معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “پدرخوانده” (The Godfather)

سه گانه پدرخوانده بدون شک یکی از برترین سه گانه های گانگستری جهان است. فرانسیس فورد کاپولا با ساخت پدرخوانده و پدرخوانده 2 بهترین داستان های جهان را روایت کرده است. این فیلم گانگستری در سال 1972 ساخته شد. کارگردان و روایت زیبا این اثر را به یکی از برترین سه گانه های جهان تبدیل نمود. در اینجا می خواهیم لیستی از برترین فیلم های مشابه پدرخوانده را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


1. رفقای خوب – Goodfellas – 1990

بدون شک از زمان ساخت پدرخوانده به بعد “رفقای خوب” تاثیرگذارترین و زیباترین فیلم گانگستری بوده است. این فیلم به کارگردانی مارتین اسکورسیزی یکی از برترین فیلم های مافیایی تاریخ محسوب می شود. موضوع فیلم جنایی بوده و به اهمیت وفاداری و حقایق جامعه مافیا می پردازد. سه شخصیت اصلی فیلم، جیمی کانوی باتجربه با بازی رابرت دنیرو، هنری هیل ساده با بازی ری لیوتا و تامی دویتوی زودرنج و روانی با بازی جو پسکی، می باشند. این فیلم هم مانند آثار دیگر اسکورسیزی از صحنه های خشن و زبان تند و تیز استفاده کرده است.

فیلمنامه این فیلم اقتباسی از رمان غیرتخیلی نیکولاس پیلگی را اسکورسیزی نوشت و پیلگی سعی کرد به آن حال و هوای حقیقی ببخشد. شخصیت پردازی جایزه بهترین بازیگر مکمل را برای جو پسکی به ارمغان آورد و گروهی از منتقدین آن را به عنوان بهترین فیلم دهه 90 معرفی کردند. در این فیلم هم مانند تمام آثار شاهکار، موسیقی متن و فیلمبرداری مایکل بالهاوس به موفقیت آن کمک کرد. این اثر به عنوان یکی از بهترین های ژانر جنایی در فهرست ملی ثبت فیلم کتابخانه کنگره ثبت شد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم آواتار (Avatar) را دوست دارید این 15 فیلم را تماشا کنید


2. روزی روزگاری در آمریکا – Once Upon a Time in America – 1984

آخرین فیلم سه گانه روزی روزگاری، یک درام جنایی حماسی ایتالیایی-آمریکایی درباره زندگی جوانان یهودی که به دارودسته گروه جنایی نیویورک راه می یابند. این فیلم برخلاف آثار دیگر این ژانر به مضامین دوستی، عشق، شهوت، طمع، خیانت، فراق و روابط درهم شکسته که دنیای مافیا را گسترش می دهند، می پردازد. این فیلم که چهار دهه را نشان داد، برای مخاطبین آمریکایی کوتاه شد و چندان مورد توجه قرار نگرفت. با این حال نسخه بلند و کامل که برای تماشاگران اروپایی نمایش داده شد با استقبال منتقدین و مخاطبین مواجه شد و به موفقیت تجاری و هنری رسید. اجرای رابرت دنیرو دیدنی بود و فیلم با وجود مضامینش یک اثر شاعرانه محسوب می شود.

همچنین بخوانید: اگر فیلم به‌ سوی طبیعت وحشی (Into the Wild) را دوست دارید این 14 فیلم را تماشا کنید


3. شهر خدا – City of God – 2003

شهر خدا یک داستان جذاب دارد، یک پسر آرام و ساکت که می خواهد یک عکاس و ارباب مواد مخدر با روح شرور باشد. فیلم جنایی فرناندو میرلس و کاتیا لوند در سال 2004 درباره زایش و رشد جامعه جنایی در حومه شهر ریودژانریو در خلال پایان سال های 1960 و آغاز 1980 است. این فیلم با استقبال مواجه شد و در روتن تومیتوز امتیاز 90% را دریافت کرد. علاوه بر این توسط امپایر به عنوان 177مین فیلم تاریخ معرفی شد. همچنین به دلیل صحنه های خشن مسلح با انتقاد منتقدین مواجه شد، با این حال شهرت آن رو به افزایش است.

این فیلم که نامزد چهار جایزه اسکار شد، قرار بود نماینده برزیل به عنوان برترین فیلم غیرانگلیسی زبان باشد اما در نهایت نامزد نشد. شخصیت ها به خوبی شخصیت پردازی شده اند و بیننده را تحت تاثیر قرار می دهند. این فیلم خشونت های جامعه رو به غرق برزیل را نشان می دهد که سادیسم ویرانگر، قدرت و طمع انسان را در خود غرق نموده است. برالیو مانتوانی فیلمنامه را از رمان پائولو لین به همین نام اقتباس کرد و از آثار گانگستری هم الهام گرفت.

همچنین بخوانید: اگر نجات سرباز رایان را دوست دارید، این 12 فیلم را از دست ندهید


4. رفتگان – The Departed – 2006

یک فیلم اقتباسی از تریلر جنایی هنگ کنگی به نام “اعمال شیطانی” (Infernal Affairs) در سال 2002، که توسط مارتین اسکورسیزی ساخته شد. داستان درباره رویارویی فرانک کاستلوی ایرلندی-آمریکایی و سندیکای مجرمان او با پلیس ماساچوست است. ویلیام موناهان، نویسنده داستان، به خوبی توانست توانست تقابل سندیکای جنایی و دپارتمان پلیس را نشان دهد.

لئوناردو دی کاپریو نقش ویلیام بیلی کاستیگان، از گروه پلیس ماساچوست و مت دمون نقش کولین سالیوان از گروه داروداسته کاستلو با بازی جک نیکلسون حضور می یابد. این فیلم براساس فعالیت های وایتی بالگر گانگستر و نبوغ او و جان کانلی، مامور فاسد اف بی آی ساخته شده است. این فیلم سال 2006 به موفقیت هنری و تجاری رسید و چهار جایزه اسکار بهترین کارگردان، بهترین ویرایش فیلم، بهترین فیلم و بهترین نویسندگی را دریافت کرد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم شیرشاه (The Lion King) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


5. دارودسته واسیپور – Gangs of Wasseypur – 2012

فیلم تجربی آنوراگ کشیاپ به ژانر رو به سقوط سینمای هند زندگی دوباره بخشید و با تحسین منتقدین و مخاطبین مواجه شد. این فیلم با تمرکز بر دارودسته های مافیا به داستان انتقام، غضب، مشکلات سیاسی و جنگ قدرت بین سه خانواده می پردازد. این فیلم کشیاپ از تریلرهای معمولی الهام گرفت و با استفاده از سبک تارانتینو به نمایش خشونت پرداخت. با این حال تماشاگران از آن استقبال کردند و به یک اثر موفق تبدیل شد. این داستان مهیج که شش سال، از سال های 1940 تا 2000 را نشان می دهد توسط زیشان کادری نوشته شد.

به دلیل مدت زمان 319 دقیقه ای فیلم سینماهای هند آن را پخش نکرده و فیلم را در دو بخش اکران نمودند. این فیلم به عنوان فیلم مهم دیگری از ورما با بودجه 18.5 کروری به یک اثر موفق تجاری تبدیل شد. سبک کارگردانی برای مخاطبین و منتقدین هندی جالب بود. موسیقی متن آن از آهنگ های محلی هند الهام گرفته شد و به همین دلیل هندی ها با آن ارتباط برقرار کردند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم رما (Roma) را دوست دارید این 15 فیلم را از دست ندهید


6. تقاطع میلر – Miller’s Crossing – 1990

یک فیلم به کارگردانی برادران کوئن که جنگ سه گانه بین مافیای ایرلندی، ایتالیایی و یهودی را نشان می دهد. یک فیلم اقتباسی از کلاسیک هایی مانند “کلاه” (Le Doulos) از ژان پیر ملویل، رمان “کلید شیشه ای” دشیل همت در سال 1931 و سه گانه “پدرخوانده” فرانسیس فورد کاپولا، که توانست جنگ های گانگستری را به خوبی نشان هد. “تقاطع میلر” ژانر نئو-نوآر از سبک سیاه و سفید برادران کوئن پیروی کرد. داستان درباره رئیس یک مافیا با بلندپروازی های معمول و دو مردی که عاشق یک زن شده اند، است. این فیلم توانست به ژانر فیلم های گانگستری نگاه جدیدی بیندازد.

این فیلم که تحسین منتقدین را جلب کرد آنقدر ریچارد کورلیس، منتقد تایم را تحت تاثیر قرار داد که درباره این فیلم گفت، یک فیلم نوآر دیدنی که مانند یک نسیم در یک جنگل سرسبز روح تان را به پرواز درمی آورد.” این فیلم همچنین در لیست 10 فیلم برتر گانگستری انستیتو فیلم آمریکا در جایگاه دهم قرار گرفت.”

همچنین بخوانید: اگر فیلم ترمینال (Terminal) را دوست دارید این 12 فیلم را از دست ندهید


7. ساتیا – Satya – 1998

یک فیلم از رام گوپال وارما با بودجه ناچیز که باعث تعجب همگان شد. سبک هنری و واقعی وارما در نمایش بمبئی این فیلم را به یک شاهکار مدرن تبدیل نمود. این فیلم اکران شده در سال 1998 اولین سری از سه گانه گانگستر هندی بود که یکی از اولین گروه های مافیای هند را نشان داد. شیوه نمایش شخصیت ها بود که این فیلم را موفق کرد. ساوراب شوکلا و آنوراگ کاشیاپ که در آن زمان شناخته نشده بود، فیلمنامه این فیلم را نوشت و شخصیت ها و داستان بسیار الهام بخش بودند.

این فیلم پیچیده نیست، یک مرد معصوم با آمدن به دنیای پرآشوب بمبئی به جای رسیدن به آرزوهایش در دنیای جرایم درگیر می شود. روما با این ابزار برخی از به یادماندنی ترین شخصیت ها مانند بیخو ماتره با بازی مانوج باجپایی، ارمیلا با بازی ارمیلا ماتونکار و کالو ماما با بازی سوراب شوکلا را معرفی می کند. این فیلم حتی توانست جنبه جدیدی از موسیقی و فیلمبرداری را نشان دهد که توسط ویشال بهاردواج افسانه ای انجام گرفت. تلاش های گوپال وارمان به ژانر نوآر بمبمئی منجر شد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم کتاب سبز (Green Book) را دوست دارید این 10 فیلم را از دست ندهید


8. بوب قمارباز –  Bob le flambeur – 1956

یک فیلم گانگستری فرانسوی به کارگردانی ژان-پیر ملویل، یک نئو-نوار سال 1956 درباره یک قمارباز پیر که می خواهد از یک کازینو در داویل سرقت کند. یکی از دلایل موفقیت و شکوه فیلم داستان آن است که به جای پرداختن به جنگ های گانگستری و خانواده های مجرمین که کلیشه شده اند، به موضوع سرقت می پردازد. این فیلم که الهام بخش آثاری چون “یازده یار اوشن”  (Ocean’s Eleven) بود با واکنش های مثبت دریافتی باعث شهرت ماویل شد که تا آن زمان چهار فیلم تولید کرده بود. باب قمارباز به دلیل حرکات دوربین و کات پرشی به یکی از برترین فیلم های فرانسوی تبدیل شده و به موج نوی فرانسه تعلق دارد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم تایتانیک (Titanic) را دوست دارید این 6 فیلم را تماشا کنید


9. صورت زخمی – Scarface – 1983

یکی از مهیج ترین و خونین ترین فیلم ها درباره یک مجرم تبعیدی کوبایی که در میامی سال های 1980 به ارباب دنیای مواد مخدر تبدیل می شود. این فیلم برایان دی پالما اغلب توسط کارگردان هایی چون مارتین اسکورسیزی به عنوان اثر تاثیرگذار ژانر فیلم های گانگستری محسوب می شود. آل پاچینو خودش با دیدن فیلم محصول سال 1932 به همین نام ان را پیشنهاد کرد. این فیلم به قاچاق مواد پرداخت، مخصوصا کوکائین و افزایش خشونت در آمریکا.

آل پاچینو نقش تونی مونتانای زودرنج و عصبی را که می تواند شیطان باشد، به خوبی اجرا نمود. چه کسی می تواند دیالوگ “به دوست کوچک سلام کن” را که با خشونت اسلحه همراه است، از یاد ببرد؟ واکنش های اولیه منتقدین منفی بود زیرا بسیاری خشونت، درگیری و مصرف مواد مخدر در آن را غیرضروری می دانستند. از آن زمان این فیلم به یکی از برترین فیلم های گانگستری تبدیل شده و در لیست 10 فیلم گانگستری برتر انستیتو فیلم آمریکا قرار گرفت.

همچنین بخوانید: اگر فیلم گلادیاتور (Gladiator) را دوست دارید این 10 فیلم تاریخی را تماشا کنید


10. گل کمرنگ – Pale Flower – 1964

یک فیلم ژاپنی نوآر محصول سال 1964 به کارگردانی ماساهیرو شینودا درباره یک گانگستر ژاپنی که به مافیای یاکوزا وارد شده، او در حقیقت پس از آزاد شدن از زندان به این دنیا وارد می شود. این فیلم بسیاری از عناصر سینمای وحشت را به کار گرفته و شینودا برای ثبت سایه ها و راهروهای تاریک در نمای اسلوموشن از حرکات دوربین استفاده می کند. این فیلم گرچه مشهورترین فیلم مافیا نیست اما بدون شک یکی از محبوب ترین آنهاست که با تحسین منتقدین مواجه شد. راجر ابرت، منتقد و تاریخ دان، روزنامه نگار و فیلمنامه نویس به این فیلم چهار ستاره داد و آن را یکی از فیلم های موردعلاقه اش در ژانر جنایی معرفی کرد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم شجاع دل (Braveheart) را دوست دارید این 18 فیلم را تماشا کنید


11. تسخیرناپذیران – The Untouchables – 1987

این فیلم در زمان اکران در سال 1987 با استقبال مخاطبین رو به رو شد. شخصیت الیوت نس با بازی کوین کاستنر در مقابل شخصیت ال کاپون با بازی رابرت دنیرو قرار گرفته و می خواهد او را در دوره ممنوعیت الکل در ایالات متحده آمریکا متوقف کند. این فیلم به جای نشان دادن دنیرو به عنوان شخصیت منفی با یک نگاه عادلانه از دور به فیلم نگاه کرده و جامعه گانگستری آن دوران را نشان می دهد. این فیلم با تحسین های مختلف مواجه  شد، از جمله به دلیل لهجه موفق دنیرو. با این حال اجرای زیبای کاستنر در نقش پلیس باعث شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را دریافت کند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم جنون سرعت (Need For Speed) را دوست دارید این 10 فیلم را تماشا کنید


12. کازینو – Casino – 1995

مارتین اسکورسیزی پیشگام فیلم های گانگستری است و این اثر هم این موضوع را ثابت می کند. این فیلم در زمان اکران در سال 1995 تقریبا مشابه فیلم “رفقای خوب” سال 1990 بود، اما به تدریج توانست استقلال خود را اثبات نماید. کازینو با نمایش زندگی غیرواقعی و مصنوعی امیخته با ماده گرایی و سیاست های کثیف، توانسته سبک زندگی لاس وگاس در دهه 90 را نشان دهد. اجرای اصلی دنیرو، جو پسکی و شارون استون در نقش شخصیت های مختلف، صاحب کازینو، یک مجرم و یک زن خودشیفته، دیدنی بود.

این فیلم اقتباسی از رمان غیرتخیلی نیکلاس پیلگی با نام “کازینو: عشق و شرافت در لاس وگاس” در گیشه پرفروش بود. استون با اجرای زیبای خود توانست جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن را به دست آورده و نامزد بهترین بازیگر زن اسکار شود. کازینو، قدرت و نفوذ مافیای ایتالیا را نشان می دهد که با فعالیت های غیرقانونی شان به برترین قماربازان تبدیل شدند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم سریع و خشن را دوست دارید این 14 فیلم را تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. ارشیا

    اردیبهشت 17, 1399

    سلام . ببخشی یه فیلمی هست تو همین سبکای god father هست یه پسری توشه سیگار میکشه همه عکسشو میزارن پروفایل میشه اسمشو بگین ؟

    پاسخ