10 مورد از مرگبارترین جانداران استرالیا

جالب است که مردم استرالیا با خیال راحت در این قاره زندگی می‌کنند، درحالی‌که اطراف آن‌ها جاندارانی وجود دارند که به‌سرعت می‌توانند انسان را از پا درآورند. این جاندارانی که در عمق جنگل یا اقیانوس پنهان می‌شوند، منتظر هستند تا یک انسان یا ماهی از راه برسد تا جانش را بگیرند. حتی شاید خودتان متوجه آمدن آن‌ها نشوید، اما در اینجا با 10 مورد از مرگبارترین جانداران استرالیا و محل اختفای آن‌ها آشنا می‌شوید.

10. سنگ ماهی

Stonefish

شاید به فکرتان هم نرسد که یک ماهی مرگبار باشد، زیرا همه ما عادت داریم در خانه خود ماهی نگه‌داریم و آن‌ها را در آکواریوم قرار دهیم. اما درباره سنگ ماهی قضیه فرق می‌کند، زیرا این ماهی مرگ‌بارترین ماهی جهان است. دلیل نام‌گذاری‌اش این است که این ماهی می‌تواند به رنگ‌های مختلف تبدیل شود و لابه‌لای سنگ‌های کف اقیانوس خود را پنهان نماید. اگرچه این ماهی ماهی‌های کوچک را می‌خورد اما ممکن است زمانی که در کنار ماهی‌های دیگر شنا می‌کنید شما را غافلگیر کند. باله پشتی این ماهی دارای برآمدگی‌هایی است که می‌توانند پوست و گوشت را خرد بشکافند. این برآمدگی‌ها حاوی کیسه زهر هستند که اگر با بدن انسان تماس پیدا کند، در شدیدی ایجاد می‌کند که تا ساعت‌ها ادامه دارد. اما رفته‌رفته بدتر شده و منجر به شوک، فشارخون، فلج عضلات و سرانجام مرگ می‌شود. به نظر نمی‌رسد که بخواهید بعد از یک روز ماهیگیری یا شنا به این سرنوشت دچار شوید.

9. عنکبوت پشت قرمز

Redback spider

این جاندار ظاهر زیبایی دارد بنابراین شاید تصور نکنید که مرگبار باشد. این جاندار در استرالیا وجود دارد. دلیل نام‌گذاری‌اش این است که در پشت نوع ماده این جاندار یک نوار قرمزرنگ شبیه اخطار وجود دارد. گاز این عنکبوت می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند مانند: سفتی و انقباض ناگهانی، استفراغ، تنفس، ضربان قلب سریع، فشارخون بالا، ضعف، و عرق کردن. زهر آن ممکن است به‌سرعت باعث مرگ شود مگر اینکه سریع از پادزهر استفاده شود. این حقیقت که این جاندار در استرالیا وجود دارد باعث می‌شود که هر چیز قرمزرنگ را خوب بررسی کنید.

8. مار تایپان

Inland Taipan

این مار که بومی استرالیا است یک مار قهوه ایست که در بیابان‌های اطراف زیست‌بومش دیده می‌شود. این مارها می‌توانند تا بیش از 2.5 متر رشد کنند. زهر 12 میلی‌لیتری این مار می‌تواند با یک نیش حدود 100 مرد بالغ را از بین ببرد. تنها با یک گاز ضربان قلب فرد افزایش‌یافته و به سکته منجر می‌شود. اما خوشبختانه این مارهای بزرگ بیشتر در جاهای خلوت دیده می‌شوند که ساکنان زیادی در آنجا زندگی نمی‌کنند. اما بازهم امکان خطر وجود دارد.

7. کوسه سفید بزرگ

Great White Shark

با شنیدن نام این کوسه همه ما به یاد فیلم‌هایی می‌افتیم که چندین کوسه بزرگ در اعماق اقیانوس فردی را اسیر کرده‌اند و به دور آن می‌چرخند. حتی اگر اثری از آن‌ها ببینیم دیگر به ساحل نزدیک نمی‌شویم. کوسه‌های بالغ تا حدود 6 متر رشد کرده و وزنشان هم تا 1800 کیلوگرم افزایش می‌یابد که برای کشتن چندین نفر کافی است. این کوسه‌های در استرالیا تابه‌حال به چندین نفر حمله کرده‌اند. در استرالیا حدود 700 حمله گزارش‌شده است، که 200 تن از آن‌ها منجر به مرگ شده و 400 تن زخمی شدند. کوسه حدود 100 دندان تیز دارد که با یک گاز شما را به دو تکه تقسیم می‌کند.

6. مار سیاه شکم قرمز

Red-Bellied Black Snake

به نظر می‌رسد که رنگ قرمز نشانه مرگ‌آور بودن جاندار است. این نوع مار که بومی شرق استرالیا است، می‌تواند تا دو متر رشد کند. پوست سیاه به این جاندار کمک می‌کند تا در شب پنهان‌شده و طعمه خود را که اغلب قورباغه است، شکار کند. اما شکم قرمز آن همانند چراغ نئون مشخص است. زهر نیش این مار موجب مرگ سلول‌های پوست می‌شود. اگر پادزهر به‌سرعت استفاده نشود، موجب از کار افتادن کلیه و مرگ خواهد شد.

5. هشت پای خال آبی

Blue-Ringed Octopus

این جاندار دریایی زیبا بیشتر به نظر می‌رسد که از دل فیلم‌های سینمایی یا گرافیک خارج شده است. پاهای بلند و لوله مانندش در همه حال مشخص است. اما اگر احساس خطر کند، همانند یک مشعل خودش را جمع می‌کند. اگر متوجه این جاندار نشوید و شما را گاز بگیرد، در آن صورت ماهیچه‌هایتان ضعیف شده، و به‌احتمال‌زیاد منجر به مرگ می‌شود. تاکنون برای این جاندار هیچ پادزهری شناخته‌نشده است.

4. عنکبوت قیف ساز شبکه‌ای

Funnel-Web Spider

این نوع عنکبوت آزاردهنده‌ترین عنکبوت جهان است که البته یک نوع از آن‌که در شهر سیدنی وجود دارد، مرگ‌بارترین نوع عنکبوت است. این عنکبوت‌ها می‌توانند از 1 تا 5 سانتی‌متر رشد کرده و به رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای باشند. زهر این جاندار سیستم عصبی انسان را هدف قرار می‌دهد و درنتیجه آن از دهان کف خارج شده و موجب اسپاسم ماهیچه‌ها می‌شود. اگر درمان نشود، منجر به مرگ خواهد شد. و بدتر اینکه تمام این اتفاقات طی دو ساعت رخ می‌دهد. بنابراین بهتر است که در صورت سفر به استرالیا هر شب پیش از خواب زیر تخت خود را بررسی کنید.

3. تمساح آب‌ شور

Saltwater Crocodile

درباره قدرت مرگ‌آور تمساح آب شور هیچ شکی وجود ندارد. باوجود بیش از 100000 تمساح در آب‌های استرالیا و این واقعیت که تعداد آن‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود، قضیه کمی ترسناک به نظر می‌رسد. این نوع تمساح می‌تواند تا بیش از متر رشد کرده و وزن آن‌ هم به بیش از 1000 کیلوگرم افزایش پیدا کند. این تمساح با 68 دندان بزرگ انسان را به‌راحتی جویده و تکه‌تکه می‌کند. از سال 1971 که این‌گونه محافظت شده است، حدود یک‌سوم حملات تمساح‌ها به مرگ منجر شده‌اند.

2. عروس دریایی ایروکاندجی

Irukandji Jellyfish

زمانی که واژه مرگ‌آور به گوشتان می‌رسد، به فکر جانداری می‌افتید که در آب لم‌داده و مشغول خوردن شکار خود است. اما اگر با عروس دریایی ایروکاندجی مواجه شوید، از این تصور خود پشیمان می‌شوید. نام این عروس دریایی از مردم منطقه سرچشمه گرفته است. زمانی که این جاندار زهر خود را به شما برساند به سندرم ایروکاندجی مبتلا می‌شوید. این سندرم به ناراحتی، تهوع، استفراغ، در د و مشکلات تنفسی منجر می‌شود. این سندرم همچنین خون‌رسانی به قلب را نیز با مشکل مواجه می‌کند. تمام این اتفاقات تا حدود 20 تا 40 دقیقه پس از گزیدگی رخ می‌دهد، بنابراین برای واکنش نشان دادن فرصت زیادی ندارید. تنها چیزی که انسان را از این زهر مهلک که 100 بار از زهر کبرا مرگ‌آورتر است، این است که این عروس دریایی به‌اندازه ناخن انسان است.

1. زنبور دریایی (دریای زنبور)

Chironex fleckeri (Sea Wasp)

این نوع جاندار نوعی عروس دریایی است که در آب‌های کرانه استرالیا دیده می‌شود. این زنبورهای دریایی با گزیدن انسان سم مهلکی را به بدن منتقل می‌کنند. این گزش به علائمی مانند افت فشارخون، درد، نکروز، فروپاشی قلبی و عروقی، و درنهایت، ایست قلبی، منجر می‌شود. اگرچه این جاندار همانند عروس دریایی ایروکاندجی است اما نوعی از آن به‌اندازه توپ بسکتبال است، به این معنا که زهر بیشتری داشته و می‌تواند سیستم عصبی قربانی را بیشتر مورد هدف قرار دهد. زنبورهای دریایی از دیگر انواع عروس دریایی مهلک‌تر هستند زیرا فرصت چندانی برای درمان نیست و قربانی در عرض چند دقیقه از بین می‌رود. بسیاری از قربانیان در بیمارستان یا آمبولانس از بین می‌روند.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم