاد کند. در این فیلم میبینیم که همین انتخاب می تواند چگونه زندگی پسر را تغییر دهد. گرچه این فیلم گاها گیج کننده است اما با اجرای بازیگران، مخصوصا جرد لتو در نقش نموی بزرگسال، دیدنی است. داستان عاشقانه زیبای آن این فیلم را دیدنی می کند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم 500 روز سامر (500 Days of Summer) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


12. زودیاک – Zodiac – 2007

یک قاتل سریالی در سان فرانسیسکو درباره قتل هایش به پلیس نامه های رمزنگاری شده می فرستد. در اواخر سال های 1960 و اوایل 1970 یک کارتونیست سان فرانسیسکویی که شیفته این قاتل زودیاک شده به کارآگاه او تبدیل می شود. این فیلم اقتباسی از رمان رابرت گری اسمیت زندگی دو کارآگاه و روزنامه نگاران دوره این قاتل سریالی را نشان می دهد. کارگردانی دیوید فینچر این فیلم را دیدنی کرده است. اگر فیلم “یادگاری” را دوست دارید از این فیلم خوشتان می آید.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر دیوید فینچر به انتخاب مخاطبین


11. دختر گمشده – Gone Girl – 2014

این فیلم به دلیل داستان جذاب و اجراهای درخشان به یکی از زیباترین فیلم های سال 2014 تبدیل شد. این فیلم نامزد جوایز مختلف گلدن گلوب، اسکار، بفتا و گیلد شد. داستان با گزارش نیک دان مبنی بر گم شدن همسرش امی آغاز می شود. فشار رسانه ها و پلیس تصور نیک از یک ازدواج شاد را خدشه دار می کند. به زودی رفتارهای عجیب و غریب او این سوال را ایجاد می کند که آیا نیک دان همسرش را کشته؟ اگر از دیدن تریلرها خوشتان می آید این فیلم را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: اگر فیلم گرگ وال استریت (The Wolf of Wall Street) را دوست دارید این 15 فیلم را تماشا کنید


10. دانی دارکو – Donnie Darko – 2001

دانی دارکو (جیک جیلنهال) با خانواده، معلم ها و همکلاسی ها رابطه خوبی ندارد. او دوستی به نام فرانک دارد، یک خرگوش بزرگ که فقط خودش میبیند. هنگامی که یک موتور از هواپیما افتاده و اتاقش را نابود می کند، درحالی که دانی آنجا نبود. به نظر می رسد این اتفاق و فرار دانی توسط وقایع ماورایی رخ می دهد. از آنجاییکه این فیلم تفکربرانگیز است همه نمی توانند آن را تماشا کنند. پس از پایان فیلم باید به راه های برداشت آن فکر کنید. موسیقی متن، داستان جذاب و اجراهای نوجوانان این فیلم را دیدنی می کند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم دوستی با مزایا (Friends With Benefits) را دوست دارید این 15 فیلم را تماشا کنید


9. الدبوی – Oldboy  – 2003

این فیلم داستان انتقام مردی را نشان می دهد که پانزده سال به دلیلی که نمی داند زندانی شده است. دائه-سو به دلیل از دست دادن خانواده تنها و غمگین است و باید در عرض پنج روز دلیل این شکنجه را کشف کند، وگرنه تنها کسی را که دارد از دست می دهد. این اثر کلاسیک یکی از پیچیده ترین فیلم های ممکن است که چن-ووک پارک کارگردانی آن را برعهده داشته و مین-سیک چوی نقش اصلی را برعهده دارد.  فیلمنامه عالی بوده، اجراها درخشان و پیچ و خم داستان به یاد ماندنی است.

همچنین بخوانید: اگر فیلم الدبوی (Oldboy) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


8. هفت – Se7en – 1995

فیلم داستان قاتلی است که براساس گناهان هفتگانه دست به قتل افراد می زند. این فیلم ما را به داستان کاراگاه ها و قاتلین می برد. برد پیت و مورگان فریمن خود را به عنوان دو تن از برترین ستاره های هالیوود ثابت می کنند. کارگردانی دیوید فینچر هم یک اثر گوتیک، رازآلود و آزاردهنده که شما را شوکه کننده می کند. داستان تاریک قتل و جرایم که باید آن را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: 15 فیلم برتر برد پیت که استعداد بازیگری او را ثابت کردند


7. زندانیان – Prisoners – 2013

فیلمی به کارگردانی دنی ویلنوو درباره تلاش های یک پدر برای پیشگیری از گم شدن دخترش و دوستش. هیو جکمن و جیک جیلنهال در نقش پدر و کاراگاه نقش آفرینی زیبایی دارند. این فیلم بدون وجود آنها دیدنی نخواهد بود. مهارت کارگردانی ویلنوو و داستان زیبای گازیکافسکی یک فیلم دیدنی خلق کرده است.

همچنین بخوانید: اگر فیلم آواتار (Avatar) را دوست دارید این 15 فیلم را تماشا کنید


6. آغازگر – Primer  – 2004

اگر فیلم های متوسط را میبینید و این فیلم را تماشا نکرده اید، همه چیز را رها کرده و آن را تماشا کنید. یک درام مستقل درباره گروهی از مهندسین که به طور تصادفی یک ماشین زمان می سازند. با این حال با آغاز استفاده از آن متوجه می شوند این دستگاه بر زندگی شان عواقب بسیاری به جا می گذارد. یک اثر علمی تخیلی پیچیده و گیج کننده که هم داستان زیبایی دارد و هم اجرای درخشانی.

همچنین بخوانید: معرفی 22 فیلم برتر درباره سفر در زمان که باید ببینید


5. باشگاه مبارزه – Fight Club – 1999

یک مرد بی خواب که کارگر کارخانه، خریدار IKEA و مصرف کننده کلاسسیک سرمایه داری است از زندگی تکراری اش خسته شده است. پس از آشنایی با تایلر یک باشگاه مبارزه باز کرده و زندگی اش تغییر می کند. اگر به دنبال یک فیلم پیچیده هستید این اثر را تماشا کنید. با وجود کارگردانی فینچر و اجرای ادوارد نورتون و برد پیت حتما این اثر کلاسیک را دوست خواهید داشت.

همچنین بخوانید: لیست 30 فیلم برتر آخرالزمانی در تاریخ سینما که باید ببینید


4. تلقین – Inception – 2010

در سال 2010 کریستوفر نولان همه را شگفت زده کرد. نولان با کمک لئوناردو دی کاپریو، جوزف گوردون-لویت و تام هاردی یک اثر چند لایه خلق نمود. یک داستان بدیع و اصیل درباره تکنولوژی کاشت رویا که می توان ایده های مختلف را در ذهن افراد کاشت. شاید داستان ساده باشد اما بسیار پیچیده و گیج کننده است. همچنین نولان فیلمی خلق کرده که غم انگیز و هیجان انگیز است و عمق احساسی و صحنه های اکشن را در کنار هم قرار می دهد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم تلقین (Inception) را دوست دارید این 30 فیلم را تماشا کنید


3. تقدیر – Predestination – 2014

یکی از آن فیلم هایی است که هرچقدر درباره آن کمتر بدانید بهتر است زیرا شاهد داستان یک مامور مخفی هستیم که در زمان سفر می کند و یک اثر علمی تخیلی پیچیده خلق می شود. با این حال کارگردان، فیلمبرداری و جلوه های ویژه فهم روایت را آسان تر می کنند. برادران اسپیرگ باید برای خلق چنین داستان پیچیده و چند لایه ای تحسین شوند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم ماتریکس (The Matrix) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


2. پرستیژ – The Prestige – 2006

با اشتباه از آب درآمدن یک شعبده، دو شعبده باز قرن نوزدهمی دشمن شده و نبرد خطرناکی را آغاز می کنند. هرکدام از آنها در رقابتی می خواهند دیگری را نابود کنند. این فیلم مرز میان درام، فانتزی، رازآلود بودن محسوب می شود. بنابراین داستان شبیه یک رویاست که هرگز به واقعیت تبدیل نمی شود. این فیلم به کارگردانی کریستوفر نولان و اجراهای هیو جکمن و کریستین بیل بسیار دیدنی و فراموش نشدنی است.

همچنین بخوانید: اگر فیلم بازی های گرسنگی (Hunger Games) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


1. جزیره شاتر – Shutter Island – 2010

تدی، مارشال ایالات متحده و همراهش به بیمارستان روانی جزیره شاتر در یک جزیره می روند. او به دنبال یک بیمار گمشده به نام ریچل است. هرچه جستجوی تدی و چاک بیشتر می شود، آنها به رازهای بیشتری از این جزیره پی می برند. این فیلم به کارگردانی مارتین اسکورسیزی یکی از بهترین فیلم های روانشناسانه هالیوود است. اگر این اثر را تماشا کنید مطمئنا بارها آن را تحلیل خواهید کرد. فیلمنامه قوی، اجراهای زیبا (مخصوصا لئوناردو دی کاپریو) و کارگردانی، این فیلم را دیدنی می کند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم جزیره شاتر را دوست دارید این 25 فیلم را تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم