نگاهی به بهترین فیلم های کاراته ای تاریخ سینما

افرادی که از ژانر اکشن خوششان می آید نسبت به فیلم هایی که دوست دارند بسیار حساس هستند. زمانی که به طور کلی به تاریخ سینما نگاه می کنیم، متوجه می شویم در این ژانر فیلم ها و داستان های پیچیده ای ساخته شده اند. فیلم های اکشن از طریق صحنه های اکشن داستان سرایی می کنند، فیلمهای علمی تخیلی از طریق نوآورری های تخیلی و تاثیر آن ها بر زندگی افراد و فیلم های موزیکال از طریق رقص و آواز به روایت پردازی می کنند. همانطور که مشخص است هر ژانر دارای ژانرهای فرعی است. در اینجا می خواهیم درباره ژانر فرعی فیلم های هنرهای رزمی صحبت کنیم.

فیلم های هنرهای رزمی در اوایل دهه 70 و با شهرت بروس لی محبوب شدند. گرچه کشورهای بسیاری فیلم های رزمی تولید کردند اما صنعت فیلمسازی هنگ کنگ با وجود کمپانی هایی چون برادران شاو و گلدن هاروست در این امر موفق تر بودند. فیلم های رزمی در دو ژانر فرعی ووشیا و دیگری کونگ فو خلاصه می شوند. همانطور که فیلم های وسترن سمبل سینمای آمریکا هستند فیلم های رزمی سمبل سینمای چین می باشند. برخی از تماشاگران طرفدار پر و پا قرص فیلم های رزمی هستند و برخی دیگر فقط برای سرگرمی فیلم های جکی چان و بروس لی را تماشا می کنند. در اینجا لیستی از فیلم های برتر رزمی را برای طرفداران این ژانر تهیه کرده ایم. با پروشات همراه باشید.


10. ایپ من – Ip Man – 2008

یک فیلم زیبا درباره زندگی نماد فیلم های رزمی و سبک وینگ چون، یعنی بروس لی. ایپ در شهر فوشان زندگی می کند، زادگاه مدرسه های رزمی مختلف. او مرد ثروتمندی است که بیشتر اوقات خود را با خانواده و دوستان سپری می کند و به همین دلیل هیچ شاگردی ندارد. با این حال هنر رزمی او در کل شهر مشهور بوده و در مبارزات دوستانه هنرهایش را به نمایش می گذارد. اما زمانی که ژاپنی ها به چین و فوشان حمله می کنند همه ساکنین بی خانمان می شوند. این فیلم تلاش های او و شیوه شکست ارتش ژاپن را نشان می دهد. این فیلم به زیبایی فیلمبرداری شده و صحنه های اکشن نفسگیر هستند. دانی ین نقش ایپ من افسانه ای را برعهده دارد.

همچنین بخوانید: 15 فیلم تاریخ سینما که رکوردها را جابجا کردند


9. گیوتین پرنده – The Flying Guillotine – 1975

گیوتین پرنده یکی از سلاح های هنرهای رزمی است که درصورت استفاده صحیح در یک چشم به هم زدن جان قربانی را می گیرد. در حقیقت این سلاح برای فیلم ها خلق نشد بلکه وجود آن به چین باستان بازمی گردد. این فیلم محصول سال 1975 با نام “انتقام شمشیر طلایی است” (Vengeance Is a Golden Blade) نیز شناخته می شود و اولین فیلمی است که این سلاح را محبوب کرد.

داستان درباره پادشاهی است که فرمان تولید این سلاح را می دهد و سپس دوازده سرباز خود را به استفاده از آن مجاب می کند تا از هرگونه شورش پیشگیری شود. اما زمانی که یکی از این سربازان این کار را از نظر اخلاقی اشتباه می داند از گروه جدا می شود و به عنوان یاغی محسوب می شود. او به دنبال راهی برای مبارزه با این پادشاه است. از آنجایی که دی وی دی های این فیلم در سطح جهانی در دسترس نبودند، بنابراین به اندازه “ارباب گیوتین پرنده” (Master of The Flying Guillotine) محبوب نبود. جذابیت فیلم در این موضوع است که این اثر اولین اثر در زمینه استفاده از این سلاح است.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های اکشن که در سال 2018 اکران شدند


8. بیل را بکش دو – Kill Bill Vol. 2 – 2004

داستان سری دوم این فیلم به چگونگی قتل خانواده بئاتریکس کیدو در محراب ازدواج می پردازد. سپس به سراغ برادر بیل می رود تا او را به قتل برساند، اما او که منتظر بئاتریکس است می خواهد زنده زنده او را دفن کند. سپس به ال درایور زنگ می زند تا شمشیری که هاتوری هانزوی برای کیدو ساخته بود را به او را بفروشد. سپس کیدو به یاد روزهایی می افتد که زن شاگرد پای می بود.

پای می یک هنرمند رزمی کار است که در کوهستان به تنهایی زندگی می کند. او پس از دیدن عزم کیدو برای یادگیری تمرینات فیزیکی را برای او اعمال می کند. صحنه های تعلیم در فیلم های رزمی از اهمیت زیادی برخوردارند و تارانتینو که خودش طرفدار این ژانر است صحنه های تعلیم کیدو را به زیبایی خلق نموده است. سپس می بینیم که نزد هاتوری هانزو می رود تا برای او شمشیری بسازد و به او کمک کند تا به اهدافش برسد. او می گوید، “در این مسیر حتی اگر با خدا رودررو شدی، با این شمشیر او را نیز از پا درمی آوری.”

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های جیسون استاتهام، ستاره بی چون و چرای سینمای اکشن


7. معبد شائولین ۳: هنرهای رزمی شائولین – Martial Arts of Shaolin – 1986

زمانی که درباره فیلم های رزمی صحبت می کنیم آیا می توانیم از جت لی حرف نزنیم؟ لی یکی از بزرگ ترین ستاره های تاریخ این ژانر است و بهترین فیلم های رزمی را تولید نموده. در این فیلم نقش یک راهب معبد شائولین را ایفا می کند که باید حاکم ظالم را به قتل برساند اما با دختری آشنا می شود که در آستانه ازدواج است. آمیزه ای از درام و اکشن که از جمله بهترین فیلم ها درباره شائولین است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های اکشن سال 2019-2020 که نباید از دست بدهید


6. استاد مست ۲ – Drunken Master 2 – 1994

یکی از زیباترین فیلم های جکی چان درباره یک پسر چینی به نام ونگ فی-هانگ که با خانواده اش زندگی می کند. او انواع مختلف هنرهای رزمی با نام بوکس مستی را آموخته و با برخورد با یک ژنرال انگلیسی از این روش استفاده می کند. ژنرال عتیقه های چینی را قاچاق می کند و ونگ به این موضوع پی برده. جکی چان به ریسک پذیری شهرت دارد و در این فیلم این موضوع را نشان می دهد. صحنه های مبارزه به خوبی طراحی و تولید شده اند.

همچنین بخوانید: لیست برترین فیلم های اکشن تاریخ سینما با محوریت شخصیت زن


5. بازگشت به تالار سی و ششم – Return to The 36th Chamber – 1980

دومین سری از سه گانه تالار سی و ششم، با حضور گوردون لیو در نقش یک کلاهبردار که در دو فیلم دیگر هم ظاهر شد و راهب شائولین است. نام اصلی او چو جن-چیه است، او هنرهای رزمی را فرا گرفته و یک حاکم ظالم را از پا می اندازد. در تالار از او می خواهند چند داربست بسازد و در آنجا با مشاهده یادگیری کونگ فو توسط راهبه ها این هنر را می آموزد تا بعدها از همکارانش محافظت کرده و با رئیس خود مبارزه کند.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر اکشن در قرن 21 (بخش اول)


4. ایپ من 2 – Ip Man 2 – 2010

دنباله ایپ من درباره زندگی ایپ پس از فرار از فوشان. او در هنگ کنگ زندگی تازه ای را آغاز کرده و می خواهد در آنجا یک مدرسه باز کند. گرچه در ابتدا با مقاومت مواجه می شود اما در نهایت به او احترام می گذارند. زمانی که یکی از معلمین توسط یک متجاوز کشته می شود، ایپ باید مسیر او را ادامه دهد. پیش از پایان فیلم یک پسر جوان به نام بروس لی به صحنه وارد شده و از ایپ می خواهد مربی او باشد.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر اکشن در قرن 21 (بخش دوم)


3. بیل را بکش یک – Kill Bill Vol. 1 – 2003

شاید تنها فیلم انگلیسی زبان رزمی که با فیلم های هنگ کنگی قابل مقایسه است و کوئنتین تارانتینو آن را ساخته است. داستان درباره تلاش بئاتریکس کیدو برای قتل دو قربانی اول از جوخه مرگ است. او در مبارزه رودررو ورنیتا گرین را به قتل می رساند و برای این کار از دور یک چاقو پرت می کند. سپس باید اورن ایشی، یکی دیگر از اعضای جوخه که اکنون رئیس دنیای زیرزمینی توکیو است را به قتل برساند. آن ها در بار خانه برگ های آبی مبارزه می کنند. در آنجا کیدو با کریزی 88 مبارزه می کند تا اورن را به دست آورد.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر اکشن در قرن 21 (بخش سوم)


2. ببر خیزان، اژدهای پنهان – Crouching Tiger, Hidden Dragon – 2000

یک فیلم ووشیا به کارگردانی انگ لی و با حضور یکی از سوپراستارهای سینمای هنگ کنگ، چو یون-فت. یک اثر حماسی با هنرهای رزمی و فیلمبرداری درخشان. داستان دو متخصص هنرهای رزمی که به خاطر قول به یک دوست هرگز باهم رو به رو نمی شوند. آنها باید با زنی به نام جید فاکس که شمشیر لی موبای (چاو) را دزدیده، مبارزه کنند. این فیلم به مفاهیم مختلف مانند رابطه استاد و شاگردی، استفاده از سم، و حضور زنان در هنرهای رزمی می پردازد. کارگردانی انگ لی تحسین منتقدین جهان را برانگیخت. مردم روایت حماسی فیلم را دوست داشتند و ترکیب عناصر درام، عاشقانه و رزمی را پسندیدند.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر اکشن در قرن 21 (بخش چهارم)


1. اژدها وارد می شود – Enter The Dragon – 1973

یکی از برترین فیلم های رزمی تاریخ که پس از مرگ بروس لی اکران شد. شخصیت بروس لی با نام لی یک هنرمند رزمی کار است که باید یک سازمان مخوف در یک جزیره که توسط هان ساخته شده را از بین ببرد. لی در تورنمنت برگزار شده توسط هان شرکت می کند و در آنجا می خواهد اوهارا را یافته و به قتل برساند. زیرا اوهارا مسئول قتل خواهر اوست. لی متوجه می شود هان صدها نفر را زندانی کرده تا روی آنها آزمایش انجام دهد یا ماده مخدر خود را روی آن ها آزمایش کند. صحنه مبارزه لی و هان در اتاق آینه ها یک صحنه کلاسیک است.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر اکشن در قرن 21 (بخش آخر)


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم